Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

bilet on-line la turnul eiffel

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
Da, am inteles ca e intrare separata pentru cei cu bilete luate on-line.

#20
crik

crik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.02.2007
NU exista nici o intrare separata.
Da, exista mai multe lifturi, unele care te duc pana la etajul doi pe picioarele turnului si altele care te duc intre etajul doi si varf pe axul central al turnului.
La coborare esti invitat sa te opresti si la etajul 1 (pana la care se poate ajunge si pe scari) unde exista o zona comerciala.
Sfat pretenesc, consumati cafeaua romantica pariziana intr-o cafenea in centru si renuntati la ea in turn unde este cea mai proasta cafea pe care am baut-o.
Bilete online, consider ca este un efort prea mare. Puteti achizitiona bilete la fata locului cu 5 minute in plus.

Distractie placuta.

#21
bagea

bagea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.11.2007
Am facut o greseala in achizitionarea biletelor si anume le-am luat de doua ori; fiindca nu intentionez sa urc de doua ori, daca este cineva interesat, vand 4 bilete (1 adult + 3 tineri intre 12-24ani) pentru data de 24iulie2010 orele 20.00 sau 21.00 cu urcare pana la nivelul 3.

#22
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Sunt prea multe constrangeri ca sa le poti vinde aici, dupa parerea mea.
Ar trebui sa incerci pe site un mail prin care sa explici situatia si sa soliciti anularea uneia dintre tranzactii si implicit returnarea contravalorii biletelor.
Sau, in ultima instanta, la fata locului, ar trebui sa existe o cale.

Asa cum s-a spus mai sus si eu cred ca, pentru 20-30 min. de stat la rand la bilete (atat am stat noi), nu merita impunerea unei anumite zile si mai ales ore pentru a urca in turn.

#23
bagea

bagea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.11.2007
Problema este ca pe bilete mentioneaza ca nu se  pot schimba, vinde sau returna. Ma gandeam ca poate macar acolo le pot vinde cuiva. Crede-ti ca s-ar putea? E prima data cand merg acolo si nu prea stiu cum stau treburile.

#24
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Inteleg ca ai trimis mailul respectiv si ti s-a raspuns ca nu se poate face nimic...
Vreau sa spun ca intotdeauna in viata (am devenit patetic) trebuie sa incerci macar sa rezolvi o situatie. Sunt adeptul ideii "ma da afara pe usa, intru pe geam".
Si daca nu vei putea repara greseala, da-i incolo de 35 eur, nu-ti strica vacanta.
Si sa ma ierti, se scrie "credeti".

Edited by crocko.dilul, 17 July 2010 - 22:57.


#25
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postfocioros, on 17th July 2010, 20:19, said:

Am facut o greseala in achizitionarea biletelor si anume le-am luat de doua ori; fiindca nu intentionez sa urc de doua ori, daca este cineva interesat, vand 4 bilete (1 adult + 3 tineri intre 12-24ani) pentru data de 24iulie2010 orele 20.00 sau 21.00 cu urcare pana la nivelul 3.
Cand urmeaza sa plecati la Paris? Este posibil - numai daca acceptati sa vindeti si altfel decat "la pachet" - sa am un client pentru 1+2. Va voi trimite PM pentru detalii pana maine la pranz.

#26
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007

View Postcrik, on 16th July 2010, 11:32, said:

NU exista nici o intrare separata.
Da, exista mai multe lifturi, unele care te duc pana la etajul doi pe picioarele turnului si altele care te duc intre etajul doi si varf pe axul central al turnului.
La coborare esti invitat sa te opresti si la etajul 1 (pana la care se poate ajunge si pe scari) unde exista o zona comerciala.
Sfat pretenesc, consumati cafeaua romantica pariziana intr-o cafenea in centru si renuntati la ea in turn unde este cea mai proasta cafea pe care am baut-o.
Bilete online, consider ca este un efort prea mare. Puteti achizitiona bilete la fata locului cu 5 minute in plus.

Distractie placuta.


Inseamna ca am inteles eu cozi separate (pentru cei care au bilet online si cei care cumpara acolo) in loc de intrari separate. Se poate... A mai zis cineva pe aici ca a stat o ora la coada la bilete... Fiecare face cum vrea, mie mi se pare mai ok sa iei biletul online, decat sa stai zeci de minute la coada.

#27
vulpisica

vulpisica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.10.2008
Eu am avut biletele luate pe net.Sunt cozi separate care se intalnesc la intrarea in lift, iar cei cu biletele luate pe net au prioritate.Noi am fost intr-o marti seara (19.30) si erau niste cozi destul de mari, iar noi am intrat direct in lift.Am stat un pic la coada la etajul 2 unde se schimba liftul si este o singura coada.Mie mi s-a parut foarte usor si foarte comod asa. Uite si o poza cu coada!

Attached Files

  • Attached File  527.JPG   981.12K   148 downloads


#28
bagea

bagea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.11.2007
Da...scuze crocko.dilul de greseala gramaticala. mail am trimis la ei duminica, nu mi-au raspuns pana acum si sunt sigur ca nici nu o vor face ca doar n-or sa stea ei acum sa-mi explice teoria turnului Eiffel iar biletele au costat 47,60€. Pana la urma urmei asta e; poate le ia cineva atunci la turn. Pentru cei care ati fost, cat dureaza sa urci si sa cobori cu liftul (fara a pune la calcul timpii diferiti pe care-i petrece lumea in varf)?

#29
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Stai linistit, eram nervos ca nu face nimic Lance Armstrong in Le Tour. Am citit eu altele, mult mai grele.

Poate la fata locului gasesti pe cineva de la Turn care sa-ti ofere o solutie, sau poate gasesti, vorba ta, vreun turist...
Pana la urma, incearca sa-ti mai iei de pe suflet asta, bucura-te de vacanta.
Am organizat sejurul a sapte persoane, mi-am asumat stresul, cunosc senzatia.

Sunt, dupa cum probabil stii doua ascensoare, se schimba la et 2. In cazul nostru a fost cam asa: timp efectiv in ascensoare vreo 7-8 minute pe sens (cred)
Asteptare la urcare pentru schimb ascensor vreo 4-5 min, asteptare sus la coada pentru coborare vreo 10 min. (tocmai am ratat o cursa, am intrat in a doua)

Edited by crocko.dilul, 20 July 2010 - 18:51.


#30
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

View Postjjy, on 4th July 2010, 22:42, said:

am achizitionat 2 bilete on line la turnul eiffel, pentru mine si sotie. am primit confirmarea pe mail, am listat biletele, totul pare ok. dar pe ambele bilete apare numai numele meu. poate fi o problema? in timpul procesului de rezervare am putut introduce doar un nume si prenume, sau cel putin atit am vazut eu. am gresit undeva?
care este procedura acolo, la fata locului? acele bilete au niste coduri de bare care banuiesc ca se scaneaza, confirmandu-se valabilitatea lor. se controleaza si numele de pe bilet? iti cer actul de identitate si confrunta cu numele de pe bilet?
daca ma poate lamuri cineva (si linisti), raman profund indatorat.
m-am intors acum cateva zile de la paris. referitor la problema ridicata de mine in deschiderea acestui topic vreau sa mentionez ca n-am avut nici o problema legata de aparitia numelui meu pe biletul sotiei. nu cred ca s-au uitat la numele de pe bilet, doar au scanat codul de bare.
o problema tot am avut: nu am putut intra cu o sticla de vin. nu am stiut ca e interzis a intra cu recipiente din sticla. asa ca am abandonat o grasa de cotnari intr-o pubela.
deci sfat: luati la voi orice bautura vreti, dar in recipient de plastic. ca fapt divers, sus in virf, 10 ml de sampanie costa 10 euro (in pahar de plastic, sic).

#31
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Si a fost coada separata? Adica ai intrat direct fara sa stai la coada aia lunga (eu am fost anul asta de revelion si am avut noroc sa prind intr-o seara o coada mica - 10 minute- ca in rest erau niste cozi uriase) merita sa imi iau online bilete? Ma duc in august si cochetez cu varianta biletelor on-line.

#32
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
da, era coada separata pentru cei cu bilete on-line. am stat maxim 10 minute.

#33
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Va recomand sa luati bilete de pe net, acasa. Noi am urcat duminica seara (pe 18 iulie) si am stat cu totul 3 ore. Coada f mare la cumpararea biletelor jos, iar mai apoi coada pe tot etajul 2 pentru urcarea spre varf.

Ne-am mai intalnit cu un grup de romani acolo care isi cumparasera biletele on-line si au stat doar la coada de la etajul 2.

#34
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
Si eu sunt pentru biletele online! Coada era mult mai mica fata de cei care stateau (la o alta coada) sa-si cumpere bilete. Dar de la et 2, ca sa ajungem in varf am stat la o ditamai coada!

#35
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Nu intentionez sa deschid o polemica, as vrea sa exprim numai o parere diferita.
Aproape sigur daca ati hotarat ca veti urca in Turn intr-o sambata sau duminica este bine sa luati bilet de pe net.
Altfel, daca nu vreti sa aveti constrangerea zilei si a orei si sunteti (aproape) convinsi ca nu va fi in week-end, mergeti la pilonul dinspre Ecole Militaire si stati 15 min la coada. Asa cum s-a spus, la et 2 sambata sau duminica oricum veti astepta ceva vreme.

http://forum.softped...m...t&p=8525235

Edited by crocko.dilul, 25 July 2010 - 17:47.


#36
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
eu am fost intr-o luni si tot am stat cam o ora la coada la etajul doi. deci, nu prea poti face o regula, depinde de bafta fiecaruia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate