Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

spatiul din fata scarii blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
spatiul din fata scarii blocului este public sau apartine proprietarilor din blocul respectiv?
va intreb pentru ca de ceva timp se aduna grupuri mari pe bancile din fata scarii blocului (banci puse de tata cand eram noi mici) si pe langa cojile de seminte, mucurile de tigara  si mizeria pe care o lasa in fiecare seara, azi am gasit interfonul fara lista cu locatarii atasata.... probabil aveau nevoie de hartie sa-si faca tigari mai speciale.
varianta lui tata era sa scoata bancile, dar eu vreau sa va intreb daca legal se poate face ceva. daca putem noi locatarii sa depunem plangere la politie sau e spatiu public si fiecare face ce vrea. mentionez ca in grupurile respective nu se afla nici un locatar al blocului.
va multumesc!

#2
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Nu stiu daca puteti sau nu sa depuneti plangere, dar daca spui ca se strang intrun grup mare, pe viitor s-ar putea sa va faca probleme mai mari, mai ales daca afla cine a avut initiativa.

Edited by robyzz, 04 July 2010 - 21:09.


#3
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View PostAnnny, on 4th July 2010, 22:01, said:

spatiul din fata scarii blocului este public sau apartine proprietarilor din blocul respectiv?
va intreb pentru ca de ceva timp se aduna grupuri mari pe bancile din fata scarii blocului (banci puse de tata cand eram noi mici) si pe langa cojile de seminte, mucurile de tigara  si mizeria pe care o lasa in fiecare seara, azi am gasit interfonul fara lista cu locatarii atasata.... probabil aveau nevoie de hartie sa-si faca tigari mai speciale.
varianta lui tata era sa scoata bancile, dar eu vreau sa va intreb daca legal se poate face ceva. daca putem noi locatarii sa depunem plangere la politie sau e spatiu public si fiecare face ce vrea. mentionez ca in grupurile respective nu se afla nici un locatar al blocului.
va multumesc!

Eu ma intreb cu spatiul de la ghena la fel..
M-am mutat de curand (4 luni) si pe scara unde m-am mutat, la un etaj e deschis, la celalalt e lacat pus si facut depozit, unul deschis, unul cu lacat, ma intreb cine le-a dat dreptul sa puna lacate si sa faca depozite personale..
Poate eu sa arunc gunoiul nu am placerea sa urc la etajul superior..

#4
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010
pai daca stai deasupra :) cred ca ii poti rezolva cu o galeata cu apa  :lol:  
sau vorbesti cu tatal tau sa puna si un cos de gunoi langa banca

#5
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
stai linistita, specimenele se numesc "cocalari de scara blocului". sunt atat de prosti incat daca le arunci o bancnota de 1 leu se arunca toti dupa ea si se lovesc cap in cap.

cred ca se poate depune o plangere pentru tulburarea linistii publice  :peacefingers:

#6
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View PostSharkye, on 4th July 2010, 22:13, said:

pai daca stai deasupra :) cred ca ii poti rezolva cu o galeata cu apa  :lol:  
sau vorbesti cu tatal tau sa puna si un cos de gunoi langa banca

Cred ca faza cu cosul de gunoi nu merge, pentru ca asta tine de bun simt si daca nu au bun simt, pot fi inconjurati de cosuri de gunoi, nesimtirea tot nesimtire ramane si ce stiu aia fac..

#7
441529

441529

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.08.2006
Spatiul din fata intrarii in bloc este spatiu public, tine de primarie, administratia domeniului public. Spatiul blocului este amprenta si trotuarul de 80-100 cm de jur imprejur.

Ce este in interior, inclusiv ghenele, este spatiu comun al tuturor proprietarilor din acel imobil, corespunzator cu cota parte indiviza a fiecarui apartament, conform cu ce scrie in actul de proprietate.

Pentru mai multe detalii despre viata la bloc puteti gasi informatii si aici sau aici.

#8
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
sa inteleg ca  nu ar trebui sa se apropie cu mai putin de 1m de scari? ei stau si pe scarile de la intrare, pe suportul de beton etc.


prin urmare, pot face ceva din punct de vedere legal pentru a-i impiedica sa mai stea la noi la scara?

Edited by Annny, 04 July 2010 - 21:36.


#9
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
cred ca ar tb sa existe cate unul ca tata in fiecare bloc, un fel de spaima al scarii. Si la mine se lasa cu scandaluri, tata fiind singurul caruia ii pasa de curatenia din fata blocului, gard viu, pomi si flori. La mine cine vine prima oara si incalca regulile in veci nu mai calca pe la scara. Apar doar cei care nu cunosc zona. Legat de plangere, poti sa faci o plangere la politie pentru tulburarea linistii publice sau daca consuma bauturi alcoolice (in fata blocului fiind spatiu public).
nu stiu daca merge cu galeata cu apa, intr-o zi chiar am luat decizia de a arunca cu un cartof, fara intentia de ai rani iar dupa ce am aruncat au inceput sa injure care e ala care a aruncat si stateau numai cu ochii in sus sa vada daca mai pica. Evident ca si-au luat talpasita pentru ca era destul de deranjant pt ei sa manance seminte cu capul in sus.  :thumbup:

#10
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
da
cand iti mai dau cu gasca in fata blocului chemi politia pt tulburarea linistii publice
recomand din proprie experienta. eo eram unu dintre aia care faceau galagie  :bigwhitegrin:

#11
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Si cu te incalzeste daca sunt sau nu pe proprietatea blocului?
Suna la politie si spune-le ca te deranjeaza. Daca fac galagie si mizerie poti sa stai si la 3 scari distanta ca ei tot vin. Nu stiu daca ii vor alunga definitiv dar merita incercat. Mai suni odata si inca o data pana se duc dracu si ei la o bere la o terasa nu in fata blocului

#12
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
da, tata ii alunga cand ii vede. acum e undeva pe o plaja in grecia:))) eu am ramas cu astia pe cap, cu comentariile lor de prost gust, cu vecinii carora aparent nu le pasa, cu interfonul avariat, cu un examen maine... si vroiam macar speranta ca putem face ceva mai mult imediat cum se intorc parintii....

#13
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
Stie cineva daca la blocurile cu 10 etaje trapa sau geamul aflat la etajul 10 trebuie sa ramana inchis ? Nu trebuie sa ramana deschis pentru a se aerisi pe scara ?

Edited by octavvv, 19 February 2016 - 21:33.


#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postoctavvv, on 19 februarie 2016 - 21:32, said:

Stie cineva daca la blocurile cu 10 etaje trapa sau geamul aflat la etajul 10 trebuie sa ramana inchis ? Nu trebuie sa ramana deschis pentru a se aerisi pe scara ?
Poate ramane deschisa, dar cand ploua sau este furtuna trebuie inchisa de cineva...Posted Image

Trebuie discutata problema cu administratorul blocului.

Edited by xmanyacs77, 15 July 2016 - 06:20.


#15
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016
Buna ziua !

Am o problema asemanatoare. Pe spatiul din fata blocului, o vecina doreste sa monteze o banca, in conditiile in care eu stau la parter. Nu doresc acest lucru, deoarece asa cum s-a zis si in acest topic, se vor aduna multe persoane (din bloc sau nu ) care ma vor deranja sau poate vor crea probleme altora (mizerie etc).

Eu i-am explicat vecinei ca spatiul din fata blocului (respectiv gradina) nu este al blocului, ci este pe domeniul public. Ea nu intelege, mai mult imi tot flutura un tabel semnat de mai multi vecini. In acel tabel, respectivii sunt de acord cu montarea bancii sau a bancilor.

M-am tot gandit, daca se apuca de treaba, sa fac reclamatie la Primarie apoi la Politia Locala (Departamentul de Control Urbanism parca asa se cheama). Voi ce credeti ca ar trebui sa fac ? Este in regula sa se apuce de treaba, eu consider ca nu.

Astept opinii. Va multumesc si va doresc o zi buna.

#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
vorbeste cu femeia de servici sa nu mai curete/mature timp de o saptamana. cojile de seminte aruncate/scuipate peste altele nu au nici un farmec, fapt care ii va indeparta de respectivul loc mai ceva ca o actiune a gardienilor publici. ce rost are sa mizerabilizezi un loc deja mizerabil. ;)

#17
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Iei flexul si ai rezolvat problema cu bancile :)))

#18
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Te muti la curte si ai rezolvat problema, fara sa reclami, fara sa poluezi universul cu ganduri negative Posted Image

Edited by Platon, 09 June 2017 - 13:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate