Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

TMPGEnc...sau altceva ma rapid?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
poate cineva sa-mi explice si mie cum sa fac un VCD din AVI? Am incercat sa encodez cu TMPGEnc si dupa ce m-a tinut toate noaptea la facut fara sunet si doar 64 de min. din film. Va rog explicati-mi mai amanuntit daca nu cer prea mult. Exista al soft de encodare mai rapid si sa faca si sunet in acelasi timp? Sau sunetu' trebuie pus cu altceva? Cred ca ati mai facut asa ceva si stiti ce trebuie facut.
Merci

ps. scuze pt. insistenta dar nu prea ma stiu.  :(

#2
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
neodivx (neodivx.cjb.net)

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
TMPGEnc este foarte, daca nu chiar cel mai bun. nu ai stiut tu sa-l folosesti. daca o sa dai mai multe detalii, poate o sa te ajute cineva si o sa te invete sa-l utilizezi corect.

>Va rog explicati-mi mai amanuntit daca nu cer prea mult

Right back at you

#4
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
deci sa explic pasii poate imi spune cineva cum trebuie folosit.
1.   deschid TMPEnc plus (inca nu l-am inregistrat, conteaza?) si imi apare project wisard  sa-mi aleg formatul care il doresc, imi aleg VCD- Pal, in partea de jos a ferestrei mai apare viteza, durata si marimea (cred), adica: CBR 1150 kbps 70 min/650MB. Dau next.
2.  Imi apare: Select source file video file si audio file, am deschis video file si am adus avi-u' si automat sa pus si la audio file acelasi avi. Putin mai jos este: Expert Setting for Source, unde este: a) Video tipe, cu 2 posibilitati, non-interlace si interlace ( nu stiu pe care sa o las si las non-interlace. B) Field order care nu este activ deci nu pot modifica nimic. c) Aspect ratio unde sunt mai multe variante : 1:1(VGA) 4:3 525line NTSC... nu stiu ce sa pun si las 1:1 VGA. DAu next.
3.  Imi apare Filter Seting si Source Range, Clip Frame, Noise Reduction si Other Setting unde am intrat la fiecare si nu stiu ce-i pe acolo asa ca nu modific nimic si dau next.
4.   Imi apare Bitrate Setting, unde nu prea am ce modifica decat marimea CD-ului pe care vreau sa trag. Si imi mai zice marimea estimata de 2459.55. Mai este un buton cu Expert, am intrat si acolo, nu am modificat nimic pt. ca nu am stiut ce asa ca am iesit si am dat next, unde mi-a zis ca MPEG-u e vreau sa-l creez se prea mare si daca vreau sa-l pun pe CD nu incape, ma intreaba daca vreau sa continu si dau yes. Aici imi spune numele MPEG-ului creat si dau OK. Mi-a aparut o alta fereastra unde dau start si imi zice ca dureaza 25 de ore si am inebunit. Cam atat am facut, stiu ca nu e bine, dar poate ma invata cineva cum sa trebuie facut.
Merci Pt. rabdare (care ati avut)

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pai 64 de minute cred ca e normal, asta e influentat de bitrate-ul setat, daca imparti cifra la 8 (ca sunt biti si vrem sa obtinem bytes) vei obtine numarul de bytes alocati pe o secunda de film. Imparti 700MB la numarul obtinut si obtii cat timp iti permiti sa tragi pe un CD (partea de video, audio mai are si ea ceva, daca e necomprimata la 44Khz ia 88K fiind vorba de stereo-doua canale). Sau exista calculatoare pt asa ceva
1150 kbps = 143.75 KB/sec, plus sunet 224KBiti = 28KB, rata totala de aprox 172 KB, deci 64 de min este cam 660MB...mai puteau intra cam 4-5 minute...dar pe acolo esti la acele setari default daca nu le modifici, e clar ?

Sunetul e cam curios, vezi poate nu ii place softului faptul ca e deja comprimat mp3..desi nu ar trebui sa fie o problema, insa cu virtualdub il poti re-salva necomprimat sa nu existe probleme, eventual in alt fisier

Lasa non-interlace daca sursa este o captura de pe o sursa analogica (tuner, banda) PAL cu rezolutia mai mica de 352x288, daca nu pui interlace pt rezolutii superioare la formatul sursa

TMPEnd este un soft foarte bun, orice encodare mpeg dureaza mult dar el o face cel mai bine. Nu stiu daca dupa ce se lauda ca va face un fisier >2GB chiar poate (limitare de win98 si FAT16/32 fiind de 4GB dar avi-urile nu sunt dechise de mediaplayer de ex daca au 3GB desi virtualdub le vede)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate