Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cinque Terre

- - - - -
  • Please log in to reply
398 replies to this topic

#379
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Max, Cinque Terre sunt 5 sate: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza si Monterosso al Mare. Fiecare dintre ele are gara. Cu autobuzul nu stiu daca/cum se piate ajunge, soseaua care intrucatva “le leaga” nu le chiar leaga, trece pe undeva prin spatele lor.

Studiaza un pic amplasarea lor pe Google Maps.

Noi le-am alocat 2 zile dar am facut si drumetii intre sate si am si stat jos sa mancam.

Daca stati in Florenta puteti sa le alocati o zi: de exemplu mergeti si lasati masina intr-o parcare in La Spezia si de acolo luati un Cinque Terre card pe o zi care va permite sa va miscati cu trenul intre ele nelimitat. Exista si posibilitatea de a te misca cu vaporasul intre ele dar noi nu am fost.

Cinque terre card: https://www.cinquete...nque-terre-card

Edited by mdt, 18 December 2022 - 14:34.


#380
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmax_01, on 17 decembrie 2022 - 16:48, said:

Deplasarea o vom face, cu autoturismul personal.
Am alocat 2 zile vizitării Florenței.Am dori sa ajungem si la Cinque Terre.
Cum ar fi mai indicat sa ajungem la Cinque Terre? Cu trenul sau autobuzul?Cât timp ar trebui alocat vizitării locației Cinque Terre?
Cam departe punctul de plecare. GMaps spune ca faci vreo 2 ore pana in La Spezia Centrale. De acolo poti lua tren. Daca pui 2 ore pentru fiecare satuc... rezulta 10 ore doar pentru vizita in sine.Greu pentru o singura zi... Eventual, poti renunta la Monteroso al Mare, cel mai putin spectaculos. din punctul meu de vedere.

Edited by zuv, 18 December 2022 - 20:20.


#381
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Da, e cam departe. Dar veti putea "bifa" rezonabil macar 3 dintre ele.
Sa plecati devreme, sa luati biletul ala de tren valabil cu urcari si coborari.
E greu si cu parcarea in Spezia, dar gasiti pe strazile de pe langa Centrale.

In alta ordine de idei, recomand o zi la San Gimignano.

#382
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Monterosso al Mare e cred ca singurul in care chiar ai ce face. Are plaja, restaurante, magazine, etc.

Vernazza e atat de mic incat il vizitezi in 15minute, e o strada de 450m si cateva alei care in total nu cred ca fac 500m. Deci in Vernazza nu cred sa ai mai mult de 1km ca sa parcurci orice colt din sat.

Manarola e putin mai mare decat Vernazza, e mai mult spatiu si poate nu asa multa lume. Practic aici sunt 3 strazi de vreo 500m fiecare.

Corniglia si Riomaggiore nu le-am vazut, dar din celelalte trei consider ca daca nu stai sa faci poza la fiecare butic poti restrange vizita la 2h in total pt Vernazza si Manarola cu tot cu drumul dus-intors si la Monterosso poti sta oricat vrei, chiar si o zi pt plaja, poti manca, etc.

#383
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postzuv, on 18 decembrie 2022 - 20:19, said:


Cam departe punctul de plecare. GMaps spune ca faci vreo 2 ore pana in La Spezia Centrale. De acolo poti lua tren. Daca pui 2 ore pentru fiecare satuc... rezulta 10 ore doar pentru vizita in sine.Greu pentru o singura zi... Eventual, poti renunta la Monteroso al Mare, cel mai putin spectaculos. din punctul meu de vedere.
Pentru ca destinația principala de turism este Florența.
Nu cred ca vom avea nevoie de 2 ore, pentru fiecare sãtuc.Exact cât timp vom consuma, vedem la final.Nu ne-am propus sa facem consumație în toate localurile din acele localitãți și nici sa inspectam si fotografiem fiecare clãdire,  din toate unghiurile posibile, din acele localitãți.Dar nici sa le traversam cât mai rapid posibil, doar pentru a le trece la palmares.

Edited by max_01, 19 December 2022 - 08:59.


#384
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Cu trenul și alocați 1 zi ptr 5 Terre

#385
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View PostAdrianHH, on 29 septembrie 2022 - 22:19, said:

Ziua 7. Partea a II-a.
...Mai aveam "doar" 1725km pana acasa.
Hehe...am observat tocmai acum ca povestea a ramas neterminata. A doua zi am facut o plimbare in Grizzana Morandi, prin parc, prin imprejur, pe la 11.00 am plecat spre tara. O noua oprire in celebrul Postojna(unde totalasem roata fata ca sa mancam si sa admiram peisajul), un traseu absolut banal prin Ungaria cu mentiunea ca GPL-ul se gasea ...deloc !(dupa 6 benzinarii incercate) ; undeva pe la ora e la ora 27.00(adica 03.00 AM) ziua 8, intram in Arad, cazare la un hotel, nani, a doua zi plimbare prin oras si seaaaaara tarziu...am ajuns acasa cu bine.
Dar surprizele nu au incetat sa apara Posted Image 7 luni mai tarziu.
Revin imediat.

Edited by AdrianHH, 12 January 2023 - 23:33.


#386
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Siiiiiii, azi, intr-o dimineata cu soare(sau ploaie, dupa caz, adica azi) , doua recomandate in cutiuta postala Posted Image Uuuuu, ce ar putea fi?
R: Doua amenzi din Lerici.
Ca sa ajung din La Spezia spre
https://www.google.r...258!4d9.9097475
se pare ca pe ultima portiune, de la SP331 pana la parcare, trebuia sa urmez drumul direct, pe "centura" nu prin oras, pe langa mare.
Comunca Lerici "beneficiaza" de ZTL. Am trecut cu nonsalanta pe langa semnul asta(pitit strategic dupa copaci in giratoriu). Da, nu sariti! E mare cat casa dar in giratoriu la volan nu te uiti pe panouri cat alea de reclame.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
care cel mai probabil a fost expus(dar nu l-am vazut). In restul anului arata asa(cred)
https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Prin centrul Lerici-ului arata cam asa(asa mai vazusem semne cand ma documentasem)
https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Doua zile, doua drumuri, doua amenzi.

75 euro bucata plata in 5 zile sau 105euro bucata in 60 zile sau 180 euro bucata in caz ca nu platesc delocin 60 zile.
Din toate lucrurile de care ma temeam  : sistemul Tutor, ZTL Bolognia, Pisa, La Spezia, asta chiar a fost prea de tot Posted Image
Asta e, neatentia se plateste, atentie la neatentie!

Edited by AdrianHH, 13 January 2023 - 00:18.


#387
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.05.2021
S-au miscat mai repede in cazul tau.
La mine a durat aproape un an pana am primit amenda acasa.

#388
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 23.01.2010
Buna, ma intereseaza cum ati organiza 3 zile pline in zona 5Terre, avand cazare in La spezia, tinand cont de dorinta de a face si ceva drumetii si de perioada aleasa - inceput de mai.
- Ce trasee din 5Terre ati alege?
(In Pisa intentionez sa ne oprim anterior, deci nu o pun la socoteala.)
- Cat facem din La spezia pana in Bologna, de unde am avea avion de intoarcere in jurul orei 14?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#389
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
@honney_bunny iti sugerez sa iei topicul la citit de la inceput, e destul de consistent, cu relatari faine :)
Eu una am povestit la pagina 20, inclusiv ce trasee am facut noi.

#390
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmdt, on 01 februarie 2024 - 22:00, said:

... Eu una am povestit la pagina 20 ...

Eu la pagina 19 (cu poze şi cu toate detaliile). Iar în cuprinsul topicului am avut destule postări ce pot fi foarte utile.


Sănătate şi tcb !

#391
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Posthonney_bunny, on 01 februarie 2024 - 21:52, said:

- Cat facem din La spezia pana in Bologna, de unde am avea avion de intoarcere in jurul orei 14?
GMaps spune ca intre 3 si 4 ore, ceea ce inseamna ca in ziua plecarii nu prea mai ai timp de vizitat nimic. Poate o scurta plimbare prin Bologna.

#392
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
salutare grup.
sunten doua persoane. la inceput de aprilie am vrea sa mergem spre cinque terre, cu plecare (zbor) din cluj.
m-ar ajuta orice sfaturi si  informatii despre:
1. orasele mai ok pt a lua cazare.
2. cum ar fi mai ok de calatorit acolo, cu trenul sau inchiriat masina?
3. catre ce orase ar fi mai ok sa zburam? din cluj ar fi zboruri la wizz spre Bologna si Milano.

multumesc frumos

#393
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 23.01.2010

View Posttakecare, on 18 februarie 2024 - 17:57, said:

salutare grup.
sunten doua persoane. la inceput de aprilie am vrea sa mergem spre cinque terre, cu plecare (zbor) din cluj.
m-ar ajuta orice sfaturi si  informatii despre:
1. orasele mai ok pt a lua cazare.
2. cum ar fi mai ok de calatorit acolo, cu trenul sau inchiriat masina?
3. catre ce orase ar fi mai ok sa zburam? din cluj ar fi zboruri la wizz spre Bologna si Milano.

multumesc frumos

Din ce m-am documentat, nu am ajuns inca:
1. La spezia
2. trenul
3. Bologna
dar intrucat vei ajunge inaintea mea, poate reusesti sa scrii cateva relatari recente sau ponturi la intoarcere. Spor la documentare!

#394
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
De acord.
1. La Spezia sau Levanto, ambele au avantajul ca transportul de la ele pana la sate intra pe Cinque Terre card. Noi am preferat sa stam in Levanto pentru ca e mai mic, mai statiune, mai in natura. In oras mare stam acasa, in vacanta preferam localitatile mai mici. Plus ca a fost mai aproape si de alte locuri pe care le-am vizitat cu trenul: Portofino, Camogli, Rapallo, Santa Margherita. Si mai sunt si alte localitati dragute pe coasta ligurica accesibile cu trenul.

2. Noi am avut masina inchiriata dar am folosit-o doar ca sa mergem la Porto Venere si la Lerici (si pt drumurile de sosire si plecare). In rest am mers doar cu trenul pt ca ni s-a parut mai comod si mai placut decat cu masina. Asa ca masina a stat zile bune parcata la hotel.

3. Bologna e mai aproape dar trebuie sa analizezi si orarul de zbor si costul si timpul deplasarii de la aeroport pana la locul de cazare ales.

Chestie faina: pe traseul fostei cai ferate acum e amenajata pista de biciclete. Daca stai in Levanto poti sa inchiriezi biciclete (sau sa iei gratis de la hotel daca iti ofera) si sa mergi pe reapectivul traseu pana in Bonassola si mai departe. Traseul trece si prin vechile tunelori. Se poate merge si pe jos dar e cam frig/plictisitor in tuneluri. In schimb in afara lor e frumos si linistit.

Edited by mdt, 22 February 2024 - 22:54.


#395
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
momentan am luat doar biletele de avion, cluj - milano. am ales milano pt ca sunt mai dese zborurile, ne convin datele. si sunt si mai ieftine decat spre bologna.

ne-am uitat putin la cazari, sper sa ne decidem zilele urmatoare :D

#396
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
are cineva experienta cu inchirieri auto in italia, Bergamo?  de la ce companie recomandati? m-am uitat prin Booking, pt ca mi- a aparut ceva sugestie, la sicily by car, dubios de ieftine .4zile aprox 500 lei

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate