Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ce este cu noua listă de medicamente?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Știe toată lumea că de astăzi este valabilă noua listă de medicamente. O poate vedea oricine la adresa www.cnas.ro/medicamente/lista-medicamentelor
Este vorba de ordinul 616 din 30.06.2010, pentru..., bla bla bla, știți voi.

Cînd am văzut-o prima dată azi dimineață, m-am uitat la ea ca boul  :huh:
Nu mai văd coloane ca Firma dețănătoare, Țara, Forma de ambalare. În schimb (și mai derutant) au apărut coloane noi, Cod medicament, care începe cu W05404001 (am luat ca exemplu primul medicament, Ulcoran) față de coduri de genul A02BC01, etc...  :unsure:

Ce este cu coloana Grupa terapeutică RO și codurile 0A02BAO V ?
Dacă cineva este mai lămurit decît mine, rog să-și facă timp și să scrie cîteva explicații. Probabil că nu sînt singurul derutat, care nu înțelege mai nimic din noua listă.

Vă mulțumesc, sau vă mulțumim :)

Edited by MiculDexter, 01 July 2010 - 21:48.


#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
codul ăla cu " W" e un fel de CNP al unui anumit medicament. De exemplu, faringoseptul simplu, 10 tablete în cutie, are W216387001 (luat aiurea, nu căuta) iar cel cu gust de lămâie are W216387002 - diferă ultima cifră. Acel cod poate spune și țara de proveniență, și firma, și forma de ambalare, tot.
Codurile cu OA032BC (tot aiurea luat) reprezintă clasificarea ATC (anatomico-terapeutico-chimică) a substanței medicamentoase, în cazul faringoseptului (ambazonă) fiind ceva gen "dezinfectant și antibacterian pe mucoasa bucală". Faringoseptul nu se compensează, nu se dă gratuit, deci am ales prost, pentru grupa terapeutică tre' să schimb substanța.
Să spunem, medicamente pentru sistemul cardiovascular. punem o literă, clasa A, să spunem.
grupa mare, antihipertensive. niște cifre, a treia ca număr, zicem 03.
grupa terapeutică, inhibitori de enzimă de conversie a angiotensinei. punem înc-o literă, C.
substanța activă, perindopril. mai punem ceva litere, și cifre, în funcție de unde vine în carte respectiva substanță. Tot ce conține perindopril are , ziceam, A03C415. O altă substanță din aceeași grupă terapeutică, enalapril, ar avea A03C439. Un alt antihipertensiv, betablocant de data asta, ar fi A03A889. Ceva pentru sistemul cardivascular, un antiaritmic, nu antihipertensiv, ar avea A04X9023.

Exemplele sunt complet aiuristice, sper c-ai înțeles ceva, că mi-i grozav de lene să caut o carte.
ah, "grupa terapeutică" aia reprezintă substanțele care acționează prin același mecanism, pe același sistem, cu același efect. Desigur, cu diferențe calitative și cantitative.

Edited by adadoi, 01 July 2010 - 22:09.


#3
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Mulțumesc, problema și nedumerirea mea era, de ce nu au publicat ăia lista în vechiul format.  :huh:  Că programul meu doar așa știe să o importe.
Acum se pare că au corectat-o și apare lista în formatul (cu coloanele) cunoscute.

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
aia era doar orientativă, doar știi că le ia un car de zile să rezolve o problemă. Lista care trebuia să fie gata la 1 iulie o să fie probabil ok prin 19.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate