Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Trasee de tip "vizita"

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007

View Postrich1974, on 5th July 2010, 09:35, said:

sudul tarii l-ai vizitat?
turnu magurele, corabia, bechet, calafat, tr severin, orsova...campia are farmecul ei, o sa te simti ca in america (midwest) si drumurile sunt bunicele.
dobrogea (partea continentala)
in bulgaria la velico tarnovo, plevna
Cu mana pe inima iti zic ca in Dobrogea nu are ce vedea , doar marea sa faca vreo cateva bai in ea .
Iar in Calafat am fost o singura data,dar nu prea am vazut ceva sa ma dea pe spate pe acolo, decat Dunarea pe care o pot vedea si la Cernavoda sau Harsova fara sa bat 5-600 km pana acolo :)

#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai si cam ce te-ar da pe tine pe spate? marele canion sau cascada niagara sunt cam departe!

#21
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Nicu90, poate arunci o privire aici: http://forum.softped...howtopic=581104 si te mai gandesti daca ai ce vedea in Dobrogea sau nu. Cui ii place natura sigur are ce vedea si in Dobrogea, pentru restul exista strandurile, mallurile etc. unde pot petrece un weekend pentru gustul lor.

#22
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Peisajele alea sunt bune de poze si cam atat. Plus ca vara te cam bate soarele in cap pe acolo, nu-i pic de umbra. Adevarul e ca si daca ii trage o furtuna, se vede misto ca ai deschidere. Dar in general nu, nu merita benzina pentru asa ceva.

#23
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007

View Postrich1974, on 6th July 2010, 11:10, said:

pai si cam ce te-ar da pe tine pe spate? marele canion sau cascada niagara sunt cam departe!
Peisaje gen TFG,  sau orice alta zona montana din tara unde pot face un gratar fara sa fiu nevoit sa stau la 40 grade fara pic de umbra prin preajma,  dar de zona de campie sunt satul pana in gat , iar in Dobrogea doar daca Mtii Macinului reprez. vreo atractie ptr cineva care vine din SB,BV,HD sau alte zone de munte ...

#24
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007

View PostSINEKT, on 6th July 2010, 17:10, said:

Peisajele alea sunt bune de poze si cam atat. Plus ca vara te cam bate soarele in cap pe acolo, nu-i pic de umbra. Adevarul e ca si daca ii trage o furtuna, se vede misto ca ai deschidere. Dar in general nu, nu merita benzina pentru asa ceva.

Am spus cui ii place natura, drumetiile. Daca tu zici ca peisajele alea sunt bune doar de poze atunci mi-e cam clar. Eu nu m-am referit la cei care se opresc cu masina pe marginea drumului (la munte), scot gratarul, masa, scaune, frigider, pat,  mititei, bere, eventual manele, mai si lasa o mizerie de nedescris si sunt absolut incantati de faptul ca au fost la munte. Daca intelegi e bine, daca nu, e bine si asa.

Edited by tabek, 07 July 2010 - 08:50.


#25
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
@nicu...

pai daca e vorba de gratar, nu prea vad care ar fi diferenta daca il faci la munte sau intr-o padure de campie....pana la urma, ragaiala de la bere si bicarbonatul din mici este tot aia!

#26
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Posttabek, on 7th July 2010, 08:48, said:

Am spus cui ii place natura, drumetiile. Daca tu zici ca peisajele alea sunt bune doar de poze atunci mi-e cam clar. Eu nu m-am referit la cei care se opresc cu masina pe marginea drumului (la munte), scot gratarul, masa, scaune, frigider, pat,  mititei, bere, eventual manele, mai si lasa o mizerie de nedescris si sunt absolut incantati de faptul ca au fost la munte. Daca intelegi e bine, daca nu, e bine si asa.
Fratioare... ala e un plan de cinspe mii de kilometri patrati acoperiti cu iarba si cate un amarat de pom ici-colo. E ca un imens teren de fotbal. Imi explici si mie cam ce am de facut pe acolo, si ce nu fac, de exemplu, la defileul Dunarii, pasul Tihuta, Cheile Bicazului ?

Edited by SINEKT, 08 July 2010 - 16:45.


#27
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007

View Postrich1974, on 8th July 2010, 12:05, said:

@nicu...

pai daca e vorba de gratar, nu prea vad care ar fi diferenta daca il faci la munte sau intr-o padure de campie....pana la urma, ragaiala de la bere si bicarbonatul din mici este tot aia!
Nu ptr. toti gratarul inseamna acelasi lucru iar daca mie imi place mai mult un gratar facut in aerul de munte si nu in pragul de la campie este pb mea, la fel de bine daca ai un balocn mai generos il poti face acasa si nu iti mai bati capul nu?!, iar ptr partile cu subinteles te'as ruga sa le pastrezi pentru tine , nu ma cunosti nu te cunosc asa ca sa pastram totusi o limita .

Edited by Nicu90, 08 July 2010 - 17:36.


#28
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
eu am facut trasee de genul acesta in ultimii ani. ultimul , cel din 2009 a fost cel mai lung, cam 2000 km:onesti-sibiu-valea oltului-tg jiu-baile herculane-orsova-resita-cetatile dacice-valea ariesului-oradea -satu mare- maramures- nordul moldovei-onesti. am stat cate 1 sau 2 zile in diferite locuri, cazarea a costat de regula 80-100 ron, mancat la pranz si seara la restaurante iar dimineata de obicei era inclusa in cazare. am facut turul acesta dupa ce fusesem la mare 1 saptamana. anul acesta e un pic mai complicat, am al doilea copil care are doar 7 luni. o sa ma multumesc cu 1 saptamana la mare, :deadtongue: , o urasc ca sunt marinar dar merg pt sotie si copii, apoi 1 saptamana pe undeva prin transilvania.

#29
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcsi1, on 8th July 2010, 21:11, said:

cazarea a costat de regula 80-100 ron
Cam scump pentru ce vreau eu sa fac! :confuzzled: Eu as vrea sa gasesc ceva mai ieftin. Nu ma intereseaza conditii, doar un pat si apa curenta si atat.

#30
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
mai ieftin....nu prea cred ca gasesti decit pe la vaduve...da mai purisance asa... :lol:

#31
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Am gasit pe net pe la 50-60-70 de lei pe noapte la o gramada de pensiuni ! ;)

O sa fac un tur mai mare, care insa nu cuprinde tot ce vroiam eu sa vizitez. Voi vizita: Vulcanii Noroiosi, Lepsa si Cascada Putnei, Slanic Moldova, Lacul Sf. Ana, Lacul Rosu, Cheile Bicazului, Lacul Izvorul Muntelui, Toplita, Borsec, Vatra Dornei, Pasul Tihuta, Castelele de la Bran si lacul Bolboci. In total undrum de ~1200 Km :lol:

Sper sa pot sa fac traseul asta.

Edited by SINEKT, 09 July 2010 - 15:14.


#32
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
In drumul tau din Bucuresti spre Buzau mergi pe DN1 iar la Ploiesti fa dreapta spre Plopeni..mergi la salina de la slanic prahova.. e  ceva ce vrei sa vezi . Dupa care te intorci in ploiesti si o iei spre vulcani. Dupa care ii dai tot inainte pana la Putna unde te cazezi. De acolo faci imprejurimile in 2 zile si la intoarcere vizitezi restul. Eu ti-as recomanda sa o apuci in partea asta spre portile de fier pe la cazane dupa care sa urci spre valcea - sibiu si te intorci spre sighisioara . poti pleca dupa la cimitirul vesel si te intorci prin moldova :0 asta da traseu .  :coolspeak:

#33
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Posttak30ver, on 9th July 2010, 15:22, said:

In drumul tau din Bucuresti spre Buzau mergi pe DN1 iar la Ploiesti fa dreapta spre Plopeni..mergi la salina de la slanic prahova..
Eu vroiam sa fac asta mai mult pentru a ocoli o buna parte din E85, care mi se pare o sosea a mortii, din ce vad pana acum. Cu handicapatii care au inventat banda aia laterala de rahat :huh: Sincer sa fiu, mi-e frica sa merg pe acolo. Am mai fost recent, si mi s-a parut un haos total cu benzile alea.

In rest, nu stiu. Am luat o lista de obiective de la un prieten si cu ce mai stiam si eu. Eu mai mult am deschis topicul, ca sa-mi spuneti obiective, dar vad ca nu vrea nimeni, in afara de tine <_< Vreau si eu sa vad cazanele, dar e prea mult de mers dintr-o data. Mai bine le impart in 2-3 circuite mai scurte, ca nu vreau nici sa visez numai volan si pedale :P Vreau sa ma si relaxez ;)

Si niste imagini, ca idee: Harta mare cu obiectivele adunate pana acum si harta mica cu traseul pe care vreau sa-l fac acum, unde se si vede ca am taiat E85 :lol: .

Attached Files


Edited by SINEKT, 09 July 2010 - 18:50.


#34
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
citeste pe topicul despre starea drumurilor si o sa vezi cum e pe la Lepsa....ca ii pui un mare ics...sau bistrita reghin tg mures (ok si nu prea)



mai ai un pic si faci traseul propus de mine :))

#35
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostEvergreen, on 9th July 2010, 18:57, said:

citeste pe topicul despre starea drumurilor si o sa vezi cum e pe la Lepsa....ca ii pui un mare ics...
Eu sunt genul de om pe care il doare in paispe. Am bagat azi 10 milioane in masina, maine o rup in gropi. Atata timp cat ajung unde vreau si ma distrez, e ok. ;)

#36
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Inseamna ca nu dai tu banii pe reparatii am I right ? :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate