Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Trasee de tip "vizita"

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
M-am hotarat ca vara asta sa fac cateva trasee, pentru ca uneori imi vine sa ma dau cu capul de pereti. Avem o tara asa de frumoasa, si eu nu stiu decat mare si munte, munte insemnand doar Sinaia si Busteni :lol: Asa ca m-am hotarat sa-mi iau cu mine un minim necesar si sa plec cate 2-3-4 zile si colo, si colo, sa vad cat mai multe, sa stiu si eu ca am fost in cutare loc si stiu cum arata.

Pe scurt, ce ma intereseaza:

-Plecare si sosire in Bucuresti (acasa), traseu de tip circuit, ca sa-i zic asa
-Nu ma intereseaza cazare la 7 stele, restaurante, conditii. Ideal sa ma hranesc cu o rosie si o branza intinse la o iarba verde in fata unor peisaje superbe  :OK: De asemeni, o cazare cu conditii minime, un pat-doua, si niste apa curenta, sau chiar la fantana, si aia e!
-Niste trasee bine organizate ca distanta parcursa, in ceea ce priveste consumul. Este totusi criza si nu as vrea sa ma trezesc la sfarsit ca as fi putut economisi nu-stiu-cat din consum luand-o pe nu-stiu-unde
-Cat mai multe locuri frumoase, sau obiective turistice atinse, exceptie fiind manastirile. Mai mult natura si peisaje, obiective istorice daca e, dar nu ma intereseaza manastiri. Daca se poate si e in drum, e OK, dar nu fac ocoluri ca sa vad o biserica.  -_-
-Ma voi folosi de Matizul din dotare, deci nu prea imi convine off-roadul, desi ma cam tenta Transalpina, atat de discutata si ras-discutata pe aici. Dupa mai multe probleme majore si zeci de milioane bagate in tabla si vopsea, mi s-a cam acrit de bagat bani cu carul in masina <_<. Exceptie face aceasta Transalpina, pe care as dori sa o parcurg totusi.

Majoritatea drumurilor planuiesc sa le fac in concediu, intre 26 iulie si 6 august, dar nu e exclus sa merg la plimbare si inainte si nici dupa, in cate vreun weekend.

Eu nu prea cunosc posibilele obiective si locatii si nici drumurile si starea lor, de aceea apelez la voi. Sau daca nu se poate tot ce am cerut eu, macar locurile pe care as putea sa le vizitez, ca sa imi fac o lista de obiective, si mai departe ma descurc. Multi nu o sa fim, maxim, dar maxim, cat incap la mine in masina, adica 5 persoane cu tot cu mine. Daca avem cumva trasee comune in vreun fel, nu ma deranjeaza sa am companie ;)

Edited by SINEKT, 30 June 2010 - 21:56.


#2
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Nici un amator ? :(

#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
iti recomand cateva trasee de o zi sau mai multe pe care le-am facut eu.

bucuresti-buzau-baraj siriu-intorsura buzaului-brasov-rasnov-bran-campulung-pitesti-buc
sau
bucuresti-ploiesti-cheia-sacele-sinaia-targoviste-buc
sau
bucuresti-pitesti-valcea-brezoi-voineasa-obarsia lotrului-petrosani-tg jiu-valcea-buc

si ar mai fi transalpina, transfagarasan dar astea banuiesc ca le sti :)
in functie de bugetul de carburant (care din pacate e tot mai mult per litru) poti merge in locuri mult mai spectaculoase gen apuseni,retezat sau nordul moldovei+zona bicaz.

Edited by bossake, 01 July 2010 - 17:22.


#4
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
ca sa pleci sa vizitezi ceva si sa te intorci acasa e cam complicat din punctul meu de vedere pt ca ori o sa alergi ca disperatul si vizitezi ceva in fuga ori mergi si nu faci nimic altceva.
daca vrei sa faci un circuit, e altceva, dar trebuie sa iti cauti cazarile cele mai ieftine unde primesti un pat curat si apa calda (tv optional).

Asta ti le spune unul ce a vazut Agapia si Varatec timp de o luna de zile; bineinteles cu sageata dreapta sau stinga (fctie de sensul de mers) 10-12km daca imi amintesc bine....

#5
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005
Bucuresti - Brasov - Danes (Sighisoara). La Danes e un complex superfain cu mancare si cazare extra plus calarie. Domeniul Dracula Danes

Edited by rotnic, 02 July 2010 - 14:19.


#6
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postrotnic, on 2nd July 2010, 14:19, said:

complex cu mancare si cazare extra plus calarie.
Nu stiu daca m-am exprimat destul de clar, dar cuvantul cheie pentru aceste calatorii este "economie".  :rolleyes: Nici nu stiu daca o sa vreau sa rezerv ceva pe undeva dinainte, mai degraba gasesc pe unde pot la momentul cand ajung unde ajung, sau daca nu, in masina, sau, de ce nu, la cort ;)

#7
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005
Daca vrei cazare, gasesti in alte parte, ideea e sa ajungi acolo, mancarea nu e scumpa iar portiile sunt imense si e foarte buna, plus ca poti lasa covrigu' din mana si lua haturile pentru 20 sau 25 de lei.

#8
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Nu ma intereseaza nici un hat si nici un cal.  :kisstogether: Am scris clar mai sus ce vreau sa fac si ce caut.  :peacefingers:

#9
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

View PostSINEKT, on 30th June 2010, 22:53, said:

Multi nu o sa fim, maxim, dar maxim, cat incap la mine in masina, adica 5 persoane cu tot cu mine.

View PostSINEKT, on 2nd July 2010, 23:23, said:

sau daca nu, in masina,
decit sa existe o bomba cu ceas pe roti mai bine stati acasa si va dati pe net, ca poze sint destule...

Idee:
Plecati vineri dimineata pina la Brasov/Bran,vizitati tot ce doriti, mincati bine si la drum pina la Sibiu
Cascati gura din nou si daca nu e prea tirziu, plecati mai departe spre Cluj (pensiuni sint si pe traseu pt nani)
Simbata dimineata pina pe la prinz vazut Clujul, mincat la varzarie sau pastaioase pe centru si directia Oradea- centru; rapid directia BFelix pt nani, papi, baie (daca mai e ceva deschis)
Duminica dimineata, devreme, directia Deva-Hunedoara - castel si apoi acasa.... eventual prin Petrosani-Tg Jiu (Poarta sarutului,coloana infinitului, masa tacerii si ce alti bolovani a mai botezat Brancusi :lol: ; daca se nimereste si vreo nunta cu atit mai bine, mincati o sampanie, beti un piscot...)

Daca sinteti 4 e mai ok si la comfortul din masina si la somn, cu camerele/paturile.

#10
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Am debitat o tampenie cu dormitul in masina, eu ma gandeam la mine numai :lol: Mda, egoist ca intotdeauna :lol: Ma rog, ideea e ca nu am nevoie de cazare de fite. Nu ma intereseaza decat paturi si ceva apa de spalat, fie ea curenta sau nu.

#11
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Pai mai bine mai scurtezi din circuit si bagi si o noapte la o pensiune undeva , ca dormi in cort o noapte doua trei,dar ti se acreste , mai vreis a te speli, sa dormi linistit si tu .

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sudul tarii l-ai vizitat?
turnu magurele, corabia, bechet, calafat, tr severin, orsova...campia are farmecul ei, o sa te simti ca in america (midwest) si drumurile sunt bunicele.
dobrogea (partea continentala)
in bulgaria la velico tarnovo, plevna

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hahaha, sudul tarii :P
ce e de vazut acolo? maracini, sate dupa sate si toate la fel
poate doar la orsova e ok de vazut dunarea, dar pana acolo chiar nu e nimic interesant
adevarat, drumurile sunt relativ ok

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
parca la munte e mai breaz....ti se pare ca satele de munte au personalitate?
plus ca, la campie se poate conduce foarte relaxant!
cam ce ai vrea tu sa fie interesant?
pana la urma omul vrea sa se plimbe cu masina....

Edited by rich1974, 05 July 2010 - 09:03.


#15
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Vreti sa mergeti 5 cu un Matiz, tu crezi ca mai incap si ceva bagaje? Sau nu luati nimic cu voi? Sau te-ai gandit si aici doar la bagajele tale, alea poate incap, restu nu conteaza

Edited by tabek, 05 July 2010 - 09:18.


#16
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
4 rucsacei cu cele necesare pt un w/e incap....

#17
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postrich1974, on 5th July 2010, 10:02, said:

pana la urma omul vrea sa se plimbe cu masina....
Gresit !

Quote

sa plec cate 2-3-4 zile si colo, si colo, sa vad cat mai multe, sa stiu si eu ca am fost in cutare loc si stiu cum arata

Vreau sa vizitez locuri frumoase, nu sa fac inca cateva zeci de ore ceea ce fac zilnic de vreo 2 ani <_<

#18
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009
Eu nu stiu ce intelegi tu prin "trasee de tip vizita", dar aici poti gasi multe informatii si poze despre diferite obiective turistice din tara. De asemenea, poti gasi acolo info despre cazari si trasee. Cred ca ar fi mai bine sa deschizi un topic acolo, dar sa spui clar ce vrei. De regula, pe Turism intra turistii si pe Auto intra automobilistii. :)

PS: N-ai intreba un turist cum sa schimbi uleiul, nu? :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate