Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ecxursie cu mașina prin Balcani-puțin ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cu siguranta si Belgradul merita toti banii!
Mi imi pare rau ca nu am stat mai mult in el...dar, fiind relativ aproape, poate revin acolo! :D

#20
gaboslk

gaboslk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2009
Salut as dori sa intreb si eu care este cea mai apropiata granita cu republica moldova din bucuresti multumiri anticipate

#21
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Cred că Galați - Giurgiulești.

#22
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostImperator, on 30th June 2010, 12:27, said:

Multumesc :) Nu am calculat cat am cheltuit, dar probabil destul de mult (sa zicem cateva mii de euro) :) 75 de tari am vazut insa in 19 ani, nu in vreun an sau doi :)
Presupunând un maxim posibil de "mii", adică 9, înseamnă 120€/țară... remarcabilă inginerie...
Dau și eu 1000€ cui mă învață să ajung la această performanță.

Sau cumva nu erau câteva mii, ci câteva sute de mii??

#23
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postretele, on 18th August 2011, 20:42, said:

Presupunând un maxim posibil de "mii", adică 9, înseamnă 120€/țară... remarcabilă inginerie...
Dau și eu 1000€ cui mă învață să ajung la această performanță.

Sau cumva nu erau câteva mii, ci câteva sute de mii??
Maximul posibil de mii este 9 doar atunci cand stii sa numeri numai pana la 9. Ceilalti stiu ca pot sa fie si10 mii sau 100 de mii sau 900 de mii samd!

#24
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postretele, on 18th August 2011, 19:42, said:

Presupunând un maxim posibil de "mii", adică 9, înseamnă 120€/țară... remarcabilă inginerie...
Dau și eu 1000€ cui mă învață să ajung la această performanță.

Sau cumva nu erau câteva mii, ci câteva sute de mii??
Sute de mii... ha, ha... pai ce crezi ca mi-am luat private jet si am stat doar in hoteluri de 5 stele :)

#25
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostPitzifelnic, on 19th August 2011, 08:24, said:

Maximul posibil de mii este 9 doar atunci cand stii sa numeri numai pana la 9. Ceilalti stiu ca pot sa fie si10 mii sau 100 de mii sau 900 de mii samd!
M-am referit la expesia "câteva mii" ca multiplu de 1000, versus "câteva zeci de mii", ca multiplu de 10.000.
Nu prea spune nimeni "am câteva mii în cont", știiind ca are de fapt undeva între 400.000 și 900.000, în acest caz e mai corect "am sute de mii".
E bună și matematica, e bună și limba română.

View PostImperator, on 19th August 2011, 16:11, said:

Sute de mii... ha, ha... pai ce crezi ca mi-am luat private jet si am stat doar in hoteluri de 5 stele :)
Eu avansasem în alta discuție suma de 100.000€ (per 50 de țări, să zicem) și mi-a sărit lumea în cap că e puțin.

Mă rog, deviem.

#26
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postretele, on 19th August 2011, 21:18, said:

M-am referit la expesia "câteva mii" ca multiplu de 1000, versus "câteva zeci de mii", ca multiplu de 10.000.
Nu prea spune nimeni "am câteva mii în cont", știiind ca are de fapt undeva între 400.000 și 900.000, în acest caz e mai corect "am sute de mii".
E bună și matematica, e bună și limba română.
Daca am in cont 19.000 atunci nu sunt cateva zeci de mii, pt. ca n-am macar doua zeci, sau? Si atunci de ce ar fi maximul posibil de zeci cifra 9?! In rest sunt de acord: sunt bune amandoua.

#27
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Cum e cu masina in Moldova?As merge in Chisinau si ma gandesc sa nu fie ca la bulgari daca se fura sau nu?

#28
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postanonima1, on 09 mai 2021 - 18:40, said:

Cum e cu masina in Moldova?As merge in Chisinau si ma gandesc sa nu fie ca la bulgari daca se fura sau nu?


Ca se fura la bulgari masini e mai mult o legenda urbana, lansata pe vremea cand era Udrea ministrul transporturilor ca sa ii faca pe turisti sa aleaga litoralul romanesc.
In Chisinau in oras nu prea e cine stie ce de vizitat(2-3 cladiri si 2-3 parcuri), atractia lor sunt cramele de langa oras .
Daca te duci sa o iei prin vama Leuseni, daca treci prin alte parti  in rest drumurile sunt proaste. Nu te lua dupa Gmpas care o sa te bage pe trasee mai scurte.



Cred ca voi face si eu la vara un road-trip prin Balcani cred ca Serbia-MAcedonia-Albania-Bosnia si apoi chiar Croatia-Slovenia.
Dinc e amvazut doar Serbia (si Bosnia parca) inca au restrictii, in rest te primeste cu adeverinta de vaccin sau in Albania nu ai deloc restrictii.


Cam cum mai e cu vignetele prin tarile astea?
Cum e cu Kosovo, e de intrat pe acolo sau mai bine de evitat?

Edited by axisborn, 09 May 2021 - 19:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate