Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ecxursie cu mașina prin Balcani-puțin ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010
Am nevoie de o mică informație...Aș vrea să vizitez țări ca Ucraina,Rep.Moldova,Slovenia,Croația,Muntenegru,Bosnia și Herțegovina,Macedonia,Turcia...în care din aceste țări se poate intra numai cu buletinul și în care e nevoie de pașaport?

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
In afara de Slovenia, in toate iti trebuie pasaport.

#3
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postromanianpatriot, on 29th June 2010, 18:00, said:

Am nevoie de o mică informație...Aș vrea să vizitez țări ca Ucraina,Rep.Moldova,Slovenia,Croația,Muntenegru,Bosnia și Herțegovina,Macedonia,Turcia...în care din aceste țări se poate intra numai cu buletinul și în care e nevoie de pașaport?
Iar Ucraina si Republica Moldova nu intra in Balcani.
Si ca sa ajungi in Slovenia trebuie sa treci prin tari care iti cer pasaport. Sau sa faci un drum ocolit.

Edited by Selam, 29 June 2010 - 17:15.


#4
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Pasaport pentru: Turcia, Ucraina, R.Moldova. Pt restul e suficient CI, chiar daca nu sunt tari UE au conventie cu UE pentru a permite accesul cetatenilor doar pe baza CI. Aici intra si Serbia, din 12 iunie 2010.

Edited by alexxxxx, 29 June 2010 - 17:18.


#5
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010
Da,știu,așa cum nici România nu e în Balcani,nici Moldova sau Ucraina nu sunt.
Totuși,n-aș vrea să am surprize în cazul în care voi avea ceva bani și voi putea pleca într-o călătorie..De Serbia a dat la știri,dar restul?
Pe mae.ro scrie că în Croația de exemplu,se poate intra doar cu buletinul

#6
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
si Macedonia, din 2008

#7
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010
dar Bosnia?
mă gândeam să-mi spună cineva care a fost recent...
de asemenea,ce costuri,taxe de drum sunt în aceste țări?

#8
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postromanianpatriot, on 29th June 2010, 21:04, said:

dar Bosnia?
mă gândeam să-mi spună cineva care a fost recent...
de asemenea,ce costuri,taxe de drum sunt în aceste țări?
Anul acesta am facut un tur prin serbia muntenegru croatia(partea de sud, Dubrovnick)si Bosnia. In Serbia platesti doar autostrada pe portiuni (la intrare iei tichet iar la iesire platesti cat ai mers)
Muntenegru platesti taxa de drum 10 euro pe un an. Primesti un stich pe care il lipesti . Dumurile sunt ok pret benzina aprox 1,2 euro.. Recomand Canionul Moraca ( al doilea canion din lume, dupa marele canion din SUA) Kotor (monumnet UNSECO) Budva, parcul national Lovcen, Ada Bodjana Lacul Skadar si Sv Stefani.  
In Croatia se plateste pe tronsoane de drum.
http://www.hak.hr/ aici gasesti toate preturile si datele despre drumul din Croatia. Despre Croatia e f mult de spus asa ca recomand sa citesti tot topicul cu croatia. Neaparat trebuie vizitata. Recomand Plitvice Jedera, Dubrovnick, Slunj (Rastoke), cascadele de la Krka etc etc sunt f multe
In Bosnia nu se plateste nimic (cel putin eu unul nu am platit nimic) in plus pretul benzinei era aprox 0,9 euro/litru. Chiar recomand sa vizitati Bosnia, mie mi-a placut f mult. Desi sunt cam la inceput cu turismul, sunt net superiori fata de ce turism stim noi sa facem in Romania (este o parere personala sper sa o luati ca si atare). Eu am vizitat Bosnia de mai multe ori, si recomand Mostar (neaparat Strai Grad si Stari most care e si monument UNESCO) Sarajevo plus pentru pelerini recomand Medjugorie.

Din cate am inteles s-a scos pasaportul pt serbia muntenegru si bosnia si macedonia. Nu stiu exact pt ca ne place sa calatorim cu pasaport la noi, si in general unde mergem prezentam pasaportul.
In Slovacia  pretul s-a modificat pentru vignete.(defapt perioada )Inainte erai obligat sa cumperi pe minim 6 luni acuma se poate cumpara si pentru mai putin
Dar cel mai bine afli aici :
http://www.dars.si/D...injeta_228.aspx

Edited by branco_no, 29 June 2010 - 23:40.


#9
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010
astea da informații

#10
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postromanianpatriot, on 29th June 2010, 18:00, said:

Am nevoie de o mică informație...Aș vrea să vizitez țări ca Ucraina,Rep.Moldova,Slovenia,Croația,Muntenegru,Bosnia și Herțegovina,Macedonia,Turcia...în care din aceste țări se poate intra numai cu buletinul și în care e nevoie de pașaport?
Pasaport: Ucraina, Moldova, Bosnia, Republika Srpska, Macedonia, Turcia
Buletin: Slovenia, Croatia,
Nu stiu: Muntenegru

#11
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
pentru Slovenia:
aici ai linkul cu tot ce se recomanda sa vizitezi:
http://www.slovenia....t...hts=0&lng=2
@ Imperator.
Super tare blogul tau. chiar imi face placere sa il citesc (printre singurele bloguri care imi sunt trecute la favorite). totusi am o dilema, Cat cheltuiesti anual pe turism?
Totusi 75 de tari sunt greu si de numarat daramite de vizitat.
Oricum felicitari si la mai multe. Si speram sa ni le impartasesti si noua.

Edited by branco_no, 30 June 2010 - 09:50.


#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbranco_no, on 30th June 2010, 10:41, said:

pentru Slovenia:
aici ai linkul cu tot ce se recomanda sa vizitezi:
http://www.slovenia....t...hts=0&lng=2
@ Imperator.
Super tare blogul tau. chiar imi face placere sa il citesc (printre singurele bloguri care imi sunt trecute la favorite). totusi am o dilema, Cat cheltuiesti anual pe turism?
Totusi 75 de tari sunt greu si de numarat daramite de vizitat.
Oricum felicitari si la mai multe. Si speram sa ni le impartasesti si noua.
Multumesc :) Nu am calculat cat am cheltuit, dar probabil destul de mult (sa zicem cateva mii de euro) :) 75 de tari am vazut insa in 19 ani, nu in vreun an sau doi :)

#13
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010
În Serbia se poate intra doar cu buletinul,cel puțin așa zice la știri

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postromanianpatriot, on 30th June 2010, 15:21, said:

În Serbia se poate intra doar cu buletinul,cel puțin așa zice la știri
Da, am omis Serbia... scuze... se intra cu buletinul. In Republika Srpska se intra cu pasaportul

#15
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010
Republika Srpska face parte din Bosnia și Herțegovina,nu?

Edited by romanianpatriot, 30 June 2010 - 21:35.


#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Da!
Împreună cu Federația Bosniei și Herțegovinei compun Bosnia și Herțegovina!

Edited by copjob2000, 03 July 2010 - 00:12.


#17
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010
bun...eu aș vrea să vizitez Bosnia,Croația,Serbia,Slovenia,eventual Macedonia,Muntenegru...deocamdată n-am pașaport,dar oricum cred că în mare parte din aceste țări pot intra doar cu buletinul,nu cred că îmi vor cere și pașaportul...
Încă nu m-am hotărât când și ce trauseu aș putea urma,dar dacă aveți vreo sugestie...în general îmi place să vizitez orașe pitorești,canioane,chei,cascade,văi,lacuri,peisaje care îți taie respirația.Când am fost în Bulgaria am vizitat Plovdivul,dar și Wonderful Bridges,Trigrad Canyon,adică zone mai sălbatice.
Cred că în jur de 4,maxim 5 zile mi-aș putea permite să călătoresc,cu mașina,evident...
Belgradul merită vizitat?
Zagrebul,cu siguranță da...

#18
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postromanianpatriot, on 3rd July 2010, 01:29, said:

bun...eu aș vrea să vizitez Bosnia,Croația,Serbia,Slovenia,eventual Macedonia,Muntenegru...deocamdată n-am pașaport,dar oricum cred că în mare parte din aceste țări pot intra doar cu buletinul,nu cred că îmi vor cere și pașaportul...
Încă nu m-am hotărât când și ce trauseu aș putea urma,dar dacă aveți vreo sugestie...în general îmi place să vizitez orașe pitorești,canioane,chei,cascade,văi,lacuri,peisaje care îți taie respirația.Când am fost în Bulgaria am vizitat Plovdivul,dar și Wonderful Bridges,Trigrad Canyon,adică zone mai sălbatice.
Cred că în jur de 4,maxim 5 zile mi-aș putea permite să călătoresc,cu mașina,evident...
Belgradul merită vizitat?
Zagrebul,cu siguranță da...
pai cel mai bine sa ne dai niste detalii
gen suma de bani de care dispui pentru aceasta excursie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate