Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

atractii turistice in hurghada

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alinabaluta

alinabaluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.06.2009
:thumbup: intr-o saptamana plec pt prima oara in Egipt si as avea nevoie de ceva info:

1. daca va trebui sa aleg intre Cairo si Luxor ce imi recomandati?

2. tot cautand pe net am vazut cateva locuri ce merita vazute in hurghada de care nu am auzit vorbindu-se pe aici. Spre ex. am citit despre The Aquarium, Hurghada sau The marine biology museum. A fost cineva?

3. ce locuri bune de facut cumparaturi  :notangel:  ati descoperit in Hurghada? Am inteles ca sunt diferente considerabile de pret intre diferite zone....

#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
1. Cairo clar ... doar trebuie sa vezi piramidele nu ??

2. nu am fost , dar nu sunt in oferta de plimbari ale agentiilor , poate tur de oras care era parca 20 euro

3. in Hurghada exista Cleopatra Bazar fixed price - preturile cele mai mici, in comparatie cu :

- spre exemplu la hotel e de 200 de ori mai scump ,
- pe strazi gen bazare - sheraton street. e de 50 ori mai scump , unde trebuie sa negociezi , niciodata sa nu accepti pretul spus initial
- la aeroport cand revii spre Romania in duty-free preturile sunt de 2 ori mai mari .


* magazinul Cleopatra este pozitionat intr-o piateta cu forma de Y , langa macdonalds sa zicem , aproape ,
are asa : la parter supermarket , apoi etaj 1 suveniruri , etaj 2 pielarie , etaj 3 jucarii , etaj 4 haine

fiecare etaj are casier cu scanner , platesti ce pui in cos , pretul fix

Exemple :

un magnet de frigider costa 5 lire aici , pe strada ajunge si la 20 lire , la hotel ajunge la 50 lire , in duty-free ajunge 1-2 euro
o piramida suport de pixuri aici costa 9 lire , la hotel 100 lire

cel mai bine de mers e cu taxi de la hotel dus-intors , te duce , te asteapta si te duce inapoi :) , programul e non-stop

#3
alinabaluta

alinabaluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.06.2009
:proud: multumesc foarte mult de raspuns! am notat!

Siiiiiiiiiii mai am o intrebare.... sa nu radeti prea tare dar habar nu am ce vizite includ cele2 excursii.
Prin agentie avem doar transport si cazare, nu prea  am cum sa ma interesez acum de excursii, sejurul este un cadou de la socrii (o sa intreb acolo reprezentantul agentiei dar vreau sa stiu macar o idee despre ele). O sa luam optionalele de la fata locului si daca o sa fie prea obositor si pt Luxor si pt Cairo, avand in vedere ca avem doar sejur de o sapt, atunci o sa alegem intre cele 2.
Va rog, cateva vorbe despre cele 2  :rolleyes:

#4
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009

 alinabaluta, on 27th June 2010, 17:39, said:

:thumbup: intr-o saptamana plec pt prima oara in Egipt si as avea nevoie de ceva info:

1. daca va trebui sa aleg intre Cairo si Luxor ce imi recomandati?

2. tot cautand pe net am vazut cateva locuri ce merita vazute in hurghada de care nu am auzit vorbindu-se pe aici. Spre ex. am citit despre The Aquarium, Hurghada sau The marine biology museum. A fost cineva?

3. ce locuri bune de facut cumparaturi  :notangel:  ati descoperit in Hurghada? Am inteles ca sunt diferente considerabile de pret intre diferite zone....



1. Cairo si Luxor !!! :P  Nu stiu daca as renunta la una....

2.Nu cred ca vei mai avea timp si de a vizita altceva in Hurghada decat bazarurile. Eu nu am reusit...

3.Merita sa mergi in orasul vechi, in bazar... macar pentru experienta... Daca ai nervi de negociat, e o.k.
   Eu am preferat Cleopatra Bazar fixed price pentru cumparaturi.

La Luxor e cel mai obositor, dar merita pe deplin, dupa parerea mea. Se viziteaza valea regilor (mormintele faraonilor), ca principal obiectiv, si mie mi s-a parut interesant! Si apoi este templul de le Karnak.... deosebit...poate chiar uluitor daca e sa luam in calcul ca e facut in urma cu aprox. 4500 ani...
La Cairo, evident, piramidele si sfinxul.... apoi Muzeul de Egiptologie, unde as fi stat cel putin o zi.... este foarte mare si chiar ai ce sa vezi in el!
Restul obiectivelor turistice incluse in cele doua excursii sunt oarecum "comerciale", adica sa te faca sa cumperi cate ceva... lucruri pe care le poti cumpara din bazar la preturi mult mai bune.


Daca vrei mai multe amanunte, contacteaza-ma.

#5
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
daca nu ai timp si bani de amandoua .... renunta la luxor , temple si statui vezi peste tot in lume , piramide nu prea :P

daca la piramide sunt 45 grade, la luxor or sa fie 50 sigur , prieteni care au venit din luxor au spus ca abia asteptau sa se termine ziua - vizita acolo din cauza caldurii

obs foarte importanta : nu stati la soare pentru ca e foarte puternic , nu simti ca mai bate o adiere dar este extrem de puternic

#6
alinabaluta

alinabaluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.06.2009
:rolleyes: deci in optionala Cairo vad orasul, piramidele de la Giza si Sfinxul, iar la Luxor temple ,Valea regilor unde inteleg ca sunt morminte si monumente.
Pffff,dificil!!

Voi cu ce companie aeriana ati zburat in Egipt? :confuzzled:
Am inteles ca o sa plecam cu o companie egipteana si mi-e cam teama.....alaturi de frica de avion acum mai e si cea de ..companie  :deadtongue: .
Si mi-e foaaarte frica de avion!!!Foaaarte frica!

Apropo, merge cineva pe 6 iulie?

#7
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
probabil Koral Blue , e ok , avioanele lor sunt airbus A 320 , noi , zborul face 3 ore si 10 min , cel mai bine e sa iei un film cu tine, iar pentru frica sa te relaxezi si sa tragi oblonul de la geam , dupa decolare

in avion o sa va dea si o masa calda cu bauturi racoritoare , si la dus si la intors

#8
MustGo

MustGo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 03.07.2008

 alinabaluta, on 29th June 2010, 12:21, said:

Voi cu ce companie aeriana ati zburat in Egipt? :confuzzled:
Am inteles ca o sa plecam cu o companie egipteana si mi-e cam teama.....alaturi de frica de avion acum mai e si cea de ..companie  :deadtongue: .
Si mi-e foaaarte frica de avion!!!Foaaarte frica!

Noi am zburat cu AirCairo. Zborul a fost ok. La fel si personalul de bord.

#9
alinabaluta

alinabaluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.06.2009
cate kg trebuie sa aiba bagajul de cala?
ceva sfaturi? e prima oara cand merg cu avionul... :confuzzled:

#10
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
Koral Blue , e ok,  desi iti inteleg teama.... m-a incercat putin si pe mine, dar, sincer, acum pot sa-ti spun ca nu am avut motive!

#11
alinabaluta

alinabaluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.06.2009
din fericire entuziasmul  mai anuleaza din teama  :thumbup: . Mai sunt 32 de ore.
Fac liste peste liste, calc, organizez in pungi pungute si pungulite si tottt cantaresc la ele ^_^ . Mai am un pic pana la 20 de kg pt bagajul de cala si sunt in dilema daca sa iau sau nu si fierul de calcat ...l-ar putea inlocui cateva suveniruri in plus la intoarcere.  :P

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 alinabaluta, on 4th July 2010, 22:06, said:

din fericire entuziasmul  mai anuleaza din teama  :thumbup: . Mai sunt 32 de ore.
Fac liste peste liste, calc, organizez in pungi pungute si pungulite si tottt cantaresc la ele ^_^ . Mai am un pic pana la 20 de kg pt bagajul de cala si sunt in dilema daca sa iau sau nu si fierul de calcat ...l-ar putea inlocui cateva suveniruri in plus la intoarcere.  :P
Ai vreo intalnire, vreo prezentare, te duci in interes de serviciu :)
Lasa fierul de calcat, nu ai ce face cu el :)

#13
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

 alinabaluta, on 4th July 2010, 22:06, said:

din fericire entuziasmul  mai anuleaza din teama  :thumbup: . Mai sunt 32 de ore.
Fac liste peste liste, calc, organizez in pungi pungute si pungulite si tottt cantaresc la ele ^_^ . Mai am un pic pana la 20 de kg pt bagajul de cala si sunt in dilema daca sa iau sau nu si fierul de calcat ...l-ar putea inlocui cateva suveniruri in plus la intoarcere.  :P

In locul tau m-as gandi sa pun neoprenul in geanta. Marea rosie e marea cu cea mai diversificata fauna. Un scuba sau in cel mai rau caz un snorkeling e binevenitin aceasta excursie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate