Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

moara furaje uz gospodaresc

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#73
Blaser

Blaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.07.2013
Am inceput si eu proiectul de a face o asfel de moara mai am nevoie doar de motor si de ciocanele ... cica ciocanelele se aseaza in o anumita ordine pentru a favoriza impingerea urluelii prin sita altfel se iroseste elergie prin faptul ca urluiala e plimbata aiurea prin moara

Mai jos atasat e schita ... cu cateva cote de gabarit ... intentionez sa folosesc un motor de 3 kw monofazic ca nu am acces la trifazic cu raport de 1:1 montat pe moara ... ~ 2800 rot/min

Attached Files



#74
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011

 Blaser, on 10 iulie 2013 - 20:59, said:

Am inceput si eu proiectul de a face o asfel de moara mai am nevoie doar de motor si de ciocanele ... cica ciocanelele se aseaza in o anumita ordine pentru a favoriza impingerea urluelii prin sita altfel se iroseste elergie prin faptul ca urluiala e plimbata aiurea prin moara

Mai jos atasat e schita ... cu cateva cote de gabarit ... intentionez sa folosesc un motor de 3 kw monofazic ca nu am acces la trifazic cu raport de 1:1 montat pe moara ... ~ 2800 rot/min


sunt si eu foarte interesat de o schita de tocator si/sau o moara pt uz gospodaresc ...intr-o postare mai veche am pus un link cu un model ce se gaseste prin bazar si care ar putea si macina si toca un fel de 3 in 1 ...daca as face eu ceva de la zero cu materiale si manopera mea,cu cunostinte minime as iesi mai ieftin ca bani si ceva mai bum calitativ ca cele  3in1 din bazar sau nu?

Edited by willrock252000, 10 July 2013 - 22:35.


#75
Blaser

Blaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.07.2013
Eu unul incerc a fac ceva functional chear daca ajunge un pic mai scump (dar in nici un caz ca in magazin) , sa fie trainic ,  am nevoie sa imi satisfaca nevoile mele sa sparga si stiuleti intregi ... sa obtin un randament maxim cu un motor de 3 kw

#76
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@Blaser
Schita expuse se preteaza pt motoare mai mari.Este preferabil sa distribui ciocanelele pe  4  bolturi si nu pe 3;am avut eu cu 3 bolturi si avea vibratie puternica;dupa ce am trecut la flansele cu 4 bolturi,folosind aceleasi ciocanele,vibratia a disparut.De mentionat ca pt flansele cu 3 bolturi,greutatea ciocanelelor a fost cu toleranta de 1 gram  iar la flansa cu 4 bolturi ''la ochi''.
Pt a nu suprasolicita motorul este preferabil ca sa nu calce 2 sau mai multe ciocane pe aceeasi urma(se monteaza intercalate).Daca doresti sa [macini]stiuleti,atunci trebuie sa folosesti alta abordare pt fixarea ciocanelelor,iar alimentarea cu stiuleti o faci prin capat.
Practic  se fixeaza ciocanelele direct pe axul motorului si pe lateral,fixat de 2 bolturi opuse se monteaza un cutit,care sa taie progresiv din stiulete.
Am incercat sa desenez in timp ce scriam acest raspuns pt a putea vizualiza exact ce spun (scuze de calitate).
Eu am o moara ,dupa desenul tau(aproximativ) si in momentul cand multi stiuleti cad in carcasa morii pt a fi zdrobiti ,motorul trage foarte greu(specificatii:11kw/3000rot/min,diametru [semisita]=400mm,latime carcasa=200mm,24 ciocanele 110x45mm cu gauri de 20 mmdispuse alternativ pe 4 bolturi.
La un numar mai mare de ciocanele(48) motorul declaseaza si cu 10 stiuleti in carcasa.

Attached Files


Edited by gcom61, 12 July 2013 - 12:00.


#77
Blaser

Blaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.07.2013
Nu e rea ideia cu 4 axe cu ciocanele ... dar voi incerca totusi sa o fac cu 3 ca deja am totul debitat pe plasma CNC  (acele platane sub forma de stea in 3 colturi  din tabla de 5 mm cu varfuri ascutite  , carcasa e din tabla de 3 mm ) ... voi pune mai putine ciocalele pentru a nu solicita prea tare motorul ... voi incerca sa sucesc cateva si sa le dau  o forma de paleta de ventilator ca sa forteze putin sa scoata mai repede uruiala prin sita ... de asemenea sunt nevoit sa pun maxim 3 kw motorul ... il voi lasa mai lejer si bag in el cate un stiulete pe rand aruncat sau dat drumul prin o teava ceva sa nu intre mai mult de unul la ~ 1 secunda ... cu cutit lateral nu cred ca voi incerca cred ca reuseste sa il rupa bine in timp ce intra stiuletul pe deasupra cu varful orientat spre varful ciocanelelor

#78
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Bafta!

#79
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Ma poate ajuta cineva cu o schita de tocator furaje(sisca) ceva mai detaliata?se poate folosi un tocator pt crengi PE post de sisca?

Edited by willrock252000, 29 July 2013 - 20:45.


#80
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007

 cristian68n, on 04 iulie 2013 - 12:55, said:

Raportul dintre fulii este aproximativ unu la unu diam.fulie motor=10cm iar diam.fule ax moara=9cm .


Vreau sa-mi fac si eu o asemenea moara de furaje. Pana acum am facut rost de un ax cu rulmenti de la o pompa de apa de Raba si motorul electric il am de 2,2 kw la 230 V.
Poti sa dai si niste dimensiuni la moara construita de tine si sa mai faci niste poze? Ce grosime are tabla folosita?
Ai mai facut ceva modificari la ea?

Edited by grifonul_alb, 12 August 2013 - 14:32.


#81
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Tabla folosita de mine are grosimea de 3 mm...de la fier vechi ! Apoi am facut alt model cu diam. de 30 cm ,asta in functie de material ...iar sita am gaurit-o cu burghiu de 5,5 mm.....restul ceva munca....si alte materiale...
Attached File  Carcasa moara.JPG   81.79K   318 downloadsAttached File  Cutite moara.JPG   81.41K   331 downloadsAttached File  Sita+cutite -detaliu.JPG   78.79K   328 downloads

Edited by cristian68n, 12 August 2013 - 17:35.


#82
Blaser

Blaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.07.2013
Chestia aia arata de parca ar fi facuta din tancurile distruse din al doilea razboi mondial ... spunene te rog daca da randament si cam dat toci cu ea in ~ 1 ora .
Mersi

#83
LeventD

LeventD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.04.2013
Salut! Si eu am o moara gen al lui menghiMc, este cumparat de tatal meu (dintr o piata, dar e facuta de casa cu 270 ron motor 2 kw + moara cu ciocanele, a trebuit sa fac doar suportul din lemn si vreau sa spun ca tot satul ma lauda, sunt multumit de moara, o folosesc dimineata si seara, in 10 minute am facut pt 100 pasari + 4 porci.  Pot sa fac o intrebare daca mai stie pe undeva de vanzare. Parerea mea e, sa nu te complici cu moare cumparate de la brico sau altele cand casesti de 10 ori mai ieftin si mai bun sau  macar la fel de bun ca acela la 1200 ron. Pana la urma pot sa ti fac poze cu componentele si orice strunga iti face la 100-150 ron. Zic eu.

#84
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013
Ceva material de studiu:http://www.scrigroup...tia-mo72929.php

#85
menghiMC

menghiMC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.03.2010

 grifonul_alb, on 12 august 2013 - 14:25, said:

Vreau sa-mi fac si eu o asemenea moara de furaje. Pana acum am facut rost de un ax cu rulmenti de la o pompa de apa de Raba si motorul electric il am de 2,2 kw la 230 V.
Poti sa dai si niste dimensiuni la moara construita de tine si sa mai faci niste poze? Ce grosime are tabla folosita?
Ai mai facut ceva modificari la ea?
La ce turatie e motorul ?
Duminica o sa-ti fac niste schite cu dimensiuni.

Edited by menghiMC, 13 August 2013 - 21:41.


#86
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007

 menghiMC, on 13 august 2013 - 21:37, said:

La ce turatie e motorul ?
Duminica o sa-ti fac niste schite cu dimensiuni.

Motorul este de 230V la  2700 rot/min.
Multumesc.

#87
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013
Incep lucrul pentru realizarea unei asemenea mori. Problema mea e ca vreau s-o fac mai mare (supradimensionata) pentru motorul de sase kw, pe care-l voi atasa initial. Motivatia ar fi ca urmeaza sa disponibilizez un motor diesel de vreo 60 kw, acesta fiind deasemenea supradimensionat pt. utilaj.Posted Image
Ciocanelele vor fi realizate din platbanda de 100/30/10mm, taiata la capete in trepte.Vor fi fixate pe flanse cu ax de fi16mm. Axul principal va avea fi 40mm, iar flansele vor avea grosime de 15mm.
Acum mi-ar prinde bine un sfat. Tabla pentru flanse inca n-am prelucrat-o. Strungarul insista ca trebuie musai decupata circular si imi percepe 300 lei manopera pt. decupat si gaurit pt. axul fi 40. Ar fi vreo problema daca fac flansele patrate? Ca n-as mai plati decat 100 lei gaurirea, taierea facand-o eu, cu flexul (cam doua discuri de 125mm x 5lei, estimez).
...si a doua intrebare...fiind facuta mai mare (carcasa avand fi 450mm, cu lungimea de 250mm si in interior vor fi 32 de ciocanele si 4 flanse), va functiona oare cu acel motoras de 6 kw, daca o voi alimenta mai cu grija?.
...si...inca unaPosted Image ...transmisia daca o fac prin fulie dubla cu curele inguste (ca de-astea am), va avea eficienta, sau vor patina? O pot face si prin cardan, dar in caz de blocare mi-e frica sa nu mi-o arunce in cap (moara).
Multumesc.
atasez o schita rudimentara cu versiunile flanselor (cum vreau eu si cum vrea strungarul).

Domnule "gcom61", d-vs ati spus asa:

Quote

Practic  se fixeaza ciocanelele direct pe axul motorului
dar din desenul facut reiese ca ciocanelele sunt fixate tot pe flanse si doar cutitul pe axul principal.
Imi place ideea cu cutitul care face maruntirea initiala, dar daca si ciocanelele vor sta pe ax, nu stiu cum ar mai avea mobilitate. Imi puteti detalia putin, va rog.
Fiindca sunt in faza de inceput (inca n-am prelucrat materialele) si orice idee e binevenita. Va multumesc.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   11.67K   52 downloads

Edited by radar5, 27 September 2013 - 07:30.


#88
Blaser

Blaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.07.2013
Teoretic poate functiona bine si cu partrat dar cu conditia ca fie foarte bine taiat ... in cazul cercului eroarea de descentrare a greutatii este mai mica si mai usor preluata de forma circulara... transmisia prin  2 curele e suficienta chear daca sunt mai inguste (pierzi mai putina energie) ... e si mai sanatoasa decat cardanul in caz de blocaj

#89
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013
Multumesc pentru raspuns.
Da, aveti dreptate. Am gasit deja si produse comercializate cu flansa patrata.
Si referitor la curele, iarasi aveti dreptate. Aproape toate aceste tipuri de mori sunt antrenate astfel. (ma refer la cele de uz gospodaresc).
Momentan sunt in impas. Mi-a gresit strungarul toate cotele la prelucrarea axului principal si lagarelor de rulment. Sase erori de 1-1,5mm. Cred ca vina-mi apartine, ca am suprapus cererea mea cu necesitatea prelucrarii vinului, in aceasta perioada.:)De-aia era si suparat cand i-am intors lucrarea.
O sa mai scriu cand avansez cu lucrarea. Spor la bani si munca.

Attached Files



#90
Blaser

Blaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.07.2013
Da spor la bani ... eu cu a mea am stagnat din lipsa de timp si distanta  servici - casa (Iasi - Suceava) ... eu am ~ 80% din repere pregatite ... avantajul meu este ca am acces la o masa de debitare cu plasma CNC  si pot debita cam orice forma doresc pana la 8 mm in limite de toleranta aceptabile

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate