Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce MAC ?

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#37
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Posti0nutzb, on 1st July 2010, 19:55, said:

Eu am impresia că voi încă mai comparați osx cu win xp sau chiar win98/me.

Eu prefer sa nu iti mai spun ce impresii am. ;)

Am sa-i las pe cei in drept sa aprecieze daca ai fost partinitor in afirmatii si daca ai incercat, prin asta, sa induci pareri false in mintea cititorilor.
Ma refer la chestia cu fragmentarea.

Articolul acela cu
    * You have many large files (such as digital videos)
    * Your disk is low on space (i.e. more than 90% full)
a fost publicat in 2003 (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) si scria clar: According Apple's advice, there are two scenarios under which you might need to defragment your drive.

Ulterior, in acelasi articol, scria la fel de clar ca intre timp au aparut versiuni noi de Os X (asta ca tot te-ai rupt in figuri cu win 98 ;) ) in care treaba este facuta by default de sistem asa ca tu, ca user, nu trebuie sa iti bati capul cu asa ceva.
Asadar:
1 - ori esti superficial si nu ai citit pana la capat
2 - ori ai citit si nu ai inteles nimic
3 - ori ai extras din cotext cu buna stiinta, in scop de a-ti sustine parerile vadit eronate

Sfatul meu este sa pui mana pe o carte despre Os X si ai sa descoperi tot felul de chestii. Nu te mai da stiutor in situatii pe care nu le stapanesti. Normal ar fi sa intrebi nu sa sustii chestii pe care nu le stapanesti.
Iar la faza cu "no comment"... ce pot sa mai zic?! No comment! :lol:

PS:
Chestia cu virusii are o cu totul alta explicatie. Mac-urile nu sunt utilizate de tot felul de cretini psihopati, atinsi de morbul distrugerii. Altfel spus, userul de Mac are cheresteaua mai fina, daca intelegi ce vreau sa spun.

Edited by CapitanuPICARD, 01 July 2010 - 19:13.


#38
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Posti0nutzb, on 1st July 2010, 19:07, said:

Nu știu pe ce lume trăiești. Macul are click dreapta de ceva timp. Cel puțin pe mac-ul (ăla pe care nu îl am :w00t: ) se poate configura touchpad-ul să facă și click dreapta (fie cu tap cu două degete, fie într-un colț al touchpad-ului)
ai grija cum ma jignesti. stiu eu ce vorbesc

#39
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Argumentele unora dintre cei care posteaza in topicul asta parca-s desprinse din discursul ”blogarului al treilea”, ala care spune ca s-au scumpit taxele pentru masinile cu cilindree mai mare de 2.000 cmc si ca se bucura nespus: cei cu masini mai mari de 2l sunt niste ghertoi, cocalari etc.

NU stiu cum se face dar macar o data la 4-5 luni gasesc cate un ”utilizator” de OS X nemultumit de faptul ca OSX-ul nu este... Windows! Mai mult, ii se blocheaza Spotlightul (poate indexa, stiu si eu?) si considera ca orice OS X are probleme cu Spotlight-ul...

#40
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Posti0nutzb, on 1st July 2010, 19:55, said:

6) Pentru că nu-și bate nimeni capul să infecteze 7-8% din utilizatori. Dar sunt .
ai scris in viata ta un program pentru orice platforma? ma indoiesc pentru ca daca ai fi facut-o ai fi stiut ca ce spui tu acolo este fals.
mac os nu este inpenetrabil dar cu siguranta este mult mai sigur decat m$

#41
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Mac-ul are 10% market share in primul rand fiindca e scump, nu fiindca e prost.
Nici Alienware n-are mai mult de cateva procente market share :)

Hai sa nu ne imbatam cu apa rece, 90% din populatia lumii cumparatoare de calculatoare se uita la bani in primul rand.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

in care treaba este facuta by default de sistem asa ca tu, ca user, nu trebuie sa iti bati capul cu asa ceva.
Wow, exact ca în windows! :w00t:

Quote

ai grija cum ma jignesti. stiu eu ce vorbesc
Nu te-am jignit. Dar dacă ai impresia asta, îmi cer scuze.

Quote

Mai mult, ii se blocheaza Spotlightul (poate indexa, stiu si eu?)
Aha, și e normal să indexeze fără să zică nimic și să nu dispară orice i-ai face, pentru ca, după vreo 20 minute să cedezi și să dai restart?

Hai să o dăm totuși la pace :cheers:

Edited by i0nutzb, 01 July 2010 - 19:44.


#43
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Posthubbabub1601, on 1st July 2010, 20:23, said:

Mai mult, ii se blocheaza Spotlightul (poate indexa, stiu si eu?) si considera ca orice OS X are probleme cu Spotlight-ul...
Că se blochează Spotlight-ul (că indexa, că nu indexa, că era în pauză de cafea, puțin contează...) e perfect OK.

Dar că pe un Windows apare un ecran albastru din cauza unui driver prost scris (driver care NU e parte componentă a sistemului de operare, ci un software 3rd party), în cazul ăsta e crimă împotriva umanității... -_-

#44
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postalexcrist, on 1st July 2010, 21:25, said:

Că se blochează Spotlight-ul (că indexa, că nu indexa, că era în pauză de cafea, puțin contează...) e perfect OK.

Dar că pe un Windows apare un ecran albastru din cauza unui driver prost scris (driver care NU e parte componentă a sistemului de operare, ci un software 3rd party), în cazul ăsta e crimă împotriva umanității... -_-

Nici macar. Intreb altceva: Daca Spotlight-ul se blocheaza (desi, repet, eu unul n-am vazut manifestarea asta in multi ani de lucru cu Mac, pe diverse dispozitive) iti vezi de munca ta / distractia ta. Da-l draci de Spotlight, poti sa stai fara cateva minute.
Daca, in schimb, Windows-ul crashuieste din cauza unui third party, ce se intampla cu munca / distractia mea? Din BSOD nu pot sa dau Save...

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Nici macar. Intreb altceva: Daca Spotlight-ul se blocheaza (desi, repet, eu unul n-am vazut manifestarea asta in multi ani de lucru cu Mac, pe diverse dispozitive) iti vezi de munca ta / distractia ta. Da-l draci de Spotlight, poti sa stai fara cateva minute.
Problema este că a scris câteva litere, a apărut ditamai cârnatul ce ocupa juma' de ecran și... așa a rămas. Cum îți vezi de munca ta ? :|

#46
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
da-l frate dreacu de spotlight. faptul ca s-a blocat este un caz izolat. orice soft mai da rateuri.
va rog, daca vrei sa discutam in mod civilizat veniti cu argumente pro sau impotriva mac

Edited by tracius01, 01 July 2010 - 20:57.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttracius01, on 1st July 2010, 21:56, said:

da-l frate dreacu [...]  daca vrei sa discutam in mod civilizat
:w00t:

Quote

veniti cu argumente pro sau impotriva mac
Eu am înșirat câteva argumente. Dar mi-ați sărit toți în cap să-mi demonstrați cât de nepriceput și ignorant sunt, cu toate că n-am povestit din ce am citit pe alte site-uri ci am zis de treburi pățite de mine :)

#48
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Posti0nutzb, on 1st July 2010, 18:07, said:

Nu ?tiu pe ce lume trăie?ti. Macul are click dreapta de ceva timp. Cel pu?in pe mac-ul (ăla pe care nu îl am :w00t: ) se poate configura touchpad-ul să facă ?i click dreapta (fie cu tap cu două degete, fie într-un col? al touchpad-ului)
Doamne maica domnului ! :roflmao:

Nu exista si cu clic dreapta prin apasarea unui buton de pe fundul laptopului, sub baterie ?  :deadtongue:

Dumnezeule mare ! Exact despre asta vorbeam. Operatii BINE standardizate de cel putin 10 ani, daca nu deja 20, pentru care la Mac trebuie sa fii fuckin' pilot de avion de vanatoare ca sa iti dai seama pe ce butoane sa apesi si de ce manete sa tragi si in ce fel si in ce ordine sa le apesi, ca sa faci ceea faci in mod normal instantaneu.

Good job. Au creat niste caramizi cu baterie :lol:

[ http://cache-03.gawkerassets.com/assets/images/4/2008/09/applebrick.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S.: daca nu ma insel, si in Linux in interfata grafica, sunt valabile cam aceleasi scurtaturi si comportamente ca in Win... nu mi s-a parut vreodata foarte greu sa folosesc Linuxul, spre deosebire de Mac OS X.

Edited by SINEKT, 01 July 2010 - 23:22.


#49
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Pe mine ma enerveaza teribil interfata grafica, mai ales lipsa unui taskbar. De obicei lucrez cu mai multe fereste simultan si ma misc foarte greu din una in alta, localizez cu dificultate fereastra pentru ca toate symbolrile unei aplicatii sunt identice. Eu inteleg ca desktop-ul e rezultatul marketingului, dar ar putea sa elaboreze si o varianta . Cel putin avem de unde alege. In rest, OS X e bunicel. E  mai greu cand ai nevoie sa faci ceva mai special, gen partitionare disc, redimensionare partitii pentru ca nu gasesti, cum eu m-am asteptat, scule la nivel de desktop si tot la linie de comanda ajungi...

Normal, exista "aplicatii" pe care le cumperi insa majoritatea nu sunt numai un front-end pentru comenzile din terminal ?

Acum rulez Debian pe un MBP pentru ca nu mai rezistam, si sunt obigat sa tin in continuare OSX-ul pentru ca alfel nu mai pot face update la firmware cand e cazul.

#50
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Uneori tind sa va inteleg, dar in acelasi timp va intreb, de ce pisici v-ati cumparat calculatoarele astea, daca stiati ca nu sunt ceea ce vreti voi.

Eu personal ma simt bine cu un Mar in fata, nu are el toate functiile avansate, dar pentru utilizare normala, este arhisuficient.

Bootcamp-ul si Paralels sunt bune, dar personal nu le folosesc, fiecare aparat cu OS-ul sau nativ.

#51
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postconnectorxp, on 1st July 2010, 23:31, said:

Uneori tind sa va inteleg, dar in acelasi timp va intreb, de ce pisici v-ati cumparat calculatoarele astea, daca stiati ca nu sunt ceea ce vreti voi.
Nu-as fi cumparat asa ceva. Ramasesem fara laptop, a trebuit sa lucrez pe un MBP si l-am luat stiind ca pot instala Linux :)

#52
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
wow...
și uite cum mi-am marit lista de ignoranți-comentatori în urma acestui subiect
:P

#53
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postsoarce, on 2nd July 2010, 00:26, said:

Pe mine ma enerveaza teribil interfata grafica, mai ales lipsa unui taskbar. De obicei lucrez cu mai multe fereste simultan si ma misc foarte greu din una in alta, localizez cu dificultate fereastra pentru ca toate symbolrile unei aplicatii sunt identice. Eu inteleg ca desktop-ul e rezultatul marketingului, dar ar putea sa elaboreze si o varianta . Cel putin avem de unde alege. In rest, OS X e bunicel. E  mai greu cand ai nevoie sa faci ceva mai special, gen partitionare disc, redimensionare partitii pentru ca nu gasesti, cum eu m-am asteptat, scule la nivel de desktop si tot la linie de comanda ajungi...

Normal, exista "aplicatii" pe care le cumperi insa majoritatea nu sunt numai un front-end pentru comenzile din terminal ?

Acum rulez Debian pe un MBP pentru ca nu mai rezistam, si sunt obigat sa tin in continuare OSX-ul pentru ca alfel nu mai pot face update la firmware cand e cazul.

Un nestiutor ar putea sa te creada.
Orice utilizator cinstit de Mac rade si cu curul de tine cand vede ce enormitati debitezi!
Tocmai de aceea eu cred ca mesajele care contin neadevaruri flagrante postate cu titlul de adevar ar trebui sterse!
Cand nu stii ceva este de bun simt sa intrebi nu sa afirmi ca acel ceva nu exista, mai ales cand prin afirmatiile tale ai putea schimba in mod gresit opinia altora.

Stau si ma intreb... ce poate fi in mintea cuiva care nu cunoaste un domeniu si in loc sa se comporte natural, sa recunoasca simplu ca nu stie si sa intrebe, catalogheaza respectivul domeniu ca fiind sarac in optiuni (Os X in cazul de fata).
Daca tu nu stii ca exista taskbar nu inseamna ca nu exista.
Daca tu nu stii sa dai elementarul Alt+Tab pentru a naviga intre ferestre nu inseamna ca nu se poate
Daca tu nu stii sa partitionezi si sa redimensionezi partitii, nu inseamna ca nu se poate.
Si cum adica "toate simbolurile unei aplicatii"? Cate simboluri are mai o aplicatie? O suta? 986759437?

Cata ignoranta... cata infumurare... baaa e prost sistemul, ca eu sunt dumnezeu pe pamant! Sunt mult prea destept sa imi pun intrebarea: oare nu cumva cunostintele mele sunt limitate? Ne laudam ca spargem avioane cu pieptul dar...

Ba, tu crezi ca Centris sau daculburebista sau altii care stiu cu ce se mananca Mac-ul, s-au nascut invatati? Crezi ca au invatat cu mentalitati de genul "navighez greu intre ferestre, nu exista taskbar"? Pana si eu, un amarat de utilizator modest de Mac, desi nu ma pot lauda ca stiu prea multe, observ diferentele radicale (in bine!) fata de alte "agregate" de pe piata.
Si cu toate acestea nu vin sa spun "baa, sistemul cutare sau calculatoarele cutare sunt de kkt".
Eu nu inteleg, aveti probleme? Nu va simtiti bine decat daca veniti pe aria de Mac, cu aere de doctori in domeniu, si sustineti ca Mac-ul e de kkt? :)

LE:

View PostSINEKT, on 2nd July 2010, 00:14, said:

Operatii BINE standardizate de cel putin 10 ani, daca nu deja 20,
Robotel?  Matrix? :rolleyes:

Edited by CapitanuPICARD, 02 July 2010 - 08:14.


#54
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostCapitanuPICARD, on 2nd July 2010, 08:10, said:

Stau si ma intreb... ce poate fi in mintea cuiva care nu cunoaste un domeniu si in loc sa se comporte natural, sa recunoasca simplu ca nu stie si sa intrebe, catalogheaza respectivul domeniu ca fiind sarac in optiuni (Os X in cazul de fata).
Daca tu nu stii ca exista taskbar nu inseamna ca nu exista.
Daca tu nu stii sa dai elementarul Alt+Tab pentru a naviga intre ferestre nu inseamna ca nu se poate
Daca tu nu stii sa partitionezi si sa redimensionezi partitii, nu inseamna ca nu se poate.
Si cum adica "toate simbolurile unei aplicatii"? Cate simboluri are mai o aplicatie? O suta? 986759437?
Mestere te-ai trezit cu fata la cearceaf.
1) daca am cinci ferestre nu-mi place sa fac Alt-Tab toata ziua pana ajung unde vreau, mai am si altceva de facut.
2) la dock-ul ala din Mac tu ii zici "taskbar" ?
3) n-am zis ca nu se poate partitiona, ci doar ca accesul la sculele respective nu e atat de simplu cum lasa impresia.
4) simboluri, adica icoane: am doua instante ale aceleasi aplicatii deschise, in dock apare acelasi icon pentru amandoua si ca sa le poti distinge trebuie sa faci manevre, Alt-tab inainte, Alt-Tab inapoi cum vrei tu sa faci.

Citeste de doua ori ce am scris inainte de a deschide gura, te-a luat Mac-ul pe dinainte :D
N-ai contrazis cu nimic spusele mele, vino cu argumente nu cu vorbe.

Quote

Ba, tu crezi ca Centris sau daculburebista sau altii care stiu cu ce se mananca Mac-ul, s-au nascut invatati? Crezi ca au invatat cu mentalitati de genul "navighez greu intre ferestre, nu exista taskbar"?
Nu ma interesaza cum schimba "Centris" sau "burebista". Daca le place sa faca "Atl-tab inainte" si "alt-tab inapoi" e treaba lor, nu a mea. Lasa-i pe altii in pace, daca nu poti argumenta nimic mai bine taci.

Quote

Pana si eu, un amarat de utilizator modest de Mac, desi nu ma pot lauda ca stiu prea multe, observ diferentele radicale (in bine!) fata de alte "agregate" de pe piata
Cam multa infumurare in posturile tale de amarat de utilizator. Mult spor la "alt-tab inainte" si "alt-tab inapoi" :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate