Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce MAC ?

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#1
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Da chiar ! De ce MAC?

Frate, ma ocup de mentenanta a cam 20 de calculatoare dintr-o firma, toate MAC, de la vechi de 6 ani pana la ultimul racnet, unul si unul. Si nu exista zi sa nu ma minunez de cat de naspa sunt aceste masini :lol: Orice mi-ar lua sub 5 minute de facut pe platforma Windows, ORICE Windows, la MAC dureaza minim 2-3 ore. Inclusiv un "quick" format al unui HDD.

2 intrebari scurte:

1. Astia sunt prosti ? (Apple)
2. Ce poti face cu un MAC si nu poti cu un PC ? Cica firma asta face grafica si MAC-urile sunt tari in grafica. Imi explica si mie cineva ce nu se poate face pe un PC relativ nou, cu ceva CPU si RAM mai "tapene" si o placa video profi (gen nVidia Quadro) ?

#2
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
http://www.allgraphi...-graphic-design

http://desktoppub.ab...mac_for_dtp.htm

Edited by citronelle, 26 June 2010 - 05:18.


#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
expilca-ne si noua cum ai ajuns sa te ocupi de administrare Mac (ma rog, mentenata) daca ai aceste probleme.


discutia asta s-a purtat de mai multe ori pe aria de Mac, cum ar fi:

http://forum.softped...howtopic=487566
http://forum.softped...howtopic=384368

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View PostSINEKT, on 26th June 2010, 04:09, said:

Da chiar ! De ce MAC?

Frate, ma ocup de mentenanta a cam 20 de calculatoare dintr-o firma, toate MAC, de la vechi de 6 ani pana la ultimul racnet, unul si unul. Si nu exista zi sa nu ma minunez de cat de naspa sunt aceste masini :lol: Orice mi-ar lua sub 5 minute de facut pe platforma Windows, ORICE Windows, la MAC dureaza minim 2-3 ore. Inclusiv un "quick" format al unui HDD.

2 intrebari scurte:

1. Astia sunt prosti ? (Apple)
2. Ce poti face cu un MAC si nu poti cu un PC ? Cica firma asta face grafica si MAC-urile sunt tari in grafica. Imi explica si mie cineva ce nu se poate face pe un PC relativ nou, cu ceva CPU si RAM mai "tapene" si o placa video profi (gen nVidia Quadro) ?

:thumbup:
...auzi, nu doare deloc-deloc?

#5
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View PostSINEKT, on 26th June 2010, 04:09, said:

Frate, ma ocup de mentenanta a cam 20 de calculatoare dintr-o firma, toate MAC, de la vechi de 6 ani pana la ultimul racnet, unul si unul
"frate" vrei sa-ti spun ceva nu te mai ocupa de "mentenata" mac-urilor. A chiar, nu te apropia nici de unix, linux si alte derivate.

View PostSINEKT, on 26th June 2010, 04:09, said:

2 intrebari scurte:

1. Astia sunt prosti ? (Apple)
2. Ce poti face cu un MAC si nu poti cu un PC ? Cica firma asta face grafica si MAC-urile sunt tari in grafica. Imi explica si mie cineva ce nu se poate face pe un PC relativ nou, cu ceva CPU si RAM mai "tapene" si o placa video profi (gen nVidia Quadro) ?
#1 prostia nu cred ca se manifesta la cei de la apple
#2 http://lmgtfy.com/?q=why+is+mac+better+than+windows

Edited by tracius01, 27 June 2010 - 20:23.


#6
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Update: calculator pe care nu merge nici o versiune de Yahoo Messenger si nici o alta versiune posibila si imposibila a nici unui alt program de Instant Messaging gasit pe net. Nici macar una. Si da, era un Mac, nu un PC :bigwhitegrin:

@tracius01: Uite mai jos ce zice primul tau link. Oare de ce nu ma mira? :roflmaofast:

Attached Files


Edited by SINEKT, 30 June 2010 - 22:12.


#7
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Apropo de Mac-uri si de reclama care li se face la un post de radio, cum ca e mai bun ca PC-ul si ca nu iau virusi. Partea proasta e ca marea majoritate a softurilor se fac pentru PC, si chair daca reusesti sa-ti instalezi windows-ul pe ele, unele programe nu merg sau trebuie sa complici putin procesul ca sa le faci sa mearga. Probabil pentru o firma are are anumite nevoi merga, dar pentru un home user mi se pare ca-i o bataie de cap inutila.

#8
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Posttracius01, on 27th June 2010, 21:19, said:

#2 http://lmgtfy.com/?q=why+is+mac+better+than+windows
Ia hai s-o vedem și invers. :)

1) http://mac.elated.co...er-than-mac-os/
2) http://lmgtfy.com/?q=why+is+windows+better+than+mac

Cum e? :)

#9
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Top Nine Reasons the Apple Dock Still Sucks

#10
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postalexcrist, on 30th June 2010, 23:40, said:

Ia hai s-o vedem și invers. :)
http://lmgtfy.com/?q=why+is+windows+better+than+mac
Cum e? :)
primul rezultat returnat de google

15 reasons Macs are still better than Windows PCs
nu mai comentez  :lol:
inainte sa aruncati cu noroi precizati daca ati incercat un mac la viata voastra, ce va placut ce nu va placut. :)

View PostSINEKT, on 30th June 2010, 23:09, said:

Update: calculator pe care nu merge nici o versiune de Yahoo Messenger si nici o alta versiune posibila si imposibila a nici unui alt program de Instant Messaging gasit pe net. Nici macar una. Si da, era un Mac, nu un PC :bigwhitegrin:
esti sigur ca ala era un mac?  <_<  pentru ca eu folosesc ym in fiecare zi.

#11
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Posttracius01, on 1st July 2010, 01:36, said:

15 reasons Macs are still better than Windows PCs
nu mai comentez  :lol:
inainte sa aruncati cu noroi precizati daca ati incercat un mac la viata voastra, ce va placut ce nu va placut. :)
Da, așa e... din sute de rezultate, tu leagă-te de cum generează Google rezultatele. Și de faptul că probabil acel site e puternic optimizat (sau chiar altfel ”propulsat” în rezultatele Google). Dacă ăsta e cel mai bun motiv al tău, m-am lămurit. :)

În rest, n-am comentat nici pro, nici contra, deci în niciun caz n-am aruncat cu noroi în nicio direcție. Dar tu ai vrut să demonstrezi că MAC e mai bun decât Windows printr-o căutare pe Google, care ți-am demonstrat că se poate face și invers, și în orice direcție.

Primul rezultat e cel spus de tine? Perfect, acel site e invalid, pentru că nu poate fi accesat, cum a arătat și SINEKT. Al doilea rezultat (primul valid, pentru că poate fi accesat), la care am postat și link direct, este un post de pe un blog al cărui autor se declară PRO MAC, și totuși el singur a postat 10 motive pentru care Windows e mai bun decât MAC. Beat that! :P



P.S.: Bineînțeles, nu demonstrează absolut nimic ceea ce am spus mai sus. E doar dovada că ne putem întrece în rezultate pe Google și 100 de ani, că nu se va lămuri problema discutată. Google e motor de căutare, dar, oricât ar fi el de bun, e totuși DOAR un motor de căutare. Nu e Alfa&Omega, să dea răspunsuri finale și incontestabile la întrebările existențiale ale unora (precum ”este MAC mai bun/prost decât PC?”)

Edited by alexcrist, 01 July 2010 - 01:31.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
I-am luat prietenei mele un mac book pro anul trecut. Am scris aici despre el. Long story short:
- e lent;
- se blochează razna; aseară s-a blocat spotlight când a vrut să lanseze un progrămel;
- se încinge în draci (70-80° când te uiți la un film nu sunt ok);

OS: Snow Leo instalat pe curat (nu update). Treaba cu „merge la fel ca în prima zi” ? Un mit :death: Pe zi ce trece parcă este mai lent!

#13
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Posttracius01, on 1st July 2010, 00:36, said:

esti sigur ca ala era un mac?  <_<  pentru ca eu folosesc ym in fiecare zi.
Mac de la mama lui. Bine ceva mai vechi, un os X 10.3.9. Dar te rog eu, arata-mi mie un PC antic, vechi si de demult, cu Windows pe el, pe care sa nu pot instala nici un fel de client IM. Nu cer grafica 3D sau compresie video. Un rahat de soft cu care trimiti si primesti mici bucatele de text. :lol: Tehnologia e disponibila de vreo 250 de ani (telegraful). Eh, uite ca un Mac nu e in stare sa faca asa ceva macar.  :thumbdown:

Mie mi-a ajuns ce am vazut: harduri noi-noute, formatate pe un mac si nu merg pe altul, 15 ore necesare ca sa formatezi un HDD extern - pur si simplu se bloca, si asta pe mai mult de 5 mac-uri cu os-uri diferite, mailul, care desi se lauda ca poate importa mbox-uri individual, bineinteles ca nu poate face asta si tot esti nevoit sa iei folderul de mail cu totul.

Si toate astea sunt treburi grave, dar grave rau de tot, nu cine stie ce chichite.

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Motivele alea 15 sint debitate de un imbecil

Quote

1. Reliable sleep mode

The killer feature of every Mac which can't be underestimated (and you don't realise how important it is until you own a Mac) is OS X's 100% reliable, near-instant suspend and resume.

Folosesc numai sleep mode de cind muma m-a fatat. Nici o problema. Macar una mica. Mititica. Se face cit se poate de instant si off si on


Quote

2. Extremely fast boot times

Rebooting a Windows PC can be such a painful experience that you really procrastinate doing it. Unless you're running on the highest spec hardware, Vista can take minutes to start up.

Mac OS X starts up from a cold boot in about 25 seconds on a current-gen MacBook Pro.

Numaru unu: Cretinu dracului compara un jaf pe care ruleaza Vista cu ultima generatie de MacBook Pro

Numaru doi: Chiar si cind aveam Vista, si pe un calculator de 3 ani, nu dura niciodata mai mult de 50 de secunde, timp in care oricum nu stateam linga el, pentru ca nu-s atit de disperat. Windows 7 nu cred ca dureaza 30 de secunde

Quote

3. Apple uses good quality parts.

Asta nu e un motiv de generalizare. Si compu meu foloseste gud cualiti partzuri si se pisa din zbor pe mac, la un pret de 4 ori mai mic

Quote

4. Less blinking lights.

Fucking retard

Quote

5. OS X + Windows is better than just Windows

Nope, it's just retarded. Cind vad cum cei care lauda Apple OS sau Linuc isi instaleaza si Windows ("cel mai cretin sistem de operare din univers") nu pot decit sa-i cataloghez ca imbecili infiniti. E ca si cum ai avea acasa nus ce femeia visurilor si pe linga ti-ai mai trage o naspeta penibila pe care o scuipi non stop

Quote

6. Easier to troubleshoot Macs.

Pentru imbecili, da. Oamenii cu o inteligenta normala n-ar trebui sa aibe probleme nici cu pc-urile, nici cu windozu, nici cu virusii

Quote

7. A culture of good quality community software
Da, 3 programe si vreo 3 jocuri. Pentru restu, "cel mai timpit system de operare" vine in ajutor :lol:


8. More useful apps out of the box

Useless shit

9. Neat and contained system settings.
E la fel si pe Windows, boule, toate se gasesc in control panel, nu "add/remove programs, the hardware manager, the services manager, network connections, control panel, etc."

10. Apple doesn't load the system up with crap.
Nici pc-ul n-o face, decit daca esti un bou

11. Tonnes of small reasons make Mac OS X better.
Useless shit nobody gives a fuck about

12. Still no need for additional security software
Pentru ca-l folosesc vreo 3 persoane in acest univers. Daca o sa ajunga la o cota de piata serioasa, o sa aibe (dar n-o sa ajunga)

13. Apple seems largely to be lameness free
It's gayness full instead

14. Power of the Linux command line with Photoshop CS4
Ma pis pe command line. Sintem in 2010

15. File sharing is much easier
Problema e ca n-ai cu cine sa sharuieshti pentru ca nu mai are nimeni Mac pe o raza de 10 km

#15
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
unii fac scoala de soferi pe dacie, apoi nu stiu sa conduca un ford
la fel si cu cei care nu sunt in stare sa lucreze pe un computer
cel mai usor e sa gasesti X motive din care sa reiasa ca cine sta pe scaun e destept, iar un aparat e prost
iar ochelarii de cal s-au inventat sa protejeze caii atunci cind au aparut masinile
:band:

#16
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Mosotti esti prea tare sa moara Gigel :lol: Am ras cu lacrimi aproape ! :roflmao: Ai pus punctul pe iMac :roflmaofast:

#17
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Postdacuburebista, on 1st July 2010, 11:23, said:

unii fac scoala de soferi pe dacie, apoi nu stiu sa conduca un ford
la fel si cu cei care nu sunt in stare sa lucreze pe un computer
cel mai usor e sa gasesti X motive din care sa reiasa ca cine sta pe scaun e destept, iar un aparat e prost
iar ochelarii de cal s-au inventat sa protejeze caii atunci cind au aparut masinile
:band:
Iar comentariul ăsta se poate aplica și la Windows, și la MAC, și la softwareul TVului (ăla care afișează bara de volum, când apeși butoanele telecomenzii). ;)

Adică din fraza ”cel mai usor e sa gasesti X motive din care sa reiasa ca cine sta pe   scaun e destept, iar un aparat e prost” pe cine ataci de fapt? Dacă ar fi să mă iau după cum te cunosc (adică foarte puțin spre deloc, dar știu că ești pro-MAC), atunci ar fi să trag concluzia că tu spui că un utilizator de Windows care găsește motive să înjure MAC e precum un cal cu ochelari, sau precum exemplul cu școala de șoferi. Iar cei care folosesc MAC și înjură Windows... în niciun caz nu fac parte din aceeași categorie.

Însă dacă ar fi să fac abstracție de tot ce am mai citit pe aria asta, și să mă fac că acum am picat de pe Marte, fără să știu despre ce e vorba, comentariul tău mă bagă în ceață complet. Habar n-am pe cine ataci, habar n-am pe cine susții. Deci pot la fel de bine să trag concluzia că susții Windows, iar ”caii cu ochelari” sunt utilizatorii MAC. :)


Sau poate că nu susții pe nimeni. Poate că pur și simplu ironizezi ambele părți, iar ”cai cu ochelari” sunt toți cei care găsesc motive mai mult sau mai puțin tâmpite de a înjura un SO, indiferent de ce SO susțin și pe care îl înjură. Eu prefer varianta asta. :)


View PostSINEKT, on 1st July 2010, 11:26, said:

Mosotti esti prea tare sa moara Gigel :lol: Am ras cu lacrimi aproape ! :roflmao: Ai pus punctul pe iMac
Subscriu. :coolspeak:

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mie îmi place că macul e atât de tare încât are sub 10% marketshare :w00t:

Mosotti are argumente irefutabile. Ca întotdeauna ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate