Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ajutor ... Egipt - Luxor !

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
octave_ bizzy

octave_ bizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.12.2006
Salutare !

  Am si eu nevoie urgenta de niste informatii de la cei care au stat mai mult prin Egipt .
  Plec sa lucrez timp de cateva luni in Luxor si am o multime de nelamuriri si intrebari . Cateva ar fi :

1. Exista transport public in Luxor sau trebuie sa merg doar cu taxiul? Este safe ?

2. Este sigura zona centrala pentru plimbari , mai ales seara?

3. Exista supermarket-uri sau magazine mai maricele de unde sa-mi cumpar una ... alta ?

4. Sant sanse sa am la hotel internet , sau exista anumite locatii unde sa gasesc internet?

5. Gasesc in Luxor agentii care sa ofere optionale ? Si ce optionale pentru o zi ar fi indicate de aici ?( m-ar interesa de ex si niste scufundari , snorkeling )

6.  Accept orice sfat util , avand in vedere ca stau o perioada asa lunga  si nu as vrea sa am probleme sau surprize !

  Va rog mult sa va rapiti cateva minute  si sa-mi raspundeti , pentru ca plec peste cateva zile si nu am timp prea mult sa sap pe net dupa detalii !         Multumesc anticipat !

#2
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postoctave_ bizzy, on 25th June 2010, 16:15, said:

Salutare !

  Am si eu nevoie urgenta de niste informatii de la cei care au stat mai mult prin Egipt .
  Plec sa lucrez timp de cateva luni in Luxor si am o multime de nelamuriri si intrebari . Cateva ar fi :

1. Exista transport public in Luxor sau trebuie sa merg doar cu taxiul? Este safe ?

2. Este sigura zona centrala pentru plimbari , mai ales seara?

3. Exista supermarket-uri sau magazine mai maricele de unde sa-mi cumpar una ... alta ?

4. Sant sanse sa am la hotel internet , sau exista anumite locatii unde sa gasesc internet?

5. Gasesc in Luxor agentii care sa ofere optionale ? Si ce optionale pentru o zi ar fi indicate de aici ?( m-ar interesa de ex si niste scufundari , snorkeling )

6.  Accept orice sfat util , avand in vedere ca stau o perioada asa lunga  si nu as vrea sa am probleme sau surprize !

  Va rog mult sa va rapiti cateva minute  si sa-mi raspundeti , pentru ca plec peste cateva zile si nu am timp prea mult sa sap pe net dupa detalii !         Multumesc anticipat !

Acu' eu nu am stat perioade lungi de timp dar am fost de 7 ori in Egipt pana acum si de vreo 4-5 si la Luxor. Zona este sigura, in Egipt infractionalitatea e scazuta si ce exista sunt mai mult chestii gen furturi mici . Ca strain probabil ca unii se simt in nesiguranta pt ca lumea tinde sa se uite la tine, uneori sa intre in vorba cu tine, incearca sa glumeasca iar vanzatorii ,taximetristii si cei cu trasura(se poate merge cu trasura daca vrei,e ca la mare la noi) opresc si incearca sa te convinga sa cumperi de la ei/sa mergi cu taxiul/sa iei trasura. Nu exista probleme,cu siguranta nu mai mari ca la noi. Evident, in orice tara exista riscul sa te taie/fure/insele dar aici sunt ,as zice eu,mai mici decat la noi (mamei mele i-a furat saptamana trecuta lantul de la gat chiar pe Mihai Bravu intre Iancului si Vatra Luminoasa,cu sectia de politie in apropiere,ziua in amiaza mare iar cand am fost la Roma intr-un autobuz, unei turiste tot romance i-au furat niste romani geanta tot asa ziua in amiaza mare pe cand in Egipt,Siria,Liban...tari cica destul de periculoase pentru unii nu am avut probleme absolut deloc). Asa,deci,poti sa te plimbi pe faleza Nilului ,prin jur prin piatetele de pe langa templul Luxor(tot in centru langa faleza practic),prin bazar,sunt si niste terase cu narghilea(terase absolut simple pentru localnici,asa pe o straduta niste mese,foarte frumos,pitoresc.
Sunt supermarketuri destule . Eu am stat la Steigenberger in Luxor si sunt mai multe hoteluri pe strada aia deci cine stie ,poate tot pe acolo o sa nimeresti hotel si erau chiar mai multe supermarketuri.

Hotelurile la care am stat eu ,de 5 stele in general,vreo 2 de 4 , toate aveau internet.Pana recent nu am avut laptop dar parca aveau si in camera toate ca in restul lumii si au si majoritatea un mic loc amenajat cu calculatoare,sunt si internet cafeuri,se gaseste.

Daca te interesezi la hotel s-ar putea sa poata chiar ei sa-ti rezolve cu optionalele sau sa te indrume spre o agentie buna. Se pot face tot felul de chestii mai ales vizite la diferite obiective ca doar ai 2 temple foarte frumoase,mari si importante chiar in Luxor(Luxor si Karnak), e Valea Regilor,Valea Reginelor,templul lui Hatchepsut ,poti sa mergi cu feluca pe Nil,cu balonul la rasarit si probabil tot felul de alte chestii. Pentru "optionale" la mare ma gandesc asa sa mergi cand ai niste zile libere intr-un mini sejur sau ceva la Sharm sau Hurghada si acolo gasesti gramezi de oferte pentru excursii d-astea de o zi pentru scufundari/snorkeling in diferite locuri( la Sharm e parcul Ras Mohammed care este unul dintre cele mai frumoase locuri de scufundari parca din lume,e zona Dahab/Blue Hole, o insula cum e si una in largul Hurghadei de altfel). Se ajunge usor la Sharm si Hurghada din Luxor, 1h cu avionul (de fapt cred ca zborul propriu zis dureaza mai putin,mie asa mi s-a parut) si preturi destul de bune,sunt multe curse.

Transport public cred ca exista, nu am bagat de seama dar parca sunt ,ca peste tot,microbuzuri sau mici autobuze dar nu prea le recomand . E usor si ieftin cu taxiul daca sti cat ar trebui sa dai si te tocmesti bine

#3
octave_ bizzy

octave_ bizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.12.2006
Multumesc mult pentru promtitudine ! Foarte importante si utile pentru mine informatiile tale !

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postoctave_ bizzy, on 25th June 2010, 16:15, said:

Salutare !

  Am si eu nevoie urgenta de niste informatii de la cei care au stat mai mult prin Egipt .
  Plec sa lucrez timp de cateva luni in Luxor si am o multime de nelamuriri si intrebari . Cateva ar fi :

1. Exista transport public in Luxor sau trebuie sa merg doar cu taxiul? Este safe ?

2. Este sigura zona centrala pentru plimbari , mai ales seara?

3. Exista supermarket-uri sau magazine mai maricele de unde sa-mi cumpar una ... alta ?

4. Sant sanse sa am la hotel internet , sau exista anumite locatii unde sa gasesc internet?

5. Gasesc in Luxor agentii care sa ofere optionale ? Si ce optionale pentru o zi ar fi indicate de aici ?( m-ar interesa de ex si niste scufundari , snorkeling )

6.  Accept orice sfat util , avand in vedere ca stau o perioada asa lunga  si nu as vrea sa am probleme sau surprize !

  Va rog mult sa va rapiti cateva minute  si sa-mi raspundeti , pentru ca plec peste cateva zile si nu am timp prea mult sa sap pe net dupa detalii !         Multumesc anticipat !

1. Exista, dar trebuie sa stii arabeste (sau cel putin alfabetul) pentru a vedea unde merg. Oricum, Luxor este un oras relativ mic (ce e imporant) si poti merge pe jos.
2. Da
3. Da, sigur... Nu te astepta la Billa sau Mega Image-uri, sunt niste alimentari cu de toate
4. Cam in toate hotelurile, de la cele mai ieftine la cele mai scumpe au in general internet. Daca nu, sunt numeroase internet cafe-uri
5. La fiecare colt de strada, in orice hotel, pe oricine intrebi :) Cel mai probabil, Valea Regilor sau Kom Ombo - Edfu - Esna. Scufundari unde ? In Nil ? Nu cred sa existe...:)
6. Fi negociator aprig :) Dar cu zambetul pe buze.

#5
octave_ bizzy

octave_ bizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.12.2006
Multumesc si tie Imperator !  La scufundari evident ca nu in Nil  :D   ...  Dar am vazut pe Google Earth ca marea nu e foarte departe ... relativ 150- 200 km dupa aprecierea mea ... deci ma gandeam la o optionala de o zi , de mers pana acolo , scufundat si intors in aceeasi zi !

Apropo , am vazut ca tu ai mers de la Luxor spre Marea Rosie .. cu ce ai mers si cam cat ai facut pana acolo ?

#6
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postoctave_ bizzy, on 25th June 2010, 20:00, said:

Multumesc si tie Imperator !  La scufundari evident ca nu in Nil  :D   ...  Dar am vazut pe Google Earth ca marea nu e foarte departe ... relativ 150- 200 km dupa aprecierea mea ... deci ma gandeam la o optionala de o zi , de mers pana acolo , scufundat si intors in aceeasi zi !

Apropo , am vazut ca tu ai mers de la Luxor spre Marea Rosie .. cu ce ai mers si cam cat ai facut pana acolo ?

Banuiesc ca se poate sa mergi si doar o zi la mare dar merita un weekend acolo sa nu fie pe fuga. Nu stiu exact cum e de la Luxor la Hurghada/Sharm si invers dar daca au curse cum sunt alea intre Cairo si Sharm/Hurghada atunci cu avionul merge chiar ok pana la urma ca exista zboruri de dimineata pana seara.
Se poate merge si cu autocarul la Hurghada daca vrei cat mai ieftin ca daca nu tot avionul e baza,se fac in jur de 4 ore din Luxor,am facut de vreo 3 ori drumul asta si de fiecare data a fost in jur de 4 ore, e convoi(cel putin era acu' 2 ani 3 ani cand am fost cu autocarul ultima oara).

#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postoctave_ bizzy, on 25th June 2010, 20:00, said:

Multumesc si tie Imperator !  La scufundari evident ca nu in Nil  :D   ...  Dar am vazut pe Google Earth ca marea nu e foarte departe ... relativ 150- 200 km dupa aprecierea mea ... deci ma gandeam la o optionala de o zi , de mers pana acolo , scufundat si intors in aceeasi zi !

Apropo , am vazut ca tu ai mers de la Luxor spre Marea Rosie .. cu ce ai mers si cam cat ai facut pana acolo ?
Pana la Hurghada, du-te cu autobuzul, cum zice si entity, vreo 4 ore. Se poate si mai la sud de Hurghada.

#8
octave_ bizzy

octave_ bizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.12.2006
Am inteles . Va multumesc pentru ajutor !

#9
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 652
  • Înscris: 20.03.2009
La celelalte intrebari s-a raspuns mai sus insa ceva ce nu s-a mentionat este ca va fi cumplit de cald, deci pregateste-te sufleteste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate