Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Trans Flash si Micro SD

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Trans Flash si Micro SD  sunt acelasi lucru ?

#2
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
nu cred amandoua sunt carduri de memorie dar cred ca nu merg pe acelasi tip de telefon amandoua

#3
Erdman

Erdman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.12.2003

yeu, on Jul 15 2005, 22:57, said:

nu cred amandoua sunt carduri de memorie dar cred ca nu merg pe acelasi tip de telefon amandoua

<{POST_SNAPBACK}>



Ce imi palac oamenii astia care posteaza dar habar nu au despre ce e vorba !

Sa revenim:
Micro SD este denumirea dupa ce au fost acceptate standardele pentru memoriile Trans Flash !
Sunt perfect compatibile intre ele fiind practic acelasi produs !
Capacitatea cu care vor aparea pe piata va fi de 512 MB

P.S. Este compatibila si cu E398 ! :D

#4
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
nu stiam credeam ca sunt altceva asa cum e rs mmc cu trans flash.E bine daca merg amandoua pe motorola si eu am vazut carduri pe care nu scria trans flash dar care aratau la fel si un card de 256 era 1 mil si scria doar sd

#5
Erdman

Erdman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.12.2003

yeu, on Jul 16 2005, 14:53, said:

nu stiam credeam ca sunt altceva asa cum e rs mmc cu trans flash.E bine daca merg amandoua pe motorola si eu am vazut carduri pe care nu scria trans flash dar care aratau la fel si un card de 256 era 1 mil si scria doar sd

<{POST_SNAPBACK}>


Pai asta era problema !
Daca nu stii despre ce e vorba, de ce postezi !
Fara suparare! Postezi in momentul cind sti ceva, sa ajuti pe cineva,sa lamuresti o problema ....
Transflash arata ca in avatarul meu si nu are nici o legatura cu mmc-urile !

#6
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
e vreo diferenta de pret intre ele sau nu

#7
Erdman

Erdman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.12.2003
Nu e nici o diferenta de pret !
Practic Trans Flash-ul era denumirea proprie iar micro SD este denumirea dupa ce standardele au fost acceptate de forumurile corespunzatoare !(gurile rele spun ca Samsung ar fi insistat sa se schimbe denumirea ! |Toate telefoanele Samsung cu card vor folosi MicroSD !)

#8
NoLimitz

NoLimitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2005
Erdman ma bucur ca iti plac...nu vreau sa ma bag in treaba dar poate ar trebui sa mai deschizi si tu Internet Explorerul si sa te mai uiti pe net inainte sa postezi...
Ia citeste aici

Quote

De obicei, procesul de aprobare dureaza doua luni. Asociatia SD Card spune ca intentioneaza sa aprobe formatul MicroSD in aceasta primavara.
Cardul TransFlash este mai mic decat ambele formate de card SD existente in prezent pe piata, SD si MiniSD. Masoara 15 x 11 x 1 mm si seamana cu un SIM de telefon mobil. Volumul cardului este de 163 mmp, adica de 3 ori si jumatate mai mic decat MiniSD si cam o zecime dintr-un card SD.

Desi tre sa recunosc ca mai jos pe pagina spune :

Quote

Formatele TransFlash si MicroSD vor fi compatibile intre ele, iar MicroSD va putea fi utilizat in sloturile SD, printr-un adaptor.
Io-s in ceata...incercati voi sa rezolvati misterul...

#9
boschetarul

boschetarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 28.07.2005
trans flash si microSD sunt indetice ca forma  nu e nici un "mister" de rezolvat , Erdman are dreptate,eu am un tf de 128 si un microSD de 512 singura diferenta dintre ele  este ca microSD e mai rapida ,sau mi se pare mie din cauza ca e mai scumpa...:).
ps: si transf flash este livrat cu un adaptor pt SD.

#10
NoLimitz

NoLimitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2005

View Postboschetarul, on Nov 16 2005, 21:56, said:

trans flash si microSD sunt indetice ca forma  nu e nici un "mister" de rezolvat , Erdman are dreptate,eu am un tf de 128 si un microSD de 512 singura diferenta dintre ele  este ca microSD e mai rapida ,sau mi se pare mie din cauza ca e mai scumpa...:).
ps: si transf flash este livrat cu un adaptor pt SD.

Te cred, numai ca problema e ca din poza amandoua sunt identice, dar io vreau sa stiu daca sunt compatibile pt ca am un card SD si vreau sal bag pe un myx6-2 care suporta micro-SD...si sper sa mearga...(are 256 Mb) si din cate am inteles micro-SD este mai...mic, si merge in slot de SD cu adaptor(logic)...intrebarea e daca SD se potriveste in slot de micro-SD...am mai cautat pe net si se pare ca da...dar sunt curios si parerea voastra care este :D...

#11
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
man, SD-ul e ditamai cardu ... nu intra in slotu ala ...

ia-ti microSD si o sa-ti dea probabil si un adaptor microSD->SD ...

deci nu ai cum sa bagi un SD in slot de microSD ...

#12
NoLimitz

NoLimitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2005

View Postshobi, on Nov 17 2005, 00:42, said:

man, SD-ul e ditamai cardu ... nu intra in slotu ala ...
ia-ti microSD si o sa-ti dea probabil si un adaptor microSD->SD ...
deci nu ai cum sa bagi un SD in slot de microSD ...

Pai si cu "intercompatibilitatea" cum ramane??ca unii zic ca merge, unii ca nu...Si btw, zici sami iau micro-SD de parca ar fi 50.000 unu, nu un milion si ceva...de unde bani??

#13
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005
DECI...K SAMA LAMURESC SHI EU...AM UN LG U8360....CARTEA E IN ITALIANA....AM CAUTAT SHI NU AM GASIT nimik....am intrat pe gsmarena...shi am gasit k suporta microSD(transflash)....deci sunt unu shi acelasi....dak e sa cumpar microsd k trans flash nu gasesc....o sa se potriveasca nu?...va rog raspundeti...

#14
boschetarul

boschetarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 28.07.2005
Sunt compatibile 100% scrie mai sus. Adica o sa se potriveasca .Si nu urla .

#15
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Oameni buni!

Micro SD si Trans Flash sunt acelasi card. Unde intra microSD va intra si TransFlash si invers!
Aceeasi problema e la cardurile rs MMC dv care se numesc mai nou MMC Mobile! (probabil pentru a nu se mai confunda cu rs MMC.

Numai bine!

#16
NoLimitz

NoLimitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2005
Mah nush, mi-am luat e1000 si are un micro-SD cu adaptor de SD...problema mea era in definitiv daca micro-SD si SD sunt compatibile...raspunsul : NU...unde intra SD intra si micro-SD cu un adaptor, invers nu(era si culmea:D).problem solved :D cya.

#17
olga_p

olga_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2010
probabil cam tarziu.... am o dilema, am telefon samsung sgh z500, are loc ptr micro card si scrie "transflash", eu am un microSD, cand il introduc in telefon, acesta il vede dar nu recunoaste muzica si pozele ce le am salvate pe micro card :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate