Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Facultate in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#55
andrei382

andrei382

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.08.2010
Am mai postat insa in topicul altuia si nu cred ca replyul a fost bagat in seama.

Bun. Am si eu niste intrebari vis-a-vis de urmarea unei facultati in strainatate. As vrea sa stiu daca exista o limita de varsta pentru admitere si daca exista teste de aptitudine. O cunoscuta din liceu a plecat in SUA si mi-a zis ca admiterea consta intr-un proces mai indelungat. M-ar tenta a2-a facultate in stainatate pentru ca dispun de mijloace financiare destul de ridicate. Aici sunt absolvent de LMA. Cam ce tari prezinta oferte educationale la un pret rezonabil. Daca ar fi extrem de costisitor nu mi-as putea permite. Dreptul, de exemplu e scump afara? Astept si pareri ale unor romani care s-au licentiat peste hotare. Iti ofera avantaje o forma de invatamant superior absolvita intr-o tara precum Germania, Austria, Finlanda, Suedia...etc....?

Edited by andrei382, 13 February 2011 - 00:45.


#56
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Salut,
Eu sunt student in Austria. Aici facultatea costa 16.50 euro/semestru, restul cheltuielilor gen carti, cazare, mancare nu sunt acoperite. Aici sunt mai multe tipuri de Universitati(de stat, tehnica....). Ca sa fi admis iti trebuie test de germana, parca min nivelul B2, bacul luat si atat. Ai spus de drept, cunosc pe cineva care este la drept si e foarte greu, nu se compara cu ce se face la noi din cate am inteles.
In Germania se plateste ceva taxa din cate stiu de la studenti veniti din Germania in Austria datorita taxelor mai ieftine in Austria. Daca mai ai ceva nelamuriri, scrie:).

#57
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Depinde la ce facultati, daca te duci la de`alea cum este spiru haret in romania, probabil ca o sa gasesti cativa prosti care sa te placa la un interviu pentru angajare.
O facultatea cat de cat buna e Sheffield din Anglia
Costurile sunt cam 5000 de euro pe an.

Edited by errai, 13 February 2011 - 00:58.


#58
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Zici de drept? In USA as recomanda William & Mary. Pentru nerezidenti cred ca este $33,800 pe an - fara cazare/masa.

Edited by SuperDuper, 13 February 2011 - 05:03.


#59
andrei382

andrei382

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.08.2010

 Alex-AR, on 13th February 2011, 00:55, said:

Salut,
Eu sunt student in Austria. Aici facultatea costa 16.50 euro/semestru, restul cheltuielilor gen carti, cazare, mancare nu sunt acoperite. Aici sunt mai multe tipuri de Universitati(de stat, tehnica....). Ca sa fi admis iti trebuie test de germana, parca min nivelul B2, bacul luat si atat. Ai spus de drept, cunosc pe cineva care este la drept si e foarte greu, nu se compara cu ce se face la noi din cate am inteles.
In Germania se plateste ceva taxa din cate stiu de la studenti veniti din Germania in Austria datorita taxelor mai ieftine in Austria. Daca mai ai ceva nelamuriri, scrie:).

Dreptul ar fi greu si aici daca ar fi ramas doar facultatile din centrele universitare "clasice" dupa caderea regimului comunist. Astia noi aparuti au facut din drept un fel de "de toate pentru toti"- bagi fisa -> iese diploma. Daca comparam utilizand astfel de etaloane, da e foarte greu acolo unde se face scoala serios. Daca pui osul si inveti pe parcursul intregului semestru, nu cred ca e atat de greu. Vad ca esti student la Viena. Nu imi imaginez ca poate fi atat de ieftin. Ai prins o bursa sau...? Ce studiezi acolo?

Edited by andrei382, 13 February 2011 - 11:24.


#60
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Nu am prins nicio bursa, toti studentii din tarile care sunt in UE platesc o taxa pe semestru de 16.50 euro, restul care nu fac parte din UE, ajung la cam 600 euro pe semestru.

Edited by Lucian_M, 13 February 2011 - 17:09.


#61
andrei382

andrei382

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.08.2010
Are vreun site Universitatea asta? Imi poti oferi niste date de contact? Stiu ca o sa fie in martie ceva targ la Bucuresti. O sa dau o fuga si pe acolo sa vad ce oferte apar.

Edited by Lucian_M, 13 February 2011 - 17:09.


#62
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Pentru cea de stat ( Universität Wien) : http://www.univie.ac.at/. Pe langa asta mai este un Student Point unde gasesti toate info necesare, e chiar mai ok decat situ-ul oficial : http://studentpoint.univie.ac.at/, aici situl e si in engleza in caz ca nu intelegi tot, si au si mail tot in engleza.
Pentru cea de drept, care face parte tot din Univ Wien : http://www.juridicum.at/

Aici ai lista cu domeniile pentru Bachelor : http://studentpoint....ndex.php?id=246 ,  pentru master : http://studentpoint....ndex.php?id=229 .
Daca mai e ceva scrie:)

#63
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008
Pentru Germania ai nevoie, la majoritatea universitatilor, de limba germana. Ai aici o lista cu universitatile care au si cursuri in engleza.

Daca vrei detalii si despre Anglia, scrie pe aici si-ti raspund.

Taxele in Germania sunt destul de mici, pe undeva pe la 1000 de euro pe an, daca nu ma insel. In orice caz, o suma destul de mica. Sunt alte costuri mult mai mari cu altele: cazare, mancare, asigurare medicala si asa mai departe.

Cat despre universitatile din Romania, sunt degeaba. Poate mai sunt si cateva exceptii, dar se pierd si ele prin multime.

#64
andrei382

andrei382

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.08.2010
Bun. M-ati bagat in ceata. M-am confruntat de multe ori cu notiunile respective dar recunosc ca nu am incercat niciodata sa ma documentez. Echivalentul studiilor de licenta de aici din Romania e Bachelor? E analogia cea mai logica pe care o pot face...

Si mai e chestia...cu...germana....acum sunt la A2.2. In aproximativ un an o sa mai fac cateva module si o sa ajung la un B2 macar, poate chiar C1 ca sa ma descurc cat de cat.

Alte conditii? E ca aici? Sau ai nevoie si de un "portofoliu"? Recomandari...etc...o eventuala argumentare pentru alegerea de a studia la facultatea lor...

Pe luna la cat ajungi? In Austria si in Germania....Ma intereseaza posibilitatile de cazare pe care le poate oferi facultatea, daca nu, atunci chirie. Banuiesc ca sunt preturi mari la chirii nu? Acum 2 ani cand am fost in Viena, o sticla de apa la jumate era pe la 1,5 - 2 euro. Banuiesc ca si in cazul imobiliarelor preturile sunt proportionale.

Quote

Daca vrei detalii si despre Anglia, scrie pe aici si-ti raspund.

Acolo m-as putea duce si acum ca am CAE-ul de la Cambridge. Am inteles ca pentru studiu iti trebuie oricum si toefl? E adevarat? E scumpa Anglia? A da...si cum ii trateaza pe romani?

Edited by Lucian_M, 13 February 2011 - 17:09.


#65
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
[quote name='andrei382' date='13th February 2011, 16:53' post='9463645']
Bun. M-ati bagat in ceata. M-am confruntat de multe ori cu notiunile respective dar recunosc ca nu am incercat niciodata sa ma documentez. Echivalentul studiilor de licenta de aici din Romania e Bachelor? E analogia cea mai logica pe care o pot face...

Si mai e chestia...cu...germana....acum sunt la A2.2. In aproximativ un an o sa mai fac cateva module si o sa ajung la un B2 macar, poate chiar C1 ca sa ma descurc cat de cat.

Alte conditii? E ca aici? Sau ai nevoie si de un "portofoliu"? Recomandari...etc...o eventuala argumentare pentru alegerea de a studia la facultatea lor...

Pe luna la cat ajungi? In Austria si in Germania....Ma intereseaza posibilitatile de cazare pe care le poate oferi facultatea, daca nu, atunci chirie. Banuiesc ca sunt preturi mari la chirii nu? Acum 2 ani cand am fost in Viena, o sticla de apa la jumate era pe la 1,5 - 2 euro. Banuiesc ca si in cazul imobiliarelor preturile sunt proportionale.

Nu ai nevoie de nicio o recomandare, trebuie sa ai bacul luat si nivelul min B2 la germana, nu conteaza cu ce nota. La psihologie parca se da ceva test, din cate mai tin minte cand m-am inscris eu. Daca vrei sa te inscrii, inscrierile se fac pentru un an nou din Iulie pana in Sept. Se plateste taxa de 16.5 euro cu un card MAESTRO si atat.
Ca si organizare e super. Predarea se face prin prezentari power point, ce vorbeste profesorul se inregistreaza si se pune pe platforma de invatat. Pe plat. de invatat se pun toate cursurile, inregistrarile. Temele de casa se scriu pe calculator si se predau online, daca nu ai, sunt sali cu calculatoare sau biblioteca
Bachelor= Studiu de licenta in RO. Chirie dau 250 pe luna de persoana cu toate cheltuieliile incluse cu inca un prieten, dar avem toate utilitatiile. Ca si preturi, in general umpic mai mari ca la noi, asta la oferte. Iti faci carduri peste tot si ai niste reduceri la unele alimente. Apa 0.5(0.6 euro), paine 1kg(0.6 e), cola 1.5 l(1.5 euro), piept pui 7kg(8 euro), Jim Beam(9 euro) :D, lapte(0.6). Deci nu sunt chiar asa mari fata de RO.

#66
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008

 andrei382, on 13th February 2011, 15:53, said:

Acolo m-as putea duce si acum ca am CAE-ul de la Cambridge. Am inteles ca pentru studiu iti trebuie oricum si toefl? E adevarat? E scumpa Anglia? A da...si cum ii trateaza pe romani?
Bachelor's = undergraduate = facultate (adica ce-i intre liceu si master)

Nu-ti trebuie Toefl, nici IELTS, CAE ajunge.

In Anglia sunt costuri maricele:
- 3300 de lire pe an pentru studiile propriu-zise. Poti imprumuta banii fara dobanda de la guvernul britanic si sa-i dai inapoi in vreo 15 ani, dupa terminarea studiilor.
- 7000 de lire pe an pentru cazare si alte prostii.

In Scotia nu trebuie sa mai platesti studiile, ci doar cazare si restul.

Din pacate, nu mai poti aplica pentru 2011, puteai abia pana pe 15 Ianuarie, iar din 2012 taxele se maresc substantial.

#67
andrei382

andrei382

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.08.2010
Hmmm...iarasi hmm...singura mea teama e legata de atitudinea lor vis-a-vis de romani si de modul in care se comporta cu studentii stranieri. Pe langa asta, nu as vrea sa ma bag in chestii care ma depasesc. Ceva de genul....ma duc la drept si dau numai peste gentlemen pe langa care eu nu o sa pot decat sa ma straduiesc.

Edited by Lucian_M, 15 February 2011 - 15:24.
Rezolvat eu cu "i"-ul ala.


#68
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008
Mh n-am mai urmarit thread-ul cam de mult.

Intre timp am fost acceptat la VIA University din Danemarca, profil IT Engineering.

Pentru cei interesati tot ce mi-au cerut a fost (sunt clasa a XII-a momentan, mate-info)

- foaie matricola cu mediile pe 9-11 (eu am avut 9.00 in cap - din cate am inteles la alte facutlati din DK cer sa ai media peste 8.50)
- test de limba engleza (eu am optat sa dau testul lor - era mai ieftin - care a constat in eseu de 500 de cuvinte pe o tema la alegere din 5, si un interviu la telefon cu un profesor de la Universitate).

Pe langa asta eu am mai completat CV-ul cu:
- 2 scrisori de recomandare (info + engleza)
- diploma de merit obtinuta in urma unui voluntariat de 2 luni vara trecuta
- scrisoare de intentie

Pe 10 ianuarie am primit scrisoarea de acceptare + contract. Singura clauza mentionata este sa promovez BAC-ul, nu mi se cere o medie anume.

Programul urmeaza sa-l incep din august...

Pentru cei interesati de costuri (cheltuielile sunt estimative, dar sunt destul de apropiate de realitate...am reusit sa iau contactul cu cativa studenti romani de acolo asa ca preturile care le zic nu sunt date la ghici):

In primul rand studiile sunt GRATUITE (nu cum am auzit pe la stiri ca trebuie sa dai 2500 EUR / an)

(lunar)
- cazare: (eu o sa impart o camera impreuna cu un coleg din liceu care a fost acceptat de asemenea) intre 350 - 500 EUR / luna (camera dubla, pretul este pentru camera si nu per persoana) in majoritatea locurilor, in banii astia sunt incluse si utilitatile (+ mobila camere); totusi aveti grija ca peste tot cer un depozit de stricaciuni care trebuie platit separat. In majoritatea cazurilor e vorba de 300-400 EUR (atat timp cat nu strici nimic din camera banii sunt returnati cand decizi sa pleci)

- mancare+alte cheltuieli: daca planuiti sa stati singuri : ~ 150 EUR... daca impartit cu cineva o camera e in jur de 200 EUR (pentru amandoi)

- carti (la inceput de semestru): well...la majoritatea programelor cartile care le recomanda profesorii ajung pe la 450 de EUR in total. Dar nu va faceti griji...din ce am vorbit cu alti studenti cursurile le gasiti si online..plus ca pentru unele programe (cum ar fi al meu) cartile sunt cumparate de facultate si pot fi imprumutate de la biblioteca.

Imi cer scuze...stiu ca post-ul nu e foarte estetic, dar e 12 noaptea si sunt cam obosit...

Sper ca v-am fost de folos...daca aveti intrebari o sa raspund in masura in care stiu.

Edited by Anshar, 26 February 2011 - 00:10.


#69
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Am facut si eu o parte din master in DK. In primul rand, am vazut ca universitatea e in Horsens, iar eu am studiat in Copenhaga, deci s-ar putea sa difere lucrurile

 Anshar, on 26th February 2011, 00:08, said:

Pentru cei interesati de costuri (cheltuielile sunt estimative, dar sunt destul de apropiate de realitate...am reusit sa iau contactul cu cativa studenti romani de acolo asa ca preturile care le zic nu sunt date la ghici):

In primul rand studiile sunt GRATUITE (nu cum am auzit pe la stiri ca trebuie sa dai 2500 EUR / an)

(lunar)
- cazare: (eu o sa impart o camera impreuna cu un coleg din liceu care a fost acceptat de asemenea) intre 350 - 500 EUR / luna (camera dubla, pretul este pentru camera si nu per persoana) in majoritatea locurilor, in banii astia sunt incluse si utilitatile (+ mobila camere); totusi aveti grija ca peste tot cer un depozit de stricaciuni care trebuie platit separat. In majoritatea cazurilor e vorba de 300-400 EUR (atat timp cat nu strici nimic din camera banii sunt returnati cand decizi sa pleci)

Eu nu am auzit pe niciunul dintre colegii mei sa dea mai putin de 2800 kr pe cazare/persoana (in camera de 2 persoane), in camin cazarea asa e. Ramane sa te interesezi exact de caminul unde vrei sa aplici si eventual sa cauti si alternative de cazare in caz ca nu te accepta.

- mancare+alte cheltuieli: daca planuiti sa stati singuri : ~ 150 EUR... daca impartit cu cineva o camera e in jur de 200 EUR (pentru amandoi) Aici cheltuielile s-ar putea sa fie mai mari, depinde si daca stii sau nu sa gatesti. Intr-adevar, daca ai aceleasi gusturi culinare cu persoana cu care vei locui s-ar putea sa iesi mai ieftin. In plus, apa de la robinet e potabila.

- carti (la inceput de semestru): well...la majoritatea programelor cartile care le recomanda profesorii ajung pe la 450 de EUR in total. Dar nu va faceti griji...din ce am vorbit cu alti studenti cursurile le gasiti si online..plus ca pentru unele programe (cum ar fi al meu) cartile sunt cumparate de facultate si pot fi imprumutate de la biblioteca. Cartile, care sunt de fapt compendiumuri (sper ca exista cuv asta in romana) variaza intre 150 - 600 kr. Probabil vei opta si pt cursul de limba daneza, cartea e in jur de 350-400 kr. Noi nu aveam cum sa imprumutam compendiumurile de la biblioteca pentru ca nu le aveau si se schimbau de la semestru la semestru. Eu am avut insa alt profil, deci si aici s-ar putea sa difere.

Imi cer scuze...stiu ca post-ul nu e foarte estetic, dar e 12 noaptea si sunt cam obosit...

Sper ca v-am fost de folos...daca aveti intrebari o sa raspund in masura in care stiu.
N-ai scris nimic de cheltuielile de transport. Trebuie sa iti cumperi neaparat o bicicleta cand ajungi, iar una noua incepe de la 1000kr. Poti lua si una SH, insa trebuie sa te pricepi sa o alegi, pentru ca altfel s-ar putea sa te coste mai mult reparatiile. Daca ai bicicleta ta, cheltuielile pe bus/tren o sa fie mai mici, mai ales ca e vb de un oras mic.

Sa nu pierzi din vedere ca mai trebuie sa iesi si in oras sa socializezi cu lumea. Trebuie sa treci si asta in buget, mai ales ca ei sunt destul de party animals. Plus alte cheltuieli cu hainele.

Sper ca te-ai dus deja la dentist sa vezi daca totul e ok, pentru ca acolo chiar nu ai vrea sa platesti consultatia. In rest, vei avea un medic "de familie" la care consultatia e gratuita daca ai CPR number. Pt ala trebuie sa te duci cu scrisoarea de acceptare si cu pasaportul ca sa-l obtii si ti-l trimit prin posta cam in 2 sapt.

Poate ar fi mai bine sa-ti faci un buget mai detaliat, al tau mi se pare destul de vag, si sa iei in considerare cam tot ce-ti trebuie pe acolo.

#70
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008

 Jaqueline, on 26th February 2011, 00:54, said:

Am facut si eu o parte din master in DK. In primul rand, am vazut ca universitatea e in Horsens, iar eu am studiat in Copenhaga, deci s-ar putea sa difere lucrurile

Imi cer scuze daca am indus pe cineva in eroare dar bugetul pe care mi l-am facut e pentru strictul necesar.

Ideea e ca nici eu nici colegul meu nu avem parinti magnati... impreuna o sa avem vreo 10.000 euro care speram sa ne ajung pana macar unul dintre noi nu gaseste de lucru.

Acum depinde si de fiecare... partea cu 'socializatul' , hanging out and stuff, vrem sa o lasam mai moale pana ne gasim de lucru si suntem siguri de o sursa de venit. Acum si cu munca e o diferenta pentru fiecare... noi cum chiar nu mai vrem sa nu ne mai intoarcem aici suntem dispusi sa prestam orice tip de munca... fie fizica sau intelectuala.

Da bineinteles ca mai sunt cheltuieli neprevazute care or sa apara, nu sunt lunatic sa cred ca viata o sa fie numai roz acolo. Dar pentru inceput eu si cred ca ar fi intelept si pentru cei care vor sa studieze in afara si n-au sustinere financiara prea mare de acasa, cred ca ar fi bine sa se concentreze pe strictul necesar.

Vorbeai de transport... intr-adevar preturile sunt mai mici in Horsens...de asemenea orasul este destul de mic, majoritatea locurilor de cazare pentru studenti sunt la max 25-30 de min de mers pe jos de facultate... am gasit un loc unde astept sa inceapa perioada de rezervari care e la doar 100 de m de facultate... deci cum ziceam, pentru inceput mersul pe jos e sanatos.

Nu incerc sa corectez nimic din ce a zis Jaqueline, e mult mai indreptatita sa scrie despre viata din DK decat mine, dar cum ziceam am ales Horsens din mai multe motive, unul dintre ele fiind preturile mai scazute. Iti multumesc pentru completare.

#71
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Sincer iti urez multa bafta la cazare, pentru ca e cea mai importanta. Mie mi-a gasit facultatea loc cu o luna inainte sa plec si eram mega stresata.  Poate te ajuta si link-ul asta cu ceva: http://studyindenmar...rk/accomodation.  E chiar foarte ok sa mergi pe jos intr-un loc civilizat, dar sa te gandesti si la o bicicleta pentru ca sigur vei avea nevoie.

Daca te angajezi o sa fie mult mai ok, dar ca student ai voie sa lucrezi un numar limitat de ore, nu mai stiu exact cate. Si ai putea sa incepi sa-ti gasesti ceva la universitatea ta, la biblioteca sau coffee shop sunt numai studenti. N-as vrea sa te informez gresit, dar parca salariul minim era 260 kr/ora.

#72
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008

 Jaqueline, on 26th February 2011, 22:46, said:

Mie mi-a gasit facultatea loc cu o luna inainte sa plec si eram mega stresata.

Stai linistita, din noiembrie de cand am luat decizia sa aplic acolo m-am tot interesat de viata de acolo...incepand cu cazarea si terminand cu lucruri marunte cum ar fi viata de zi cu zi, ce fel de oameni sunt etc.

Si la mine sunt obligati sa-mi gaseasca un loc eu cazare daca eu nu-mi gasesc. Am luat legatura cu cineva de la facultate (care se ocupa cu cazarea) si mi-a zis sa mai astept pana pe la sf. lui aprilie ca inca e prea devreme (facultatea are programe care incep si in februarie asa ca perioada asta e rezervata studentilor care incep in aceasta perioada).

Multumesc de link...site-ul studyindenmark a fost primul pe care l-am accesat oricum cand m-am hotarat sa aplic acolo :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate