Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultate in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#37
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
cunosc doua fete care anul asta au terminat a 12pea si au plecat in UK. astept sa vina de sarbatori, daca vin, sa povesteasca mai multe.
ele au facut contracte cu ceva banca daca mai tin bine minte, in care aia le platea cursurile, iar ele trebuei sa returneze suma in 20 de ani, incepand de peste 5 ani. sau asa ceva.

exista insa, desigur, si burse.

Edited by Lucian_M, 12 December 2010 - 15:32.


#38
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008
Yep, se cheama imprumut de studii.
Burse exista, dar se obtin foarte greu...de exemplu eu cu o medie generala IX-XI de 9.00 nu-mi permit nici sa visez la asa ceva. Probabil mai sunt si cazuri exceptionale, de exemplu elevi care au participat la olimpiade nationale la materiile care tin de profilul ales la facultate...dar totusi cine participa la o olimpiada nationala, teoretic are macar o medie de peste 9...

@Alex_uder12
Trage tare in a X-a si a XI-a in asa fel incat media pe IX-XI sa fie peste 8.50 si poti sa incerci in clasa a XII-a sa aplici la o facultate in Danemarca (eu asa fac..)

Anyway, spor la invatat :P

Edited by Lucian_M, 12 December 2010 - 15:32.


#39
alex_under12

alex_under12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.10.2010

View PostAnshar, on 12th December 2010, 10:25, said:

Da.. am auzit ca e gratuit.. Dar cat costa intretinerea?

SundanceKid said:

cunosc doua fete care anul asta au terminat a 12pea si au plecat in UK. astept sa vina de sarbatori, daca vin, sa povesteasca mai multe.
ele au facut contracte cu ceva banca daca mai tin bine minte, in care aia le platea cursurile, iar ele trebuei sa returneze suma in 20 de ani, incepand de peste 5 ani. sau asa ceva.

exista insa, desigur, si burse.
Intr-adevar, dar bursele sunt pentru cei cu medii greu de atins, cei cu adevarat muncitori.
Si cu ce trebuie garantat imprumutul. Oricum merci pentru informatie. Daca ai sa afli mai multe as fi bucuros sa aflu. Multumesc Anticipat. :)

Edited by Lucian_M, 12 December 2010 - 15:33.


#40
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008
Eu am calculat pentru orasul in care se afla Universitatea la care am aplicat.

Totusi eu am aplicat cu un coleg, care este si cel mai bun prieten al meu, asa ca [] costurile sunt calculate pentru doua persoane.

Cazarea (majoritatea au toate utilitatile incluse, inclusiv internet): cam 300-400 EUR. (Cum am zis asta in Horsens, in Copenhaga gasesti si dublu..)
Intretinere (masa, cumparaturi, etc): 400 EUR (pt 2 persoane => 200 EUR / persoana)
Plus pentru prima luna inca o suma de cam 500 EUR pentru carti si alte cheltuieli necesare.

Deci in concluzie 400 EUR cazare + 400 EUR masa + 500 EUR (doar prima luna) = 1300 EUR
In continuare cam 800 de EUR pe luna.
Teoretic daca suntem acceptati parintii nostri ne-au zis ca ar putea sa faca rost cam de 4000 EUR fiecare, deci teoretic am avea 8000 EUR.
So banii pe 6-7 luni sunt asigurati, timp in care noi trebuie sa ne gasim de lucru...

Sper ca ti-am dat cat de cat o idee...

#41
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Bursele sunt pentru bac 9 la fiecare daca nu cere facultatea asta in mod express, putin ii intereseaza de media ta generala, la ei nu conteaza asta, nu conteaza cat stii in timpul semestrului atata timp cat faci la examen.

#42
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008

View Postwatami, on 12th December 2010, 17:46, said:

Bursele...

Deja numai vorbeam de burse, ci doar de posibilitatea de a castiga bani pentru a se intretine la facultate.
Si poti fi acceptat doar pe baza mediilor din liceu, asta in combinatie cu CV decent (asta in cazul in care esti clasa a XII-a si inca nu ai dat BAC-ul).

Anyway ideea e ca, daca te apuci de invatat de acum si o sa obtii medii mai mari pana in clasa a XII-a (sau la bac in caz ca vrei sa aplici dupa BAC..), dimplome (olimpiade, voluntariat, orice da bine in CV), nu o sa dea nimei 2 bani pe rezultatele tale din clasa a IX-a ;)

@alex_under12, daca vrei poti sa-mi dai un PM cu in id de YM/MSN/Xfire si pot sa te lamuresc in masura in care stiu :)

#43
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

View Postalex_under12, on 10th December 2010, 21:21, said:

Ma refeream pentru absente. :)

:) Sunt un geniu neinteles.  :naughty:

Cu siguranta.... La olimpiade am mai fost. Cel mai mult am ajuns la Engleza la barajul dintre judeteana si nationala, in clasa a9-a. Si la informatica am fost aproape de nationala, tot in clasa a9-a. Am facut 10 puncte din 200. Imi mai trebuiau doar 9,parca. :)) Ca sa ma laud si eu putin :)).

Multumesc frumos. Dar, din cate stiu in UK e cam scumpa facultatea. Ma gandeam la o tara gen Germania, Franta. :). Oricum, multumesc pentru info.
Ce-i asa scump in UK? Sigur nu depaseste Danemarca la capitolul preturi :))

#44
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008
Oh well... sa zicem ca am destule lucruri care o sa ma ingrijoreze, numai am nevoie si de tuition fee pe cap =) (Plus ca ai vazut ce s-a intmplat in Anglia in ultimele zile, in legatura cu triplarea tuition fee-ului..)

Totusi avantajul in Anglia e ca numai trebuie sa inveti inca o limba straina (plus ca daneza e destul de grea :( )

Edited by Anshar, 12 December 2010 - 23:27.


#45
Dream_Overdose

Dream_Overdose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.11.2010
din propria experienta iti spun ca in uk daca vrei sa intrii la o universitate bunicica trebuie sa ai minim 8.50 in bac si pe ani si un scor ridicat la ielts.

o alta varianta este scotia, unde taxele de scolarizare sunt platite integral de catre guvern pentru studentii europeni. intra pe site-ul saas daca vrei sa aflii mai multe detalii. cat despre medii aici difera de la universitate la universitate. Stiu sigur ca pentru  St Andrews Edinburgh si Glasgow ai nevoie de medii peste 8.50, iar pentru aberdeen peste 8.

trage tare in anii astea pe care ii mai ai si participa la cat mai multe concursuri si olimpiade.

#46
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
si nu uitati de voluntariat.
in afara, pentru dosare, cel putin din cate stiu eu, se pune mare pret pe asta.

#47
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Sunt in UK de 99 de zile. E un subiect complex pe care l-am studiat 2 ani inainte sa aplic. Sa lamuresc rapid niste chestii.

Nu-ti trebuie media pe liceu. Fugi de cei care-ti spun ca-ti trebuie, habar nu au despre ce vorbesc. Desigur, daca aplici la o facultate buna, s-ar putea sa te-ntrebe de media la Mate, Biologie (etc.) din 9-12, dar nu e o regula. Dupa standardele Softpedia, se pare ca Essex si Coventry sunt facultati "bune" ( :roflmao: ), nu-ti face probleme daca aplici la astea.

Nu-ti trebuie olimpiade. In plus, si eu am avut nota scazuta la purtare. Am intrat la toate cele 5 optiuni si am avut medie de bac pentru toate [Nottingham, Birmingham si Southampton, cele mai importante dintre ele]. Am regretat ca nu am aplicat la facultati si mai bune, pentru ca mi-am facut o aplicatie beton, chit ca nu eram olimpic international cum cred unii ignoranti ca trebuie sa fii.

Chiar am primit si bursa de 2000 de lire. Cu 8.85 la bac. Probabil ca 9.70 la info i-a impresionat. Sau poate ca au vazut un geniu in mine. Nu m-a interesat motivul.

Am mai scris pe blog niste chestii, poate arunci o privire.

#48
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@icx: am si eu cateva intrebari legate de procesul de admitere:
1) La facultatea unde ai intrat tu, cum te incadrai in cerintele lor declarate cu media de BAC? Stiu ca cele mai multe facultati pun o medie minima.
2) Din facultatile la care ai aplicat tu, i-ai simtit deschisi sa echilibreze o medie mai mica de BAC (aceeasi cu a ta) cu alte rezultate scoale si extrascolare mai importante? Ma refer la recomandari primite de la profesori cu functii importante si la activitati extrascolare.

#49
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

View Postfigo1988, on 4th January 2011, 23:43, said:

@icx: am si eu cateva intrebari legate de procesul de admitere:
1) La facultatea unde ai intrat tu, cum te incadrai in cerintele lor declarate cu media de BAC? Stiu ca cele mai multe facultati pun o medie minima.
2) Din facultatile la care ai aplicat tu, i-ai simtit deschisi sa echilibreze o medie mai mica de BAC (aceeasi cu a ta) cu alte rezultate scoale si extrascolare mai importante? Ma refer la recomandari primite de la profesori cu functii importante si la activitati extrascolare.

1) Birmingham 8.50, Nottingham 7, Southampton 8.
2) Depinde de situatia fiecaruia. La mine nu s-a pus problema, nu pot sa-ti raspund. Stiu persoane acceptate cu medie mai mica si altele care au fost respinse. Raspunsuri concrete o sa gasesti contactand facultatile, nu oameni pe forum. Mai ales ca 99% isi dau cu parerea complet aiurea.

#50
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu e pentru mine. Facultatile nu sunt foarte deschise in a da verdicte inainte de a vedea dosarul, o sa aplice si la respectivele, nu e nimic de pierdut.

Mersi si mult succes!

#51
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postgibica, on 25th September 2010, 10:11, said:

De fapt certificatul meu Toefl expira in aprilie 2011 :) Dar cei de la Edin au fost draguti si mi-au amanat oferta pentru 2011-2012. Prin urmare nu trebuie sa aplic din nou, si nici sa dau iar testul de limba.






Am posibilitatea sa aleg intre testul TOEFL si testul IELTS pt. a intra la R.G.U. in Scotia si nu stiu care sa il aleg?
Nivelul meu de pregatire ar trebui sa fie un criteriu in alegere?Este mai facil unul sau sunt la fel amindoua?
Pt primul punctajul de admitere este 80 iar pt.al 2-lea este 65.

Edited by mahmud, 06 January 2011 - 14:05.


#52
Chris_Daniels_2010

Chris_Daniels_2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 17.06.2010
salut la toata lumea.sunt a 10 si m-ar interesa care tari au sist univ mai bun, cu costuri rezonabile la tuition fee si restul cheltuielilor lunare.eu variez intre anglia scotia danemarca si suedia.ma intereseaza domeniile it,economics,business.CE se intelege prin business,adica sa ziceam ca as vrea sa fiu manager sau economist care ar fi cea mai buna alegere(business/economics)? ce facultati mi-ati recomanda in domeniile mentionate de mine?
mersi frumos.

#53
alex_under12

alex_under12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.10.2010
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

#54
andrei382

andrei382

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.08.2010
Bun. Am si eu niste intrebari vis-a-vis de urmarea unei facultati in strainatate. As vrea sa stiu daca exista o limita de varsta pentru admitere si daca exista teste de aptitudine. O cunoscuta din liceu a plecat in SUA si mi-a zis ca admiterea consta intr-un proces mai indelungat. M-ar tenta a2-a facultate in stainatate pentru ca dispun de mijloace financiare destul de ridicate. Aici sunt absolvent de LMA. Cam ce tari prezinta oferte educationale la un pret rezonabil. Daca ar fi extrem de costisitor nu mi-as putea permite. Dreptul, de exemplu e scump afara? Astept si pareri ale unor romani care s-au licentiat peste hotare. Iti ofera avantaje o forma de invatamant superior absolvita intr-o tara precum Germania, Austria, Finlanda, Suedia...etc....?

Cu engleza sunt la C1 ca am Cambridge CAE. Cu germana acum sunt la A2.2 ca am studiat italiana in facultate, iar in liceu am facut germana printre picaturi. Probabil intr-un an o sa ajung sa vorbesc cat de cat si germana. Unde se preda in engleza, unde se preda in limba oficiala a tarii in care te afli? Cam ce optiuni as avea...?

Edited by andrei382, 12 February 2011 - 15:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate