Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Facultate in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#289
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJesssica, on 15 noiembrie 2012 - 18:12, said:

Aha, deci trebuie sa am ceva banet ca sa ma pot intretine pana primesc yellow cardul.
Trebuie sa ai pt. toata durata scolii. Nu merge si munca si scoala daca vrei sa stii ceva dupa absolvire.

Pe de alta parte poti studia si aici la fel de bine, diplomele-s recunoscute. La Microsoft (o cunoaste toata lumea) lucreaza multi romani cu studii in toata Romania si nu s-a mai plans nimeni ca nu-s bine pregatiti. Pregatirea o faci extrascolar indiferent unde te duci. Si multe alte firme. Cum de altfel cunosc persoane ce au master in UK in tot felul de specializari economice gen management si alte giumbuslucuri si lucreaza muncitori intr-un hotel. Adica gasesti toate combinatiile ca exemple, conteaza daca tu inveti serios cat si absolvirea unei specializari cu absorbtie buna.

Edited by neagu_laurentiu, 15 November 2012 - 18:37.


#290
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View Postneagu_laurentiu, on 15 noiembrie 2012 - 18:31, said:

Trebuie sa ai pt. toata durata scolii. Nu merge si munca si scoala daca vrei sa stii ceva dupa absolvire.
Asta voiam sa-i spun si eu.
Putini sunt cei care reusesc sa se tina de ambele, dar pretul e mare: muncesti mult, te epuizezi pur si simplu, iti iei adio de la viata studenteasca etc. In plus, joburile pe care le poti face in afara ca student abia daca acopera chiria si mancarea.

Acum depinde si de facultate, ca daca te duci la o universitate nu foarte bine cotata(numai ca-n cazul asta nu vad de ce-ar mai pleca cineva...poate doar asa, de amorul artei), unde nu trebuie sa-ti dai silinta cu scoala, merge lejer si-un job.

Edited by malls, 15 November 2012 - 18:47.


#291
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
In UK orele state la facultate+ un job part time fac cat timpul petrecut la facultate in Romania. :lol:

Astia acolo-s ultragiati daca au 4 ore pe zi. Normalul li se pare 2 cursuri. + O zi sau doua neaparat libera/libere in timpul saptamanii.

#292
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostFCBK, on 15 noiembrie 2012 - 18:46, said:

In UK orele state la facultate+ un job part time fac cat timpul petrecut la facultate in Romania. Posted Image
Astia acolo-s ultragiati daca au 4 ore pe zi. Normalul li se pare 2 cursuri. + O zi sau doua neaparat libera/libere in timpul saptamanii.
Repet, depinde de facultate.
Eu una nu vad rostul plecarii pt o facultate la nivelul sau chiar mai proasta decat ale noastre. Iar daca e una buna, crede-ma ca nu stai numai 4, 5 ore pe zi acolo.
Vara-mea a terminat LSE-ul, care e pe locul 2, dupa Cambridge si statea pana noaptea in facultate, iar cand ajungea acasa trebuia sa citeasca si sa lucreze la tot felul de proiecte. Abia avea timp de un film, nu mai vorbesc de job.

Edited by malls, 15 November 2012 - 18:51.


#293
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFCBK, on 15 noiembrie 2012 - 18:46, said:

Astia acolo-s ultragiati daca au 4 ore pe zi.
Sa poata studia acasa pe indelete.

#294
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Nu exista mai proaste ca ale noastre, sistemele pur si simplu difera complet. Astia nu pun asa mare pret pe facultati aici ci pe rezultat. Strict la aia se uita, poti fi si de la facultatea Cookhah - Meckeyi, ca nu le pasa, se uita la rezultate si sa fie in sistemul lor. Crede-ma, o sa preferi sa fii de la facultatea cuca macaii din anglia si in sistemul lor decat de la o catedra prestigioasa ( in tara ) la Unibuc si sa se uite ala in CV-ul tau sau la rezultatele tale si sa se pise pe ele, ca nu-i spun nimic.
Oricum, ca si rating pe europa sau in lume, facultatile mediocre de aici cred ca-s cu mult peste alea de top de la noi.

Cat inveti si cate resurse aloci faculatii depinde de multe chestii, motivatie, domeniu etc.
Unchi-mio spala vase in america cat facea medicina - specializarea si a fost un chirurg de urgente foarte bun. Voia sa plece din tara si mai apoi din Ungaria. Si-a gasit motivatia, a putut.

Edited by FCBK, 15 November 2012 - 19:04.


#295
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostFCBK, on 15 noiembrie 2012 - 18:57, said:

Nu exista mai proaste ca ale noastre, sistemele pur si simplu difera complet. Astia nu pun asa mare pret pe facultati aici ci pe rezultat.
Si rezultatul nu e efectul facultatii? Cum iti explici ca cineva care a terminat Politehnica la noi s-a dus in Canada si, in urma unui test pt ingineri la care au participat americani de prin toate facultatile de acolo, romanca a obtinut lejer punctajul maxim si, implicit, postul de nu stiu ce sef inginer proiectant? Si-mi povestea ca aia erau praf si la practica si la teorie.

Edited by malls, 15 November 2012 - 19:08.


#296
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

View Postmalls, on 15 noiembrie 2012 - 19:07, said:

Si rezultatul nu e efectul facultatii? Cum iti explici ca cineva care a terminat Politehnica la noi s-a dus in Canada si, in urma unui test pt ingineri la care au participat americani de prin toate facultatile de acolo, romanca a obtinut lejer punctajul maxim si, implicit, postul de nu stiu ce sef inginer proiectant? Si-mi povestea ca aia erau praf si la practica si la teorie.
Si probabil daca se duceau restu' ei de colegi aia erau si mai praf ca aia de acolo.

Cum s-a dus in Canada si cum a avut drept de munca, conteaza si asta, legile de imigrare sunt foarte severe in cazul unor asemenea joburi si VIZEle nu se dau asa, cu una cu doua, daca nu pot dovedi ca nu au cum sa recruteze din tara pentru acel post de highly skilled.

Sfatul meu sincer: Nu mai credeti chiar toate povestile de genul, multe sunt mituri urbane.
Imi vine foarte, dar foarte greu sa cred ca toti inginerii de la facultatile de top din America sunt pasta. Nu de alta, da' vad ca lumea se descurca binisor si aia au sisteme mult mai bune/infrastructura decat visam noi sa avem.

#297
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 23.04.2011
Situatia mea e cam asa: am la dispozitie vreo 2300 de lire. Mi-ar ajunge doar pentru 2 luni sau chiar mai putin de stat in UK. Eu voiam sa am in paralel si-un job ca sa pot sa ma intretin dupa terminarea bugetului. Numai ca aici ma lovesc de yellow cardul ala, ca daca ar fi sa astept juma' de an-pana la un an, s-a dus posibilitatea de a imi plati cazarea, mancarea, transport si ce alte cheltuieli mai sunt. Scrisese pe topicul asta un user, spunand ca poti lucra la negru la nu stiu ce baruri/cafenele ale arabilor, dar n-as risca. O sa mai vorbesc cu maica-mea, dar tind sa cred ca pica optiunea facultatii in UK.

Apoi ma gandeam si la posibilitatea de a pleca la munca in strainatate, fara urmarea vreunei facultati. Vazusem multe joburi in Grecia ca ospatar, ca si camerista intr-un hotel, chestii de astea, cazarea era gratuita, iar masa asigurata. Numai ca nu poti face asta o viata si maine-poimaine te poate da afara sau nu mai poti munci sau vrei o familie si nu faci fata. Merge doar intr-o vacanta de vara.

O sa raman in tara.

#298
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Jess, tu vrei neaparat sa studiezi afara? Ca ar mai fi o solutie, dar nu stiu cat de mult merita. Am o cunostinta care a dat BAC-ul anul asta si isi doreste cu orice chip, din habar n-am ce motive, sa studieze afara. A decis ca sta un an pe bara sa munceasca, sa-si stranga niste bani si sa plece la anul, cu ceva mai multi bani in buzunar. O fi si asta o solutie, daca chiar vrei sa pleci. Tu stii... ;)

#299
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJesssica, on 15 noiembrie 2012 - 19:19, said:

Numai ca aici ma lovesc de yellow cardul ala, ca daca ar fi sa astept juma' de an-pana la un an, s-a dus posibilitatea de a imi plati cazarea, mancarea, transport si ce alte cheltuieli mai sunt.
Din 2014 se elimina cardul cu pricina asa ca acele cateva luni le mai treci cu rezervele.

Edited by neagu_laurentiu, 15 November 2012 - 19:59.


#300
Myrmidon

Myrmidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.10.2006

View PostJesssica, on 15 noiembrie 2012 - 19:19, said:

O sa raman in tara.

1) De ce doar Anglia ?
2) N-ai sanse pt. ceva bursa ? [excelenta/sociala/pt. femei/etc]

#301
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012

View PostJesssica, on 15 noiembrie 2012 - 19:19, said:

Situatia mea e cam asa: am la dispozitie vreo 2300 de lire. Mi-ar ajunge doar pentru 2 luni sau chiar mai putin de stat in UK. Eu voiam sa am in paralel si-un job ca sa pot sa ma intretin dupa terminarea bugetului. Numai ca aici ma lovesc de yellow cardul ala, ca daca ar fi sa astept juma' de an-pana la un an, s-a dus posibilitatea de a imi plati cazarea, mancarea, transport si ce alte cheltuieli mai sunt. Scrisese pe topicul asta un user, spunand ca poti lucra la negru la nu stiu ce baruri/cafenele ale arabilor, dar n-as risca. O sa mai vorbesc cu maica-mea, dar tind sa cred ca pica optiunea facultatii in UK.

Apoi ma gandeam si la posibilitatea de a pleca la munca in strainatate, fara urmarea vreunei facultati. Vazusem multe joburi in Grecia ca ospatar, ca si camerista intr-un hotel, chestii de astea, cazarea era gratuita, iar masa asigurata. Numai ca nu poti face asta o viata si maine-poimaine te poate da afara sau nu mai poti munci sau vrei o familie si nu faci fata. Merge doar intr-o vacanta de vara.

O sa raman in tara.

si la ce facultate  ai de gand sa te duci .. ce domeniu vroiai sa urmezi?

#302
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Sunt indignat pentru ca nimeni nu spune adevarul despre aceasta "mega-civilizata" tara, numita Marea Britanie. Am citit si rascitit toate forumurile, am vorbit cu studenti care deja erau aici si am luat decizia de a veni si eu pentru a-mi face studiile si pentru a ramane apoi aici. Insa, nimeni nu spune adevarul. Nimeni nu spune cat de greu este si cum te tarasti prin comunitatea lor. Nimeni nu spune de lipsa de civilizatie a mai mult de 70% din populatie. Vorbeam cu cei care deja studiau aici inainte sa vin si imi spuneau:"vai, este super, vei avea o alta viata, nu ai de ce sa regreti" si acum cand sunt aici cu ei si vorbesc, 90% abia asteapta sa termine facultatea si sa plece de aici cat mai repede.

Bilantul meu aici din Septembrie 2012 pana in momentul actual este:
-Facut tigan de colegii de la facultate-indirect-intrucat, atunci cand au auzit de Romania au inceput sa deseneze tigani in Paint.
-Incercari de strans fonduri la o organizatie unde vine cineva cu o propunere:"Hai sa chemam romanii ca ei stiu sa ceara bani"
-Furat bicicleta, prins hotul. Care apoi mi-a spart geamu si a incercat sa intre peste mine in casa.
-Injurat pe strada de un betiv care vroia "sa ne batem".
-Imbrancit in plin centru de un betiv.
-Injurat de copiii vecinilor de cate ori trec pe langa ei.
-Incercat sa fiu lovit cu bulgari de un copil de maxim 10 ani in timp ce treceam cu bicicleta pe langa el.
-Injurat pentru ca am mers cu bicicleta pe trotuar, desi nu incurcam pe nimeni.
-5cm de zapada a culminat la ei cu intarzierea autobuzelor cu 1 ora, accidente in lant.

Britanicii nu sunt asa seriosi cum se spune. Vorbesti sa te intalnesti cu ei la o anumita ora intr-un anumit loc si te trezesti ca nu mai vin. Nici macar nu te anunta.

Apoi, intervine proasta informare. Un salariu de 1000 de lire aici este echivalent cu un salariu de 1000 de lei in Romania, tinand cont de costul mancarii(ca nu o sa vrei sa mananci toata viata produse lowcost care sunt la acelasi pret cu cele din romania, dar calitativ sunt 0. adica bagi in tine numai prostii), chiria, utilitatile, impozitul, transportul, internetul, cablul, telefonia, etc.. In plus o sa mai vrei sa vi si pe acasa si nu prea poti sa-ti permiti sa iei bilete pentru toata familia pe care o sa ti-o formezi aici.

Drumurile in interiorul oraselor sunt la fel de proaste ca la noi, unele chiar mai proaste. In afara oraselor, pot sa zic ca sunt ok.

Stiu ca acum o sa-mi sara multi in cap si or sa-mi spuna ca "vai, nu esti tu in stare sa te descurci", dar putin imi pasa. Eu voi alege sa revin in Romania dupa ce voi termina facultatea, pentru ca aici nu este locul pentru a-ti intemeia o familie ca imigrant roman.

Trebuie sa mai spuna cineva si adevarul cu strainatatea asta. Nu-i judec pe cei care zic ca e bine, poate ca ei nu s-au lovit de marea masa a societatii britanice. Dar cum am mai zis, cei ce-mi spuneau ca e super, cand am ajuns aici si-au schimbat total "declaratiile", pe sistemul: "Sa moara si capra vecinului".

#303
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View PostFCBK, on 15 noiembrie 2012 - 18:46, said:

In UK orele state la facultate+ un job part time fac cat timpul petrecut la facultate in Romania. Posted Image

Astia acolo-s ultragiati daca au 4 ore pe zi. Normalul li se pare 2 cursuri. + O zi sau doua neaparat libera/libere in timpul saptamanii.

Orele la facultate plus un job part time fac chiar mai putin decat timpul petrecut la facultate in Romania. Dar nu uita ca trebuie sa inveti singur, cautandu-ti singur materiale, iarasi facand singur un conspect al celor mai importante detalii, etc. Aici totul se bazeaza pe "singur". Am avut un monstru de rusoaica la structura materialelor, care vorbea o engleza mai stricata ca tata-mare. Iar acum am un profesor de matematica(iarasi rus), care se cam incurca in ele pe la tabla(deocamdata numere complexe Posted Image) ). Aici nu sunt profesori, aici sunt oameni care fac CERCETARE. E o diferenta enorma intre PROFESOR si CERCETATOR. Ca tot am zis de rusoaica, ea face cercetare pentru o companie de extractii offshore de unde ia un salariu de cateva ori mai mare decat cel de la universitate, care nu e chiar asa de mare cum s-ar crede. Deci concluzia: Totul se bazeaza pe studiu individual, iar pentru asta trebuie sa recunosc ca sunt materiale in biblioteca dar si online. Problema vine cand vrei sa inveti din cartea recomandata de profesor si nu o gasesti online. E cam dificil sa dai de ea in biblioteca tinand cont ca sunt vreo 5-6 carti pentru 4-500 de studenti.

View Postmalls, on 15 noiembrie 2012 - 18:51, said:

Repet, depinde de facultate.
Eu una nu vad rostul plecarii pt o facultate la nivelul sau chiar mai proasta decat ale noastre. Iar daca e una buna, crede-ma ca nu stai numai 4, 5 ore pe zi acolo.
Vara-mea a terminat LSE-ul, care e pe locul 2, dupa Cambridge si statea pana noaptea in facultate, iar cand ajungea acasa trebuia sa citeasca si sa lucreze la tot felul de proiecte. Abia avea timp de un film, nu mai vorbesc de job.

Adevarat graiesti. Primu an e floare la ureche, tinand cont ca am venit pregatit foarte bine aici, avand scoala si liceul comunist in spate. Insa, cand ma uit la cei din ani mai mari sunt rupti, terminati, sunt niste zombii care traiesc cu cafea. Sper doar sa nu ajung asa.

View Postmalls, on 15 noiembrie 2012 - 19:07, said:

Si rezultatul nu e efectul facultatii? Cum iti explici ca cineva care a terminat Politehnica la noi s-a dus in Canada si, in urma unui test pt ingineri la care au participat americani de prin toate facultatile de acolo, romanca a obtinut lejer punctajul maxim si, implicit, postul de nu stiu ce sef inginer proiectant? Si-mi povestea ca aia erau praf si la practica si la teorie.
Aici nu stiu cata dreptate poti avea. Depinde doar de tine cat de bine esti tu pregatit si mai conteaza si faptul ca esti roman si ca provi dintr-un mediu care pe cat il injuram inainte, cu atat mai mult il pretuiesc acum. La ei, scoala generala, colegiul sunt niste spalatorii mari de creiere unde li se introduce ideea ca sunt cei mai buni, cei mai destepti, ca ceilalti sunt inferiori lor. Sa vezi ce comportament au fata de profesorii straini care din ce am observat pana acum sunt majoritari. Tu, ai putea sa-i spui unui profesor, cand te intreaba de ce vorbesti in timpul orei lui, ca faci asta pentru ca ora lui este plictisitoare? Sau in loc sa-ti trimiti proiectul pentru a fi notat ai "proiecta" si trimite o bucata de cascaval? Nu cred. Asta spune multe despre capacitatile lor...

Pe mine, inainte de examen, m-a intrebat un coleg cum afla tensiunea la bornele rezistorului daca stie valoarea intensitatii curentului si rezistenta acestuia. Si eram: Posted Image .

Edited by andreyfitza, 10 February 2013 - 03:17.


#304
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Am uitat sa specific ca si incompetenta in institutiile publice e la ea acasa. Ca student am dreptul sa ma inscriu la medic. Cei de la facultate m-au trimis la cea mai apropiata clinica de ei, iar acolo mi s-a spus ca trebuie sa merg la clinica din zona in care locuiesc. Am mers si aici unde am fost refuzat pe motiv ca ei nu mai inregistreaza pacienti si tot asa... Mai mult de completat niste formulare tip, nu sunt in stare. Sa vedeti faze comice cand numara banii la banca cum ii pun pe gramajoare :)).

#305
misme

misme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2013
Salut,
Vad ca foarte multa lume care posteaza aici isi face planuri de a pleca la facultate in Marea Britanie.
Ma gasesc si eu in situatia asta, insa vreau sa obtin un loc la master acolo. Ma intereseaza in primul rand Mackintosh School of Architecture (apartinand de Glasgow School of Art) si mai apoi programele pe arhitectura de la University of Edinburgh, the Bartlett UCL sau Oxford Brookes.

Are cineva informatii legate de aceste programe de masterat?
Mentionez ca sint in cursul anului IV la UAUIM Bucuresti, Facultatea de Arhitectura si doresc sa aplic pentru anul universitar 2013-2014.

#306
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
@andreyfitza: Eu n-am patit si n-am auzit de nimeni sa pateasca ce-ai descris tu acolo. Din contra, niciodata nu mi-a fost rusine sa spun ca sunt din Romania sau n-am avut impresia ca s-au uitat ciudat la mine daca le-am spus de unde vin.

Nu-i usor, nu zice nimeni ca-i usor intr-o tara straina in care iei totul de la 0. E al naibii de greu la 19 ani sa pleci asa departe, sa te pui singur pe picioarele tale, sa faci fata intr-o societate cu care NU esti obisnuit, cu niste oameni pe care nu ii cunosti si care nu dau 2 bani pe tine. Eu iti spun cu mana pe inima ca si dupa aproape 2 ani de Marea Britanie inca mi-e greu acolo (si nu ma refer aici la bani sau la invatat), dar lumea nu mentioneaza chestiile astea pentru ca e normal sa nu-ti fie usor singur intr-o tara noua. Te obisnuiesti cu timpul, intalnesti oameni care trec prin situatii similare, iti faci prieteni si ajungi sa uiti de greutatile ”organizatorice„ ca sa le zic asa. Deci lumea nu mentioneaza lucrurile astea pentru ca la inceput ele sunt normale, iar mai tarziu devin insignifiante in comparatie cu avantajele unei experiente precum studiile in UK.

PS: Si nu, nici eu nu exclud posibilitatea de a ma intoarce in Romania dupa ce termin Posted Image

Edited by bb_girl, 03 April 2013 - 23:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate