Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Facultate in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#19
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Informatiile de la tine imi sunt de mare folos.Multumesc!
Mai exact ce cuprinde acest dosar si zi-mi un nume de asociatie care se ocupa de aceste lucruri!
Inca odata,multumiri!

Edited by Lucian_M, 14 September 2010 - 11:05.


#20
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007
Despre facultatile din Suedia, stie cineva ceva?
M-ar interesa sa fac acolo o facultate care sa aibe de-a face cu artele plastice precum arhitectura, design-ul, grafica [pe calculator sau pe hartie, nu am pretentii], publicitate sau fotografie... Cam in aceste 5 domenii.

Media celor 3 ani,  pana acum se ridica la 9,25, dar as putea in acest ultim an de liceu, sa-mi mai maresc mediile.


@Gibica
Ceea ce ai scris tu in ultimul tau post, acele 4 puncte sunt valabile la modul general sau strict la o facultate?

Edited by Ozana, 14 September 2010 - 21:06.


#21
gibica

gibica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.09.2008

Quote

@Gibica
Ceea ce ai scris tu in ultimul tau post, acele 4 puncte sunt valabile la modul general sau strict la o facultate?

Doar pentru a aplica in uk ^_^

Edited by gibica, 15 September 2010 - 15:26.


#22
tavidoru

tavidoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2010
Am si eu o intrebare despre facultatea din Edinburgh in legatura cu testul din engleza.De ex. in Danemarca la admitare daca nu aviea un examen de engleza facultatea iti ofera posibiliteatea sa dai propriul lor examen .Acest lucru se aplica si pentru facultatea din Edinburgh? si daca am media 9,20 mai are rost sa incerc?

#23
gibica

gibica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.09.2008
Cerintele lor sunt clar precizate pe pagina web a universitatii :) deci vei avea nevoie de testul de limba.
Cat despre media ta la bac, nu-ti pot da un raspuns. Banuiesc ca cerintele difera in functie de cursul pe care vrei sa-l urmezi.Mie mi-au cerut 9.50 pentru Computer Science. Cel mai bine e sa le trimiti un mail si sa-i intrebi direct daca ai vreo sansa.

#24
gibica

gibica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.09.2008

Quote

Felicitari pentru realizarile tale, si daca nu cer prea mult,daca poti sa exemplifici aici un eseu si o scrisoare de recomandare deoarece profii au spus ca o semneaza dar s-o facem noi. mersi

Gasesti aici exemple de eseu, iar aiciun ghid.

Pentru scrisoarea de recomandare te-ar putea ajuta asta. Un exemplu gasesti aici.

Succes!

#25
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postgibica, on 21st September 2010, 17:00, said:

Gasesti aici exemple de eseu, iar aiciun ghid.

Pentru scrisoarea de recomandare te-ar putea ajuta asta. Un exemplu gasesti aici.

Succes!



Multumiri si din partea mea pt ca ma folosesc si eu de aceste info.
Apropo,daca nu te-ai mai prezentat anul asta la facultate(asa am inteles)la anul trebuie sa dai alt test sau ramine valabil asta de anul asta(stiu ca are valabilitate 2 ani)?

Succes!

#26
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

View PostOzana, on 14th September 2010, 22:04, said:

Despre facultatile din Suedia, stie cineva ceva?
M-ar interesa sa fac acolo o facultate care sa aibe de-a face cu artele plastice precum arhitectura, design-ul, grafica [pe calculator sau pe hartie, nu am pretentii], publicitate sau fotografie... Cam in aceste 5 domenii.

Media celor 3 ani,  pana acum se ridica la 9,25, dar as putea in acest ultim an de liceu, sa-mi mai maresc mediile.


@Gibica
Ceea ce ai scris tu in ultimul tau post, acele 4 puncte sunt valabile la modul general sau strict la o facultate?
Suedia? Nu te-ar interesa Danemarca? Uite cauta date despre KEA [Copenhaga] (anii de studiu sunt gratis, dar cheltuielile sunt mai mari) Am o prietena care e la Multimedia Design (Ceea ce implica photoshop, php etc.)

Edited by Anahi_Mia, 23 September 2010 - 17:05.


#27
gibica

gibica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmahmud, on 23rd September 2010, 12:51, said:

Multumiri si din partea mea pt ca ma folosesc si eu de aceste info.
Apropo,daca nu te-ai mai prezentat anul asta la facultate(asa am inteles)la anul trebuie sa dai alt test sau ramine valabil asta de anul asta(stiu ca are valabilitate 2 ani)?

Succes!

De fapt certificatul meu Toefl expira in aprilie 2011 :) Dar cei de la Edin au fost draguti si mi-au amanat oferta pentru 2011-2012. Prin urmare nu trebuie sa aplic din nou, si nici sa dau iar testul de limba.

#28
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAnahi_Mia, on 23rd September 2010, 17:05, said:

Suedia? Nu te-ar interesa Danemarca? Uite cauta date despre KEA [Copenhaga] (anii de studiu sunt gratis, dar cheltuielile sunt mai mari) Am o prietena care e la Multimedia Design (Ceea ce implica photoshop, php etc.)

Si Danemarca este buna, nu ma deranjeaza deloc, dar in principiu as prefera cel mai mult Suedia. Chiar acum ma uit pe pagina lor web. :D

#29
ThugMuzik

ThugMuzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 06.10.2010
As vrea sa va intreb daca considerati utila o facultate in strainatate  pentru un absolvent de profil umanist. Eu sunt oarecum sceptic, ca o diploma imi va garanta un loc de munca bine platit. Pe langa asta, este si examenul de limba, TOELF sau ceva de genul. Stiti cumva cat este taxa?


inca ceva,de la profilul uman se poate urma o facultate de economie? (am vazut la o facultate din Italia) Intreb pentru ca in clasa a 11a chiar se studiaza economia. :notangel:

Edited by ThugMuzik, 07 October 2010 - 18:54.


#30
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007
Da cineva anul asta admitere la University of Sussex pt ca sunt nemultumit de facultatile de aicea,fiind deja student la mate-info unibuc si vreau sa dau acolo la computer science?

Edited by Ph@ntom, 11 October 2010 - 00:28.


#31
alex_under12

alex_under12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.10.2010
Salut! As dori sa stiu daca un elev eminent, care momentan este in clasa a 10-a- si a terminat a 9-a cu 7.6, care a avut si puncte scazute la purtare pentru lene- poate sa mearga la scoale in strainatate, la facultate? Si eventual, daca-si poate gasi si un job...
Vreau sa stiu ca pe net, in multe locuri, se vorbeau de note foarte mari la bac, de genul peste 9 sau ca se verifica si notele la purtare.

#32
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
In UK da, majoritatea facultatilor cer intre 7 si 9 la bac si nu se uita la fisa matricola, nici nu o cer.

Edited by Lucian_M, 08 December 2010 - 18:44.


#33
mihai.

mihai.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 09.10.2005
Dacă e așa eminent înseamnă ca merge pe la olimpiade și le mai și câștigă, nu? Caz în care n-ar trebui să-și facă probleme cu acceptarea la o universitate bună din străinătate.

#34
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Elev eminent cu accente de lene? Foarte interesant.

#35
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008
Totusi n-am auzit pana acum sa se scada puncte la purtare pentru lene...
Nu de alta dar daca se lucra pe principiul asta nu treceam de clasa a IX-a atunci ^_^

#36
alex_under12

alex_under12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.10.2010

View PostAnshar, on 9th December 2010, 22:21, said:

Totusi n-am auzit pana acum sa se scada puncte la purtare pentru lene...
Nu de alta dar daca se lucra pe principiul asta nu treceam de clasa a IX-a atunci ^_^
Ma refeream pentru absente. :)

Lucian_M said:

Elev eminent cu accente de lene? Foarte interesant.
:) Sunt un geniu neinteles.  :naughty:

mihai. said:

Dacă e așa eminent înseamnă ca merge pe la olimpiade și le mai și câștigă, nu? Caz în care n-ar trebui să-și facă probleme cu acceptarea la o universitate bună din străinătate.
Cu siguranta.... La olimpiade am mai fost. Cel mai mult am ajuns la Engleza la barajul dintre judeteana si nationala, in clasa a9-a. Si la informatica am fost aproape de nationala, tot in clasa a9-a. Am facut 10 puncte din 200. Imi mai trebuiau doar 9,parca. :)) Ca sa ma laud si eu putin :)).

watami said:

In UK da, majoritatea facultatilor cer intre 7 si 9 la bac si nu se uita la fisa matricola, nici nu o cer.
Multumesc frumos. Dar, din cate stiu in UK e cam scumpa facultatea. Ma gandeam la o tara gen Germania, Franta. :). Oricum, multumesc pentru info.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate