Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

actionar majoritar in firma cu datorii la stat si alti creditori, pot avea 10% din alta firma fara sa am probleme la aceasta?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
alexandrudanro

alexandrudanro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2010
Am o firma care este in probleme destul de mari. Sunt actionar majoritar si administrator, iar firma are datorii la stat si alti creditori iar pentru unele datorii am contract personal de fidejusiune. Momentan cu aceasta firma nu s-a intamplat nimic, doar cativa creditori au obtinut popriri. Intrebarile mele sunt daca pot deveni actionar in o alta firma cu 10% si daca pe parcurs voi avea probleme financiare la aceasta firma din cauza datoriilor celeilalte firme sau daca firma (sau actionarul majoritar/administrator) in care voi deveni actionar cu 10% va avea de suferit in vreun fel, este a unui amic care vrea sa ma ajute si nu vreau sa aiba de suferit in vreun fel.

Practic aceste 10% imi sunt necesare in firma pentru a putea incasa bani lunar de la o alta firma pentru care prestez anumite servicii. As putea sa prestez aceste servicii pe firma cu datorii insa asa nu voi putea incasa practic nici un ban. Daca aveti sfaturi despre cum ar fi mai bine sa fac va astept cu ele. O zi buna.

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nu pot sa apara probleme in lipsa angajarii raspunderii administratorului (pentru gestiunea societatii cu probleme). In acest caz, cu toate ca nu exista nici un impediment legal pentru a deveni simplu actionar (am inteles ca firma este deja infiintata, deci excludem varianta de a fi membru fondator), creditorii (statul, spre exemplu) au posibilitatea de a urmari (in cadrul procedurii executarii silite) veniturile administratorului caruia i s-a angajat raspunderea, inclusiv veniturile provenite din dividende. De asemenea, in cazul discutat, exista impedimente legale pentru functia de administrator, cenzor, reprezentant al firmei ori pentru anumite functii.

Cea mai corecta si mai sigura cale mi se pare cesiunea/lichidarea societatii cu probleme inainte de a deveni actionar, eventual administrator, director, reprezentant etc. al celei de a doua societati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate