Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Caine care isi musca coada

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Am si eu probleme cu un caine. Este un maidanez de 6 ani care in urma cu 10 zile a inceput sa-si muste coada. Am fost cu el la medicul veterniar care mi-a spus ca cel mai probabil are o alergie alimentara. Veterinarul a tratat zona muscatirilor cu solutii (nu stiu exact ce) ce preintampina aparitia unei infectii. I-a administrat si o injectie si mi-a indicat sa nu il mai hranesc cu hrana facuta in casa, recomandand royal canin antialergic. I-am admistrat timp de o saptamana strict numai aceasta mancare, dar fara o imbunatatire vizibila. In tot acest rastimp cainele a fost tinut cu botnita, pt a preintampina muscarea cozii. Ieri cainele a reusit sa-si dea botnita jos, si intr-un rastimp de 1 h aproape si-a mutilat coada. Nu stiu ce sa fac??? Presupun ca e vorba de o alergie, dar ....? Alergie la muscaturi de purice nu este, din cate am inteles daca ar fi asa, zona cea mai expusa ar fi baza cozii, ori la mine cainele si-a muscat zona din varful si mijlocul cozii, i-am facut si deparazitare externa. Hrana facuta in casa nu i-am mai administrat, dar am indoilei in ceea ce mi-a fost recomandat, stric numai bobite. Acest caine timp de 4 ani de zile a mancat numai hrana facuta in casa (de multe ori resturi de la masa oamenilor + paine si ceva ciorba facuta tot pt om) si nu a avut nicun fel de problema. In ultima perioada, pana la aparitia problemei i-am mai dat si bobite chappy. Din ceea ce am inteles sunt persoane care pun pe seama aparitiei alergiilor tocmai hranirea cu chappy. Am eliminat complet aceasta hrana, si cu tot cu royal canin antialergic cainele face f urat, se automutileaza. Pe net, acest comportament este explicat si "psihologic". Nu cred sa fie vorba de asa ceva in cazul cainelui meu.
El are pofta de muncare in continuare, atunci cand ii indepartam botnita mananca de rupe bobitele royal.
Incerc acum sa ii deparazitez si cusca, pt pureci, capuse si alte zburatoare / taratoare neplacute omului si fara indoiala cainelui. Am sa-i fac si o deparazitare interna (pe care am omis-o in aceasta perioada). Cu toate astea ma gandesc ca tot de la o alergie alimentara ii se trage. Cainele nu da semne ca are mancarimi in alte zone ale corpului, nu se scarpina, nu se linge, decat stric in zona coziii, care intre timp s-a transformat in carne vie. Acum nu stiu ce sa-i mai dau, ce medicament, unguent sau hrana. Va rog cei care stiti ceva sa-mi dati un sfat. Despre cabinete veterinare cu doctori care recomnada stric mancare "speciala" pt caine, mancare pe care desigur o vand in cadrul cabinetului as prefera sa nu aud. Ma gandesc ca pana acum 20 de ani cand in romania nu se auzise de hrana speciala pt caini, animalele mancau cam tot cea ce manca si omul si nu se punea problema asta. Refuz sa cred ca mancarea speciala este cea mai buna, ba mai mult singura mancare admisa!!! Acum dupa ce mi-am hranit dihania cu royal canin antialergic fara sa existe o ameliorare, pun poate tocmai pe seama acestei mancari o posibila alergie. Habar nu am din ce sunt facute "rahaturile" alea de boabe, dar exista si posibilitatea ca tocmai un ingredient de acolo sa fie problema
Desigur un examen de sange la caine (am inteles ca exista si asa ceva pt animale) ar fi de ajutor, dar ...
Va rog sa-mi dati un sfat. Cum sa procedez, imi e mila de animal cand il vad cum se chinui si eu nu am cum sa-l ajut

Edited by sarmiro, 19 June 2010 - 11:44.


#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
1. Cauta un veterinar mai bun. Mergi DIN NOU la veterinar.

2. E posibil sa fie alergie alimentara.

3. Alimentatia cainelui nu-i buna nici acum si nu era nici inainte. Resturile de la masa nu's recomandate, au prea multe condimente, grasimi si coloranti care cainelu-i nu-i trebuie si nu-i fac bine. Chappy e o porcarie fantastica, boabele alea de la RC sunt ceva mai bune dar dupa parerea mea tot n-ar trebui sa manance exclusiv boabe. Cauta pe net mai mult despre alimentatia potrivita cainelui (BARF sau nu). Carne/legume/fructe in anumite combinatii si proportii. Sunt si vreo cateva locuri pe aici pe forum unde s-a discutat despre asta.

4. Daca zici ca e deja carne vie s-ar putea sa fie nevoie de amputarea cozii (vezi veterinarul, imi dau doar cu parerea, nu stiu ce stare are coada!). Nu ar fi o problema majora pentru caine doar ca, daca-i ceva pe fond psihologic, nu cred ca va rezolva problema.

#3
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Taie "raul" de la radacina,oricum e carne vie.Daca apoi mai are probleme .... la psiholog cu el :)

#4
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Mi-e teama ca da, coada va trebui taiata. Eu am sa incerc sa fac in asa fel incat sa impiedic infectarea. I-ma tot dat cu iod si albastru de metil.
Nu, nu cred insa, sa fie o problema de natura pishica. Cainele pana acum nu a avut astfel de probleme, mai mult pe langa el am si un alt caine de talie mai mica, care ii "tine de urat" acest al 2-lea caine a beneficiat de aceeasi alimentatie fara sa creeze probleme. Sunt caini ce au trait si traiesc in curte, e adevarat ca nu f mare, dar totusi au o mica libertate de miscare.
Intrebare totusi, daca e vorba de o intoleranta alimentara, acesta intoleranta nu s-ar manifesta si prin mancarimi pe tot corpul, cainele nu se scarpina in alte zone, dar coada o vizezaza in permanenta? Exista vreun medicament sau unguent care sa-i reduca "iritatia" mancarimea?
In fine probabil ca tot un medic veterinar imi poate da raspunsul, dar ... mi-e teama de "profesionalisuml" si dorinta de castiga a unora dintre ei.

#5
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Parerea mea inca odata iti spun ca oricum coada-i compromisa,poate-l jeneaza :) in plus..bani cheltuiti pe la veterinari,timp pierdut,nervi s.a.m.d.cokkerul meu o are taiata .Fi cu capul pè umeri, taie-i coada si ai terminat povestea

#6
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
incearca sa il ti cu botnita 2-3 sapt dupa ar trebui sa uite de obicei,si daca are botnita trebuie sa dea randament si tratamentu pt infectie,da tratament calumea dat de veterinar
nu te grabi cu taierea cozii
bafta

Edited by bilibistrocizel, 19 June 2010 - 14:45.


#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 lik_lights, on 19th June 2010, 14:00, said:

Parerea mea inca odata iti spun ca oricum coada-i compromisa,poate-l jeneaza :) in plus..bani cheltuiti pe la veterinari,timp pierdut,nervi s.a.m.d.cokkerul meu o are taiata .Fi cu capul pè umeri, taie-i coada si ai terminat povestea

Cockerul tau o are taiata pentru ca taierea cozii se face(a) standard la cateii de vanatoare ca sa nu si-o raneasca cand alearga dupa prada. In cazul tau (presupun ca nu iesi la vanatoare de pasari in Barcelona) e vorba doar de o cosmetizare mutilanta si trauamtizanta dupa parerea mea. Se face foarte devreme (3-4 zile) si fara anestezie!!! Nu o sa intru mai mult in discutii despre taierea cozii si-a urechilor din motive estetice ca nu apartine topicului asta. Oricum faptul ca si al meu are coada taiata nu e un motiv de a recomanda taierea cozii altui caine!


Cat despre cainele tau, sarmiro, nu stiu cat de putem ajuta noi. E greu sa-ti dai cu parerea din avion . Mergi la veterinar. Daca nu e alergie alimentara, e vreo dermatita de contact sau atopica. Se fac TESTE pentru a determinat elementul alergen. Teste care pot fi facute doar de un laborator veterinar.

Nu cred ca iodul si albastru de metil sunt o idee buna :death:. Fa-ti o taietura mai adanca pe corp si incearca tratamentul. Ia vezi, iti place? :D

Doctorul veterinar la care ai fost nu ti-a zis sa revii? Probabil i-a facut injectie cu steroizi pentru a incerca oprirea mancarimilor. Altceva nu ti-a dat? De 2 saptamani nu te-ai gandit sa treci din nou? Stiu ca-i greu sa gasesti un veterinar competent dar incearca.

De unde esti?

 bilibistrocizel, on 19th June 2010, 14:40, said:

nu te grabi cu taierea cozii
Exact.

#8
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Royal-ul este o firma cu pretentii dar care nu rezolva situatia. Carnea fiarta da alergii alimentare la carnivore cand alimentatia este bazata doar pe aceasta varianta timp indelungat. Dar  ce  relatezi tu , necesita amputare . Fa-i analize si de sange si prin raclare din locul afectat . Mai bune sunt firme ca:Hill's, Origen, Eukanuba.  Si  pentru informarea tuturor mancarea industriala este impartita pe 2 categorii din punct de vedere al materiei prime: cea facuta din carne deshidratata si cea facuta din faina proteica (adica soia+ oase) . Cele care le-am prezentat ca fiind bune sunt din carne  deshidratata. Animalele nu se orienteaza dupa eticheta ci dupa miros de aceea  dupa obtinerea formei finale , boaba este stropita pe exterior cu o "glazura" care sa-i atraga si sa-i tenteze. Royal-ul a gasit cea mai apetisanta varianta de exterior . Calitatea lui insa,   este slaba.   Acest tip de hrana (cea industriala) a aparut in Alaska  unde principalul mijloc de transport il reprezinta cainele inhamat la sanie. Ei aveau nevoie sa-si care si hrana pe langa ce purtau in sanie. De aceea s-a cautat o solutie    : hrana concentrata intr-un volum mic si usor . Asa a aparut Hill's-ul . Ei si-au pastrat linia profesionala. Cu timpul  oamenii au devenit atat de ocupati incat nu-si mai gatesc nici pentru ei insisi.  In felul acesta hrana industriala a devenit o afacere infloritoare.

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 ditaanca, on 19th June 2010, 14:50, said:

Royal-ul este o firma cu pretentii dar care nu rezolva situatia. Carnea fiarta da alergii alimentare la carnivore cand alimentatia este bazata doar pe aceasta varianta timp indelungat. Dar ce relatezi tu , necesita amputare . Fa-i analize si de sange si prin raclare din locul afectat . Mai bune sunt firme ca:Hill's, Origen, Eukanuba. Si pentru informarea tuturor mancarea industriala este impartita pe 2 categorii din punct de vedere al materiei prime: cea facuta din carne deshidratata si cea facuta din faina proteica (adica soia+ oase) . Cele care le-am prezentat ca fiind bune sunt din carne deshidratata. Animalele nu se orienteaza dupa eticheta ci dupa miros de aceea dupa obtinerea formei finale , boaba este stropita pe exterior cu o "glazura" care sa-i atraga si sa-i tenteze. Royal-ul a gasit cea mai apetisanta varianta de exterior . Calitatea lui insa, este slaba. Acest tip de hrana (cea industriala) a aparut in Alaska unde principalul mijloc de transport il reprezinta cainele inhamat la sanie. Ei aveau nevoie sa-si care si hrana pe langa ce purtau in sanie. De aceea s-a cautat o solutie : hrana concentrata intr-un volum mic si usor . Asa a aparut Hill's-ul . Ei si-au pastrat linia profesionala. Cu timpul oamenii au devenit atat de ocupati incat nu-si mai gatesc nici pentru ei insisi. In felul acesta hrana industriala a devenit o afacere infloritoare.

Hills e cam la acelasi nivel cu Royal Caninul. Orijen e intradevar mai bun dar tot nu as tine animalul doar cu hrana uscata, fie ea si Orijen.

Ai exemple/studii pentru partea bolduita? Sau ai vrut sa zici omnivore?

#10
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
E clar, nu am de gand sa tai coada cainelelui (evident daca se ajunge aici nu o sa o fac eu ci veterinarul) decat daca asta devine absolut necesar - infectie.
Sunt constient ca nu se poate pune un diagnostic corect pe net in conditiile in care acest diagnostic e dificil chiar si in cabinete specializate.
Dev acum nu stiu daca e ok cu albatru de metil si iod, dar si astea mi-au fost recomandate de un alt medic veterinar (care nu a vazut cainele ce-i drept). Medicul veterniar la care am fost nu mi-a mai spus nimic de un alt tratament, decat: RC antialergic si interzicerea de a mai administra mancare "de casa" estimand ca undeva in jur de 10 zile situatia se va rezolva. Cainele a fost la medic acum 7 zile, si de atunci, avand botnita in permanenta nu au fost probleme f mari cu el, se lingea la coada prin botnita, dar nu o putea musca. Problema a fost aseara cand, probail din greseala mea, nu am reusit sa-i prind bine botnita si asa si-a dat-o jos. Rezultatul: intr-o ora si-a muscat atat de tare coada incat intr-o portiune se vede osul. Acum cainele sta f abatut, e drept ca e si obosit, nopatea trecuta a fost alba pt el si in parte si pt mine.
Eu sunt din bucuresti

#11
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 sarmiro, on 19th June 2010, 15:07, said:

Dev acum nu stiu daca e ok cu albatru de metil si iod, dar si astea mi-au fost recomandate de un alt medic veterinar (care nu a vazut cainele ce-i drept).

Ti-o fi zis de iod cand nu stia ca are ditamai rana deschisa... desi nici pe pielea iritata nu as recomanda asa ceva.

#12
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
incearca cu spray cu antibiotic(nu imi vine acuma in minte cum se numeste)
uite o poza ca sa iti cam dai seama despre ce zic

Attached Files



#13
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Eu asa am invatat la facultate . Cainele si pisica  se numeau   carnivore. Ori le spuneam canide si felide ori carnivore ,si  intrau ambele specii in aceasta   clasificare .  Nu am sfatuit pe nimeni sa-si tina cainele numai pe boabe ci sa-i gateasca adecvat.  Carnea se da cruda sau gratar. Se poate utiliza zeama de carne (proteina hidrolizata ) dar nu carnea fiarta. Proteina fiarta este indigesta pentru carnivore . Nu ,n-am vrut sa spun omnivore. Eu am invatat ca ursul este omnivor . Ca studii , se pune Facultatea de chimie alimentara din Galati si apoi Medicina Veterinara Bucuresti? Doar pestele  poate fi dat fiert si este contraindicat sa fie crud .

Edited by ditaanca, 19 June 2010 - 15:51.


#14
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003

 bilibistrocizel, on 19th June 2010, 16:27, said:

incearca cu spray cu antibiotic(nu imi vine acuma in minte cum se numeste)
uite o poza ca sa iti cam dai seama despre ce zic


Ai idee daca acest spray se gasesti in farmacii umane sau farmacii veterinare. Poate fi el administrat pe rana deschisa si care sunt riscurile daca el este ingerat de catre animal?

#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 ditaanca, on 19th June 2010, 15:37, said:

Eu asa am invatat la facultate . Cainele si pisica se numeau carnivore. Ori le spuneam canide si felide ori carnivore ,si intrau ambele specii in aceasta clasificare . Nu am sfatuit pe nimeni sa-si tina cainele numai pe boabe ci sa-i gateasca adecvat. Carnea se da cruda sau gratar. Se poate utiliza zeama de carne (proteina hidrolizata ) dar nu carnea fiarta. Proteina fiarta este indigesta pentru carnivore . Nu ,n-am vrut sa spun omnivore. Eu am invatat ca ursul este omnivor . Ca studii , se pune Facultatea de chimie alimentara din Galati si apoi Medicina Veterinara Bucuresti?

Nu m-am facut inteleasa, nu vorbeam de studiile personale, n-as fi indraznit sa intreb asa ceva, ma gandeam la studii publicate prin vreun jurnal pt ca eram curioasa si direct interesata sa citesc.  Vezi mai jos :)

 ditaanca, on 19th June 2010, 14:50, said:

Carnea fiarta da alergii alimentare la carnivore cand alimentatia este bazata doar pe aceasta varianta timp indelungat.
Aici se pare c-am priceput eu gresit. Eu din asta am inteles ca-i vorba de hranit animalul exclusiv cu carne fiarta fara nimic altceva adaugat. Oricum inca as dori niste referinte (daca iti aduci aminte de niste nume) despre proteina fiarta in alimentatia carnivorelor si alergiile alimentare provocate de asta. Desi e clar ca alimentatia cu carne cruda dintr-o sursa sigura e superioara celei cu carne fiarta, nu am intalnit pana acum mentionate posibilele alergii provocate de cea din urma.

Despre clasificarea animalelor, mhm, de acord ca felidele si canidele sunt incadrate la carnivore, cu mentiunea ca din cate tin eu minte si ursul e. Felidele sunt strict carnivore ("obligate carnivores" - imi scapa denumirea in romana, daca o stie cineva va rog sa ma ajutati :D) si deci hrana lor ar trebui sa fie majoritar compusa din carne/oase/organe si nu tampenii de grane ce se gasesc in majoritatea produselor comerciale (cu mici exceptii) iar canidele si ursidele sunt carnivore facultative si pot consuma/trebuie sa consume si alte tipuri de hrana.

Pe de alta parte, stiu si ca sunt rase de caini la care o dieta prea bogata in proteine produce grave probleme de sanatate si alimentatia recomandata acestora este aproape vegetariana. Cam asta se intampla cand is baga omul coada in natura.

#16
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Din pacate nu-mi amintesc  de unde am cules informatia dar pot sa-ti mai spun urmatoarele :  proteina este o substanta chimica cu molecula lunga (imagineaza-ti un fir subtire de ata . asezat pe o suprafata plana,  lasandu-l usor de sus in jos) . Cand il supui fierberii , puntile de hidrogen dintre diferitele bucle ale firului se modifica  si firul se incurca . Din acest motiv ea devine indigesta (balast) pentru carnivore care au enzimele necesare "dezmembrarii " proteinei in starea ei naturala  . Se pare ca proteina fiarta este resimtita ca un bolovan in stomac . (proteina fiarta = ia firul de ata  de pe masa , asa cum este el asezat , intre degetele aratator si mare si rasuceste-l bine ; vei obtine o ata incurcata) Nu am talent pedagogic si nici nu ma exprim prea bine in scris asa ca daca nu m-am facut inteleasa va rog sa ma scuzati .  Pe de alta parte  proteina cruda poate sa transmita diverse  boli infectioase, de aceea e mai sigura proteina supusa unei temperaturi ridicate  pentru scurt timp ( gratar).   Fierberea necesita timp indelungat  si modificarile proteinei sunt ireversibile .  Stiu ca anumite rase precum shar-pei-ul sau chow-chow-ul  necesita  putina  carne in alimentatie dar proteina este da doua feluri: animala si vegetala. Daca ii dai numai  vegetale nu inseamna ca nu are proteina in alimentatie.  Ratia trebuie foarte bine gandita si echilibrata  atunci cand este pregatita in casa. Pe de alta parte materia prima pe care acum o luam din supermarket  nu mai este nici ea foarte buna . Animalele de ferma crescute in regim intensiv  sunt ingrasate cu faina proteica . (suntem intr-un cerc )  Ce pot sa-ti spun  din experienta mea proprie sunt urmatoarele: 90% din cainii care au stat pe mancare gatita (carne fiarta) din cei pe care i-am cunoscut de cand lucrez cu animalele au terminat-o  cu ciroza hepatica. Cei care au stat pe hrana industriala au avut parte de toate tipurile de boli  , deci nu am o concluzie . Dar nu au trait prea mult. Cred ca cel mai bine  ar fi o combinatie  de hrana gatita si industriala.  Eu recunosc ca din comoditate  imi hranesc cainii cu un amestec de:Hill's si Eukanuba. Ursul este omnivor ca si posibilitate de a digera ,  in tinerete este un vegetarian dupa care la batranete "se naraveste la carne " dupa cum spun  vanatorii. Ursul este un fenomen aparte cu un metabolism prea putin inteles  .  El este singurul care hiberneaza  dar in sangele lui ureea nu creste . Se fac cercetari medicale speciale asupra lui   in scopul de a gasi o alta  rezolvare  pentru cei care ajung la dializa cu insuficienta renala.

#17
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 sarmiro, on 19th June 2010, 16:57, said:

Ai idee daca acest spray se gasesti in farmacii umane sau farmacii veterinare. Poate fi el administrat pe rana deschisa si care sunt riscurile daca el este ingerat de catre animal?
in veterinare se gaseste sigur....posibil si in umane nu stiu,poate fi administrat si pe rani deschise,nu cred ca reprezinta nici un risc daca se linge

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate