Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Leucemia e ereditara?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

inana, on Jul 14 2005, 15:31, said:

Asta e irelevant.
Ti-a trecut vreodata prin cap ca exista complicatii medicale? Si ca dintr-o banala raceala poti muri?

<{POST_SNAPBACK}>


este foarte relevant in a-ti da seama care sint sansele de propagare la urmasi.

#38
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
aici moso are dreptate.

nu si in postul cu "nu se poarta"; spune-mi, hemofilia se poarta? e la moda intre fetite? e un termen medical pe care nu stiu daca l-ai inteles; dar pe moment nu-mi amintesc vreo forma de leucemie la care se poate aplica termenul de "purtator". cred ca totusi era vorba de sansele de a se transmite la urmasi, conform legii lui mendel sau altor proportii.

ereditar inseamna ca se transmite la urmasi; nu la toti urmasii. nu ai cum sa stii daca vei concepe un copil sanatos sau nu. o boala e ereditara daca o ai din momentul in care te-ai nascut, spre deosebire de o boala dobandita. si cuvantul "rara" mie-mi sugereaza o forma de transmitere recesiva - adica intr-o proportie mai mica; dar e posibil sa ma insel.

revin: si eu vad relevanta, dar e dificila intrebarea din alt punct de vedere: in cel mai fericit caz diagnosticul poate exista la unul din parinti; crezi ca stie cineva daca fratele bunicului o fi murit din cauza acestei forme de leucemie?

@inana: nu e usoara deloc situatia in care te afli. dar daca te uiti in jur vezi ca exista copii care mor dintr-o raceala (nu, nu ma refer la cei din africa) si fara a avea aceasta boala. eu zic ca depinde cat de mult va doriti un copil. amandoi, nu doar tu.

#39
inana

inana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 13.07.2005
Lamuriri:
Din punctul meu de vedere, nu exista o relevanta pentru ca el a dobandit boala... nu s-a nascut cu ea. (si nimeni din familia lui nu a mai avut-o)
Copii ne dorim amandoi... are un lipici la copi ceva de speriat... dar nu vrea sa riste (sa se joace cu viata unui copil).. toti doctorii spunandu-i ca, copii lui vor fi si ei bolnavi.

Acestea fiind spuse, consider subiectul inchis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate