Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Leucemia e ereditara?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

inana, on Jul 14 2005, 15:31, said:

Asta e irelevant.
Ti-a trecut vreodata prin cap ca exista complicatii medicale? Si ca dintr-o banala raceala poti muri?

<{POST_SNAPBACK}>


este foarte relevant in a-ti da seama care sint sansele de propagare la urmasi.

#38
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
aici moso are dreptate.

nu si in postul cu "nu se poarta"; spune-mi, hemofilia se poarta? e la moda intre fetite? e un termen medical pe care nu stiu daca l-ai inteles; dar pe moment nu-mi amintesc vreo forma de leucemie la care se poate aplica termenul de "purtator". cred ca totusi era vorba de sansele de a se transmite la urmasi, conform legii lui mendel sau altor proportii.

ereditar inseamna ca se transmite la urmasi; nu la toti urmasii. nu ai cum sa stii daca vei concepe un copil sanatos sau nu. o boala e ereditara daca o ai din momentul in care te-ai nascut, spre deosebire de o boala dobandita. si cuvantul "rara" mie-mi sugereaza o forma de transmitere recesiva - adica intr-o proportie mai mica; dar e posibil sa ma insel.

revin: si eu vad relevanta, dar e dificila intrebarea din alt punct de vedere: in cel mai fericit caz diagnosticul poate exista la unul din parinti; crezi ca stie cineva daca fratele bunicului o fi murit din cauza acestei forme de leucemie?

@inana: nu e usoara deloc situatia in care te afli. dar daca te uiti in jur vezi ca exista copii care mor dintr-o raceala (nu, nu ma refer la cei din africa) si fara a avea aceasta boala. eu zic ca depinde cat de mult va doriti un copil. amandoi, nu doar tu.

#39
inana

inana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 13.07.2005
Lamuriri:
Din punctul meu de vedere, nu exista o relevanta pentru ca el a dobandit boala... nu s-a nascut cu ea. (si nimeni din familia lui nu a mai avut-o)
Copii ne dorim amandoi... are un lipici la copi ceva de speriat... dar nu vrea sa riste (sa se joace cu viata unui copil).. toti doctorii spunandu-i ca, copii lui vor fi si ei bolnavi.

Acestea fiind spuse, consider subiectul inchis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate