Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

HP Deskjet F4100

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,648
  • Înscris: 21.08.2008

View PostGabytzuX08, on 13th October 2010, 11:49, said:

Chiar daca ai incerca... o prostie tot nu ai face pentru ca nu merge cu HP27 si HP28.
Cartusele HP21 si HP22 sunt cele originale (cu care a venit multifunctionala) ? Le-ai reincarcat de prea multe ori?
Daca da, atunci cred ca ar fi bine sa iei altele (120-150 lei ambele).
Nu am idee cat costa o desfundare, dar incearca... poate-poate!
A mers cartusul color HP28 de la imprimanta HP3520...merge trasnet,inseamna ca acel cartus color era cauza.
Le-am incarcat de maxim doua ori dar nu prea am printat,stiu...
Am comandat altele,80 lei HP21+22 noi.

#38
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
@danghetau... ti-a mers sa tiparesti folosind cartusul HP21 si HP28 ?  :huh:
Eu am incercat cu HP27 si HP28 pe HP F-4180, dar nu mai sunt cartusele bune...  :(

#39
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,648
  • Înscris: 21.08.2008
Da,am doua imprimante:un HP 3520 Deskjet care foloseste 27 si 28  (negru si color) si un HP 4172 care foloseste 21 si 22 (negru si color).Acum am inlocuit 22 cu 28 si merge perfect...le-am incarcat si resetat,le vede pline si trage normal.
Doar cartusul color merge schimbat observ,cel negru se pare ca nu dar nici nu mai incerc.Voi duce cartusul color la desfundat,am incercat varianta cu scufundarea peste noapte a duzelor in alcool (an alcool pur,tehnic),am suflat si tras prin servetel dar nu prea merge...ori e ars ori e infundat.

#40
loboda

loboda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2010
Salut! Am o imprimanta HP4100 .De ce nu recunoaste hartia foto color oricare si o recunoaste pe cea normala pe care pot scoate poze?Imi poate raspunde cineva?
multumesc

#41
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
@danghetau: eu am reusit sa desfund 2 cartuse HP 21 cu alcool sanitar - prin "tamponarea" capetelor de printare de pe cartuse. La cele color (HP 22)... nu a prea mers metoda asta - din 3 cartuse doar 1 a mers desfundat si asta tinand cont ca le-am tinut mai bine de 5 luni fara ca macar sa tiparesc o pagina.

@loboda: folosesti cartusul HP 58 - foto? Hartia foto pe care o folosesti este cea recomandata in instructiunile de la HP-ul tau? Sa nu fie cumva mai groasa/subtire...

#42
Tetica

Tetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.04.2009
Ma intereseaza daca exista un soft/program care sa recunoasca diacriticele la scanare (ã î º þ â), am un HP F4180 si nu reusesc in ruptul capului sa scaney cu diacritice deoarece limba in care este setat acel OCR este engleya, cum as putea adauga si romana, ceva in genul Regional options de la Windows?

#43
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Vezi pe urmatoarele arii:
- Windows > Software
- MAC > Software > DTP
Eu am folosit la serviciu Abby FineReader.
Nu pot sa zic ca isi face treaba 100% garantat, dar mai depinde si de calitatea si marimea textului/paginii pusa la scanner, la cati DPI faci procesul de scanare, s.a.m.d.

Edited by GabytzuX08, 30 November 2010 - 19:10.


#44
stoever

stoever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.03.2006
Am si eu o problema cu o multifunctionala HP F4100
Am cumparat de pe ebay un cartus 21, nu nou ci reumplut. Am printat 5 pagini dupa care a scazut calitatea apoi nu a mai printat nimic, nu mai iese nimic din el.
La calculator imi spune ca nu e montat bine, sa-l scot si sa-l pun din nou. Am incercat de mai multe ori, dar degeaba.
Culmea e ca acum cand pun cartusul vechi, mi-l arata plin, dar totusi la printat abia mai iese un pic de gri. Cartusul vechi e original, nu a fost umplut niciodata.
Care ar putea fi problema.

#45
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Curata contactele cu alcool tehnic.

#46
stoever

stoever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.03.2006

View Postcristyz, on 9th December 2010, 15:41, said:

Curata contactele cu alcool tehnic.

Am schimbat cartusul vechi pt. ca spunea ca e pe terminate, iar acum il vede iar plin ... asta nu inteleg eu, crezi ca are legatura cu contactele? merge si cu spirt medicinal? :) ... alcool tehnic nu stiu de unde sa iau.

#47
th3Shad0w

th3Shad0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.04.2006
Poate ajuta pe cineva, eu am rezolvat problema curatand cu spirt contactele de pe cartus si corespondentele pe imprimanta.

#48
nykushor

nykushor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 09.01.2012
am si eu o imprimanta hp f4180 si dupa ce am reincarcat cartusele(la un magazin de profil)  cand o aprind palpaie beculetele de la cartuse si acolo apare un E
dar in calc apare problema doar la cartusul color si nu ma lasa sa printez nici cu negru
ce trebuie sa fac spunetimi va rog :D
[ http://s14.postimage.org/gi3e5w9p9/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nykushor, 25 April 2012 - 18:17.


#49
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Multifunctionala merge si fara sa instalezi porcaria de HP Solutin Center !!!
Curata bine cu un servetel partea de circuit de pe cartuse, iar in cazul in care nu o ia din loc... cartusul color e dus (deci altul)!

PS: de cand nu ai mai folosit-o?  :rolleyes:

#50
nykushor

nykushor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 09.01.2012
poi nu stiu ca nu a fost la mn dar cred ca 2 3 sapt
circuitele leam curatat
am incercat sa-l resetez pe ala color la care e problema cum am vazut pe net cu banda izoliera dar nu a mers

#51
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Incearca asa:
- scoate cartusele
- trage din priza mf-ul
- cupleaza in ordine cartusele: primul negru si apoi color
- baga in priza mf-ul

Apoi:
- daca tot apare problema, tine butonul "Cancel" (X-ul) apasat 3-5 sec de pe panoul mf-ului.
- altfel: alt cartus color!

#52
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

View Postnykushor, on 25th April 2012, 19:15, said:

la un magazin de profil
Cauta un tutorial de refill cartuse 21 si 22 si invata sa reumpli acasa , cum faci tu pentru tine nu face nimeni . La unele firme baga acul in cartus cu ciuda de parca au facut ceva saracile sau nu se descarca electrostatic si ating cu degetele contactele - sunt foarte sensibile exact ca si memoriile de calculator .
Scoate colorul din mf si da-i printare doar cu negru , reintrodu cartusul color si vezi ce se intimpla , daca tot eroare arata schimba-l ca e dus .
Toate operatiunile de scos reintrodus cartus se fac dupa ce decuplezi mf de la alimentare .
Sfat : scoate mufa de alimentare din mf nu alimentatorul din priza , alimentatorul are un condensator de mare capacitate care furnizeaza inca aproximativ 30 secunde curent chiar daca a fost scos din priza .

#53
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru MF-ul ala trebuie sa fie cuplate ambele cartuse!!!... altfel stai si te uiti la ea ca la un portelan de bibelou.

PS: la refill, daca impingi prea drept si adanc acul... poate distrugi si filtrele de la cartuse!... si apoi te intrebi de ce scoate dungi pe coala!  :nonobad:

Edited by GabytzuX08, 25 April 2012 - 19:45.


#54
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Printeaza si doar cu cel negru , pe incercate  ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate