Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cainele nu mai vrea sa manance

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Buna ziua.
Nu stiu ce a patit cainele meu dar de ieri nu mai vrea sa manance nimic. Inainte era foarte agitat de obicei acum este foarte calm. El din cat am vazut bea apa. Aseara a avut si diaree. Am luat niste pastile care mi le-a recomandat de la farmacia veterinara dar vad ca nu s-a schimbat nimic.
A mai avut cineva asemenea problema cu cainele sau?

#2
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
ai incercat sa ii dai si altceva de mancare, fata de ce ii dai de obicei? ademeneste-l cu ce stii ca ii place. incearca sa ii fierbi niste orez cu legume, asta il va linistii la stomac....bafta

#3
asdzxcc

asdzxcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 30.05.2010
s.a saturat de mancarea aia...eu am un ciobanesc german si ii dau biscuiti 2-3 saptamani dupa nu mai vrea sa manance...pot sa ii las si sacu in fata ...dupa ii dau mancare de casa(resturi)

#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
I-am dat si friptura si tot nu vrea sa manance. Nici nu s-a apropiat.Orice ii dau nu se aproprie.
Am vorbit cu un medic veterinar si mi-a dat niste injectii. Sper sa se faca bine. :console:

Edited by eug3n92, 16 June 2010 - 12:52.


#5
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
A fost cumva muscat de capuse/purici?
E protejat?

#6
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Asta nu pot sa stiu. Il tin afara in curte. Purici nu cred ca are- nu am vazut sa se scarpine.

#7
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
I-am facut si orez. Nici de ala nu se aproprie. :mellow:

#8
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Du-te cu el la doctor . Faptul ca sta linistit poate sa insemne ca are febra . Diareea la carnivore  nu se regleaza daca ii dai  orez. Carnea gratar sau cruda  este mai  indicata in aceasta situatie . Produsele vegetale pot mari peristaltismul  intestinal  si nu va lega scaunul. Mucilagiul de orez  se poate utiliza dupa ce ai indepartat cauza  discomfortului intestinal si ai  inceput tratamentul bolii.

#9
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Am sa vad cum se comporta dupa ce ii fac injectiile. Daca nu trebuie sa il duc neaparat. De obicei nu sta jos nici 10 minute. Acum sta tot culcat.

#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Daca nu poti sa stii, inseamna ca nu il protejezi impotriva puricilor si capuselor.  In cazul asta, iti sugerez urgent niste analize de sange...s-ar putea sa nu fie asa simplu. Simptomele sunt intalnite in cazul infestarii cu Hemobartonella sau Balesia, ambele bacterii fiind mortale intr-o perioada relativ scurta de timp.

Totusi, e mult mai probabil sa fie o reactie la temperaturile ridicate de afara.

#11
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 13.10.2007
Cand unul dintre cainii mei a avut aceste simptome, luase de pe jos ceva ce atinsese un soi de otrava pt sobolani. Dupa doua zile in care doar a baut apa, am fost la medic si i-a facut spalaturi stomacale. Apoi am stat sa gandesc ca el fix asta facea, simtea nevoia sa bea multa apa si nu manca nimic.
Ce ma minuneaza foarte este faptul ca tu ai fost la medic sa il vada si nu a pus un diagnostic. Practic o ia pe bajbaite.

#12
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Nu am fost la medic cu cainele sa il vada. Am fost singur si i-am intrebat si le-am spus simptomele. A spus doctorul sa il sun sa ii spun cum reactioneaza dupa injectii.

#13
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Hemobartonella este o bacterie dar babesia e un parazit .  De ce te-ai dus singur la doctor ? Ce varsta are cainele ?  E vaccinat ?

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Da...dar dau aceleasi simptome...

#15
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Pot da  cam aceleasi  simptome  dar au tratamente diferite .Cred ca asta conteaza.

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Extrem de diferite...si sper sa nu fie cazul de babesia, pentru ca doare in ultimul hal....

Bine..eu sper sa fie vorba de caldura, sau vreo indigestie ceva....nicidecum de asa ceva nasol...

#17
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Cred ca am ramas doar noi , Richelieu . (de ce  ai ales acest nume ?) . Poate s-a dus la doctor . E mai bine sa se duca decat sa stea cu noi.

#18
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
E o poveste mai veche  :)...care a plecat de la o parafrazare a celebrei replici a lui Lapusneanu : "De ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu"


Sper si eu sa fie la doctor acum.....cu tot cu pacient.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate