Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Despre HAMSTERI

- - - - -
  • Please log in to reply
854 replies to this topic

#829
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010
Daca ai incredere in medicul tau urmeaza sfatul sau  . Eu nu sunt medic, ce iti recomand e doar din experienta de proprietar. Asa ca mergi pe mana lui, daca se pricepe, o sa il ajute enorm pe pitic. Doar asigura-te ca stie ce face. Repet .. sunt cativa medici in Romania care stiu sa trateze hamsteri, sper ca ai nimerit pe unul din ei.
In caz ca o sa iti trebuiasca iti atasez o lista o antibioticele si alte medicamente ce pot fi utilizate pentru hamsteri :
Bacitracin
Carprophen (anti-inflammatory pain reliever)
Cephaloridine (Loridine)
Chlorampenicol Palmitate (Chloromycetin)
Chloramphenicol Succinate (Chloromycetin)
Gentamicin (Gentocin)
Metronidazole
Neomycin (Biosol)
Neomycin Sulfate Oxytetracycline (Liquamycin)
Septra**
Sulfamethazine
Sulfamerazine
Sulfaquinoxaline (Sulquin)
Tribrissen

#830
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Iti multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi. Ce-i drept, nu stiu cum se numeste solutia asta. Mi-a tras cativa mililitri intr-o seringa si cu aia ii torn pe ureche. Are consistenta unei emulsii, e uleioasa (am constatat eu pe degetele mele si blanita lui) si cica are antibiotic, antiinflamator in ea si ii calmeaza mancarimile. Se pare ca are o otita. Zice doctorita, provocata de ceva local, nu e o reactie la talas pentru ca ar fi fost otita bilaterala daca era asa. S-o fi zgariat, habar n-am. Am ales sa merg totusi la un medic pentru ca, cu toate aplicarile de ceai si crema, el se tot scarpina. Plus ca m-a ingrijorat ca avansa spre ochi. Sa speram ca o sa se rezolve cu bine. E un rahat de soarece dar mi-e tare drag si mi-e mila de el.

#831
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Update! S-a facut bine soricutu' meu. Aproape i-a crescut blanita pe langa ureche. Shh, multumesc inca o data pentru sfaturi.

#832
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010
Ma bucur sa ca s-a facut bine piticul. Ii urez multa sanatate in continuare, sper sa nu mai aiba probleme. A fost placerea mea sa ajut. Stiu ca e  greu cu un animalut ranit acasa. Am luat si eu pe una din hamsteritele mele din petshop, cu o rana deschisa si destul de adanca. Mi-a luat ceva timp sa o ajut sa treaca peste ce s-a intamplat, dar acum e bine, voioasa si fericita.

Edited by Shh, 17 July 2010 - 20:08.


#833
AihaoAvaloh9

AihaoAvaloh9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.08.2008
Am avut si eu 3 hamsteri pana acum.Toti 3 mi-au murit.Primul a fost sirian cenusiu foarte jucaus si l-am tinut intr-un acvariu,mereu dorea sa evadeze si al doilea si al treilea au fost pitici cenusii spre negri foarte draguti ,i-am tinut in cusca speciala pentru ei dar mi-au murit.Ultimul mi-a murit pe 28 decembrie fiind racit cel mai probabil ca respira greu,suiera etc.:(:(Imi plac foarte mult hamsterii si imi doresc unul nou,defapt am sa si-mi cumpar de data asta iar sirian sau gerbil nu stiu sigur.Mi-as dori sa moara de batranete nu de boli.Am sa postez poze cu el,viitorul meu animalut cand am sa-mi cumpar.Ador hamsterii,mi se par niste companioni ,animalute foarte dragute si simpatice pe care oricine le poate avea.

#834
dunkan_dana2004

dunkan_dana2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.04.2009

View Postcdan, on 26th October 2004, 16:10, said:

salutare, am si eu o intrebare pt meseriasi: pentru un copil de 3 ani ce ar fi mai bine si sanatos sa cumpar: un hamster, un cobai, un porc de guineea? Mi-ar fi de folos raspunsurile voastre si totodata sa ma indrumati de unde sa il cumpar...
    



Sincer acum,  TI SE PARE CA ANIMALELE CARE LE AI ENUMERAI MAI SUS SUNT JUCARII? AU SI ELE NEVOI SPECIALE, SUNT FIINTE. daca se pliktiseste copilu iai ceva cu baterii care sa tina.... ; garantez ca un copil de 2 ani nu stie sa mangaie un animalut..el strange orice ..in  degete...baga in gura..se mai sperie...nu e bine. am vazut o data un copil mic strangand cu mainile blana unui pisoi si nu mai voia sa i dea drumu..de parca era jucaria lui...la indemnarea mamei lui.."cik sa l mangaie"...saraku pisoi .... Si eu am 22 de ani, am un soarece si 2 perusi.sincer nu e usor sa i ingrijesti ...iti ia ceva timp... dar eu fac tot posibilul sa le fie bine. Un copil mic nu ar putea face asta..decat parintii...si de aici rezulta ca animalutzu e doar jucaria copilului... care la un moment dat se va pliktisi...si voi la fel...si uite asa..inka un animal chinuit...:((



ps: asta e parerea mea!

#835
AihaoAvaloh9

AihaoAvaloh9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.08.2008
Buna.Deci dupa cum v-am zis azi mi-am luat un hamster sirian de vreo 1 luna,1 luna-jumatate.E speriat deocamdata si trebuie sa se obisnuiasca cu noua lui casa.E alb complet si putin bej,deschis,la capusor.Datorita culorii si a blanii i-am pus numele de Fulgulet.Acum inca doarme.A facut o boacane inca de azi:a rasturnat de vreo 3 ori cadita cu mancare.E cam speriat,trebuie sa-l mai las si apoi poate prind niste poze.
Succes cu hamstericii vostri:D

#836
chelloo

chelloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.09.2009
Salut, poate ma poate ajuta cineva in legatura cu o problema: am un hamster pitic si in luna Decembrie am observat ca are niste "bubite" pe spate, sunt ca niste chisturi uscate si ii cade si blanita in acele zone. Par a fi ca niste negi mai lati si uscati... Nu pare a fi afectat de acest lucru, el e tot vioi si vesel. Am fost la un veterinar care imi spunea ca are cancer si trebuie operat dar nu rezista la anestezie. Mi se pare absurd sa spui cancer in momentul in care nu s-a facut nici o analiza.

Imi poate da cineva un sfat, s-a intalnit cineva cu o astfel de problema? Hamsterul are 1 an.

Multumesc.

#837
AihaoAvaloh9

AihaoAvaloh9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.08.2008
Sa va prezint si hamstericul de care v-am zis,l-am luat acum o luna.Deabia am reusit sa-i fac cateva poze.Mi-a si scapat prin casa.E foarte aventurier micutul si dragalas.E hamster sirian si de aceea e putin mai mare la marime.

Attached Files



#838
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Foarte frumos...sa ai grija de el si sa iti traiasca !

View Postchelloo, on 22nd January 2011, 13:42, said:

Salut, poate ma poate ajuta cineva in legatura cu o problema: am un hamster pitic si in luna Decembrie am observat ca are niste "bubite" pe spate, sunt ca niste chisturi uscate si ii cade si blanita in acele zone. Par a fi ca niste negi mai lati si uscati... Nu pare a fi afectat de acest lucru, el e tot vioi si vesel. Am fost la un veterinar care imi spunea ca are cancer si trebuie operat dar nu rezista la anestezie. Mi se pare absurd sa spui cancer in momentul in care nu s-a facut nici o analiza.

Imi poate da cineva un sfat, s-a intalnit cineva cu o astfel de problema? Hamsterul are 1 an.

Multumesc.
Nu sunt medic veterinar,dar ti-as putea da un sfat care te-ar putea ajuta.
Pui putin (foarte putin) de ampicilina intr-o lingurita cu iaurt,dupa care ii dai sa manance.Nu garantez,dar ar putea ajuta,daca nu ii trece nici asa in cateva zile...asteptam un raspuns,poate sunt niste boli ale pielii.

#839
BlackCat13

BlackCat13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.08.2010

View Postchelloo, on 22nd January 2011, 13:42, said:

Salut, poate ma poate ajuta cineva in legatura cu o problema: am un hamster pitic si in luna Decembrie am observat ca are niste "bubite" pe spate, sunt ca niste chisturi uscate si ii cade si blanita in acele zone. Par a fi ca niste negi mai lati si uscati... Nu pare a fi afectat de acest lucru, el e tot vioi si vesel. Am fost la un veterinar care imi spunea ca are cancer si trebuie operat dar nu rezista la anestezie. Mi se pare absurd sa spui cancer in momentul in care nu s-a facut nici o analiza.

Imi poate da cineva un sfat, s-a intalnit cineva cu o astfel de problema? Hamsterul are 1 an.

Multumesc.
De ce nu incerci sa schimbi veterinarul? Poate fi o simpla boala de piele care se trateaza. Succes si sanatate micutului!

#840
chelloo

chelloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.09.2009

View Postklausn, on 31st January 2011, 14:31, said:

Foarte frumos...sa ai grija de el si sa iti traiasca !

Nu sunt medic veterinar,dar ti-as putea da un sfat care te-ar putea ajuta.
Pui putin (foarte putin) de ampicilina intr-o lingurita cu iaurt,dupa care ii dai sa manance.Nu garantez,dar ar putea ajuta,daca nu ii trece nici asa in cateva zile...asteptam un raspuns,poate sunt niste boli ale pielii.


Multumesc de raspuns. O sa incerc.

Am incercat inclusv la inca doi veterinari...dar din pacate nu prea stiu multe despre hamsteri.

Bafta!

#841
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Baieti si fete,se pare ca hamsterul meu are tumoare,nu am mai scris de mult pe forum,insa tumoarea i-a aparut acum 1 luna si ceva,aproape 2.
Ieri cand am fost la medicul veterinar,l-a consultat,totul perfect,insa trebuie sa ma decid daca il operez sau nu.
Ce ziceti? Sincer,o am de 7 luni si ceva,...nu stiu ce sa mai zic,sa o operez sau nu ? Daca e,atunci luni ma duc la operatie,dar trebuie sa sun dinainte pt programare.

#842
eXcEnZe

eXcEnZe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.07.2010

View Postklausn, on 19th February 2011, 09:36, said:

Baieti si fete,se pare ca hamsterul meu are tumoare,nu am mai scris de mult pe forum,insa tumoarea i-a aparut acum 1 luna si ceva,aproape 2.
Ieri cand am fost la medicul veterinar,l-a consultat,totul perfect,insa trebuie sa ma decid daca il operez sau nu.
Ce ziceti? Sincer,o am de 7 luni si ceva,...nu stiu ce sa mai zic,sa o operez sau nu ? Daca e,atunci luni ma duc la operatie,dar trebuie sa sun dinainte pt programare.


Fa`o .. pentru binele lui :)  :console:

#843
arisbb

arisbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.11.2010
Am doi hamsteri, banuiesc ca s sirieni, sunt mama si pui, am vazut ca se mai bat, trebuiesc separati?

#844
foxx02

foxx02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.02.2011
Am aterizat si eu pe acest topic... foarte utile informatiile. O sa ne cumparam si noi un hamster pitic. Eu vreau sa il cumpar din Baneasa mall, acolo am vazut un pet shop ok. Dar cum il aleg? As vrea un mascul nici prea mic nici prea batran.. numai ca sunt asa mici incat nu imi dau seama.
As vrea sa va mai intreb daca pt un singur soricel din asta e mai ok sa ii iau acvariu de sticla sau cusca metalica? Si cam cat costa oricare dintre cele doua varianta. Sau are cineva si vrea sa o dea?

#845
qsefthuk

qsefthuk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2014
Buna ziua! Am un hamster pitic, care, probabil are o tumora pe burtica. Problema este ca in orasul meu toti medicii veterinari mi-au spus ca nu trateaza animalute asa mici. Stiti cumva un medic in Iasi? Mai ales in caz ca va trebui operatie..In Bucuresti nu am ocazia sa ajung pana in septembrie. Multumesc anticipat!

#846
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004

View Postarisbb, on 28 februarie 2011 - 20:36, said:

Am doi hamsteri, banuiesc ca s sirieni, sunt mama si pui, am vazut ca se mai bat, trebuiesc separati?

Da, sirienii se bat.
Eu am doi roborovschi care-s prieteni de catarama.

View Postqsefthuk, on 30 iulie 2014 - 05:34, said:

Buna ziua! Am un hamster pitic, care, probabil are o tumora pe burtica. Problema este ca in orasul meu toti medicii veterinari mi-au spus ca nu trateaza animalute asa mici. Stiti cumva un medic in Iasi? Mai ales in caz ca va trebui operatie..In Bucuresti nu am ocazia sa ajung pana in septembrie. Multumesc anticipat!

Da-l la pisica si cumpara altul.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate