Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Despre HAMSTERI

- - - - -
  • Please log in to reply
854 replies to this topic

#811
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010
Hamsterii se streseaza destul de repede, mai ales cand il aduci prima data acasa. Cei sirieni chiar se pot imbolnavi din cauza stresului, boala numita wet tail.
Trebuie sa ai grija cu el de acum, sa ai rabdare si sa incerci sa il imblanzesti. Ti-am zis, daca e pui inca, o sa se dea el pe brazda :)

#812
deea98

deea98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.06.2010
saluuuuuuuuuuuuut!  B)
eu vreau sa imi cumpar doi hamsteri -o femela si un mascul (Angelina sau Rolitta si pe baiat Joy)
dar........se imperecheaza des??????:P
nu vreau sa am o ferma de hamsteri...adica as vrea daca as putea sa ii vand la pet-shop :)
cam cat ar costa un hamster pitic :)
P.S> cum e mai bine : a) 1 femela si un mascul ; B)o femela ; C)2 femele ; d)1 mascul sau e) 2 masculi :)
Help please!
Thanks !

Edited by deea98, 25 June 2010 - 08:39.


#813
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
Acum 6 ani cineva i-a daruit fiului meu un hamster,i-a placut foarte mult.Acum suntem la al 3-le a hamster,cei de dinainte s-au dus...Habar n-am daca e mascul sau femela.Acum vre-o 2 saptamani nu s-a simtit bine,observasem ca nu mai iesea si ne-a pus pe ganduri.Nu putea sa-si tina echilibrul.De obicei ii dam seminte din comert,dar cand am vazut ca nu se simte bine am inceput sa-i dam legume si acum vad ca si-a revenit,i-am cumparat si o cusca noua si se "plimba" pe rotita aia intr-o veselie,noaptea bineinteles.
...[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M80o9d9ueOI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#814
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010

 deea98, on 25th June 2010, 08:38, said:

saluuuuuuuuuuuuut!  B)
eu vreau sa imi cumpar doi hamsteri -o femela si un mascul (Angelina sau Rolitta si pe baiat Joy)
dar........se imperecheaza des??????:P
nu vreau sa am o ferma de hamsteri...adica as vrea daca as putea sa ii vand la pet-shop :)
cam cat ar costa un hamster pitic :)
P.S> cum e mai bine : a) 1 femela si un mascul ; B)o femela ; C)2 femele ; d)1 mascul sau e) 2 masculi :)
Help please!
Thanks !

Daca vrei hamsteri pitici ia 2 masculi sau 2 femele doar daca ai o cusca mare(a se citi extrem de mare in conceptia proprietarului obisnuit de rozatoare ), daca nu ia doar unul ca nu se simte singur, nu e om  :P . Sper sa ai grija de ei si sa iti scoti din cap ideea cu perechea si cu vandutul puilor si ce ai mai zis acolo. Nu cred ca tie ti-ar place sa nasti din 9 in 9 luni, daca esti femeie. La ei e din 21 zile in 21 zile.

 D_FENS, on 25th June 2010, 09:15, said:

Acum 6 ani cineva i-a daruit fiului meu un hamster,i-a placut foarte mult.Acum suntem la al 3-le a hamster,cei de dinainte s-au dus...Habar n-am daca e mascul sau femela.Acum vre-o 2 saptamani nu s-a simtit bine,observasem ca nu mai iesea si ne-a pus pe ganduri.Nu putea sa-si tina echilibrul.De obicei ii dam seminte din comert,dar cand am vazut ca nu se simte bine am inceput sa-i dam legume si acum vad ca si-a revenit,i-am cumparat si o cusca noua si se "plimba" pe rotita aia intr-o veselie,noaptea bineinteles.
...[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M80o9d9ueOI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hmm.. probabil ca nu era prea bun mixul de seminte pe care il folositi, sau doar punga/cutia respectiva avea probleme. Ce marca ii dati de obicei? Sa stiti ca nu il puteti tine doar pe fructe si legume, are neaparata nevoie de seminte, aia e mancarea lui de baza.
Un sfat : luati-i alta rotita, una de 22 cm in diametru, aia pe care o are e pentru hamsteri pitici, care sunt considerabili mai micuti decat el. Daca continua sa alerge pe asta o sa aiba probleme cu spatele mai pe la batranete. Presupun ca nu vreti sa il vedeti batran, vai de el si foarte cocosat.

Edited by Shh, 25 June 2010 - 19:07.


#815
deea98

deea98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.06.2010
Mersi Shh !
M-am hotarat! Cred ca imi iau o hamsterita pe nume Angelina :).
Cam cat costa un hamster si pretul unei custi ar ajunge la -50 lei ?
Multumesc din nou!


#816
Smiley_tgv

Smiley_tgv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.03.2006
De ceva timp sunt si eu proprietar de hamsteri, insa nu stiu cu exactitate ce rasa sunt.
Sunt  o pereche totusi.
Ma poate ajuta cineva?
(Si daca da, dupa ce si-a dat seama ce rasa sunt)

Attached Files



#817
deea98

deea98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.06.2010

 Smiley_tgv, on 26th June 2010, 00:08, said:

De ceva timp sunt si eu proprietar de hamsteri, insa nu stiu cu exactitate ce rasa sunt.
Sunt  o pereche totusi.
Ma poate ajuta cineva?
(Si daca da, dupa ce si-a dat seama ce rasa sunt)
primul nu este cobai?cauta pe google daca sunt asemanatori cobaii cu hamsterii tai...........

#818
kristo1945

kristo1945

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 20.01.2008

 deea98, on 26th June 2010, 09:18, said:

primul nu este cobai?cauta pe google daca sunt asemanatori cobaii cu hamsterii tai...........
am avut si eu un hamster ca si in prima poza era alb cu ochii rosii , cobai cred ca sunt porcusorii de guineea nu ? ei sunt mult mai mari decat hamsterii.

#819
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010

 deea98, on 25th June 2010, 20:37, said:

Mersi Shh !
M-am hotarat! Cred ca imi iau o hamsterita pe nume Angelina :).
Cam cat costa un hamster si pretul unei custi ar ajunge la -50 lei ?
Multumesc din nou!
Pai un hamster e 20 lei la petshop, iar o cusca decenta minim 100 lei. Daca esti din Bucuresti du-te in Hornbach si gasesti custi ieftine si mari acolo. Este una  mare la aprox 130 lei, numai buna

 Smiley_tgv, on 26th June 2010, 00:08, said:

De ceva timp sunt si eu proprietar de hamsteri, insa nu stiu cu exactitate ce rasa sunt.
Sunt  o pereche totusi.
Ma poate ajuta cineva?
(Si daca da, dupa ce si-a dat seama ce rasa sunt)
Sunt hamsteri sirieni, amandoi.
Ce cobai ziceti voi acolo ...  :lol:

#820
Smiley_tgv

Smiley_tgv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.03.2006

 Shh, on 26th June 2010, 16:10, said:

Sunt hamsteri sirieni, amandoi.

multumesc de info!

astia-s aia mai "nesociabili"? ai mei stau impreuna si se cam ciondanesc din cand in cand...

#821
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010

 Smiley_tgv, on 27th June 2010, 00:10, said:

multumesc de info!

astia-s aia mai "nesociabili"? ai mei stau impreuna si se cam ciondanesc din cand in cand...
Off.. hamsterii sirieni sunt animale solitare, adica locuiesc singuri. Daca tii doi hamsteri sirieni in aceeasi cusca pana la urma unul din ei o sa o pateasca, cel mai slab de obicei, adica o sa moara. Imi pare rau, dar asa se intampla in aproape 100% din cazuri. Trebuie separati imediat daca doresti sa ii mai ai pe amandoi. Stiu ca dorm impreuna si par ca sunt prieteni, dar nu e asa. Acele mici certuri o sa se transforme in mult mai mult.. Sunt cazuri in care s-au inteles foarte bine chiar si 1 an, iar apoi, deodata unul din ei a fost omorat si mancat partial..

#822
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Hamsterului meu i-a picat urechea. La propriu. Ieri am observat o ureche mai rosie si am zis ca merg in weekend cu el la doctor, poate are vreo reactie la talas. Azi cand l-am luat la puricat, avea rana la propriu, urechea zdrentuita si canalul auditiv dezgolit. M-am speriat si am sunat o doctorita veterinar si am ramas putin dezamagita. Cica nu prea are ce sa-i faca si mi-a recomandat sa-l dau cu unguent cu galbenele. L-am dat dar maine il duc la doctor ca mi-e o mila de el de mor. Oare ce ar putea sa aiba de si-a zdrentuit urechea in halul ala? Si numai una? El e vesel si sprinten, mananca, nu pare a fi bolnav deloc. Of, oare ce si-o mai face pana maine?

#823
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010
Nu am mai auzit de asa ceva.. Cum sa ii cada urechea?! :huh:
Fa un ceai din cimbru proaspat, il lasi la infuzie vreo 15 min. Si ii dai acolo pe ureche, pe rana.. E un antibiotic natural acceptat de hamsteri. Ai grija cu el! Nu-l du la orice doctor ca ti-l poate face mai rau.. Majoritatea nu se pricep sa trateze hamsteri si habar nu au ca multe antibiotice sunt fatale pentru ei.
Ceaiul o sa previna infectiile si o sa ii mai aline si durerea. Saracul..
Ai grija sa scapi de toate bucatele de cimbru, poti face asta cu un prosop de hartie. Apoi da-i pe rana de doua ori pe zi, pana se inchide.

Edited by Shh, 06 July 2010 - 23:14.


#824
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mersi mult pentru raspuns! Maine aia fac, ceai de cimbru. Da, pur si simplu pare ca nu mai are ureche, si-a scarpinat-o pana si-a zdrentuit-o.

#825
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010
E posibil sa aiba o problema daca si-a scarpinat-o in halul asta. Ma gandesc ca il incomoda cumva. Cauta sa vezi in zona aceea daca mai are vreo iritatie sau daca pielea e rosie..
E posibil sa aiba o reactie la talas, mai ales ca la noi in tara nu sa gaseste asternut de calitate. Trece-l 1 luna macar sau pana ii trece de tot rana, pe alt asternut, adica fasii de servetele. Mai sunt unele asternuturi  pentru pisici , facute din hartie care ar putea fi folosite, dar eu inca nu am am dat de ele prin petshopuri. Daca gasesti asa ceva poti folosi.
Scoate-i nisipul, daca are pus in cusca, ca sa nu se murdareasca acolo.

Edited by Shh, 06 July 2010 - 23:44.


#826
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu are nisip. Si eu ma gandeam la o reactie fata de talas, desi e acelasi de foarte multa vreme. Ca marca, vreau sa zic. Acum am ajuns la jumatatea pungii, deci nu inteleg cum de abia acum a facut eczema asta. L-am scos din talas deocamdata pentru ca am avut senzatia ca il deranjeaza ca i se baga in ureche fasiile de lemn si l-am pus intr-o cusca curata cu tuburi de hartie igienica sa se ascunda. Toata zona in care ar fi trebuit sa fie urechea plus usor intins inspre ochi e rosu, nu mai are blana si e, practic, rana. Evident, nu i-a placut unguentul cu galbenele si s-a cam frecat.

LE: M-am uitat acum la el si parca arata mai bine. Nu cred ca s-a mai scarpinat, urechea are forma de ureche. Tot e rosu, dar am o banuiala ca noaptea asta a stat cuminte si si-a lasat ranile in pace. Abia astept sa-l vad cand vin acasa.

Edited by diorama, 07 July 2010 - 05:45.


#827
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010
Continua cu ceaiul de cimbru, o sa il ajute. Da-l pe toata zona afectata.. De unguentul de galbenele nu stiu ce sa iti zic .. Eu personal nu as mai da cu el. Sa ii pui servetele simple rupte fasii in noua cusca, nu il tine direct pe plastic :P

Edited by Shh, 07 July 2010 - 19:30.


#828
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Totusi am fost la doctor cu el pentru ca nu mi-a placut cum arata. Plus ca se scarpina in continuare si zona fara blanita ii ajungea aproape de ochi. L-a curatat in ureche si mi-a dat sa-i torn o solutie in zona aia. Saptamana viitoare merg cu el din nou, sa-l vada dupa tratament. Il tin in cusca cu niste servetele facute fasii deocamdata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate