Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Despre HAMSTERI

- - - - -
  • Please log in to reply
854 replies to this topic

#37
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Totusi, nu cred ca s-au batut...Labutele umflate si fara urme de dinti imi spun ca are altceva...nici blana nu are textura normala....ceva transmisibil nu e, altfel faceau amandoua...bolnavioara e activa( semn bun! ) dar tot nu-mi place cum arata....as duce-o la un medic veterinar..dar nu cunosc nici unul( si oricum, parerea mea despre medicii veterinari romani e :puke: )
   Am inceput sa googalesc dupa "hamster diseases"...poate poate...intre timp, le-am schimbat mancarea...

#38
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
...si am ajuns pe pagina 4 cu rezultatele Google....Rezultatul e descurajator....tot aceleasi(5) boli sunt documentate...
  se pare ca o vizita la vet e inevitabila....

#39
andria

andria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.05.2005
Ce papa le dai? Recomand Vitakraft. Kiri-Kiri si altele de genul, in ambalaje care mai de care mai ciudat nu sunt bune. In Kiri-Kiri am gasit (de 2 ori am luat, de 2 ori am gasit) mancare mucegaita. Vitakraft in schimb arata tot timpul super si era mancata cu cea mai mare placere/viteza.

#40
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Acum le dau un amestec de cereale( grau, porumb, orzoaica, floarea soarelui ) cu vegetale deshidratate...E produs in Cluj, de Rom Zoo Market....E ieftina si naturala...
   Si le mai dau mere, morcovi, etc...ce fructe, legume exista prin casa...iar apa le este intotdeauna la indemana...
   Apropo....le place iaurtul, mai ales cel cu fructe, de la Napolact, si degetele, cand miros apetisant  :D

#41
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
stiu cum e cu degetele..si eu stateam la un moment dat linistit si o lasasem pe fetita pe afara si numai m-am trezit ca isi infige dintisorii in degetul meu :))
eu nu imi bat capul cu mancarea gata amestecata din comoditate.. fac astfel incat sa manance regulat si diversificat..cereale (musli), fructe, seminte, etc

#42
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
daca nu gasesti pe cineva care creste hamsteri pt vinzare - care se presupune ca a capatat ceva experienta din asta - ia o hirtie de 10roni, pune fiara in traista si du-te la gradina zoologica si vorbeste cu doctorii de acolo. sint foarte de treaba si au multa experienta. e adevarat ca daca se insiruie tot bucurestiul la ei, s-ar putea sa nu le placa.

#43
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
In sfarsit...Am fost cu domnisoarele la veterinar...la un cabinet din zona, care e deschis pana la 9 seara...
  Si totusi...n-am fost multumita de cabinet....Usa deschisa la "sala de operatii", unde operau un cocker spaniol...fara manusi, fara tinuta adecvata, fara minimul de steril care se cere in astfel de cazuri....Un animal merita mai putin decat un om? :cursing:
  In fine...nea' doctor scoate pitilica, se uita la ea....si-mi da un unguent s-o ung( adus tot din "camera de operatii"  :death: )...5 minute de povesti si examinat => 50 de mii....Vineri merg iara la control cu pitilicile...sper sa se faca bine... :worthy:

#44
sebastianpop

sebastianpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.11.2005
Vreau sa-mi cumpar si eu un hamster, deci hamster nu porcusor de guineea :P Si vreau sa stiu cea am voi sa-i dau sa manance si ce nu... mi-a spus cineva ca nu au voie sa bea apa  ;) e adevarat ?

Multumesc anticipat!

#45
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Chestia cu "hamsterii nu au voie sa bea apa" e o prostie...Da o tura pe la PetShop-uri si ai sa vezi dozatoare de apa pt. hamsteri...
   In principiu, au nevoie de apa doar dc. nu mananca suficiente verdeturi( legume, fructe )...E interzis cartoful( crud sau fiert ), ciocolata/produse cu cacao cat mai putin...Se recomanda o alimentatie echilibrata, fara excese de cereale( fac complicatii la ficat )...In comert gasesti mancare uscata pt. hamsteri...
   Neaparat, in cusca sa aiba o rotita, pentru a se mentine in forma...Poti, deasemenea, sa-i pui un vas cu nisip unde sa faca pipi.
   Trebuie sa stii ca hamsterii sunt animale nocturne, asa ca nu te speria dc. toata ziua dorm iar noaptea fac galagie( eu m-am obisnuit, dupa prima noapte de fash-fash  :lol: ). Pentru socializare, e bine sa te joci cu el/ei in fiecare zi, sa-i obisnuiesti cu luatul in mana si cu examinarea abdomenului/dintilor/labutelor, etc...Daca observi o modificare a ochilor( sunt infundati in orbita, fara luciu, etc ), rani, scarpinat foarte des..du-te imediat la veterinar...

#46
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Revin cu informatii proaspete de la veterinar....se recomanda: mere, pere dar nu f. dulci, patrunjel, mere, telina( mai ales frunze ), branza dulce de vaci, iaurt( mai ales cel de casa ), graunte( porumb, grau, secara, etc - se gasesc in comert ), fara mancaruri sarate( branza, chips-uri, saratele, etc... ).
  Traiesc intre 2-5 ani( in general 2 ), iar o data cu varsta vin si bolile de inima, rinichi, ficat, care nu sunt tratabile.
  ...si ca sa va tin la curent cu stirile despre hamsterii mei..in seara asta mi-a murit pitzilica cea bolnava...dupa o saptamana de tratament, foarte probabil din cauza unei indigestii  :crybaby: ...i-am dat prea multa varza....:wallbash:

#47
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
condoleante...:(

cat despre faza cu apa..nu e adevarat ca nu e bine sa le dai apa.. nu e bine sa le pui apa in capace sau alte chestii de genu care se pun pe jos pentru ca se pot ineca..in schimb dozatoarele speciale din petshopuri se agata de marginea acvariului/custii iar hamsterul trebuie sa se ridice pentru a bea apa..

#48
sebastianpop

sebastianpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.11.2005
Multumesc mult pentru informatii  :kisstogether: maine ma duc si imi iau unul  :P Daca o sa am probleme sau nelamuriri o sa stiu unde sa vin!

P.S. Cat nisip are nevoie ? si in ce se pune ?  ^_^

#49
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
poti sa il pui intr-un acvariu, se pune rumegus (nu nisip)..poti lua de la fabrici care se ocupa cu lemn gratutit cu putina amabilitate dar e mai bine sa cumperi de la magazinele de specialitate, 1 "sac" la pretul de vreo 10 lei iti ajunge cam pentru 10-12 schimbari...acvariul ar trebui sa fie cu 4-5 cm mai inalt decat stratul de rumegus + lungimea hamsterului la maturitate :) (din motive evidente)..sau si mai mic dar sa fie acoperit cu un gratar (eu consider ca e prea complicata varianta asta)

#50
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Eu ii tin intr-o cusca( cu partea superioara plata, nu inclinata, ca si coliviile pt. pasari ), iar nisip le-am pus intr-o sapuniera. E mult mai usor de intretinut si cusca si, deasemenea, nu mai ai probleme cu evadarea( se stie ca sunt campioni la evadari ).
Acum astept un moment prielnic sa dau o tura pe la PetShop, dupa inca o pitilica....sa-i tina companie la domnisoara care o am...Apropo, cat costa un hamster?

Edited by shiva, 09 November 2005 - 00:14.


#51
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
si a mea hiberneaza cam des si e cam "moale". nu mai invarte nici roata ca pe vremuri. cred ca i-a sosit sorocul ca are cam 2 ani :(

Attached Files

  • Attached File  6.jpg   47.91K   445 downloads


#52
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Hamsterii sunt canibali. E o imagine tare sadica sa vii acasa si sa vezi un hamster si jumatate in cusca  :puke: nu as recomanda nici la dusmani...

#53
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
...ca si pestii, ca si pasarile, ca si oamenii....
  Atacurile de acest gen, la hamsteri, provin fie din faptul ca sunt de sex. diferit, fie din faptul ca nu au hrana suficienta...si asta nu e motiv suficient sa nu-ti iei hamsteri...
  Btw..l-am intrebat pe dr. veterinar dc. pot sa mai cumpar o pitzilica, companie la domnisoara care a ramas singura...A zic ca e OK, n-am motive de ingrijorare ca se vor bate/ataca/omora...Oricum...in prima zi le voi tine sub supraveghere...
  Si mi-am adus aminte...dr. vet. mi-a recomandat, cu caldura, spanacul ca verdeata-minune pt. hamsteri....

Edited by shiva, 09 November 2005 - 17:50.


#54
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Nu-i chiar asa. Cobaii nu sunt canibali. E adevarat ca nu sunt asa jucausi, da' mie mi se pare ca ai mai mult feedback. Si traiesc mai mult :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate