Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

transagarasan + ochiul beiului

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
salut !
dupa ce de vreo 2 ani ma tot chinui sa ajung si eu undeva mai departe cu masina , si mereu am ramas ba fara bani , ba fara timp , ba fara partenere/i ba etc ..asa ca m-am hotarat in vara asta sa merg pe transfagarasan , iar apoi sa merg inspre ochiul beiului (si cascada beusnita). As putea aloca in jur de 3-4 zile pentru aceasta excursie .
Care ar fi traseul optim de urmat ? (locuiesc in braila)
Ce ar mai fi de vizitat pe traseu ?
Unde s-ar putea innopta si dormi in cort ? (as prefera o noapte sa merg la hotel , o noapte nu , ori daca ma targuiesc cu patroana unui hotel , sa dau un 30 lei sa fac un dus  , ca nu stiu cum sa fac sa ma incadrez cu bani cat mai putini , care stim cu totii ca sunt foarte putini , :) mai ales la pustani ..)
Ceea ce ma oarecum forteaza sa fac treaba asta , este ca mi-e sa nu raman si fara putinii bani care-i mai am , si sa i cheltui destul de aiurea ca pe restul ..(nu de putine ori am strans bani sa schimb masina , si era greu pana intram un pic in ei ..acum am patit la fel , mai am vreo 5 mil ..)
Factorul major care influenteaza aceasta excursie sunt banii , nu timpul , deci daca ar fi mai multe de vizitat si ar necesita mai mult timp , e ok , atat timp cat as putea dormi si la cort..
Am o dacie din 88 , din cele de export . Sper sa tina .. :) (mai pot lua jumatate de motor in portbagaj , dar cred ca vom fi destul de limitati cu spatiul , daca vom fi mai multi ..)

LE - am o mica problema cu forumul - cand scriu un topic nu imi apare cursorul (nu cel de la mouse , ci cel care scrie) .
e de la mine sau de la forum ?

Edited by Campers, 15 June 2010 - 17:50.


#2
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Eu am stat la TFG mereu cu cortul langa lac sus, in luna iulie si cu imbracaminte adecvata nu am avut probleme , si cu papa in dotare ;)Stai linistit ca sunt o gramada de Dacii ca a ta care urca ,doar sa o stii tu ca dpdv tehnic sta bine ptr un astfel de drum .
De la BR te poti duce spre PLoiesti-BV-Fagaras si faci stanga spre Cartisoara sunt si indicatoare ,ai ~350 km .

#3
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
nu imi fac griji prea mari in privinta masinii , ca e veche , da' trage binisor pt vechimea si marca ei.
nici probleme cu ea nu prea am avut (ma refer din cele care sa nu mai poti circula cu ea , d-astea minore au mai fost , doar are 22 ani ..)

ce ar mai fi de vizitat pe parcurs ?

#4
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
cobori spre curtea de arges si ai de vazut urmatoarele
barajul vidraru
http://www.romanianm...jul-Vidraru.jpg
cetatea poienita (urci pe jos 1300 scari , deci conditie fizica,tigari si multa apa)
http://www.hoinari.r...G=1561&size=130

manastirea curtea de arges
http://doarortodox.f...ea-de-arges.jpg

#5
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Cu cei 5 mil eu cred ca te descurci, daca nu sunt si pentru combustibil. Daca sunteti mai multi puteti impartii costul benzinei si iesiti mai bine. Daca bugetul e subtire, cortul e solutia ideala.
Iar daca spui ca vrei sa vezi Transfagarasanul, Ochiul Beiului si Cascada Beusnita (in zona sunt si Cheile Nerei, nu le rata in nici un caz) si durata excursiei nu e neaparat o problema, eu iti recomand urmatorul traseu:

Braila-Buzau-Brasov-Cartisoara-Transfagarasan-Curtea de Arges-Rm. Valcea-Tg. Jiu-Baia de Arama-Baile Herculane-Orsova-Moldova Noua-Oravita-Anina-Resita-Caransebes-Hateg-Petrosani-Defileul Jiului-Tg Jiu-Rm Valcea-Brasov-Buzau-Braila.

#6
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
merci frumos de raspunsuri !

ar fi cam 14-15 mil in total , dupa cum preconizez (2 cupluri , eu si prietena mea + un amic si prietena lui)
ar trebui sa ajunga , mai ales daca o sa dormim la cort (care il avem deja)

rexkroki - pare f marfa traseul de urmat ! multumesc foarte frumos !
un raspuns ca al tau asteptam , ca nu am fost (ca sofer) in prea multe locuri , si sa am un oarecare traseu care sa il pastrez ..

#7
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Ma bucur ca ti-a placut traseul propus. :)

Braila-Buzau-Brasov-Cartisoara-Transfagarasan-Curtea de Arges-Rm. Valcea-Tg. Jiu-Baia de Arama-Baile Herculane-Orsova-Moldova Noua-Oravita-Anina-Resita-Caransebes-Hateg-Petrosani-Defileul Jiului-Tg Jiu-Rm Valcea-Brasov-Buzau-Braila.

Hai sa incerc sa punctez cateva obiective de pe el. In mod sigur o sa-mi scape cateva.

-lacul si barajul de la Siriu
-cetatea Fagaras
-ruinele manastirii cisterciene de la Carta
-Cascada si Lacul Balea
-ruinele cetatii de la Poienari
-manastirea de la Curtea de Arges
-muzeul natural al trovantilor de la Costesti
-ceramica de la Horezu
-Pestera Muierii de la Polovraci
-sculpturile lui Brancusi de la Tg Jiu
-Cheile Sohodolului
-Podul lui Dumnezeu de la Ponoare
-Cheile Corcoaiei de langa Cerna Sat, in apropiere de Baile Herculane
-Clisura Dunarii cu statuia lui Decebal sculptata in stanca
-Ochiul Beiului, Cascada Beusnita, Cheile Nerei si in apropiere morile de lemn de la Eftimie Murgu pe valea Rudariei
-ruinele de la Sramisegetuza Regia
-biserica de la Densus
-rezervatia de zimbri de la Hateg (nu stiu sigur daca mai exista)
-Cheile Dambovicioarei

#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
 

View Postrexkroki, on 16th June 2010, 10:43, said:

-intre Buzau si Brasov te abati 10km inspre Berca si vei vedea si Vulcanii Noroiosi 

Edited by mihai!, 16 June 2010 - 14:50.


#9
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
bifat !
merci frumos !
mai are cineva ceva de adaugat?

#10
Ryco1

Ryco1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 17.09.2007
In Fagaras ursii misuna peste tot ! Eu am patito.Ti-as recomanda sa-ti amenajezi masina pentru dormit. :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate