Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Magazin Apple din USA

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010
am si eu nevoie de un raspuns clar si recent !   ( sub 3 saptamani ! )


as dori sa imi cumpar un macbook pro de 15 inch ....dar cum la noi comerciantii au ca motto ,,our client, our loser''  ( cum perfect sublinia un poster ), nu sunt cretin sa iau din romania

anul trecut ( in decembrie, la inceput ), am vrut sa folosesc cardul sa iau din SUA

am ajuns cu bine la ecranul de introducere a datelor cartii de credit, numele, dar cand am ajuns la rubrica ,,Shipment'' --- sa ghici ce ?!
  tarile din Estul Europei   NU  erau pe lista :(  :(  si nu doar Romania!  nici Bulgaria etc  


evident, dezamagit, am cheltuit din bani pt alte nevoi ....

  dar acum, in curand cca 2 - 3 sapt, iar o sa am banii .

intrebarea mea e simpla  ---- actualmente (luna iunie 2010 ), se poate achizitiona un produs apple ( laptop ) de pe site ul oficial si sa mi l livreze la usa, in Romania ?

  accept o taxare de cca 200 USD taxa de livrare   ( e mult mai bine decat sa plates 150% pret, cum e la noi !)


un simplu ,,da''  sau ,,nu'' e suficient!
si raspunsul sa fie   SUB 3 saptamani  ca data !    ( in caz ca Apple si-a schimbat politicile ....)

#2
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Nu se poate cumpara din SUA si livra in afara teritoriilor SUA (inclusiv Alaska, Hawaii si ce alte insule sau teritorii mai au). E valabil pentru orice magazin Apple. 100% garantat.
Ai o solutie sa trimiti la un fel de mail forwarder (intelegi ideea sper), care iti livreaza ei produsul din SUA in Romania. De preferat sa cauti pe NotebookReview.com (Forum), ca sunt altii in postura ta. Sunt si alte magazine online in SUA de unde poti comanda produse Apple la preturi mai mici sau egale cu cele Apple. Solutii sunt, doar bani sa ai.
Apropo, platesti TVA 19% la livrare la pretul total al produsului (total factura, cu transport) la noi, deci nu scapi chiar asa de ieftin.

#3
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010

View PostFadeToBlack, on 15th June 2010, 02:05, said:

Nu se poate cumpara din SUA si livra in afara teritoriilor SUA (inclusiv Alaska, Hawaii si ce alte insule sau teritorii mai au). E valabil pentru orice magazin Apple. 100% garantat.
Ai o solutie sa trimiti la un fel de mail forwarder (intelegi ideea sper), care iti livreaza ei produsul din SUA in Romania. De preferat sa cauti pe NotebookReview.com (Forum), ca sunt altii in postura ta. Sunt si alte magazine online in SUA de unde poti comanda produse Apple la preturi mai mici sau egale cu cele Apple. Solutii sunt, doar bani sa ai.
Apropo, platesti TVA 19% la livrare la pretul total al produsului (total factura, cu transport) la noi, deci nu scapi chiar asa de ieftin.


mutumesc de reply rapid


alta intrebare ......  daca ma duc eu personal in SUA si il cumpar ... mai platesc acel TVA ?!

mail forwarder  ce este ?!    ( scuze de intrebarea potential idioata )

si inca ceva ....daca imi poti da niste linkuri  de magazine cu produse apple la preturi apropiata de cele de pe apple.com, dar care livreaza si in RO, ar fi super :)  (asa cum ai descris tu )

multumesc



P.S. unii poate ma vor indrepta spre site uri gen okazii.ro ..... le multumesc de idee, dar si eu ma gandisem la asta, insa eu vreau neaparat 512 DDR3  MINIM la video
       deci nu ma multumesc cu 256 shared!  

        ori mai toate laptopurile de pe site uri gen okazii.ro, au la video doar 256

Edited by moneylord13, 15 June 2010 - 01:20.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca il iei personal din magazin (de exemplu BestBuy are un "cotlon" special pentru reprezentantii Apple) la vama romana legal trebuie sa il declari si vei plati TVA. Poti incerca sa treci la "nimic de declarat" dar daca te controleaza pot sa ti-l confiste. Daca nu te controleaza, ai facut economie de 19%.
Alternativa zisa mai sus este sa apelezi la cineva care sta in USA sa ti-l cumpere si sa il puna la posta. Cand il cumpara (de pe siteul Apple) semneaza ca este pentru uz personal si nu il vor exporta - deci isi asuma un risc legal. In plus vei plati posta pana in Romania (probabil cu asigurare ajunge pe la 80-90USD).
BesBuy are scris urmatoarele pt produsele Apple:

Quote

If you have an international billing address, you can place orders on BestBuy.com and BestBuy.com/espanol that will be shipped to an addresses in the United States, Virgin Islands or Guam. Or, you can place your international order online and pick it up at any U.S. store.
To complete your online purchase, please use this exact billing address in place of your international billing address during checkout:
10780 Kempwood Dr.
Houston, TX 77043
You can also call 001-281-742-5268 at any time for assistance or to place your order over the phone.
Using Store Pickup at a U.S. Store
-Your order will be held at the store for 8 days. After 8 days, we'll cancel the order and refund your form of payment.
-Please make sure the person picking up the order is the person named on the purchasing credit card.
-All other Store Pickup terms and conditions apply.
International orders are intended for use in the United States. Best Buy does not ship to known freight forwarders, and orders to such will be canceled. Tax manifestos and sales tax refunds are not available for international orders.

Edited by SuperDuper, 15 June 2010 - 01:45.


#5
mariuspizdocea

mariuspizdocea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.06.2010
Daca ai bani te duci in SUA atunci ai bani sa-l iei si din Europa. Si nu te va pune sa platesti vama pe el daca il desfaci, il folosesti, si apoi il tii in rucsac. Doar daca il aduci cu ambalat cu cutie si cu factura. Ca sa scapi de toate problemele cu taxe, transport si asa mai departe, vezi daca gasesti pe cineva in Europa, de exemplu pe Apple.de poti sa configurezi un laptop cu tastatura in US, deci nu ai probleme de genul tastatura in limba tarii respective.

#6
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010
Ai incercat aici ? http://www.amazon.co.uk/MacBook-15inch-GeF...2870&sr=8-2

Garantat iti trimite fara probleme si in Romania, acum conteaza si pretul. In state cat te ajunge aceasi configuratie ?

#7
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010
2 colegi de-ai mei au adus 5 laptopuri din state. daca mergi poti sa ti-l aduci pe al tau foarte linistit si poti sa le zici la vama ca l-ai avut cu tine inainte sa pleci in state.
la 1 laptop nu se ia nimeni de tine stai linistit.

#8
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Cofirm ca daca nu ai ambalajul de la el nu-ti are nimeni treaba. Pe mine nici macar nu m-au intrebat daca l-am avut cand am intrat in SUA sau nu. Au vazit ca e in geanta si ca il folosisem deja si n-au avut probleme.

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Procedura legala: la iesirea din tara cu un obiect de pe listele vamale se face o declaratie vamala exact dupa controlul pasapoartelor. In aia se trece marca obiectului si seria lui. Deci la intoarcere daca nu ai tidula ala degeaba le zici ca l-ai avut cu tine.
Ca nu se mai obosesc sa verifice este alta problema (pe care nu o neg). Dar sa fiti avizati.

#10
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Procedura asta e ceva nou introdusa ? In 2007 nu am completat asa ceva. Mi s-a spus sa declar doar daca am valuta mai multa decat e legal.

Acum vad pe site-ul MAE ca este obligatorie completarea acestui formular 6059B ( http://www.mae.ro/in...de=doc&id=29883 )

Edited by dlh, 15 June 2010 - 07:09.


#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
1. Apple are preturi diferite pentru US vs UE etc (nu doar Apple)
2. Daca trimiti din US, chiar si prin mail fwd, tot costa destul de mult transportul, asigurarea si TVA la vama. (nu pti declara ca costa 50 USD)..
3. Da, daca ai drum prin US, nu te intreaba nici dracu la vama despre laptop.
Am mers destul de mult in afara UE (cu laptop si aparat foto scump) si chiar am intrebat la vama (iesirea din tara), dar s-au uitat la mine ca la un animal disparut.

#12
edd26

edd26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2006

View PostSuperDuper, on 15th June 2010, 02:41, said:

Daca il iei personal din magazin (de exemplu BestBuy are un "cotlon" special pentru reprezentantii Apple) la vama romana legal trebuie sa il declari si vei plati TVA. Poti incerca sa treci la "nimic de declarat" dar daca te controleaza pot sa ti-l confiste. Daca nu te controleaza, ai facut economie de 19%.
Alternativa zisa mai sus este sa apelezi la cineva care sta in USA sa ti-l cumpere si sa il puna la posta. Cand il cumpara (de pe siteul Apple) semneaza ca este pentru uz personal si nu il vor exporta - deci isi asuma un risc legal. In plus vei plati posta pana in Romania (probabil cu asigurare ajunge pe la 80-90USD).
BesBuy are scris urmatoarele pt produsele Apple:
    

   deci .sa recapitulam, si eu sunt in situatia lui :). daca il cumpara o amica care locuieste in state si apoi il trimite prin posta spre mine, in Romania totul este ok? din cate stiu eu, daca '' cunosti'' pe cineva la posta vamala care iti vine produsul, poti sari peste cei 19%. Bineinteles, doamna respectiva va fi remunerata desigur :).  are cineva vreo parere? alte lamuriri? Multumesc frumos pentru eventualele amanunte

#13
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

View PostCourage, on 15th June 2010, 07:37, said:

Am mers destul de mult in afara UE (cu laptop si aparat foto scump) si chiar am intrebat la vama (iesirea din tara), dar s-au uitat la mine ca la un animal disparut.

Mă interesează și pe mine subiectul...
Courage, n-am înțeles partea asta - ce i-ai întrebat la vamă mai exact ?

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
daca il porti dupa tine TU, nu are treaba. [doar daca ai prea multe..dar nici asa nu mi-au zis nimic la intrare in Schengen]

taxele se aplica daca sunt trimise prin colete

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate