Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Serialele coreene

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009
ACum vreo 2 luni umblam ca de obicei pe net plictisit de moarte . Televizorul din camera era dat drumul si lasat la intamplare pe un program tv. Cum imi faceam de lucru la calculator mai trageam cu ochiul si la tv din simpla curiozitate sa vad ce este. Incepuse de cateva minute un serial coreean ( secretele de la palat ) , si fara sa vreau m-am asezat linistit pe canapea, am lasat calculatorul si am urmarit pana la final episodul respectiv. Din ziua aia la aceeasi ora asteptam inceperea unui nou episod. Si cum toate au un sfarsit, sa terminat si serialul. Fascinat si fermecat de poveste si de regia serialului mi-am dorit mai mult.
Totusi am crezut ca a fost o intamplare, am crezut ca coreenii au "nimerito" de data asta cu acest serial si am cautat pe net si alte seriale de acelasi gen facute tot de coreeni si am dat de Iljimae. Serialul are doar 20 de episoade, dar este incredibil de bine facut, cu o poveste senzationala. Si acest serial l-am luat de pe net si l-am terminat in 3 zile.
Acum am gasit un alt serial Dong Yi ( vremuri apuse ), am vazut decat 2 episoade pana acum din el, dar si acesta se ridica la asteptarile mele.
Asadar din conceptiile mele gresite pe care le-am avut pana acum despre asiatici in general, am reusit sa trec peste incapatanare, sa accept o alta istorie si cultura si sa ii privesc pe asiatici ca oameni demni de respect, indiferent de culoarea si limba pe care o au.

Probabil ca nu sunt singurul care a urmarit seriale coreene, de aceea as vrea si parerile voastre, despre alte seriale, recomandari daca se poate, pentru ca sincer eu unul sunt satul de eroii americii care salveaza lumea, care pot oprii timpul in loc, care sunt prieteni buni cu extraterestrii sau mai stiu eu ce alte aberatii.

#2
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
hmm am un prieten care urmareste un serial din asta
mie insa nu imi plac....daca imi aduc aminte o sa il intreb cum se numeste si o sa iti spun ;)

#3
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Daca-i serialul ala cu o fetita care vrea sa fie bucatareasa, afla ca si eu si sora-mea de 10 ani il urmarim cand putem.

#4
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010
Sora mea s-a uitat la astfel de seriale si am tras si eu cu ochiul. Da sunt interesante, cultura asiatica e una inca neexplorata pe deplin, nemediatizata. La fel erau si filmele indiene acum mai bine de 10 ani, insa s-a speculat acest lucru , si acum nu stiu cati  se mai uita la ele.

Daca si filmele astea coreene ar fi difuzate intens, s-ar intra intr-o obisnuinta. Si la fel cum ai zis si tu, asiaticii sunt oameni demni de respect - tocmai pentru ca isi respecta traditiile, le considera un lucru sacru si incearca sa-si pastreze identitatea ca neam.
Si revenind la serialele coreene, personal consider ca ele sunt urmarite de oameni care vor ceva mai mult de la viata. Care, dupa cum iar ai spus, s-au saturat de filmele americane cu eroi si megaeroi, devenite de mult timp clisee (din cauza asta nici nu prea ma mai uit la filme).

Edited by INVISSIS, 14 June 2010 - 12:03.


#5
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Seriale interesante sunt și "Dae Joyoung" (istoric) și "Mawang" ("Satana" - serial polițist). Pentru cei care sunt abonați UPC există în grila acestuia canalul KBS World, unde se difuzează seriale produse de postul tv KBS cu subtitrare în engleză. Nu știu dacă e disponibil la toate pachetele, pentru că eu am pachetul maximal de la UPC și acolo este inclus (canalul 712). Nu toate serialele sunt însă interesante, mai au și unele la care ai senzația că s-au plictisit scenariștii și au început să scrie la mișto.

Edited by SisterRay, 14 June 2010 - 12:05.


#6
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009

 SisterRay, on 14th June 2010, 13:02, said:

Nu toate serialele sunt însă interesante, mai au și unele la care ai senzația că s-au plictisit scenariștii și au început să scrie la mișto.
E adevarat, ca exemplu eu pot da intoarcerea lui Iljimae, care nu a atras publicul asa cum a facut Iljimae.

#7
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Si ziceti ca se gasesc cu subtitrarea in engleza?

#8
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009

 Thomas-, on 14th June 2010, 12:31, said:

Si ziceti ca se gasesc cu subtitrarea in engleza?
Da, se gasesc dar exista doua situri care dau posibilitatea vizionarii online deja subtitrate in romana, se gasesc si subtitrari separat; unul din situri este filmul-asiatic.com - e un punct de plecare pentru doritori.

#9
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Mersi frumos.

#10
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 INVISSIS, on 14th June 2010, 12:59, said:

Da sunt interesante, cultura asiatica e una inca neexplorata pe deplin, nemediatizata. La fel erau si filmele indiene acum mai bine de 10 ani, insa s-a speculat acest lucru , si acum nu stiu cati  se mai uita la ele.

Mie nu mi se pare ca sunt comparabile. Filmele indiene sunt un fel de muzicaluri telenovelistice, putinele productii asiatice pe care le-am vazut au potentialul de a fi filme de arta. Adevarul e, insa, ca nu ma pricep la cinematogafie, e vorba aici strict de gusturile mele.

#11
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009

 Thomas-, on 14th June 2010, 16:11, said:

Mie nu mi se pare ca sunt comparabile. Filmele indiene sunt un fel de muzicaluri telenovelistice, putinele productii asiatice pe care le-am vazut au potentialul de a fi filme de arta. Adevarul e, insa, ca nu ma pricep la cinematogafie, e vorba aici strict de gusturile mele.
Si eu sunt de parere ca creatiile in acest domeniu nu se pot compara pentru ca nici macar nu au asemanari. Indienii oarecum au copiat de la altii, coreenii mai ales au folosit in general istoria si traditiile proprii.

#12
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010
Cand m-am referit la filmele indiene, nu m-am referit la continutul lor, ci la fenomenul generat de ele. Lumea e curioasa, se uita o perioada, dupa care totul devine obisnuit, banal, incepi sa te obisnuiesti cu cultura respectiva. Si lucrul asta e valabil pentru orice lucru de pe lumea asta. E si o zicala: "Placerile repetate se pierd".

Sunt de acord ca exista o diferenta foarte mare intre cele doua tipuri de filme, ca intre manele si muzica simfonica.

#13
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009

 INVISSIS, on 14th June 2010, 21:48, said:

Cand m-am referit la filmele indiene, nu m-am referit la continutul lor, ci la fenomenul generat de ele.

Sunt de acord ca exista o diferenta foarte mare intre cele doua tipuri de filme, ca intre manele si muzica simfonica.
Total de acord, iar intre aceste doua "tipuri de filme" productiile coreene sunt mai proaspete pe piata din Romania.

#14
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 House13, on 14th June 2010, 16:33, said:

Si eu sunt de parere ca creatiile in acest domeniu nu se pot compara pentru ca nici macar nu au asemanari. Indienii oarecum au copiat de la altii, coreenii mai ales au folosit in general istoria si traditiile proprii.
Asa e, indienii nu pun mai nimic din modul lor uzual de a gandi in filmele lor, ei mai mult educa populatia prin ele in spirit semi-vestic. De pilda, nimeni nu pomeneste veci de aspectele religioase subtile sau problemele de casta, sau tensiunea hindusi-musulmani sau barbati-femei etc.

 House13, on 14th June 2010, 11:58, said:

ACum vreo 2 luni umblam [...] eu ce alte aberatii.
Si eu urmaresc, astea istorice.
Imi plac, chiar ma miram unde e un topic despre.
Mi-a placut mai ales cel cu regina Seondeok.

#15
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu am avut unul la vapor si din lipsa de altceva am inceput sa ma uit la el. Un fel de tanar si nelinistit in evul mediu, pana la prima scena de lupta. Am ramas masca, era o lupta de cavalerie cum mai vezi in filmele clasice. Apoi am realizat cat de bine sunt facute, aveau niste decoruri incredibile, la fel si costumatia. Iar la regie si actorie stateau destul de bine. Filmul era despre lupta interna a trei frati, din care unul vitreg, ptr conducerea statului feudal al tatalui lor in paralel cu expansiunea si incercarea de a nu fi asimilati de catre altii. Avea vre-o 9 sezoane, bun serial.

#16
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010
vezi aici cate ceva, si sunt o gramada de situri de genul asta care prezinta aceste seriale de la un timp, nu inteleg ce este asa extraordinar la aceste seriale dar de, gusturile nu se discuta.  :rolleyes:

#17
armag102

armag102

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2011

 House13, on 14th June 2010, 10:58, said:

ACum vreo 2 luni umblam ca de obicei pe net plictisit de moarte . Televizorul din camera era dat drumul si lasat la intamplare pe un program tv. Cum imi faceam de lucru la calculator mai trageam cu ochiul si la tv din simpla curiozitate sa vad ce este. Incepuse de cateva minute un serial coreean ( secretele de la palat ) , si fara sa vreau m-am asezat linistit pe canapea, am lasat calculatorul si am urmarit pana la final episodul respectiv. Din ziua aia la aceeasi ora asteptam inceperea unui nou episod. Si cum toate au un sfarsit, sa terminat si serialul. Fascinat si fermecat de poveste si de regia serialului mi-am dorit mai mult.
Totusi am crezut ca a fost o intamplare, am crezut ca coreenii au "nimerito" de data asta cu acest serial si am cautat pe net si alte seriale de acelasi gen facute tot de coreeni si am dat de Iljimae. Serialul are doar 20 de episoade, dar este incredibil de bine facut, cu o poveste senzationala. Si acest serial l-am luat de pe net si l-am terminat in 3 zile.
Acum am gasit un alt serial Dong Yi ( vremuri apuse ), am vazut decat 2 episoade pana acum din el, dar si acesta se ridica la asteptarile mele.
Asadar din conceptiile mele gresite pe care le-am avut pana acum despre asiatici in general, am reusit sa trec peste incapatanare, sa accept o alta istorie si cultura si sa ii privesc pe asiatici ca oameni demni de respect, indiferent de culoarea si limba pe care o au.

Probabil ca nu sunt singurul care a urmarit seriale coreene, de aceea as vrea si parerile voastre, despre alte seriale, recomandari daca se poate, pentru ca sincer eu unul sunt satul de eroii americii care salveaza lumea, care pot oprii timpul in loc, care sunt prieteni buni cu extraterestrii sau mai stiu eu ce alte aberatii.
Asa mi s-a intamplat si mie in Noiembrie 2010 cu Serialul Jumong. Eu nu ma uit decat la cele istorice. Deranjant este ca TVR1 ar fi trebuit sa dea dupa Jumong The Kingdoms Of the Winds (Regatul vanturilor). In mod deosebit pana acum mi-a placut in afara celor doua de care am pomenit, Secretele de la palat (Seon Deok)
Realizare exceptionala, bun gust, cultura gasesti in aceste seriale. Sunt impresionat

#18
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 noShadow, on 6th September 2010, 21:58, said:

vezi aici cate ceva, si sunt o gramada de situri de genul asta care prezinta aceste seriale de la un timp, nu inteleg ce este asa extraordinar la aceste seriale dar de, gusturile nu se discuta.  :rolleyes:
Pai nu ca-s extraordinare dar is mai bune decat majoritatea care ies, mai ales romanestile...
Is interesante in masura in care prezinta aspecte destul de detaliate ale unei culturi destul de deosebite.

 armag102, on 9th March 2011, 11:59, said:

Asa mi s-a intamplat si mie in Noiembrie 2010 cu Serialul Jumong. Eu nu ma uit decat la cele istorice. Deranjant este ca TVR1 ar fi trebuit sa dea dupa Jumong The Kingdoms Of the Winds (Regatul vanturilor). In mod deosebit pana acum mi-a placut in afara celor doua de care am pomenit, Secretele de la palat (Seon Deok)
Realizare exceptionala, bun gust, cultura gasesti in aceste seriale. Sunt impresionat
Mai exagereaza ei cu unele aspecte cum ar fi caracterul ideal al eroilor principali, sau excesul de romantism, sau ceea ce mi se pare mie, anume ca prezinta trecutul indepartat mai cu motz decat trecutul mai recent, dar in rest, sunt filme bine facute.
Mai bune decat pretentiile de ecranizari istorice de se fac prin vest acum.

Edited by searcher-star, 17 March 2011 - 12:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate