Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ankara

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Salutare,


As avea cateva intrebari:


-Cum e viata in Ankara?
-Am vazut ca doar prin intermediul Turkish Airline ajungi acolo, in rest n-am mai vazut o alta comanie aeriana care sa aiba aceasta ruta ( Bucuresti-Ankara). Cu autocarul ?

Va rog frumos, sa impartasiti experientele personale legate de acest oras.




Multumesc

#2
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 Balalaika, on 14th June 2010, 11:17, said:

Salutare,


As avea cateva intrebari:


-Cum e viata in Ankara?
-Am vazut ca doar prin intermediul Turkish Airline ajungi acolo, in rest n-am mai vazut o alta comanie aeriana care sa aiba aceasta ruta ( Bucuresti-Ankara). Cu autocarul ?

Va rog frumos, sa impartasiti experientele personale legate de acest oras.




Multumesc
cu autocarul poti merge de la bucuresti la istanbul iar acolo sa schimbi si sa iei autocar spre ankara

#3
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Pentru Turcia am nevoie de pasaport?



Thanks

#4
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 Balalaika, on 14th June 2010, 18:56, said:

Pentru Turcia am nevoie de pasaport?



Thanks
Evident.
De putin timp nu mai ai nevoie de viza.

#5
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006

 Balalaika, on 14th June 2010, 11:17, said:

-Am vazut ca doar prin intermediul Turkish Airline ajungi acolo, in rest n-am mai vazut o alta comanie aeriana care sa aiba aceasta ruta ( Bucuresti-Ankara). Cu autocarul ?

Eu am mai zburat cu Pegasus ( http://flypgs.com/en/ ), e o companie interna, cu preturi bune, care leaga bine orasele mai importante ale Turciei.
Ajungi in Istambul cu ce vrei tu si de acolo iei Pegasus. Din pct de vedere pret vs timp cred ca e cea mai buna solutie.

#6
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

 Balalaika, on 14th June 2010, 11:17, said:

Salutare,


As avea cateva intrebari:


-Cum e viata in Ankara?
-Am vazut ca doar prin intermediul Turkish Airline ajungi acolo, in rest n-am mai vazut o alta comanie aeriana care sa aiba aceasta ruta ( Bucuresti-Ankara). Cu autocarul ?

Va rog frumos, sa impartasiti experientele personale legate de acest oras.




Multumesc

Si Lufthansa zboara pana la Ankara (Bucuresti-Munchen-Ankara). Pe timpul verii Turkish are cele mai ieftine bilete (aprox. 290 EUR), insa in octombrie am gasit cu 170 EUR la Lufthansa (18-25 octombrie).

#7
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 carpatic, on 14th June 2010, 19:14, said:

Eu am mai zburat cu Pegasus ( http://flypgs.com/en/ ), e o companie interna, cu preturi bune, care leaga bine orasele mai importante ale Turciei.
Ajungi in Istambul cu ce vrei tu si de acolo iei Pegasus. Din pct de vedere pret vs timp cred ca e cea mai buna solutie.
Exista si tren, partial rapid ( jumatate din distanta parcursa cu 250 km/h) care te duce in 5 ore jumate.
Sau autobuze, este autostrada completa, cam tot atata face, costa intre 40-50 lire.

Ca o parere personala, in Ankara mi-au placut cartierele rezidentiale :) Blocuri cochete, strazi si alei cu pavele, gradini ingrijite, parcari frumoase.

Centrul, daca nu l-au reabilitat, e jalnic. Vechi, murdar, s-ar putea sa te sperie chiar  :D

#8
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
mie mi a placut ankara asa cum e ea, iar o vizita la mausoleul lui ataturk e obligatorie

#9
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

As avea cateva intrebari, si anume:

1. Cum e viata in Ankara?
2. Ce obiective turistice trebuie vazute?
3. Unde sa ma cazez (centru sau limitrof)?

Multumesc si astept raspuns.

Edited by Povestitorul, 23 March 2011 - 09:23.


#10
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 Povestitorul, on 23rd March 2011, 09:22, said:

Salutare,

As avea cateva intrebari, si anume:

1. Cum e viata in Ankara?
2. Ce obiective turistice trebuie vazute?
3. Unde sa ma cazez (centru sau limitrof)?

Multumesc si astept raspuns.

1- depinde de  ce  astept din viata ?  Nu asa  populer  ca la  Istanbul
2- Ankara  Kalesi  / Anitkabir
3- Pentru cate  zile ?  cat  timp  ai  pentru  vizita ?

#11
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

 oztan, on 23rd March 2011, 10:24, said:

1- depinde de  ce  astept din viata ?  Nu asa  populer  ca la  Istanbul
2- Ankara  Kalesi  / Anitkabir
3- Pentru cate  zile ?  cat  timp  ai  pentru  vizita ?

Va multumesc pentru raspuns

1. Educativ (am doi copii > 16 ani)
2. 3 zile (vin din Kapadocia).

Nu stiu ce sa "vad" in Ankara (sau in imediata apropiere), partea occidentala (europeana) a Turciei am vizitat-o in anii trecuti (toata coasta mediteraneană,  Çanakkale - Alanya ).
Anul acesta am hotarat sa merg mai spre partea asiatica (Siria). Ce imi recomandati sa vizitez in aceasta parte a Turciei?

Va multumesc inca o data si astept raspunsul dumneavoastra.

Edited by Povestitorul, 23 March 2011 - 13:02.


#12
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
Ankara and its Top 10 Tallest Buildings - Ankara ve En Yüksek 10 Bina [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r3lqwjsywk8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Nu prea scrie nimeni pe aici... Ajung o zi full si in Ankara. Sa vedem ce se poate face. Mausoleul lui Ataturk, poate si castelul....

#14
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005
Castelul cam o ora ... Mausoleul l-am ratat, am ajuns la poarta și ne-a întors din drum un soldat cu AKM... Se închisese la 17 - nici nu știam că are program dar e afișat la intrare.
Probabil într-o zi nu ai timp și de acvariu (interesant dar nu prea am mai vizitat altele sa am termen de comparație). Mai vezi 2-3 moschee prin centru și aia e. Băile romane nu prea merita - un câmp cu bolovani.
Rahmi M. Koc Museum - interesant daca ai 3-4 ore la dispoziție. Bazarul pt amatori - am luat migdale cu 60 lire - altceva nu m-ar tentat (fetele au luat cate ceva- eșarfe și alte cårpe, câteva suveniruri...) :). Taxiul foarte ieftin, cu mașina proprie e infernal (am luat un taxi care stătea permanent în fata hotelului nostru și ne-a dat carte de vizita să-l sunam de oriunde că vine să ne ia dar mi s-a părut prea complicat - omul ăla stătea peste 12 ore acolo și nu știu dacă făcea 5-6 curse). Mai notasem muzeul civ. Anatoliene dar n-am fost sa fie... Am avut trei cazari (Hotel Mithat) deci doua zile full dar am fost cam leneși ...

In fata hotelului era o moschee sub care parcare pe 3 nivele... 48 ore - cam 40 lire... maruntis

Edited by dansysro, 30 July 2021 - 23:19.


#15
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005
Apropo de Castel...atât că e Castelul din Ankara și are panorama, altfel sunt cetăți mai interesante pe dealurile patriei :)
Când am plecat am ieșit "prin spate" și am dat în niste străduțe cu cocioabe...fetele au început să facă fețe-fețe :)

Edited by dansysro, 30 July 2021 - 23:29.


#16
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Ok, am retinut. Se ajunge totusi cu masina sau parcarea e jos si se urca? Multumesc

#17
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005
Taxiul te urca până sus-aproape... Mai urci o străduță pietonala pietruită cu ceva tarabe - sub 500 m, nu foarte abrupta, plimbare - și ești în cetate.

Edited by dansysro, 31 July 2021 - 11:38.


#18
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008

 virgil67, on 30 iulie 2021 - 19:25, said:

Nu prea scrie nimeni pe aici... Ajung o zi full si in Ankara. Sa vedem ce se poate face. Mausoleul lui Ataturk, poate si castelul....
La Mausoleul lui Ataturk, ca sa intram am avut nevoie de pasapoarte (act de identitate).

Edited by w140, 31 July 2021 - 16:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate