Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#37
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
buna!  poate sa imi recomande cineva o  firma care face foraje puturi? Am o casa langa campina si m-am blocat in acest punct. Care ar fi tariful mediu? merci! :)

#38
elram

elram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.10.2006

 irina1969, on Oct 5 2006, 13:19, said:

buna!  poate sa imi recomande cineva o  firma care face foraje puturi? Am o casa langa campina si m-am blocat in acest punct. Care ar fi tariful mediu? merci! :)

In Bucuresti, un foraj de adancime cu tuburi de pvc costa de la 1 200 000 ROL/metru liniar. Un foraj e adancime mica pana in 30 m cu tuburi de beton, costa cam 800 000 ROL/metru liniar.

#39
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 elram, on Oct 5 2006, 23:03, said:

In Bucuresti, un foraj de adancime cu tuburi de pvc costa de la 1 200 000 ROL/metru liniar. Un foraj e adancime mica pana in 30 m cu tuburi de beton, costa cam 800 000 ROL/metru liniar.


De ce este mai scump tubul de PVC decit tubul de beton. Este mai bun ?

#40
iglu

iglu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.05.2005
Este tubul mai scump. In plus, nu vei avea infiltratii in put de la apa pluviala. Mergi pe solutia de PVC, merita clar.

#41
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 iglu, on Oct 25 2006, 20:45, said:

Este tubul mai scump. In plus, nu vei avea infiltratii in put de la apa pluviala. Mergi pe solutia de PVC, merita clar.


Am un beci de 2.2 m cu acces pe sus, din bucatarie. Oare se poate fora in beci ?

#42
iglu

iglu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.05.2005

 penca, on Oct 25 2006, 20:04, said:

Am un beci de 2.2 m cu acces pe sus, din bucatarie. Oare se poate fora in beci ?

Aproape sigur NU: instalația de foraj are vreo 4-5m inaltime.

#43
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
revin cu latest news, poate intereseaza pe cineva si poate aflu si eu m multe: dupa 2 incercari de sapaturi manuale (adica au sapat putz tip fantana, din alea la care se folosesc tuburi de beton diam 1), nereusite, am gasit un tip cu referinte in zona, care s-a plimbat cu 2 anse pe acolo, si a identificat (zice el) sursa de apa. Problema mea a fost ca cei care foreaza puturi din acelea inguste la preturi acceptabile (<2 mil/m l) m-au refuzat politicos cand au auzit de zona (Campina), spunand ceva de sol bolovanos... Iar cei care s-ar fi bagat aveau preturi intre 60/80 euro/m l... Macar pe asta, ultimul, nu il mai platesc daca nu gaseste apa...

daca aveti ceva sfaturi, sunt ff binevenite :), merci!

#44
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

 dpop, on Sep 21 2006, 10:43, said:

ma intere si pe mine sa-mi fac o fantana in zona cluj... stie cineva o firma prin zona?
diametrul la foraje e standard, sau pot sa-l aleg eu?

diametru ...nu e standard !!! dar acum sunt pompe dubmersibile de 4' (aprox 90 mm) diametru care "scot" si 7 metri cubi/ ora ...aunge pt un sat cu 200 case !!  Diametru mare e ISTORIE , bani aruncati , etc etc Un diam tubare de 125 mm  e in 99% din cazuri IDEAL si la 30 m si la 300 !!!

Mult mai importante sunt filtrele/geofizica, pietrisul margaritar, spalarea/deznisiparea/cimentarea/punerea in functiune a forajului ...etc  Presupune sa ai aparatura, oameni specializati, stocuri , transport/logistica ... nu-i o teaba chiar simpla cum poate pare la prima vedere .... si nici ieftina

Din pacate sunt ffffff putine firme care fac o treaba PROFI si asta va duce in curand la infestarea straturilor de adancime, clienti nemultumiti, etc

#45
vdanut

vdanut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2007
dar de forat cu utilaje si tubat cu tuburi facute de mana poroase care lasa sa treaca apa prin ele ati auzit?
Oricum nu poti sti cu exactitate la cati metri poti  sa ai izvorul pentru ca apa nu este asa cum e suprafata pamantului. Poti sapa 50 m si apa sa nu fie buna si poti sapa la fel de bine 10 m si apa sa o poti imbutelia.

#46
cciupercea

cciupercea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2007
Salutare,
    Am o casa pe un deal in zona Cluj si m-ar interesa si pe mine un foraj de genul asta. Stiti ceva firma care face asa ceva in zona    si la preturi acceptabile?  Se poate ca la 30 - 40 m sa nu se gaseasca apa?
    Din studiul geo pt casa, pana la 4 m se pare ca este argila    mai jos nu stiu ce este.

#47
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

 cciupercea, on Jan 22 2007, 12:36, said:

Salutare,
    Am o casa pe un deal in zona Cluj si m-ar interesa si pe mine un foraj de genul asta. Stiti ceva firma care face asa ceva in zona    si la preturi acceptabile?  Se poate ca la 30 - 40 m sa nu se gaseasca apa?
    Din studiul geo pt casa, pana la 4 m se pare ca este argila    mai jos nu stiu ce este.

Greu de crezut ca pe un DEAL gasesti apa la 30-40 m ...dar mai sunt si exceptii  ... dar apa BUNA la 30-40 m SIGUR nu gasesti , nici pe deal si nici altundeva !

#48
dpop

dpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.02.2004
in caz ca patiti si voi asemenea, povestea forajului meu:

am gasit o singura "firma" (de fapt niste indivizi care aveau sediul intr-o baraca pe un santier) care face foraj de fantana prin zona clujului. era la un pret acceptabil. au venit, dupa 5 - 6 metri au dat de piatra, a durat o vesnicie, au fost si neseriosi, ca o zi veneau alta nu. in fine, pe la 13 m s-au oprit ca au zis ca au dat de izvor dinala bun. banuiesc ca nu mai aveau chef sa sape in piatra, ca nu le era rentabil, desi pretul la sapat in piatra e dublu !!!  si debitul e mic  :angry:
si au plecat ... nu tu margaritar, nu tu scos apa cu pompa mai multa vreme sa se curete, sa isi faca fantana nustiuce bazin, nu nimic.
acuma, dupa cateva luni s-a infundat cu nisip, etc etc, o groaza de probleme, si nu mai stiu ce sa fac  :death:

asa ca aveti grija ce contracte incheiati si cu cine

PS. noi pe deal am forat, si am gasit apa

Edited by dpop, 22 January 2007 - 15:28.


#49
cciupercea

cciupercea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2007
Ziceam si eu asa...   30 -40 m . Ideea e daca exista sanse sa nu gasesc apa cu un foraj usor (din cate am vazut mai sus   pana la 75m)    fara sa trebuiasca sa duc ceva masina de foraj f mare.   Daca cineva stie o firma....  
  Thanks.

#50
negod

negod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2007

 cciupercea, on Jan 23 2007, 09:23, said:

Ziceam si eu asa...   30 -40 m . Ideea e daca exista sanse sa nu gasesc apa cu un foraj usor (din cate am vazut mai sus   pana la 75m)    fara sa trebuiasca sa duc ceva masina de foraj f mare.   Daca cineva stie o firma....  
  Thanks.

Edited by Evergreen, 14 February 2007 - 14:09.


#51
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
[ http://i164.photobucket.com/albums/u2/FORMINSA/WIRTHBO.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i164.photobucket.com/albums/u2/FORMINSA/6233-015.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i164.photobucket.com/albums/u2/FORMINSA/6233-007.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Evergreen, 14 February 2007 - 14:12.


#52
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Are cineva idee unde gasesc in Bucuresti pompe submersibile si  hidrofoare

GRUNDFOS, DAB, WILO ?

#53
negod

negod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2007

 irina1969, on Nov 30 2006, 14:07, said:

revin cu latest news, poate intereseaza pe cineva si poate aflu si eu m multe: dupa 2 incercari de sapaturi manuale (adica au sapat putz tip fantana, din alea la care se folosesc tuburi de beton diam 1), nereusite, am gasit un tip cu referinte in zona, care s-a plimbat cu 2 anse pe acolo, si a identificat (zice el) sursa de apa. Problema mea a fost ca cei care foreaza puturi din acelea inguste la preturi acceptabile (<2 mil/m l) m-au refuzat politicos cand au auzit de zona (Campina), spunand ceva de sol bolovanos... Iar cei care s-ar fi bagat aveau preturi intre 60/80 euro/m l... Macar pe asta, ultimul, nu il mai platesc daca nu gaseste apa...

daca aveti ceva sfaturi, sunt ff binevenite :), merci!
blablalala SRL Foraje puturi de apa  .Foram puturi de apa echipate cu tuburi din PVC alimentar DN=140-160mm Noi va putem ajuta in orice problema legata de alimentare cu apa .
Utilajele pe care le folosim sunt import USA , suficient de suple ca sa fie amplasate pe orice locatie , indiferent de spatiul existent . Calitate deosebita a lucrarilor . Ne deplasam oriunde in tara . Asiguram echiparea putului cu pompa submersibila sau de suprafata si camin de protectie. Raport pret-calitate foarte bun. Detalii pe alabala portocala

Edited by Evergreen, 14 February 2007 - 14:02.


#54
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Multumesc pt. raspuns.

E vorba de pompa submersibila ? Sa inteleg ca hidrofoare nu aveti ?

Edited by Evergreen, 14 February 2007 - 14:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate