Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#127
imax

imax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2006
LED vezi ca ti-am trimis pe yahoo nr-ul putarului. Eu maine ma duc sa-i faca limpezirea si proba - mi-au sapat la 38m iar stratul de apa e de vreo 3,5m. In final l-am scos la 130lei/m, pret care mi se pare in continuare exagerat pt ceea ce fac, dar... :) unii cer, altii dau daca vor. Te sfatuiesc sa incerci sa negociezi la 120/m sau chiar mai putin.
bafta :OK:

#128
Mister S

Mister S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.07.2007
Salut!

Mie mi s-a facut o oferta de  put : 155 ron/ml, adancime cca 40 m, din pvc diametru 16 cm, grosime 1 cm (Balotesti, Ilfov), tuburi cu filet.



Incerc sa scot la 140 ron. va tin la curent

#129
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Cu ce utilaje sapa, cat dureaza sa sapi un put la adancime de aprox 50-60m? de unde stiu ei ca s-a ajuns la a 3-a panza freatica?
Sunt interesat in continuare sa sap si eu un put.
Imax, ai facut analiza la apa? cum a iesit duritatea la a 3-a panza?

#130
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Executia de foraje pt alimentare cu apa nu e floare la ureche !!!

Un cost real pt foraj profesionist e de la 120 eur / metru in sus !!!!

Chestia e ca majoritatea suntem prea saraci si aplicam metoda " prost, dar ieftin" . Poate anii vor rezolva asta.

Cautati si voi pe google "geologie geofizica". Succese

#131
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Eu am dat 5 milioane manopera la un nea' Gheorghe din sat pentru un put de 10 m. Au forat cu un sfredel manual 3 baieti si apoi au bagat teava de 110 (asta a mai fost si ea vreo 1 milion si un pic).

#132
viorelomniterra

viorelomniterra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2008
Va dau numarul de tel. al unei persoane autorizate. sunati pentru mai multe informatii 0722 683062. Spuneti ca este in legatura cu forajul de puturi

#133
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Care e drumul corect ....( si tehnic, dar si legal) .... pt a fora un "put"

1. Mergeti la Apele romane ( din resedinta de judet) si comandati un studiu hidrogeologic sau macar un aviz executie foraj . Costa f putin si se da pe loc sau in 24 ore .

Ce se afla sub 1 m adancime sub terenul tau NU-TI APARTINE. Si daca iei ceva de acolo (apa de ex ) se numeste FURT. Si daca strici ceva acolo ( de ex pui 2 strate de apa in comunicatie si cel rau il strica pe cel bun pe o suprafata de km patrati - ) se numeste altcumva.....

Din acest studiu va reiesi - ce adancime e novoie - si voie - , ce strate sa se deschida, ce diametru, ce strate trebuiesc izolate, ce trebuie sa faci cu dosarul primit dupa executie, etc Apele romane centralizeaza toate datele din Romania si au datele cele mai complete si corecte despre stratele de apa , calitatea lor, debitul lor, etc

2. Cu acel studiu contactezi firme de foraj care sa iti execute EXACT ce scrie acolo si cum scrie acolo ! Daca tu suni la o firma care are 1 instalatie care merge doar la 50 m - are ea grija sa te "abureasca" ce apa buna se afla la 40 m etc etc etc si ca forajul adecvat pt tine e la 40 m , etc etc

3. Alegi oferta cea mai ieftina, dar grija la contract , termene de incepere, finalizare - exemplu : 1 firma a forat 40 m in 10 saptamani si a venit alta care a facut la 1 m distanta 130 m intr-o zi !!!

#134
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View PostGeorge C, on Jul 16 2007, 16:23, said:

Salut,

Eu caut pe cineva care sa faca foraj hidraulic la adancime de max 80m pe PVC. Mai jos de 50Euro/ml nu am gasit. Se pare ca in vara asta sau cam marit preturile cu cel putin 50%.

Ti-ai gasit intre timp ???

#135
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Update pentru un post anterior - cind am vorbit cu firma din Caransebes, a trebuit sa renunt din cauza ca EU asteptam niste fonduri europene, nu ei.
Ei foreaza si acum cu mult succes in mai multe locuri din tara.

De fapt, eu inca mai astept dupa ghidurile FEADR, dar domnii de la Agricultura nu se prea grabesc...

#136
ovidiu.munteanu

ovidiu.munteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2006
Buna Ziua!
Va rog,daca poate cineva sa ma ajute cu o informatie: vreau un put de apa pentru udarea gazonului,spalarea masinii,etc. ,deci nu am nevoie de apa potabila.Conform studiului geo,panza fratica este la aprox. 7 m. La ce adancime trebuie sapat putul,si ce diametru sa aiba?Pot apela si la o echipa care sapa manual,sau trebuie mijloace mecanizate? Multumesc anticipat ptr. raspunsuri.

#137
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Cand am sapat fantana lucratorii au dat de prima data de apa la ~9m.Seful lor se astepta la acest lucru deoarece la vecinul meu care are fantana la aprox.15m de fantana mea nivelul apei era tot la aprox.9m , dar cei ce au sapat la el dupa ce au dat de apa la 9m au mai sapat pana la aprox.15 m si li s-a stricat nu stiu ce scule si atunci au lasat fantana asa(15 m de sapatura).
Seful echipei ce a forat la mine ,tinand cont de cele ce aflase de la vecinul meu, s-a dus cu sapatura pana la aprox.21 m unde a dat de un alt strat de apa,de unde a scos initial nisip,dupa care a scos ceva pietris si s-a oprit.
Nu am dus inca o proba de apa la analiza,dar la prima vedere si gustare apa este limpede si buna de baut.
Care este parerea oamenilor priceputi in domeniu:s-a atins al doilea strat de panza freatica sau acesta este primul strat? Oare izvoarele care au aparut la adincimea de 9 m sa fie primul strat de apa?Mentionez ca vecinul meu foloseste apa de la nivelul de 9 m de aprox.3 ani si nu l-am auzit sa se planga ca ar ramane fara apa in fantana(are instalatie cu hidrofor).
Si inca o intrebare:este mai bine sa avem un hidrofor cu rezervor de 25 litri sau unul cu rezervor de 50 litri si de ce?

#138
ovidiu.munteanu

ovidiu.munteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2006

View Postovidiu.munteanu, on Feb 25 2008, 08:19, said:

Buna Ziua!
Va rog,daca poate cineva sa ma ajute cu o informatie: vreau un put de apa pentru udarea gazonului,spalarea masinii,etc. ,deci nu am nevoie de apa potabila.Conform studiului geo,panza fratica este la aprox. 7 m. La ce adancime trebuie sapat putul,si ce diametru sa aiba?Pot apela si la o echipa care sapa manual,sau trebuie mijloace mecanizate? Multumesc anticipat ptr. raspunsuri.

    Chiar nu are timp nimeni sa-mi dea un sfat? :crybaby:

#139
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postovidiu.munteanu, on Feb 26 2008, 09:52, said:

Chiar nu are timp nimeni sa-mi dea un sfat? :crybaby:
Depinde de zona in care te afli, stratul respectiv poate fi doar de infiltratie. Sa zicem ca nu ar fi problema, ideea este cat de mult poti conta pe apa trasa de acolo in conditii de seceta. Este foarte posibil sa ramai fara apa atunci cand gazonul are mai mare nevoie de ea. :)

Diametrul minim (cat sa permita o pompa de mici dimensiuni) daca utilitatea se rezuma la stropit iarba si spalat masina.

#140
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
la adincimea asta este recomandabil un put traditional cu tuburi de ciment!lumina putului de 80-100 cm!dupa ce se ajunge la nivelul apei se mai foreaza inca 3-5 tuburi ca rezerva de apa in fuinctie de un necesar care poti sa-l aproximezi!asta pt a nu avea surprize mari in perioada de seceta!se poate sapa si manual si mecanizat,in ambele cazuri este necesara o pompa de debit mare pentru a sapa sub nivelul pinzei freatice!

#141
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Ideal este ca apa pe care o scoate pompa din fantana sa o poti stoca intr-un bazin montat cumva pe un suport la o inaltime oarecare ( 5-6-7-m) de unde ,prin cadere poti alimenta 1-2 aspersoare  care pot stropi in diferite moduri, creeand niste jocuri de apa foarte placute ochiului.Avantajele de a stropii prin cadere sunt:
-nu fortezi simeringul pompei de apa din cauza presiunii ce se formeaza pentru a stropii cu aspersorul
-apa stocata in bazin are o temperatura mai blanda (adecvata) pentru a fii folosita la stropit vara, si chiar la spalat masina.Una este sa folosesti apa scoasa instantaneu din fantana(foarte rece)si alta temperatura va avea apa dupa ce sa zicem ca incarci bazinul seara si folosesti apa a doua zi .

#142
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
in ziua de azi cam toate pompele au sistemul de etansare -tenuta mecanica!

#143
ovidiu.munteanu

ovidiu.munteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2006
Ok,mersi mult de sfaturi tuturor.

#144
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007
Sfat 100% bun.Daca vrei apa plata sa bei gasesti si la 3.5 lei bidonul de 5 l la magazin.E o chestiune de cost-amortizare investitie in avantajul celor ce vand.Nu cred ca e rentabil sa scoti apa de la 150 m doar pt baut.Cei care au bani si pasarici la cap cu apa se exclud.Sa fi expert in apa chiar in viata de zi cu zi inseamna sa te ocupi cu asta mereu.Poti combina cu apa pt gatit apa din stratul 1-2 fiarta si e ok si menajera din stratul 1.Te scapa mai repede de probleme si e mai sanatos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate