Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Legislatie, autorizatii etc? pentru foraj fantana si eoliana pe teren agricol.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
OmuGabi

OmuGabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.12.2009
Buna ziua!, daca ma poate ajuta si pe mine cineva, doresc sa cumpar un teren agricol (extravilan) si pe acest teren vreau sa ridic o mica constructie cu titlu de ferma (cred ca o putem incadra la ferma de subzistenta) si la aceasta ferma evident ca am nevoie de apa, curent electric. si alte utilitati. Vreau sa forez un put pentru fantana, vreau sa ridic o eoliana care sa-mi dea curentul electric necesar, ceva panouri fotovoltaice + panouri pentru apa calda. Care sunt autorizatiile necesare, ce legi risc sa incalc, unde pot sa gasesc mai multe informatii referitoare la aceste instalatii si fermele de subzistenta.
Multumesc!

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
practic depinde cum te intelegi cu primaria si cum procedeaza in mod normal localnicii can isi fac anexe agricole si fantani.
Pentru eoliana care e cat-de-cat omeneasca, adica 1-2kwatt, 3-4m diametru nu am auzit sa fi cerut cineva aprobari.

Ai in vedere un loc anume sau doar cauti teren si iti pui problema in principiu? Ca sunt mai multi care cauta sa faca asa ceva - o ferma de subzistenta pe teren extravilan.

Edited by blimpyway, 12 June 2010 - 15:58.


#3
OmuGabi

OmuGabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.12.2009
Pai un loc anume ar fi in jud C-ta ca de aici sunt, am fost zilele trecute pe la Costinesti, pe camp, am intalnit o familie care facuse un  solar, avea plantate diverse legume,  si de la ei am aflat ca pentru eoliana ai nevoie de nu stiu ce autorizatii, si am inteles ca si pentru fantana ar fi nevoi de tot felul de aprobari, de la Raja, de la Apele romane etc, si am zis sa intreb si pe aici, poate s-a mai lovit cineva de problema asta.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In mod normal ar trebui autorizatii si pentru fantana si pentru eoliana (daca este costruita pe un stalp de la o anumita inaltime in sus), insa nefiind in mijlocul localitatii ci un teren agricol de periferie cred ca poti sa-ti faci treaba linistit si fara autrorizatii.

Edited by keta, 13 June 2010 - 10:49.


#5
OmuGabi

OmuGabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.12.2009
Multumesc pentru raspunsuri, mai astept si alte informatii si apoi vad cum pot sa dau drumul la treaba.

#6
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013
Si eu ma gandesc sa forez un put pentru o plantatie  in camp agricol  ce m-am informat si am citit legislatia trebuie proiect cu plantatia  si cerere la apele romane pt. foraj apoi dupa ce ai terminat forajul notificare de punere in functiune cu fisa  tehnica a forajului  si montare apometru la apa pentru ca apa e a statului in Romanica adica se plateste pentru irigatii am intales cam 27 lei /1000 mc  . dar toate acestea bineantales ca ridica foarte mult costurile cu alimentarea cu apa a plantatiei . Deci colegii care ati mai facut irigatii cu put forat pe camp  v-a luat cineva la intrebari ?sau  ati mers pe blat fara probleme .
Si mai e o problema sa zicem ca cheltui o gramada de bani pe proiect , autorizatii etc.  si cand forez NU dau de apa ce fac imi dau cei de la apele Romane banii pe acte si proiect inapoi ?

Va rog frumos care ati fost in situatia prezentata mai sus de mine dati-mi o sugestie  , indrumare  .

#7
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Băi frate câți oameni din România care au fântâni în curte plătesc vreun leu statului român pentru irigații ???,ai impresia că eu când voi face vreun foraj curtea mea,(deocamdată mă mulțumesc cu un puț de 8 m),mă duc pe la ăia de la apele române să mă rog de ei să le plătesc nu știu ce m3  de apă ? .Eu nu le voi plăti niciodată nici măcar un litru de apă din fântâna mea,unor idioți care promulgă legi hoțești și imorale !.Am mai auzit una,cică statul ar vrea să privatizeze soarele,deh! este soarele mamilor măsii de golani ordinari,că de 26 de ani distrug țara asta cu tot felul de legi tâmpite,că nu știu ce dracu să mai inventeze și de unde să mai fure de la amărășteni  !   

Edited by Solarcells, 03 June 2015 - 22:37.


#8
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013
Da ai dreptate, da asa e  legea asta nenorocita in Romania ca daca erai in SUA si gaseai petrol sub terenu tau  milionar scria pe tine .

#9
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015

View Postdanilo200, on 04 iunie 2015 - 08:03, said:

Da ai dreptate, da asa e  legea asta nenorocita in Romania ca daca erai in SUA si gaseai petrol sub terenu tau  milionar scria pe tine .

Generațiile de tineri care vor intra în politica acestei țări,vor trebui să desființeze aceste legi cretine,promulgate de niște foști nomenclaturiști care de 26 de ani dorm pe ei ca niște porci în parlamentul acestei țări și tâlhăresc cu nesaț toate bogățiile minerale care se găsesc sub picioarele noastre,next Roșia Montana !.Ar fi culmea culmilor să înstrăineze și resursele de apă dulce din foraje,dar la cât sunt de ordinari,ne putem aștepta la orice în România !Posted Image

Edited by Solarcells, 04 June 2015 - 08:32.


#10
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013

View PostSolarcells, on 04 iunie 2015 - 08:31, said:

Generațiile de tineri care vor intra în politica acestei țări,vor trebui să desființeze aceste legi cretine,promulgate de niște foști nomenclaturiști care de 26 de ani dorm pe ei ca niște porci în parlamentul acestei țări și tâlhăresc cu nesaț toate bogățiile minerale care se găsesc sub picioarele noastre,next Roșia Montana !.Ar fi culmea culmilor să înstrăineze și resursele de apă dulce din foraje,dar la cât sunt de ordinari,ne putem aștepta la orice în România !Posted Image

Si nenorocitii au si amenzi mari daca forezi fara autorizatie intre 30000-50000 lei amenda penala sau inchisoare de 1-la 3 ani  . parca ai fora dupa aur

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate