Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Ferma de vipere

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#91
rusty_hawk

rusty_hawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.11.2006
oare mai raspunde Marinescu la telefon?:)        acum ma intreb ce vipere vinde el...si daca are certificat

Edited by rusty_hawk, 22 May 2007 - 21:51.


#92
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
nu,acel 1.5 g sunt grame de venin pur

#93
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
@Arpi: aia a fost acum 3 ani.

@Ivan: Pai fa si tu o asociatie, te opresc eu?! Nu eu o sa te oblig sa te inscrii la mine in asociatie, legea o sa o faca.

Si nu mai tot vorbi prostii, ce citesti pe net, vii si imi umpli capul cu porcariile care le crezi tu, apuca-te de bussines si sa vezi dupa aia daca ii asa cum vorbesti tu.

#94
huzzy

huzzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2007

View Postmarian_vangu, on Aug 22 2006, 22:02, said:

cred ca e o afacere destul de banoasa daca iti dai interesul! eu sunt in faza de documentare, astfel ca ii rog pe cai care pot sa-mi dea informatii sa ma contacteze! am ceva documentatie dar tare as vrea sa ma sfatuiesc si cu altcineva inainte de a incepe!

daca cineva e interesat de documentatie, sa spuna! eu am cumparat-o (apropos de replica ca cei care vand documentatii se imbogatesc), insa o dau free, fara probleme! YM: marian_vangu

pe mine m-ar interesa o documentatie despre cresterea viperelor! trimite-o pe [email protected]. mersi

#95
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005

View Postdemonyx, on May 23 2007, 21:39, said:

@Arpi: aia a fost acum 3 ani.

@Ivan: Pai fa si tu o asociatie, te opresc eu?! Nu eu o sa te oblig sa te inscrii la mine in asociatie, legea o sa o faca.

Si nu mai tot vorbi prostii, ce citesti pe net, vii si imi umpli capul cu porcariile care le crezi tu, apuca-te de bussines si sa vezi dupa aia daca ii asa cum vorbesti tu.


Da jmekere ? Enumera prostiile si argumenteaza. Nu da din cioc ca un fraier. Esti un romanas tipic ; cum se vede cu 2 lei in plus fata de urmatorul, gata crede ca a prins pe D-zeu de picior, si face planuri obligatorii pt toata lumea.

Edited by IVAN__V, 25 May 2007 - 11:20.


#96
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Salutare la toti !
Sunt si eu interesat de cresterea viperelor si as vrea sa-mi infiintez o ferma de vreo cateva zeci de exemplare. Am descarcat documentatia pe care am gasit-o aici pe forum, si am citit-o. Acum, ce sa va spun, serpii sunt animalele mele preferate, in urma cu cativa ani am si crescut doi serpi de casa timp de un an de zile. Nu vreau sa spun ca stiu, asadar, totul despre cresterea viperelor, ci ca am notiunile elementare de crestere si manipulare a unui sarpe. As vrea sa vorbesc cu un crescator de vipere care sa ma sfatuiasca cum si ce fel, si la care sper sa si merg sa-i vad ferma si sa invat care sunt activitatile cotidiene in acea ferma. Am inteles demonix ca ai fi cam cel mai in masura sa ma ajuti. Asa ca, vrei sa-mi dai si mie un numar de telefon, sa-mi spui de unde esti, etc. ca sa vorbim. Am intentii serioase, nu sunt doar un "gura larga" ce nu are altceva mai bun de facut decat sa vina si sa posteze pe aici... Astept un raspuns la [email protected].
Multumesc mult...

#97
sradu86

sradu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.10.2007
demonyx ai un numar de telefon sau o adresa de mail unde pot sa te contactez pt ca vreau sa imi infiintez o ferma de vipere, mailul meu este [email protected]

#98
cristipitea

cristipitea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.07.2007
mai e cineva interesat de acest subiect?????ß

a reusit cineva???
salut si numai bine

#99
danelu

danelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2005
pe site-ul ministerului mediului este un proiect de lege in care se specifica ca este interzisa cresterea in captivitate a speciilor de fauna salbatica.

#100
cristipitea

cristipitea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.07.2007
pai da si tu linkul la respectivul articol

#101
ParazitSocial

ParazitSocial

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.10.2006
Mai pune la socoteala Cheile Semenic-Cheile Carasului. Si cu siguranta mai sunt locuri, chiar si la bunica-mea la tara mai sunt tot undeva in zona Caras (nu in numar exagerat de mare, dar sunt).

Daca vrei sa fii sigur la vara, cu cortul... Vezi cam prin ce zone te musca :P

Ideea cu ferma de vipere mi se pare rentabila. De exemplu in Caras-Severin anti-viperin (din cate stiu eu) se gaseste doar in Caransebes si destul de scump.
Problema e ca din cate stiu eu anti-viperinu' expira in 40 zile, nasol...


View Postbibicu13, on Jul 15 2005, 13:13, said:

In afara de herculane stiti unde este cred ca singura rezervatie de vipere cu corn din Romania ??

Padurea Hagieni, satul Albesti, judetul Constanta .... adica la 5 km de Vama Veche ... unde lumea merge cu cortul  :coolspeak:  ... si face pipi prin tufisurile alea  :coolspeak:

http://atelier.liter...col.php?art=575

http://www.mediu-con....ro/hagieni.htm

http://www.lefo.ro/i...iprotejate.html


#102
ady_san

ady_san

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.11.2007
uitati ce am gasit pe net :

""""Da cine draq, crezi ca-ti mai cumpara venin in ziua de azi , caci acum 8 ani , cand mi-am intemeiat crescatoria de vipere se cumpara de catre persoane din strainatate cu 400 de marci/ gr (la negru) , insa dupa un an jumatate .........GATA ! Nu mai cumpara nimeni asa ceva la negru.
Atunci va intreb pe "amatorii de asa ceva : Aveti nevoie de un minim de 15 ani de " concediu fortat" ? Veninul se incadreaza la cap. substane toxice si periculoase si........SE PREMIAZA DETINEREA SI COMERCIALIZAREA LUI !!!!!
E adevarat ca pretul de piata este de cca. 1800 de EURO/ gr, insa asta e pretul LEGAL ! Acum 2 ani , la Londra era cotat la 1250 de Euro/gr.
Insa la noi in tara , nu exista inca o legislatie completa pt asa ceva. Nu aveti habar ce costuri implica intemeierea (legala) a unei crescatorii, (poate doar cei care au incercat ceva de o anvergura maricica).Cheltuielile de intretinere a animalelor sunt mici, cu conditia sa investesti puternic in amenajare. Spui ca poti gasi intermediari pt a-ti vinde un astfel de produs ?! Ai incercat asa ceva sau ai auzit la radio SHANTZ ? Eu am incercat si asta ( cand incepusem sa fiu disperat de nevoie) si nu am gasit decat smecheri, hoti, excroci si banditi, fie ca erau bagati in politica, fie ca aveau relatii si invarteau bani multi. Asta atunci cand nu ai "norocul" sa dai peste un "sifon".
  Si-ti mai pot spune ca puii nascuti in captivitate , la varstade 1.5 ani, pot sa dea mai mult venin decat un adult .
  Credeti-ma ! Nu merita, momentan, sa va axati pe asa ceva ! E o himera in momentul asta (cel putin)! Asteptati pana se definitiveaza legislatia in domeniu si faceti totul legal, ca sa puteti dormi linistiti noaptea. Am incercat sa fac legal la acea vreme si nu existau legi suficiente; altii au acceptat sa se incadreze la un art. al Ordinului 647, art., ce se referea la culesul produselor din natura (de genul: ciuperci, fructe de padure, etc ..), iar acum crescatorii respectivi au cumulat "ceva" amenzi destul de consistente. Va doriti asa ceva ? Spor la treaba !
  Nu incetati sa ma uimiti pe acest forum si nu ar fi problema sa credeti ce vreti, insa astfel de pareri nefondate ar putea sa determine cate un "nevoias", pasionat, (cum am fost si eu ) sa investeasca bani , nervi si sange rece (care se cere din plin), intr-o iluzie cu consecinte grave.
Nu va pot spune ce mare a fost lovitura impactului cu realitatea , dupa 5 ani de vise, eforturi , cheltuieli si mai ales RISCUL VIETII PROPRII !. Pt mine e mai bine ca a trecut, pentru cei dornici de a "reinventa roata...............", imi pare rau de ei.
Ce sa va mai zic : .... Distractie placuta ! """"""

cred ca din acest motiv nu a mai scris  nimeni pe acest forum

#103
predosu

predosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2007
Eu am fost unul dintre cei interesati de deschiderea unei astfel de afaceri. Si va spun este foarte greu si de pus in practica dar si (cel mai important) de vandut produsul. Nu stiu cine e demonyx dar il stiu pe marius buldur. El are intradevar o ferma la Timisoara. Este un om tare deschis (cel putin atunci cand am stat eu de vorba cu el a fost), pentru ca desi era si in avantajul lui sa aiba colaboratori totusi a spus lucrurilor pe nume. Asa ca eu as recomanda tuturor sa ia legatura cu el cum am facut si eu. Din pacate nu mai am nr lui de tel dar il puteti obtine de la redactia ziarului Banateanul asa cum l-am obtinut eu. Ideea e ca el se chinuie de ceva ani de zile sa vanda si nu reuseste. Cand am vorbit eu cu el (e cam un an de atunci poate mai bine) nu vanduse nici macar un gram. In romania e exclus sa vinzi, afara sunt multi doritori dar au surse si nu ii intereseaza romania. Afacerea e costisitoare intradevar, pentru ca viperele nu pot fi luate decat de la vanzatori autorizati care au vipere crescute in captivitate si au acte la ele si demonyx are dreptate sunt foarte scumpe. Puteti lua si din mediul natural dar pe riscul vostru e caz de puscarie. Se pot face in schimb niste smecherii din ce mi-a spus mie Buldur. Poti cumpara doar 2 vipere cu acte dupa care luati de la braconieri altele si dupa un an le declarati ca si cand ar fi pui ai celor doua. Trecand peste asta viperele nu se inmultesc asa cum ati citit prin diferite articole pe net chiar daca au cele mai bune conditii. Si ultimul lucru care as vrea sa-l precizez este ca veti avea o gramada de controale din cele declarate de Buldur. Oricum ar fi cel, mai important lucru, ca in orice bussines, este faptul ca probabil o sa produceti si nu o sa vindeti nimic. Asa ca multa bafta eu am renuntat la idee chiar daca am fost foarte aproape de a deschide o astfel de ferma.

#104
djdragosh

djdragosh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.01.2008
[ http://img143.imageshack.us/img143/8517/kaalv2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#105
clau1974

clau1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.02.2008
Cine spune ca nu se vinde ? Rusii vind si Uraniu pe sub mana damite altele.

120 Euro un pui cand astia cresc gratuit in natura ? As fi prost daca as da bani pe ceva ce se gaseste gratis si cu duiumul. Ce acte ? Pai daca stateam dupa asa ceva muream pana acum, la negru totul, nemtii cumpara angro la negru venin ca sub pret cu multicel, Viperele se iau din padure si cu asta basta gratuit. Deplasari personale in Germany si in alte tari, aia verifica veninul si il accepta ca doar nu-s prosti sa dea 1000 E pe gram sau mai mult de la unul legal care ii da acelas venin de fapt (de aia nu vand astia full de acte asa repede).
Eu dau subpret si la cate Vipere am, sunt bani destui chiar daca pretul este sub jumatate, spatiul exista, conditii la fel, nu ma plang.
Nici o parte nu are interes sa nu accepte intrucat profit scot ambele parti mult mai mult decat legal, iar in esenta veninul are aceias calitate, asta conteaza.
In concluzie nu stiti cata afaceraie la negru se face in tot accidentul, de la arme si droguri pana la acest banal venin de Vipere. Doar curaj e nevoie si atat. Desigur in afara de investitia pentru spatiul, unelte, tot.
Legile sunt facute in favoarea celor bogati, deci daca m-as pune la mintea lor si m-as opri de barierele numite legi... as munci o viata degeaba pentru o pensie de rahat.
Exista o intreaga retea care se ocupa cu asta ca si la droguri, asa ca nu e nici o problema.

Edited by clau1974, 27 February 2008 - 01:47.


#106
omulvesel

omulvesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 21.01.2008
Va salut pe toti.
Vreau sa cumpar vipere pentru venin cu certificat de origine,  stiti cumva cine are de vanzare?
Puteti sa-mi dati o adresa de mail sau un numar de telefon de la Asociatia Crescatorilor de Vipere?
Va multumesc

#107
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Linga Cluj la intrare in satul Vistea este o crescatorie de vipere care functioneaza de 15 ani . Cine are drum prin Cluj poate sa mearga sa faca o vizita si sa discute cu cei de acolo despre cresterea viperelor . Dupa cite am inteles si eu nu este chiar usor sa cresti vipere datorita conditiilor care trebuie asigurate , plasarea veninului iar ar fi o problema .

#108
Solomon25

Solomon25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2007
Pana la urma se face bani din asta dar mai mult la negru...te dezvolti si ai cash mult....o dai legal ca deja iti convine.
Cat despre asociatia acelui EU care se declara crescator...nu e decat o incercar josnica si chiar jegoasa de a monopoliza piata.Daca ii reuseste asociatia urmatorul proiect o sa fie acela de a nu mai creste vipere decat cele avizate si crescute de asociatie (care vor fi luate numai in custodie cum zicea si el ) si o sa oblige toti crescatorii sa duca veninul la asociatie unde probabil o sa primeasca 1-200 E pe gram....dar ce sa ii faci...doar prin asociatie o sa poti vinde veninul in Romnania...Romania....cea mai distrusa tara cu legile ei si oameni ca astia care incearca sa monopolizeze.Demonyx....zic bine???ala e proiectul tau nu???sa nu mai faca nimeni nimic fara asociatia (esti membru fondator...deci cam sef) facuta de tine

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate