Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Ferma de vipere

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#73
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 demonyx, on Mar 14 2007, 15:23, said:

........Singurii crescatori autorizati din tara sunt EU si MARIUS BULDUR..............

 demonyx, on Mar 16 2007, 21:55, said:

.............eu acum constituiesc Asociatia Crescatorilor de Vipere din Romania ..............

nu sunteti cam putini pentru o asociatie?

#74
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

 _Smiley_, on Mar 17 2007, 00:28, said:

nu sunteti cam putini pentru o asociatie?

Pentru a infiinta o asociatie sunt nevoie 3 membri, deci nu ii asa greu.
Marius Buldur nu va fi membru fondator.

#75
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005

Quote

MARIUS BULDUR
este.
are o ferma pe langa timisoara cumva?(unde tinea animale inainte...)
daca nu ma insel atunci avea 15 vipere fara acte de provinienta,si de aici toata problema,nu e nevoie sa-mi sari in cap,asta am citit in momentul in care incercam sa ma familiarizez cu domeniu.

-cu cat o sa cumpere asociatia gr de venin?
-cat ar costa utilarea unei crescatorii?
-cum e cu piata de desfacare in domeniu?

#76
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

 eddymutu7, on Mar 18 2007, 12:41, said:

este.
are o ferma pe langa timisoara cumva?(unde tinea animale inainte...)
daca nu ma insel atunci avea 15 vipere fara acte de provinienta,si de aici toata problema,nu e nevoie sa-mi sari in cap,asta am citit in momentul in care incercam sa ma familiarizez cu domeniu.

-cu cat o sa cumpere asociatia gr de venin?
-cat ar costa utilarea unei crescatorii?
-cum e cu piata de desfacare in domeniu?

Da, are ferma langa Timisoara, mai multe detalii nu iti dau.

1. Pretul va fi in functie de calitate, cantitate  si ce acte poti sa imi oferi
2. Calculeaza tu: ai nevoie de : apa curenta,curent electric, frigider, congelator, chiuveta, rafturi, cateva unelte de laborator - ceva sticlarie, camera pentru paznic, dus, toaleta, prister vidanjabil si terariile viperelor - asta este minimul necesar.
3. Cum adica piata de desfacere ? Nu inteleg.
Sa stii ca in Romania nu cumpara nimeni venin, toate anunturile alea sunt abureli.

#77
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
vezi ca primul tau post a fost putin exagerat?

Quote

3. Cum adica piata de desfacere ? Nu inteleg.
Sa stii ca in Romania nu cumpara nimeni venin, toate anunturile alea sunt abureli.

pai la asta ma refeream,daca ai cui vinde,sa inteleg ca tu exporti veninul?e complicata procedura,cu vama?

#78
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Sunt in negocieri destul de avansate cu cateva fabrici din Germania si Franta, e destul de complicat pentru ca sunt multi bani la mijloc, fiecare fabrica vrea cam 100-150g/luna, deci dureaza un pic pana obtii un contract, ( de ex. Marius Buldur de 4 ani cauta contract si abia acum a inceput) am vorbit cu ei si Romania nu a fost recunoscuta ca piata de venin pana acum, par destul de decisi sa cumpere dar la un pret mai mic decat cel din occident, si cand spun pret mai mic ma refer la 1200-1400eu/g.
Nu e foarte complicata, trebuie indeplinite niste criterii, din moment ce ai contractul asta nu reprezinta o piedica.
Cu asociatia am intampinat niste mici probleme, deci va mai dura pana va fi finalizata, cam doua luni cel mult.

Edited by demonyx, 19 March 2007 - 20:52.


#79
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
si aceasta asociatia o sa incurajeze competitivitatea sau monopolul?

#80
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

 eddymutu7, on Mar 22 2007, 02:08, said:

si aceasta asociatia o sa incurajeze competitivitatea sau monopolul?

Pentru moment nu o sa incurajeze nimic, va mai dura cel putin un an pana va avea un cuvant de spus.

#81
mitchalba

mitchalba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.04.2007
M-ati dat peste cap complect. Si eu atunci ce fac? Am si spatiu, am si utilitati, am si pe cineva care imi aduce viperele si acum spuneti ca animalele trebuie sa fie cumparate cu acte si nu "culese" din natura, trebuie sa fiu inscris in asociatie si imi mai trebuie si contracte. Firma am facut-o S.R.L. dar trebuie sa-mi mai pun domeniul de activitate. In stadiul in care sunt cine ma poate ajuta mai departe cu sfaturi si idei? Cu mult respect

#82
rusty_hawk

rusty_hawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.11.2006
patania lui Marius Buldur http://www.banateanu...onfiscate/4404/

pana la urma cat e 1g de venin pur 500E,1000E?

#83
moticsak

moticsak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 07.08.2005
Uite aici un link, poate te ajuta cu ceva, iti trimit mai multe linkuri in PV, cand ajung acasa.
Spor la treaba

#84
rusty_hawk

rusty_hawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.11.2006
@moticsak ai PM

#85
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

 eddymutu7, on Mar 6 2007, 19:39, said:

ce te faci cand viperele pe care ai certificat de proveninta se inmultesc,probabil pui nu primesc certificat de nastere,cu o astfel de problema s-a confruntat singurul crescator de vipere din ro. ceva timp in urma.

 demonyx, on Mar 14 2007, 16:23, said:

@ eddymutu7 : Vorbesti niste porcarii mai mari ca tine, care ii crescatorul ala de vipere? Vreau sa il vad si eu! Singurii crescatori autorizati din tara sunt EU si MARIUS BULDUR

 moticsak, on May 14 2007, 00:44, said:

Uite aici un link, poate te ajuta cu ceva, iti trimit mai multe linkuri in PV, cand ajung acasa.
Spor la treaba

@demonyx si totusi eddymutu7 nu a vorbit porcarii mai mari ca si el,nuuu?  -_-

#86
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
dupa 2 saptamani cu cate 3 4 telefoane zilnic la dsv la ansv ansv/ilfov anpm si alte agentii derivate i tot felu de departamente tot nu au reusit sa ma lamureasca cu amplasarea fermelor.ca sa caut viitoare locatie trebuie sa merg la primaria comunei/judetului unde intentionez sa ridic viitoare ferma si acolo sa vad in PUZ amplasamentele pt ferma...
poate sa confirme cineva acest raspuns sau sal infirme?nu vreau sa ajung la primarie si sa pic de prost cu intrebari stupide.

#87
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005

 demonyx, on Mar 16 2007, 22:55, said:

Am pus documentatie care se vinde pe net, dar nu o sa te ajute prea mult, sunt prea multe aberatii.
Pretul la care s-ar ridica pentru tine n-as putea sa iti spun, pentru ca nu stiu de unde ai putea cumpara animale cu acte in regula acum, si cu ce pret, ( Eu am investit cam 30.000eu, am avut o sursa buna pentru animale, din pacate, acel cineva nu mai exista).
Tu cat ai fi dispus sa investesti? Poti sa iti spun ca in monentul de fata sunt niste oameni interesati sa cumpere pui de la mine si imi ofera intre 200-500eu/buc, daca crezi ca ai fi dispus sa oferi suma asta pe niste pui cauta-ma pe PM, daca nu, eu acum constituiesc Asociatia Crescatorilor de Vipere din Romania si printre altele am in obiectiv ca prin intermediul asociatiei sa dau pui sau vipere in custodie cu pretul intre 120-200eu/buc, depinde de nr. de bucati, viperele fiind in custodie nu o sa poti vinde venin numai asociatiei, deci nu vei putea obtine un contract extern.
Daca ai deja societatea trebuie sa mai adaugi codul CAEN 0125 ( Cresterea animalelor, mai pui si specificatia : "inclusiv vipere" )
Acele avize de care vorbesti nu sunt foarte multe, si se obtin la fel de greu ca si orice alte avize, dar daca esti cu totul in regula, nu ai cum sa nu le primesti, plus ca dupa finalizarea constituirii asociatiei iti vom da noi, asociatia, niste avize, asa ca stai linistit in vederea asta, vom prelua de la stat multe din avizele necesare, orice crescator de vipere din tara va fi obligat sa fie inregistrat in asociatie.
Bafta!

Vad ca mai sunt ferme in Romania. Am mai gasit anunturi in case se ofera sa livreze venin + actele lui.
Acuma ma deranjeaza o kestie care ai spus-o: " orice crescator de vipere din tara va fi obligat sa fie inregistrat in asociatie. " Bun . Adik vrei tu si inca nu stiu ce prieteni , minim 3 la numar, sa faceti o asociatie. Dar de la o asociatie pana la a obliga pe cineva sa fie inregistrat e un drum mai lung. NU vad de unde au astia ca tien atata tupeu incat sa creada ca are dreptul sa impuna ceva cuiva. Uite adun si eu alti 2 crescatori si facem alta asociatie. Si-ti rad in nas. Atunci ce o sa faci? Cum poti sa ai tupeu sa ceri asa ceva ? Nu esti singurul om din Europa care are vipere, deci se gasesc pui de vipere, nu iti trebuie 20.000+ euro ca sa incepi. Se poate incepe foarte frumos cu 5-6000 euro.Nu mai zic de 10.000 . Sunt de cumparat pui de vipera cu 30-40-50 euro, nu suta si cat ceri tu. Vad ca arunci niste speculati ca sa creada unii si altii ca vezi e imposibil sa incepi asa ceva, si sa mearga sa se roage la tine la usa asociatiei tale. Cam mult comunism.

Edited by IVAN__V, 21 May 2007 - 14:07.


#88
rusty_hawk

rusty_hawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.11.2006
eu cred ca zice demonyx ,ca iti faci ferma cu 30.000,bine aici intra cumpararea terenului,construirea fermei,viperele pe care le are,etc....apropo unde ai gasit vipere cu 30-50E?(sau doar ai auzit/citit)

#89
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Si eu am zic ca poti s-o faci si cu mai putin, nu m-am referit la mai mult. Oricum inca n-am , dar ma gandesc , si m-am pus serios pe citit. Momentan asta pot face, pana am capitalul, dar nu dureaza. Dar pana a discuta mai departe , am gasit un articol in care se vehiculeaza o ideea cam najpa. Cica defapt marile companii de medicamente au propriile lor ferme , unde fac veninul. Si pare destul de posibil , la cate miliarde invart aia.
Asa ca nu vad de ce ar mai cumpara veninul(chiar cu certificat) de la niste bieti fermieri cu cateva sute, ca e reglementat un maxin de 500 serpi / ferma in Ro . Adik marile firme farmaceutice ar avea milioane de bagat in ferme.  http://www.zf.ro/art..._de_vipere.html  .
Cat despre pret. Mergi la pagina 69 din documentu atasat. Nu stiu daca mai este valabil numarul.

Attached Files


Edited by IVAN__V, 22 May 2007 - 20:16.


#90
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Si inca ceva. Defapt nu e chiar corect numele topicului. Nu e o afacere de 450.000 euro. Am dat si eu peste articolul respectiv in care fac aia calcule si le iese 450.000, dar ei precizeaza 1.5 gramed / sarpe/an. Cand defapt ala 1.5 grame vine procesat ,(scoasa apa si facut cristale ,in vid ) si ramai cu 0.3-0.4 grame/sarpe/an. Deci nu e chiar 450.000, ci vine impartit la 5.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate