Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Ferma de vipere

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#37
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
:w00t:

#38
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Am eu o locatie in subsolul Senatului.

#39
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
nu te lua omule dupa astia ...da-i drumul si am eu si client pentru venin....te rog da-mi mai multe detalii pe privat despre ce vrei sa faci exact si de cati  bani dispui ca iti cumpar eu veninul .... :peacefingers:

#40
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Da mai !! Si veninu' , se vinda asa la coltz de strada la primu' terorist intalnit . :D Nici nu trebuie sa te preocupe faptu ca o sa ai nevoie de niste autorizatii pe care nu ai sa capeti niciodata .  :w00t:

#41
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
cspot ...inainte sa deschizi gura zi-mi si mie tu ai habar despre ce vorbim aici sau esti doar bagator de seama .???...

nu degeaba ii zic omului astuia ca il pot ajuta ...ai incercat tu asta ?? ai incercat tu sa vorbesti pe undeva sa te interesezi ce si cum ???

ma indoiesc ...in rest lasa lumea sa isi vada de treaba ca de oportunisti si vorbareti e plin pamantul ...


sper ca nu am fost prea dur  :peacefingers:

#42
feketegy2

feketegy2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.03.2005

bitubv, on Jul 30 2005, 20:40, said:

nu te lua omule dupa astia ...da-i drumul si am eu si client pentru venin....te rog da-mi mai multe detalii pe privat despre ce vrei sa faci exact si de cati  bani dispui ca iti cumpar eu veninul .... :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


A fost o idee...inca nu m-am gandit asa SERIOS sa incep chestia asta. Am vrut sa vad macar stie cineva despre asta aici in RO sau nu...
Stiu despre un singur om care se ocupa serios cu business-ul asta dar el o vanda chestia in strainatate. Si ironia este ca la Iasi este o institutie care o cumpara veninul din strainatate dar distribuitorul este acel om in RO. Si mai e ca institutia o plateste de 2x mai mult pt venin.
Deci ar fi o chestie profitabila dar trebuie multi bani ca sa incepi si sa nu mai vorbim despre autorizatii, etc.

#43
Darkheart

Darkheart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.04.2005

feketegy2, on Aug 3 2005, 16:37, said:

A fost o idee...inca nu m-am gandit asa SERIOS sa incep chestia asta. Am vrut sa vad macar stie cineva despre asta aici in RO sau nu...
Așa ca idee de afacere m-a interesat și pe mine. Acum, dacă aș dispune de resurse financiare aș investi într-o fermă de porci. E de preferat murdăria porcilor, decât o mușcătură fină, fără urmă lăsată de un corp care plescăie din limbă, îți fixează privirea și te hipnotizează.
Singurul lucru plăcut, ar fi ca e o fermă liniștită, șerpii nu produc poluare fonică, în comparație cu purcelușii.
Faptul că șerpii te trișează, păstrează venin și pt ei, că sunt sensibili și trebuie să le asiguri condiții climaterice aproape de natural,  sunt sensibili la zgomot, mă fac doar curioasă și nu mă încurajează să investesc.

#44
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Din cate stiu eu, de la o vipera se pot face mai multe recoltari(ii cresc dintii inapoi) :yes:

#45
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
eu propun sssaaa sssseeee infiinteze ferma de vipere in incinta parlamentului:) sssa mai ssscapam de hoti.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ești bâlbâit de felul tău? :w00t:

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
doar sssasssaiam :)

#48
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
un prieten de-al meu a vrut sa isi faca o crescatorie de genul asta dar conditiile erau prea dure pt buzunarul lui .
faza buna e ca la treaba asta gasesti companii care cumpara veninul si te sponsorizeaza cu sculele pentru recoltarea si cristalizarea  veninului
din cate stiu eu de la el viperele sunt de 2 feluri , unele nu rezista in captivitate si dupa 3 luni dau coltul .
o vipera costa in jur de 5 mil (femela) .
ferma trebuie sa fie situata la cel putin 10km de orice localitate iar  locul in care trebuiesc tinute trebuie sa fie compusa din 3 camere inchise f bine , ermetic , cu trecerea din una in alta . in ultima camera trebuiesc puse acvariile cu viperele , in camera 2 trebuiesc tinuti soriceii , iar in prima echipamentul . prietenul meu vroia sa intre afacerea impreuna cu un amic de-al lui care si-a dat licenta  in studiul reptilelor din romania ...si am participat la o mica filmare cu 3 vipere . sincer nu mi s-au parut infricosatoare deloc . adica una mancase cu 2 sptamani in urma si era inca destul de bleaga , doar una era mai vioaie da nu mi s-au parut super rapide in miscari , de fapt nici nu imi dau seama cum ar putea sa te muste pentru ca au gura mica iar la picioare nu cred ca au nici o sansa daca esti incaltat .  
revenind la ferma .....e destul de naspa pt ca trebuie sa le asiguri o temperatura constanta  , iar conditia cu cei 10km te sparge pt ca trebuie sa tragi curent de la mama naibi . de papat nu papa prea mult ....adica cu 2-3 perechi de soricei rezolvi problema . o vipera consuma cate un pui de soarec pe luna ...dar la modul in  care se inmultesc soarecii :D nu se mai pune problema .

#49
Un_catel

Un_catel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.10.2005
Ce inseamna sa vorbesti aiurea. O mie de raspusuri si nici 1 la obiect. Problema cea mai mare in cazul unei asemenea ferme este piata de desfacere. Sunt oameni care stau cu kilograme intregi de venin cristalizat in frigider si n-au ce face cu el pentru ca nu li-l cumpara nimeni. Firmele de farmaceutice din Romania au furnizorii lor clasici (pe care apropo, ii platesc cu mult sub pretul real de pe piata internationala) iar in strainatate nici nu vor sa auda de el pentru ca nu au incredere in cum a fost obtinut, in puritate, etc.

Deci nu va mai luati dupa ghidurile astea dobitoace ca-s la vrajeala. Ar trebui omorati aia care le scriu; ei si cei care trimit spam pe YM

Edited by Un_catel, 10 December 2005 - 16:20.


#50
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005

View PostUn_catel, on Dec 10 2005, 16:20, said:

Ce inseamna sa vorbesti aiurea. O mie de raspusuri si nici 1 la obiect. Problema cea mai mare in cazul unei asemenea ferme este piata de desfacere. Sunt oameni care stau cu kilograme intregi de venin cristalizat in frigider si n-au ce face cu el pentru ca nu li-l cumpara nimeni. Firmele de farmaceutice din Romania au furnizorii lor clasici (pe care apropo, ii platesc cu mult sub pretul real de pe piata internationala) iar in strainatate nici nu vor sa auda de el pentru ca nu au incredere in cum a fost obtinut, in puritate, etc.

Deci nu va mai luati dupa ghidurile astea dobitoace ca-s la vrajeala. Ar trebui omorati aia care le scriu; ei si cei care trimit spam pe YM

chiar ma gandeam sa-mi incep o astfel de afacere (o ferma mica), dar daca e asa cum zici...
de unde stii chestiile astea? din moment ce ai toate autorizatiile de n-ar cumpara veninul firmele de afara?
una din hartii ar trebui sa dovedeasca puritatea veninului :)

#51
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005
E foarte FUN topicul, ar trebuii mutat la FUN.

#52
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005

View Postaddicted, on Jul 13 2005, 15:24, said:

si cat costa 1kg venin pur ?
1 kg venin pur = 80 kg aur ... asa se spune, cu toate ca nu cred :D

p.s. : a inceput sa se castige foarte bine si din crescatorii de lipitori ... exportam foarte multe ;)

#53
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
La noi in Satu Mare este o padure, care are renumele de a fi plina de vipere. Pana acum cativa ani era un loc unde se mai aduna lumea la cate-un gratar, dar acum nu se mai risca prea multi...
So poate o punem de-un parteneriat :D si-ti dau mai multe detalii

#54
Zedjames

Zedjames

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.06.2005
Ca sa revenim OnTopic...
Ca in orice afacere iti trebuie capital si RELATII.
Adica sa stii ce faci...mai intai te documentezi serios si incerci sa iei legatura ca cat mai multi oameni din domeniu ( a se citi IN DOMENIU nu tipi vorba lunga care nu au nici o treaba )

....Mai departe tine de abilitatea ta de a vinde un produs ( neaparat de calitate ) si a face profit...

Lumea in general tinde sa faca lucrurile relativ simple...cat mai complicate si mai dubioase....in special in domeniile care nu sunt cunoscute de "publicul larg "

Edited by Zedjames, 12 April 2006 - 14:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate