Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Ferma de vipere

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#127
Alex5basarabia

Alex5basarabia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2011
Imi poate spune cineva!? Vipera prinsa din natura, poate fi folosita la inmultire? Productivitatea de venin e acelasi ca si in cazul celor importate?
Deci eu ma aflu in R. Moldova, detin cateva fasii de padure aici in Codrii Moldovei, dar si in Carpatii din Ukraine, foarte multe vipere, foarte multe vipere, deja nu stiam ce sa mai fac, dar vad solutia prin crearea unei ferme, doar daca ele sunt bune la productivitate de venin.

#128
alexvenom

alexvenom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.02.2010

View PostAlex5basarabia, on 11th April 2011, 22:24, said:

Imi poate spune cineva!? Vipera prinsa din natura, poate fi folosita la inmultire? Productivitatea de venin e acelasi ca si in cazul celor importate?
Deci eu ma aflu in R. Moldova, detin cateva fasii de padure aici in Codrii Moldovei, dar si in Carpatii din Ukraine, foarte multe vipere, foarte multe vipere, deja nu stiam ce sa mai fac, dar vad solutia prin crearea unei ferme, doar daca ele sunt bune la productivitate de venin.

Viperele capturate din natura se vor inmulti in captivitate, in cel mai bun caz, in 3 - 4 ani.Pana atunci vor muri multe dintre ele (peste 50 %).Veninul viperelor din natura are o structura diferita decat al celor nascute in captivitate de generatii.De aceea nici nu se poate comercializa.

#129
romyrelu

romyrelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2011

View Postmarian_vangu, on 22nd August 2006, 22:02, said:

cred ca e o afacere destul de banoasa daca iti dai interesul! eu sunt in faza de documentare, astfel ca ii rog pe cai care pot sa-mi dea informatii sa ma contacteze! am ceva documentatie dar tare as vrea sa ma sfatuiesc si cu altcineva inainte de a incepe!

daca cineva e interesat de documentatie, sa spuna! eu am cumparat-o (apropos de replica ca cei care vand documentatii se imbogatesc), insa o dau free, fara probleme! YM: marian_vangu


sunt si eu interesat de documentatie daca o poti trimite pe YM:aurel_fantana  sau e-mail: [email protected]

multumesc

#130
jojobv

jojobv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2011

View Postromyrelu, on 14th May 2011, 09:23, said:

sunt si eu interesat de documentatie daca o poti trimite pe YM:aurel_fantana  sau e-mail: [email protected]

multumesc
Buna .De maxim 2 saptamani am influenta sa incep o afacere cu vipere .Am o cunostinta in Franta care ma indemnat sa incep aceasta afacere.Din informatia mea exista o singura persoana in romania care detine licenta ptr aceasta aaafacere .Daca ai reusit ceva si iti face placere sa imi dai si mie detali informatia corecta ptr acest demers.

Astept raspunsul tau :pe adresa de email  [email protected]

#131
puiu_gavril

puiu_gavril

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdemonyx, on 19th March 2007, 21:52, said:

Sunt in negocieri destul de avansate cu cateva fabrici din Germania si Franta, e destul de complicat pentru ca sunt multi bani la mijloc, fiecare fabrica vrea cam 100-150g/luna, deci dureaza un pic pana obtii un contract, ( de ex. Marius Buldur de 4 ani cauta contract si abia acum a inceput) am vorbit cu ei si Romania nu a fost recunoscuta ca piata de venin pana acum, par destul de decisi sa cumpere dar la un pret mai mic decat cel din occident, si cand spun pret mai mic ma refer la 1200-1400eu/g.
Nu e foarte complicata, trebuie indeplinite niste criterii, din moment ce ai contractul asta nu reprezinta o piedica.
Cu asociatia am intampinat niste mici probleme, deci va mai dura pana va fi finalizata, cam doua luni cel mult.
Scuze...
nu stapanesc fbine tehnologia asta de conversare pe forum,daca ai amabilitatea da-mi un sms cu nr tau de tel.pentru discutii pe tema de mai sus.sunt interesat si cred ca ma poti ajuta  puiu 0743335033.multumiri!!

Edited by puiu_gavril, 16 September 2011 - 14:23.


#132
puiu_gavril

puiu_gavril

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2011

View Postpuiu_gavril, on 16th September 2011, 15:19, said:

Scuze...
nu stapanesc fbine tehnologia asta de conversare pe forum,daca ai amabilitatea da-mi un sms cu nr tau de tel.pentru discutii pe tema de mai sus.sunt interesat si cred ca ma poti ajuta  puiu 0743335033.multumiri!!


#133
andrei_1944

andrei_1944

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2011
Bună ziua,
Am citit ce s-a scris pe aici și nu m-am lămurit...
Până la urmă ce concluzie avem: Merită sau NU Merită !?
Apropo, are cineva materiale sau info ? Eu caut de câteva luni bune ceva serios despre vipere, de unde se cumpără, cum se face o fermă, cum se recoltează și cum și unde se vinde veninul ? Am vrut să mă apuc acum câțiva ani dar nimeni nu avea habar despre asta.  Poate acum se găsește cineva disponibil...fiecare informație contează.
Am timp liber și ceva_cumva de investit, nu mult dar... suficient cred eu, pentru un start bun...
Mulțumesc anticipat pentru info .
AA
Mă puteți contacta și prin e-mail : [email protected]



View PostSergiu_Q, on 9th December 2005, 21:59, said:

un prieten de-al meu a vrut sa isi faca o crescatorie de genul asta dar conditiile erau prea dure pt buzunarul lui .
faza buna e ca la treaba asta gasesti companii care cumpara veninul si te sponsorizeaza cu sculele pentru recoltarea si cristalizarea  veninului
din cate stiu eu de la el viperele sunt de 2 feluri , unele nu rezista in captivitate si dupa 3 luni dau coltul .
o vipera costa in jur de 5 mil (femela) .
ferma trebuie sa fie situata la cel putin 10km de orice localitate iar  locul in care trebuiesc tinute trebuie sa fie compusa din 3 camere inchise f bine , ermetic , cu trecerea din una in alta . in ultima camera trebuiesc puse acvariile cu viperele , in camera 2 trebuiesc tinuti soriceii , iar in prima echipamentul . prietenul meu vroia sa intre afacerea impreuna cu un amic de-al lui care si-a dat licenta  in studiul reptilelor din romania ...si am participat la o mica filmare cu 3 vipere . sincer nu mi s-au parut infricosatoare deloc . adica una mancase cu 2 sptamani in urma si era inca destul de bleaga , doar una era mai vioaie da nu mi s-au parut super rapide in miscari , de fapt nici nu imi dau seama cum ar putea sa te muste pentru ca au gura mica iar la picioare nu cred ca au nici o sansa daca esti incaltat .  
revenind la ferma .....e destul de naspa pt ca trebuie sa le asiguri o temperatura constanta  , iar conditia cu cei 10km te sparge pt ca trebuie sa tragi curent de la mama naibi . de papat nu papa prea mult ....adica cu 2-3 perechi de soricei rezolvi problema . o vipera consuma cate un pui de soarec pe luna ...dar la modul in  care se inmultesc soarecii :D nu se mai pune problema .

În 2005 scriați lucruri interesante...
Au apărut ceva noutăți ?
AA

View Postady_san, on 5th December 2007, 21:23, said:

uitati ce am gasit pe net :

""""Da cine draq, crezi ca-ti mai cumpara venin in ziua de azi , caci acum 8 ani , cand mi-am intemeiat crescatoria de vipere se cumpara de catre persoane din strainatate cu 400 de marci/ gr (la negru) , insa dupa un an jumatate .........GATA ! Nu mai cumpara nimeni asa ceva la negru.
Atunci va intreb pe "amatorii de asa ceva : Aveti nevoie de un minim de 15 ani de " concediu fortat" ? Veninul se incadreaza la cap. substane toxice si periculoase si........SE PREMIAZA DETINEREA SI COMERCIALIZAREA LUI !!!!!
E adevarat ca pretul de piata este de cca. 1800 de EURO/ gr, insa asta e pretul LEGAL ! Acum 2 ani , la Londra era cotat la 1250 de Euro/gr.
Insa la noi in tara , nu exista inca o legislatie completa pt asa ceva. Nu aveti habar ce costuri implica intemeierea (legala) a unei crescatorii, (poate doar cei care au incercat ceva de o anvergura maricica).Cheltuielile de intretinere a animalelor sunt mici, cu conditia sa investesti puternic in amenajare. Spui ca poti gasi intermediari pt a-ti vinde un astfel de produs ?! Ai incercat asa ceva sau ai auzit la radio SHANTZ ? Eu am incercat si asta ( cand incepusem sa fiu disperat de nevoie) si nu am gasit decat smecheri, hoti, excroci si banditi, fie ca erau bagati in politica, fie ca aveau relatii si invarteau bani multi. Asta atunci cand nu ai "norocul" sa dai peste un "sifon".
  Si-ti mai pot spune ca puii nascuti in captivitate , la varstade 1.5 ani, pot sa dea mai mult venin decat un adult .
  Credeti-ma ! Nu merita, momentan, sa va axati pe asa ceva ! E o himera in momentul asta (cel putin)! Asteptati pana se definitiveaza legislatia in domeniu si faceti totul legal, ca sa puteti dormi linistiti noaptea. Am incercat sa fac legal la acea vreme si nu existau legi suficiente; altii au acceptat sa se incadreze la un art. al Ordinului 647, art., ce se referea la culesul produselor din natura (de genul: ciuperci, fructe de padure, etc ..), iar acum crescatorii respectivi au cumulat "ceva" amenzi destul de consistente. Va doriti asa ceva ? Spor la treaba !
  Nu incetati sa ma uimiti pe acest forum si nu ar fi problema sa credeti ce vreti, insa astfel de pareri nefondate ar putea sa determine cate un "nevoias", pasionat, (cum am fost si eu ) sa investeasca bani , nervi si sange rece (care se cere din plin), intr-o iluzie cu consecinte grave.
Nu va pot spune ce mare a fost lovitura impactului cu realitatea , dupa 5 ani de vise, eforturi , cheltuieli si mai ales RISCUL VIETII PROPRII !. Pt mine e mai bine ca a trecut, pentru cei dornici de a "reinventa roata...............", imi pare rau de ei.
Ce sa va mai zic : .... Distractie placuta ! """"""

cred ca din acest motiv nu a mai scris  nimeni pe acest forum


Ce noutăți mai sunt ?
AA

Edited by andrei_1944, 20 September 2011 - 10:46.


#134
CristianuMare

CristianuMare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.10.2011
Marea problema este vanzarea veninului...unde il vinzi?Cui il vinzi?Am fost la un pas de deschiderea fermei si m-am gandit mai bine...nu ai cui sa-l vinzi.Am vizitat o ferma de langa Braila,nu dau numele proprietarului din respect fata de acesta.Are stoc mare si pur si simplu sta si se uita la el(la venin).Toata afacerea suna fantastic,dar pana la un punct-vanzarea.Inca mai caut piata si dupa aceea eventual ii dau drumul la afacere,asta in cazul in care chiar vreau sa fac ceva...Gasiti piata si dupa aceea lucrurile merg bine.Iei veninul de la fermele existente deja,il vinzi mai departe si traiesti linistit fara dureri de cap sau de degete,asta daca te musca animalutul.Aproape tot ce circula pe net este o mare vrajeala,nimeni nu te invata tot,interesul este sa-si vanda viperele si dupa aia tu le mulgi,le mulgi,le mulgi...Cu atata ramai daca nu-ti cauti piata inainte.Am sunat la cineva de la Timisoara,asta era in Septembrie si a zis ca daca vreau vipere sa merg repede ca pe data de 3 Octombrie intra in hibernare...Nu a precizat ora exacta la care viperele intra in hibernare.Sugestia mea e sa studiati bine treba,nu se face dupa ureche,nu este deloc simpla asa cum pare...

#135
BrunoIS

BrunoIS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2007
Well dupa ce am pierdut vreo 4 ore sa citesc p'aici si prin alte parti cred ca e doar o moda, ca sa nu spun in clar ca e doar o teapa sau in cel mai bun caz o afacere pentru vanzatorii de documentatie, know how, vipere.
Nu cred ca poate face cineva dovada unui contract de vanzare a veninului. Decat sa bagi banii intr-o "ferma de vipere" si pe urma sa vezi ca nu ai desfacere mai bine incerci sa vinzi veninul deja produs de altii si daca iti reuseste nu ai decat sa devii si "producator".

Link util spun eu: http://www.terrarium...w...p?f=4&t=952

Sa ma contrazica cineva cu argumente, chiar ar fi interesant sa le auzim (citim).

#136
adryanouk

adryanouk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2012
da nam ce zice sunteti tari la comentarii
mati facut sa rad ceva timp  mersi
dar revenim la subiect bravo celui care a venit cu idea din puctul meu de vedere e super buna idea
si cine are capital an primul rand si ambitios ar putea sa ancerce
de ce nu
o ideie buna cateodata valoreza enorm
ca sunt destui care sau trezit ca au bani si nu stiu ce sa faca cu iei
si de  ce afaceere sa se apuce

#137
Padureni

Padureni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2012

View Postpuiu_gavril, on 16th September 2011, 14:19, said:

Scuze...
nu stapanesc fbine tehnologia asta de conversare pe forum,daca ai amabilitatea da-mi un sms cu nr tau de tel.pentru discutii pe tema de mai sus.sunt interesat si cred ca ma poti ajuta  puiu 0743335033.multumiri!!
Buna .as fii curioasa daca aveti noutati ,multumesc

#138
ultrassteaua

ultrassteaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.02.2007
Este foarte greu, daca nu imposibil, sa gasesti o informatie concreta si corecta pe net. Mai ales in domeniul afacerilor.
Eu in 2 zile, cat am inceput sa dau telefoane la toate firmele din tara asta care se ocupa de vipere am reusit sa adun mai multe informatii decat in 2 luni de citit pe net.

Cel mai important, niciodata nu o sa reusiti sa vindeti gramul la preturile specificate pe net. Ca sa vindeti un gram cu aproximativ 1000 de euro aveti nevoie de o cantitate imensa.
Eu am de gand sa pun aceasta afacere pe picioare, iar calculele mi le fac la 400 500 de euro pentru un gram.

Din cate am inteles eu, ideal ar fi sa se asocieze fermele intre ele, astfel la sfarsit de an cantitatea de venin scoasa pe piata ar fi mult mai are. Doar asa putem fi luati in seama de marile companii care cumpara.
Daca nu, imbogatim intermediarii

Edited by ultrassteaua, 08 March 2012 - 22:15.


#139
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Postultrassteaua, on 8th March 2012, 22:12, said:

Daca nu, imbogatim intermediarii


macar exista intermediari?

#140
ultrassteaua

ultrassteaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.02.2007

View Postconu71, on 8th March 2012, 22:25, said:

macar exista intermediari?

suna orice companie care vinde venin din tara asta. spune le ca nu ai unde sa vinzi veninul si ca doresti sa le vinzi lor, iar ei mai departe sa intermedieze tranzactia. si ai sa vezi ca obti un raspuns favorabil. bineinteles la un pret mult mai mic

#141
ernicri

ernicri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2012
Buna,
Sunt nou  pe  acest subiect  si as vrea sa stiu si eu daca se merita sau nu sa te apuci de Ferma de vipere??????????  Sau  mai multa vrajeala si bani aruncati , pe viperele celor care nu au piata de desfacere cu ele si cu veninul???/Un raspuns onest si deschis la :[email protected] sau tel 0753-726074 .Multumesc.

#142
costy05n

costy05n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.04.2013
Ferma autorizata,vand venin vipere ammodytes.
De asemenea recoltez(mulgere) venin pt persoanele interesate.
Tel.0757664029

#143
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postcosty05n, on 03 aprilie 2013 - 19:02, said:

Ferma autorizata,vand venin vipere ammodytes.
De asemenea recoltez(mulgere) venin pt persoanele interesate.
Tel.0757664029

Felicitari pentru infiintarea fermei, intrucat inteleg ca detineti o ferma de vipere!
Intrebare: cum si, mai ales, cui vindeti veninul ?

#144
apostoldanmarius12

apostoldanmarius12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2013
vreau sa stiu si eu daca se poate de unde cumpar un aparat de cristalizare a veninului
tel 0753679413

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate