Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Casa in Selimbar, langa Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#1
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Buna ziua Tuturor,
Am decis cu sotia sa ne apucam de casa. Unii au zis ca am curaj, altii, cu acelasi inteles aproape, ca va fi foarte, foarte greu. Oricum, la bloc nu mai suport sa mai stau, pamantul il avem(1000mp) si am vandut si un apt cu 48000, cu banii lunar, in 3-4 ani, deci topicul se va intinde pe o perioada mare de timp. Alta optiune nu am oricum.
Nu stiu daca a mai inceput cineva topicul de la introducerea terenului in intravilan, dar eu pe-acolo sunt.
Inca nu am proiect, dar sa dori sa fac o casa relativ mica P+M(de max 80mp/nivel), din caramida(daca e posibil de 38-ca sa scap de izolatia exterioara), fara beci, acoperita cu tigla. Referitor la design, initial as fi vrut sa fie pe un singur nivel, dar costurile se pare ca sunt mai mari.Asa ca o vom face clasic, mansardata. Atasate sunt doua poze, ca referinta.  Imi propun sa o termin cu aprox 50000 de euro. Sunt prea optimist?
As dori mai degraba sa cumpar un proiect gata facut daca ma ajunge mai ieftin.
Pamantul e in Selimbar, Sibiu. Ca si acte am un doc de vanzare-cumparare si un plan de situatie atasat, facut la cumparare.
Primul pas a fost obtinerea unui certificat de urbanism.Am fost la primaria din Selimbar dar mi-au spus ca imi trebuie un nou plan de situatie, nu acela din actul de vanzare cumparare. Am fost la topograful care mi-a intocmit primul plan si mi-a zis ca ma costa 1000 ron proiectul facut de el+200 ron taxa de la cadastru. Astea-s preturile reale sau incearca sa umfle?

Attached Files



#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Poststephanatsea, on 11th June 2010, 17:36, said:

Am fost la topograful care mi-a intocmit primul plan si mi-a zis ca ma costa 1000 ron proiectul facut de el+200 ron taxa de la cadastru. Astea-s preturile reale sau incearca sa umfle?
eu nu mai stiu care sunt preturile dar stiu ca ,cheltui o gramada de bani pana bagi sapa in pamant
stai asa sa vina recitalul stampilelor si hartiilor cu multe stampile si multe numere si multe cifre care-ti trebuie dar pe care nimeni nu lee va citi sau baga in seama -important e ca trebuie sa ai multe multe hartii-

#3
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Poststephanatsea, on 11th June 2010, 17:36, said:

Buna ziua Tuturor,

Salut si bine ai venit!
hai sa incerc sa te mai  lamuresc eu, intrucat toti baetii este plecati la meci!!

View Poststephanatsea, on 11th June 2010, 17:36, said:

.....am vandut si un apt cu 48000, cu banii lunar, in 3-4 ani, .....,

ufff , dureros de periculos....sper ca ai vandut unei rude ceva.....

View Poststephanatsea, on 11th June 2010, 17:36, said:

Nu stiu daca a mai inceput cineva topicul de la introducerea terenului in intravilan, dar eu pe-acolo sunt.
sa inteleg ca terenul tau este extreavilan si urmeaza sa-l introduci in intravilan?


View Poststephanatsea, on 11th June 2010, 17:36, said:

Imi propun sa o termin cu aprox 50000 de euro. Sunt prea optimist?

din ce am mai citit pe la colegii forumisti, este greu dar nu imposibil... sunt mai multi factori, dar cel mai determinant este corecta informare....asa ca lectura placuta pe forum  (pune cat mai multe intrebari si spera la cat mai multe raspunsuri :peacefingers:

View Poststephanatsea, on 11th June 2010, 17:36, said:

Primul pas a fost obtinerea unui certificat de urbanism.Am fost la primaria din Selimbar dar mi-au spus ca imi trebuie un nou plan de situatie, nu acela din actul de vanzare cumparare.
Am fost la topograful care mi-a intocmit primul plan si mi-a zis ca ma costa 1000 ron proiectul facut de el+200 ron taxa de la cadastru. Astea-s preturile reale sau incearca sa umfle?
Ueit a minit !!!!
de ce trebuie alt plan de situatie? vrei CU de informare asupra terenului sau CU pentru constructie?
din cate stiu, pentru Cu de informare mergi cu planul cadastral si o cerere iar pentru CU  - constructie trebuie sa ai in plus pe langa astea un plan de situatie (facut de un arhitect .....100-200 ron ),cu amplasarea casei pe teren
Topograful vrea sa-ti faca un alt plan cadastral?? de ce?

Edited by alibabu, 11 June 2010 - 21:31.


#4
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Petre, ma astept la ce-i mai greu. Sper sa merite.
"ufff , dureros de periculos....sper ca ai vandut unei rude ceva....."
  Ba chiar unei rude  :huh: , dar nu fac actele pana nu am 48 in cont. Oricum, mai am o rezerva de bani.

"sa inteleg ca terenul tau este extreavilan si urmeaza sa-l introduci in intravilan?"

Asa e.

"Ueit a minit !!!!
de ce trebuie alt plan de situatie? vrei CU de informare asupra terenului sau CU pentru constructie?
din cate stiu, pentru Cu de informare mergi cu planul cadastral si o cerere iar pentru CU  - constructie trebuie sa ai in plus pe langa astea un plan de situatie (facut de un arhitect .....100-200 ron ),cu amplasarea casei pe teren
Topograful vrea sa-ti faca un alt plan cadastral?? de ce?"
Initial am vrut de informare, dar a  zis ca oricum imi trebuie plan de situatie daca vreau sa construiesc si-l voi putea folosi pe asta nou.

Edited by stephanatsea, 11 June 2010 - 23:32.


#5
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
Ba chiar unei rude  :huh: , dar nu fac actele pana nu am 48 in cont. .

e bine....si nu prea, din motiv de bani cu taraita .......ma rog , este optiunea ta

teren extra in intravilan....eeeeeh istorie mare ...vezi la primarie/urbanism si zi-ne si noua ....aici iti trebuie multa bafta  :peacefingers:


Initial am vrut de informare, dar a  zis ca oricum imi trebuie plan de situatie daca vreau sa construiesc si-l voi putea folosi pe asta nou.

cine-a zis?
la mine pentru CU constructie:
-actul de propietate
-plan cadastral (cu coordonate in sistem stereo 70 )
-extras de carte funciara de la ocpi
-plan de situatie pe care este schitat imobilul pe care vrei sa-l construiesti
-cerere de eliberare CU
-chiatnta taxa 7 lei.

cand ai cumparat terenul?

Edited by alibabu, 11 June 2010 - 23:54.


#6
johnpescar

johnpescar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 22.12.2009
Salut nou venit. Am inteles  ca te intrebi daca 50.000 euro i-ti ajung.Eu sunt de parere ca daca nu vrei vreun casoi mare trebuie sa i-ti ramana.Uite de exemplu prima casa are 4 camere oare sunt necesare?.A doua casa are 3 dormitoare din care unul mai mic ca pentru copii,iar unul il poti pastra pentru musafiri .Tot a doua casa este mai simpla ca varianta constructiva.Deasemeni  are latura  cu camera tehnica,toaleta,camari numai bine de dispus pe partea nordica,a.i. toata casa este insorita :peacefingers: . Depinde ce deschidere de teren ai,depinde de pozitionarea fata de punctele cardinale,depinde... de multe pentru alegerea unui model de casa.Cred ca varianta cumpararii unui proiect gata este buna daca este mai ieftin bineinteles daca i-ti place :peacefingers: . Si eu am studiat multe proiecte gata, iar varianta casei cu parter pe care ai aratat-o m-i sa parut foarte buna.Daca ar fi sa ma apuc de construit as alege-o fara discutie.Cel mai mult i-a placut sotiei(caprioarei).Eu mai carcotas am incercat mai multe variante dar pana la urma mereu am revenit la aceeasi casa amandoi de aceeasi parere.Cateodata caprioara a spus: AIA.Si stii cum este...A, apropo noi ne gandim sa facem iesirea din dormitor spre bucatarie ca sa ne vina usor seara de la tv sa ne aducem ceva de rontait repede.Noua ne place televizorul in dormitor.Multi spun sa fie in living vizionarea dar nu inteleg de ce nu ne modernizam.Deasemeni camera tehnica este la indemana sa mai bagi un lemn in centrala termica inainte de culcare.Chiar si wc-ul este aproape, pentru cand esti mai in varsta conteaza mult.De toate astea trebuie tinut cont pentru ca o casa o faci pentru o viata.Daca ai citi si invata ceva din forum ai face multa economie de bani si timp.Bafta mai departe.

#7
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
"cand ai cumparat terenul?"
Prin 2006, de ce?
John, multam de urari. Si mie-mi place aia pe un nivel.
Pamantul e acum de 33,3 X 33,3. din el s-ar putea sa mai trebuiasca sa cedez pentru drum. Sper ca numai pe o latura. Asta sper sa aflu cand primesc CU.
Nu vreau casa mare. Acum stam intr-un apt de 60 mp si avem suficient loc, iti dai seama dublu.. :naughty:
Stiam ca o casa cu mansarda e mai ieftina pentru ca ai fundatia mai mica, acoperisul mai mic. In schimb e scara, placa de tavan, la cealalta. Nu stiu  inca.
Tre' sa consult un arhitect prima data.

#8
johnpescar

johnpescar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 22.12.2009
Proiectul casei cu parter este in varianta zidariei cu bca si placare exterioara cu polistiren de 10 mm. :peacefingers:

#9
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

View Postjohnpescar, on 12th June 2010, 22:51, said:

Proiectul casei cu parter este in varianta zidariei cu bca si placare exterioara cu polistiren de 10 mm. :peacefingers:
Nu neaparat proiectele astea doua. sunt asa, orientative.
In poza alaturata am incercat sa schitez pozitia parcelei. S-ar putea sa ma oblige primaria(arhitectul sef mi-a zis personal) sa cedez drum pe lateralul parcelei(intre mine si cel ce cultiva porumb). De asta astept sa iasa CU sa ved ce e acolo.

Attached Files



#10
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010
Buna seara!
In primul rand rabdare pt. obtinerea CU,avizelor,AC,etc.
In al doilea rand, as vrea sa imi trimiteti si mie daca puteti (si vreti) un link din care ati scos prima poza cu casa P+M, e foarte frumoasa, poate gasesc si ceva planuri pe acolo.Puteti sa mi le trimiteti pe privat, din cate stiu nu e voie sa puneti linkuri aici.
Va multumesc!

#11
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
pai ma interesa daca ai planurile cadastrale cu coordonatele stereo pe ele....asta ar fi insemnat ca nu trebuie sa faci altele......
intarusarea m-a ci=ostat pe mine 400 ron .

#12
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Azi am aflat ca nu mai trebuie inca o documentatie cadastrala(plan de situatie nou, care ma costa aprox 1200 ron) pentru obtinerea certificatului de urbanism
Conform unei firme de topometrie din Sibiu, de la 1 iunie 2010, trebuie "Extras din planul cadastral, pe ortofotoplan" care se obtine de la OCPICT in 5 zile pentru numai 15 ron si extras de carte funciara.
Nu i-am mai prins pe cei din primarie sa-i intreb daca asa e, dar maine dimineata ma duc sa depun o cerere Cadastru.

#13
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Poststephanatsea, on 14th June 2010, 16:07, said:

Azi am aflat ca nu mai trebuie inca o documentatie cadastrala(plan de situatie nou, care ma costa aprox 1200 ron) pentru obtinerea ........"Extras din planul cadastral, pe ortofotoplan" care se obtine de la OCPICT in 5 zile pentru numai 15 ron si extras de carte funciara.
Nu i-am mai prins pe cei din primarie sa-i intreb daca asa e, dar maine dimineata ma duc sa depun o cerere Cadastru.
la cadastru in primarie  trebuie sa te duci cu ortofotoplanul (pentru a obtine numar la constructia ta : ex strada x. nr.Y .
in cazul meu ortofotoplanul l-am obtinut foarte repede de la cadastristul care s=a ocupat de hartiile imobilului. Cum il gasesti? Te uiti stampila de pe  planul cadastral atasat la contractul de propietate ..mergi la nenea  dai un ban acolo pentru deranj si-l rogi sa-ti faca o copie pe un disc .
Nu siu daca obtii de la ocpi discul respectiv ...tu incearca, a nu stiu precis ! :peacefingers:
repet, experienta mea nu se aplica in mod obligatoriu experientei tale..... :peacefingers:

#14
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Am vorbit si cu un geolog ieri. Mi-a zis ca ma costa 300ron si ca-mi face studiul in 2-3 zile, eu numa' sa-i arat terenul ca de restul se ocupa singur. :nonobad:
O sa-l sun mai tarziu sa-i spun ca vreau sa fiu acolo cand se face forarea.

#15
criscros10

criscros10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2010
Este suficient Extrasul din planul cadastral, pe ortofotoplan pt CU sau trebuie totusi altceva?

#16
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcriscros10, on 15th June 2010, 10:49, said:

Este suficient Extrasul din planul cadastral, pe ortofotoplan pt CU sau trebuie totusi altceva?
Plus un extras de carte funciara. Asta pentru un CU cu rol informativ. Pentru autorizatie ne vom lovi de acelasi plan de situatie.

#17
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Am facut o intrebare si la Isorast. Ma gandeam ca ajung mai ieftin.
A. CASA NEFINISATA (La rosu)            376 Eur/m2 fara TVA
Terasamente
Fundatie
Pereti ISORAST
Pereti despartitori
Placa peste parter
Sarpanta ISORAST
Sape parter+etaj
Scara beton

Astea-a preturi cu manopera inclusa. Nu e cam mult pentru stasiul de rosu?

#18
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Ramasesem la certificatul de urbanism.
Am scos extrasul cadastral de pe ortofotoplan de la OCPI Sibiu. Ma duc la primarie sa-l depun........stupoare!!! Nu e bun ala.. Mi-am iesit putin din minti, am sunat la ocpi din biroul arhitectului de la primarie da' era ocupata a naibii linie. Pana la urma arhitectul a acceptat cererea  :cursing:  si fara actul respectiv ci numai cu niste copii de pe planul de situatie de la dezmembrare. Oricum, m-am intors la ocpi si i-am intrebat unde-i neintelegerea. Un cetatean foarte amabil(sef de birou) a printat ceva color si mi-a zis "succes"  :lol: .
Am pus si hartia asta la dosar si am platit 16 lei(4 ron e hartia de cerere si 12 eliberarea cert de urbanism0.
Durata de eliberare "conform legii" e de 30 de zile, da ei sunt profi si-mi da certificatul in 2-3 saptamani. M-a si "linistit" putin spunandu-mi ca s-ar putea sa-mi fac si un mic PUZ, asa.....de control. Oare cat mai costa ala ca timp si bani? Si apoi(eu sper ca inainte de puz) si o hotarare de consiliu pentru nu's ce aprobare de extidere sau cam asa ceva.
Greu tare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate