Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Apometre, Contoare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#1
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Acum vreo 3 ani am pus apometre dar in acest timp nu a locuit nimeni acolo.In consecinta nu au fost folosite deloc.
In urma cu 3 luni m-am mutat la adresa respectiva si abia ieri am vazut ca apometrul de apa calda de la bucatarie este blocat (de fapt a vazut administratorul cind l-a citit).Apa trece prin el dar nu se mai  invart acele aculete si cifre (ca si cum nu ar exista).
Am ciocanit eu in el ,l-am miscat si nimic.
Acum vreau sa-l demontez si sa incerc sa-l fac ( daca nu sa-l inlocuiesc).
Aveti idee daca se poate repara?Cum pun sigiliul inapoi?
Multumesc!

#2
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
nu stie nimeni?

#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Apometrul trebuie dus la metrologie si etalonat . Dar nu stiu de ce nu cumperi unul nou pt ca este mai ieftin decit o baterie de chiuveta :D  , in jur de 35 ron
numai bine

#4
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
cred ca asa o sa fac

#5
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
aveti idee cam cit costa la o firma inlocuirea lui si sigilarea? (cu apometrul lor)
am sunat la citeva firme si am aflat citeva preturi : intre 75 - 100 RON.
abia acum mi-a trecut prin cap si nu am intrebat   :ciocan: ,cu apometrul lor sau al meu???

#6
LisaLashes

LisaLashes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.02.2005
Buna ziua.
As dpri sa stiu daca exista vreo regula ca apometrele sa fie lasate la vedere in baie sau pot fi montate intr-o nisa cu usa de acces. astept raspuns. multumesc

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

 LisaLashes, on 9th June 2010, 21:11, said:

Buna ziua.
As dpri sa stiu daca exista vreo regula ca apometrele sa fie lasate la vedere in baie sau pot fi montate intr-o nisa cu usa de acces. astept raspuns. multumesc
le montezi unde vrei numai sa fie acces usor ptr desigilare/sigilare/citire

#8
LisaLashes

LisaLashes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.02.2005

 atupi, on 9th June 2010, 22:38, said:

le montezi unde vrei numai sa fie acces usor ptr desigilare/sigilare/citire


intreb pentru ca am auzit ca legea te oblig sa le lasi la vedere (nu am gasit eu, mi-a spus instalatorul) si eu vreau sa stiu unde in lege scrie asa ceva si cu ce incurca daca sunt ascunse in nisa cu usa de acces. astept raspuns de la cineva care stie exact ce scrie in norme. multumesc

#9
yetty18

yetty18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.02.2006
Stau la bloc, proastpat mutat si mi-am refacut tot ce tine de tevi in casa. Pe cine trebuie sa chem sa imi sigileze contoarele? Sau, trebuiesc sigilate din nou? Am nevoie ca sa dau indexu la astia la bloc sa nu-mi mai treaca din burta.

#10
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

 yetty18, on 21st December 2010, 10:44, said:

Stau la bloc, proastpat mutat si mi-am refacut tot ce tine de tevi in casa. Pe cine trebuie sa chem sa imi sigileze contoarele? Sau, trebuiesc sigilate din nou? Am nevoie ca sa dau indexu la astia la bloc sa nu-mi mai treaca din burta.
Felicitari de casa noua.
La mine nu e sigilat contorul de apa rece(Practic, daca as vrea sa "trisez", as putea intoarce contorul in fiecare luna. Super tare, nu??)
Se da citirea pe apt si apoi se citeste contorul de bloc(doua scari). Se face suma tuturor citirilor , apoi se scade din citirea contorului de bloc si se imparte diferenta la fiecare persoana. Ne iese uneori si cate 1.5mc de persoana la diferenta. Cam mult pentru 28 de apartamente, nu??
Deci daca e situatia similara cu a mea, sigilezi cam degeaba.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal contorul e sigilat din fabrica. Asta certifica faptul ca e corespunzator metrologic.
Mai poate fi sigilat suplimentar la mufele de imbinare - ca sa nu il desurubezi si sa scoti apa ocolind contoarul. Sigilatea asta teoretic ar face-o cei de la asociatia de proprietari din blocul respectiv. Daca ei considera ca e cazul. N-ai decat sa-i intrebi pe ei. De cele mai multe ori insa nu se mai face si sigilarea asta.

#12
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si daca cineva, prin absurd, face o verificare, te poti pomeni ca mia platesti si nu stiu ce penalizari din urma, pentru faptul ca nu sunt sigilitate. S-a mai scris despre asta si, desi izolat, am mai auzit de intamplari din astea. Deci, cititirea practic nu prea are valoare.

Depinde din ce oras esti; iar daca esti din Bucuresti, din ce sector. Cauta pe net firme care monteaza contoare (pentru apa rece/calda). Din ate stiu, unii fac si sigilari de contoare (cum a fost si cazul meu), fara obligativitatea de a fi avut cumparate de la ei apometrele sau fara obligatitatea de a fi fost montate apometrele de catre ei. Deci pur si simplu, doar operatia de sigilare.

Vorbesti cu ei la telefon (sau le trimiti un mail) si, iti face un fel de programare (acum insa in prag de Sarbtori, mai greu cred...) si iti vine meseriasul acasa, care ti le sigileaza. Iti face un proces verbal de sigilare si, in cazul tau, cum nu sunt la zero, pe acel proces verbal iti trece si indexul de la data sigiliarii.

Faci frumos o copie a procesului verbal, pe care o depui apoi la administratie. Si gata. De luna urmatoare, vei putea citi linistit si plati cat consumi. In deplina legalitate.

Desigur, este valabil ce a zos colegul: mai sunt "pierderi", ca se mai trezeste nu stiu ce baba sa lase picurand, peste noapte, sa se umple chiuveta sau cada, ca sa ia nu situ ce apa cu galetusa, sa nu mia traga apa la wc. Practic apometrul ei nu sesizeaza si nu inregistreaza nimic, doar pentru o picatura. Dar este suficient sa mai fie inca un unul sau doi in plus care sa procedeze asa, pentru ca apometrul de scara sa intregistreze. De unde si diferenta. Noroc insa ca asta se intampla pe apa rece (care este ieftina).

Succes

#13
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Nu as zice ca e ieftin, ci mai degraba de ce sa platesc ceva ce nu consum. Noi consumam aprox 11mc de apa rece pe luna(centrala proprie). Daca la asta mai adaug niste pierderi de 1.5mc de persoana inseamna alti 4.5mc, adica aproape jumatate din consumul nostru lunar.
Intrebarea este.... Daca-mi i-au un contor care sa inregistreze si picatura, am suport legal sa nu platesc pierderile?

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. Pierderile sunt probabil datorate unor pierderi pe coloana comuna, sau de exemplu cand se goleste instalatia ca vrea careva sa faca o reparatie.

#15
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Eiffel, pierderi pe coloana nu sunt. Coloanele nu au mai mult de un an si jumatate si le vad aproape zilnic .
In principiu, daca fiecare si-ar monta un contor "fin" n-ar mai trebui sa existe pierderi, nu?
Cat despre golitul instalatiei.. se face maxim de doua ori pe an.
Deci nu e nici o solutie zici... Mmmmm....ce nu-mi place sa ma "adaptez".....

#16
yetty18

yetty18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.02.2006
am intrebat administratoru si cica nu e nevoie sa le sigilez, deci nu mai dau bani acum si unuia sa mi le sigileze, o sa le folosesc asa, "pe incredere". mersi pentru raspunsuri

#17
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
in ideea ca un instalator ar trebui sa stie pun intrebarea aici
trebuie sa schimb apometrele la apartament si am cumparat 2 noi dar la magazin mi-sa spus ca nu au nevoie de verificare metrologica 5 ani iar administratorul spune ca la anu(2012)ma va trimite cu el la verificat
poate ma ajutati sa imi fac o idee cine ma minte

Attached Files



#18
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.12.2006

 myl03, on 28th June 2011, 16:27, said:

in ideea ca un instalator ar trebui sa stie pun intrebarea aici
trebuie sa schimb apometrele la apartament si am cumparat 2 noi dar la magazin mi-sa spus ca nu au nevoie de verificare metrologica 5 ani iar administratorul spune ca la anu(2012)ma va trimite cu el la verificat
poate ma ajutati sa imi fac o idee cine ma minte

In principiu, o verificare metrologica "adevarata" [deoarece documentul ala nu stiu ce reprezinta, avand in vedere la verificarea metrolologica se emite buletin de verificare metrologica avand decizia ADMIS sau RESPINS] pentru contor de apa de pana la 200 mm are valabilitatea 5 ani. A se vedea Lista Oficiala a mijloacelor de masurare supuse controlului metrologic legal, pozitia 9: Attached File  LO2010.pdf   254.14K   47 downloads

Edited by scheleton, 28 June 2011 - 18:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate