Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Hemoragiile - pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
La un diabet poti intalni o coma atat hiperglicemica cat si hipoglicemica( dozaj marit al insulinei sau uitatul a mai manca dupa administrarea de insulina).In acest caz trebuie sa eviti hipoglicemia: neuronul fara substrat energetic adica glucoza in 6 minute moare.Asa ca daca te afli in fata unui diabetic in coma si nu ai posibilitatea de un glucotest, administrezi glucoza pe vena.Daca e hipoglicemie, l-ai salvat; daca e hiperglicemie rau mare nu i-ai facut fata de cum era.oricum simptomele te ajuta: un pacient hipoglicemic are tegumentele palide,reci, transpira, este agitat, tahicardic, in comparatie cu pacientul hiperglicemic care este linistit, cu tegumente calde, halena cetonica ( respiratie mirosind a acetona).

#20
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009

 Un_trecator, on 16th June 2010, 12:39, said:

La un diabet poti intalni o coma atat hiperglicemica cat si hipoglicemica( dozaj marit al insulinei sau uitatul a mai manca dupa administrarea de insulina).In acest caz trebuie sa eviti hipoglicemia: neuronul fara substrat energetic adica glucoza in 6 minute moare.Asa ca daca te afli in fata unui diabetic in coma si nu ai posibilitatea de un glucotest, administrezi glucoza pe vena.Daca e hipoglicemie, l-ai salvat; daca e hiperglicemie rau mare nu i-ai facut fata de cum era.oricum simptomele te ajuta: un pacient hipoglicemic are tegumentele palide,reci, transpira, este agitat, tahicardic, in comparatie cu pacientul hiperglicemic care este linistit, cu tegumente calde, halena cetonica ( respiratie mirosind a acetona).

Hipoglicemie:
- piele palidă, umedă, rece
- puls slab LE: si rapid - nu am citit bine
- respiratie normala
- ameteli, dureri de cap
- confuzie, inconstienta

Hiperglicemie (coma diabetica):
- piele uscata, calda
- puls rapid si slab
- respiratii adanci si rapide
- ameteli dureri de cap
- inconstienta.

Practic tahicardia apare la ambele.

Edited by iordache4991, 16 June 2010 - 12:57.


#21
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Revenirea din cele 2 stari de coma se face incepand de la 6-8 ore pentru cea diabetica si cateva minute pentru cea hipoglicemica.

#22
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Uitate, chiar acuma am luat diabetul la bunica mea, si are 277. Destul de mare (ea avea pe la 200, rar scadea la 130 - momente in care ma bucuram).

Ameteste, are dureri de cap, si nu stiam de ce. (+ tensiunea de 120 cu 60mmHg, ea avand de obicei 140-150mmHg cu 70mmHg - a avut si AVC cu 240/120).

I-am dat multa apa sa bea, + ceai de teci de fasole. Vreau sa nu o pun asa de repede pe insulina. Daca pana saptamana viitoare nu ii scade glicemia, dupa cura de teci de fasole (3 pahare mari/zi dupa mancare), o trec pe insulina (sau in prima faza pe pastile).

In cazul acesta, la glicemia asta, numai glucoza intravenos ii mai lipseste :lol: (ca tot era vorba de administrarea glucozei)

Edited by iordache4991, 16 June 2010 - 21:15.


#23
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 iordache4991, on 16th June 2010, 22:14, said:

Uitate, chiar acuma am luat diabetul la bunica mea
Glicemia!

Ia vreun tratament cu antidiabetice orale pentru asta? Regim? Ceva?

#24
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Nu.... glicemia vroiam sa zic. Diabetul zice ea, si m-am molipsit. Chiar si eu o corectez :P

Ia vreo 12 medicamente zilnic pentru tensiune (de la tertensif, pana la egilok si prestartium), dar alea nu creeaza diabetul.
Nu o tratam in niciun fel (la glicemie). Ii dadeam zilnic un pahar cu ceai de musetel (pentru diabet).

Si-a facut efectul odata, (avea 210) si apoi i-am scazut la 160. Acuma...vedeti si voi..am trecut pe teci de fasole.
Ameteli, ameteli, ameteli, dureri de cap, si astazi si de torace. Mentionez ca nu a iesit din casa de 5 ani (de la AVC-ul din 2005). Dar se plimba prin casa, gateste, etc.

#25
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Ceea ce am zis eu cu glucoza intravenos se refera la primul ajutor dat persoanelor carora nu le stii istoricul medical.Problema bunicii tale este cu totul si cu totul altceva.De ce nu ai inceput tratament medicamentos de cand a inceput sa creasca pe la 130? cam asta e pragul de alerta;mai ales ca stiai de mult timp se pare.

#26
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009

 Un_trecator, on 16th June 2010, 23:25, said:

Ceea ce am zis eu cu glucoza intravenos se refera la primul ajutor dat persoanelor carora nu le stii istoricul medical.Problema bunicii tale este cu totul si cu totul altceva.De ce nu ai inceput tratament medicamentos de cand a inceput sa creasca pe la 130? cam asta e pragul de alerta;mai ales ca stiai de mult timp se pare.


Am luat glucometrul acuma 1 an, iar cei de la spital, mi-au zis (anul trecut prin martie, am internat-o de urgenta, pentru o infectie urinara fff urata cu febra - arata ca o leguma) ca are diabet, dar au zis ca nu e mare (probabil avea 150), si nu i-a dat tratament

De la un timp ave 170 constant, iar acuma face aceste hiperglicemii. Interesant este faptul ca nu persista acel 277. Acuma, dupa 2 ore de la ceaiul de teci de fasole a scazut la 200 (si mai scade). Nu e un diabet "constant" ca sa zic asa. Glicemia mai creste, scade. (si nu e vorba de modificari datorita mancarii. toate masuratorile sunt dupa 2-3 ore de mancare).

Maine dimineata, inainte de a lua toate medicamentele si mancarea, ii iau o glicemie.
De 2 ori am adus-o la 140, cu ceai de musetel. Acuma am trecut pe teci de fasole.
Insula nu prea vrea, deoarece are experiente neplacute cu mama ei, care era insulino-dependent. (si nici eu nu prea incurajez insulina)
Nu pot zice ca starea de rau (ameteala si dureri de cap frecvente) sunt datorate glicemiei (cred ca si a tensiunii oscilante - in sensul ca scade la 120 cateodata 115.... Prin noiembrie am chemat salvarea deoarece a facut un 60 cu 30 ...). Per ansamblu tensiunea e pe la 140/70.

Tot simte un dezechilibru + ameteli mari (care putin scad de la Betaserc 24mg) +senzatia ca nu are putere. De aceea zice ea ca nu iese din casa.

Edited by iordache4991, 16 June 2010 - 22:41.


#27
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Da...maine dim fa-i o glicemie pe nemancate si ar trebui totusi sa mai faca o serie de analize.

#28
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Acum nu mai fac split la topic, pentru că se continuă cumva tema inițială, dar vă rog să continuați discuțiile despre diabet la aria despre diabet zaharat!

#29
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 antigen, on 18th June 2010, 12:51, said:

se continuă cumva tema inițială


unde, unde?  :rolleyes:

mey baieti, daca nu stiti face diferenta intre hemoragie venoasa si arteriala, ce va face sa credeti ca nimeriti punctele de presiune?

hint - sunt pozitionate, in raport cu plaga, exact la fel cum ar trebui pozitionat garoul. deci daca confunzi arteriala cu venoasa, ii faci exact acelasi rau cu presiunea in puncte localizate fix in partea opusa.

in al doilea rand, hai sa ne gandim la cazurile in care ar fi cu adevarat nevoie de garou - poate va amintiti si paragraful care va invata ca un garou nu se lasa niciodata mai mult de 6 ore. sase.

deci chiar credeti ca cineva poate efectua presiunea in puncte, timp de ore in sir, cu aceeasi eficienta? nu mai vorbesc de faptul ca asta il impiedica sa efectueze concomitent alte manevre necesare.

Edited by charme, 18 June 2010 - 12:22.


#30
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Pe la post-urile 16-17 se face tranziția. :)

#31
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 antigen, on 18th June 2010, 13:27, said:

Pe la post-urile 16-17 se face tranziția. :)

yeap, sa nu pui garou' cand iei diabetu-acasa  :naughty:

daca reusesti sa imi arati pe pagina asta un alt post care sa aiba legatura cu "hemoragiile - pro si contra" il mananc.

acum imagineaza-ti ca am obiceiul sa deschid mai intai ultima pagina a unui topic si realizezi cam cum a sunat :)

#32
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009

 charme, on 18th June 2010, 13:22, said:

unde, unde?  :rolleyes:

mey baieti, daca nu stiti face diferenta intre hemoragie venoasa si arteriala, ce va face sa credeti ca nimeriti punctele de presiune?

hint - sunt pozitionate, in raport cu plaga, exact la fel cum ar trebui pozitionat garoul. deci daca confunzi arteriala cu venoasa, ii faci exact acelasi rau cu presiunea in puncte localizate fix in partea opusa.

in al doilea rand, hai sa ne gandim la cazurile in care ar fi cu adevarat nevoie de garou - poate va amintiti si paragraful care va invata ca un garou nu se lasa niciodata mai mult de 6 ore. sase.

deci chiar credeti ca cineva poate efectua presiunea in puncte, timp de ore in sir, cu aceeasi eficienta? nu mai vorbesc de faptul ca asta il impiedica sa efectueze concomitent alte manevre necesare.
Nu ai cum sa incurci!

La cea arteriala, sangele este rosu "aprins", curge pulsativ (in rimt cu bataile inimii), pe cand in cazul celei venoase, sangele este rosu inchis, si curge lin (lent), dar curge constant. Iar daca totusi vine vorba de garou, acesta se aplica la cca. 4-5 cm deasupra (in cazul celor arteriale - logic, sangele curge de la inima spre corp), si dedesubt in cazul celor venoase.

De incurcat, greu le incurci...
Scuzati de offtopicul de 1 pagina.

Edited by iordache4991, 18 June 2010 - 20:52.


#33
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
corect. cu conditia sa fi citit mai intai chestiile astea, ca nimeni nu le stie by default.

atunci imi explicati si mie unde-i riscul sa pui garoul gresit?  :rolleyes: sa-l strangi prea tare, sa nu-l largesti periodic, sa-l tii mai mult decat e indicat, poate. dar sa-l pui gresit, cum scrie in primul post?

#34
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010

 charme, on 19th June 2010, 12:33, said:

corect. cu conditia sa fi citit mai intai chestiile astea, ca nimeni nu le stie by default.

atunci imi explicati si mie unde-i riscul sa pui garoul gresit?  :rolleyes: sa-l strangi prea tare, sa nu-l largesti periodic, sa-l tii mai mult decat e indicat, poate. dar sa-l pui gresit, cum scrie in primul post?
Si cine ar fi interesat sa le citeasca? Cati oameni din 10 sar sa acorde primul ajutor cuiva cazut pe strada? Sa fie vreo 5? Dar cati oameni stiu ceea ce au de facut pentru a nu-i agrava starea? Sa fie vreo 3? Eu propun sa iesim sa facem un sondaj de opinie...Cati stiu sa dea primul ajutor in caz de hemoragie? Cati vor sti sa puna corect garoul? cati vor sti sa identifice tipul de leziune(leziune arteriala sau leziune venoasa) ..iti spun eu..mult prea putini...de aceea ghidurile au fost facute si ulterior simplificate...cum e cazul garoului....s-a redus la a face doar compresie directa pe leziune.

#35
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009

 charme, on 19th June 2010, 12:33, said:

corect. cu conditia sa fi citit mai intai chestiile astea, ca nimeni nu le stie by default.

atunci imi explicati si mie unde-i riscul sa pui garoul gresit?  :rolleyes: sa-l strangi prea tare, sa nu-l largesti periodic, sa-l tii mai mult decat e indicat, poate. dar sa-l pui gresit, cum scrie in primul post?



Tot ce ai zis. De la a strange prea tare (tesutul si chiar membrul poate fi afectat prin circulatia sangvina oprita). De aceea trebuie sa-l largesti (la 15 min), si sa nu-l ti mai mult de 2 ore (stiam eu). De aceea primul lucru, este sa notezi ora la care ai pus garoul, ca ulterior, sa-l poti da medicului de la U.P.U.

Asta NUMAI in cazul in care hemoragia este severa (nu se opreste nicicum la compresie pe leziune).

Sa ma corecteze domnul doctor :) .

Pana la urma si compresia poate fi gresit pusa. Daca hemoragia este arteriala, si "impingi" din partea de deasupra a membrului in jos, poti sa-i faci mai mult rau. Presiunea trebuie sa fie proportionata pe toata partea lezata (daca e plaga).

Edited by iordache4991, 19 June 2010 - 16:37.


#36
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Da....mie mi-ar fi placut sa poarte fiecare cetatean la el vreo 2 pense hemostatice si niste ata pentru ligatura vasului...a..si un atlas de anatomie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate