Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Hemoragiile - pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Am postat aici, deoarece am o dilema:

Codul Rutier (si in general), multe persoane mentioneaza cuvantul "garou". Dupa cum stim (sau intuim), este un obiect, facut din cauciuc (sau improvizat din textile), prin care se opreste TEORETIC hemoragia (externa)


In urmatul Ghid de Prim Ajutor Calificat (luat de pe site-ul oficial SMURD CLUJ: http://www.smurd-clu...1301_manual.pdf ), se descurjeaza categoric folosirea acestia. Se tot explica, ca daca este pus in mod gresit: aici se refera ca in cazul hemoragiilor arteriale, garoul se pune DEASUPRA hemoragiei, iar in cazul celor venoasa, DEDESUBT. Daca se pune gresit, cei drept, omul risca sa moara.


In Codul Rutier,se invata, cum/cand/cat timp se pune (procedurile, pe care le stiu) - garoul.

Metodele generale, pentru hemostaza (oprirea hemoragiilor), este: compresia locului, presiunea asupra punctelor de presiune, ridicare membrului. Atunci de ce in codul rutier se mentioneaza atata de mult despre Garou? Este el util?

In Ghid se specifica ca toate hemoragiile se pot opri prin compresiuni/procedurile de mai sus. Daca ma uit la definita garoului, se zice, ca el ramane ultima solutie in cazul in care hemostaza esueaza....

Edited by iordache4991, 08 June 2010 - 18:38.


#2
Sorinache2010

Sorinache2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 24.05.2010

 iordache4991, on 8th June 2010, 19:34, said:

Am postat aici, deoarece am o dilema:

Codul Rutier (si in general), multe persoane mentioneaza cuvantul "garou". Dupa cum stim (sau intuim), este un obiect, facut din cauciuc (sau improvizat din textile), prin care se opreste TEORETIC hemoragia (externa)


In urmatul Ghid de Prim Ajutor Calificat (luat de pe site-ul oficial SMURD CLUJ: http://www.smurd-clu...1301_manual.pdf ), se descurjeaza categoric folosirea acestia. Se tot explica, ca daca este pus in mod gresit: aici se refera ca in cazul hemoragiilor arteriale, garoul se pune DEASUPRA hemoragiei, iar in cazul celor venoasa, DEDESUBT. Daca se pune gresit, cei drept, omul risca sa moara.


In Codul Rutier,se invata, cum/cand/cat timp se pune (procedurile, pe care le stiu) - garoul.

Metodele generale, pentru hemostaza (oprirea hemoragiilor), este: compresia locului, presiunea asupra punctelor de presiune, ridicare membrului. Atunci de ce in codul rutier se mentioneaza atata de mult despre Garou? Este el util?

In Ghid se specifica ca toate hemoragiile se pot opri prin compresiuni/procedurile de mai sus. Daca ma uit la definita garoului, se zice, ca el ramane ultima solutie in cazul in care hemostaza esueaza....

Pai banuiesc ca acest cod rutier este facut de politisti nu de medici.Probabil ca partea de prim ajutor a ramas la nivelul anilor trecuti (acum 20-30 de ani).daca ai examen invata-l asa cum este si roaga-te sa nu ai nevoie sa folosesti "sfaturile" de acolo.

#3
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Nu dau momentan nimic, dar intrebam ...e o contradictie mare.

#4
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

 iordache4991, on 8th June 2010, 19:34, said:

. Atunci de ce in codul rutier se mentioneaza atata de mult despre Garou? Este el util?

. Daca ma uit la definita garoului, se zice, ca el ramane ultima solutie in cazul in care hemostaza esueaza....
uite ca ti-ai raspuns singur la intrebare.

#5
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Intr-adevar oprirea hemoragiei se face actual prin compresia pe leziune.Daca s=a produs stoparea hemoragiei se poate aplica un pansament peste zona lezionata.

#6
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009

 Un_trecator, on 13th June 2010, 01:29, said:

Intr-adevar oprirea hemoragiei se face actual prin compresia pe leziune.Daca s=a produs stoparea hemoragiei se poate aplica un pansament peste zona lezionata.
Si daca nici in ruptul capului nu se opreste (nici dupa 20min de compresie asupra punctul hemoragic), folosesti sau NU garoul? In ghidul de prim-ajutor zice NU, in cod rutier zice DA ....... Avand in vedere cine a facut codul rutier, prefer varianta cu ghidul...

#7
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
ce pot zice...n-ar strica atunci sa ai la tine niste prafuri hemostatice....insa daca ai o sectiune de vase tot compresia o vei folosi pentru simplul motiv ca altceva nu ai la dispozitie...asa ca in acele 20 min de care zici tu apesi acolo si te rogi sa vina salvarea mai repede :D

#8
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
compresia stiam si inainte sa lecturez ghidul ca este cea mai buna pentru hemostaza. (acuma am aprofundat procedurile mai mult). Deci codul rutier = 0 si antic.

Edited by iordache4991, 15 June 2010 - 22:20.


#9
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Sa stii...codul rutier la chestiile astea e cam praf...tot niste cursuri de prim ajutor sunt baza

#10
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Ca si idee, e bun aceasta: http://www.smurd-clu...1301_manual.pdf ? La prima vedere. Ca de aici am scris toate nelamuririle pe forum! :lol:

Edited by iordache4991, 15 June 2010 - 22:39.


#11
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Mi se pare ok manualul ....chestii din el ar trebui sa le stie fiecare dintre noi...ca mergi pe strada si iti pica unu la picioare si te uiti la el sau treci mai departe nestiind ce sa ii faci

#12
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Cica e ghid de prim ajutor avansat. Practic e baza pentru a deveni paramedic. Si sunt rezumate, cele mai frecvente probleme cu care te confrunti odata ajuns la pacient: de la soc hipoglicemic, pana la diabet zaharat sau AVC (+ tratament de urgenta)

Edited by iordache4991, 15 June 2010 - 23:14.


#13
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Tratament de urgenta adika...oxigen..monitorizare...si cam atat.Paramedicii nu au drept de administrare a medicamentelor.
Insa pot pansa, pot pune pacientul in pozitii corespunzatoare patologiei acestuia.

#14
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Atata timp cat nu sunt medici disponibili, e de real folos si echipajul de prim ajutor. (pana vine medicul).

Daca exista medic disponibil, banuiesc ca trimit direct echipajul de terapie intensiva (daca gravitatea impune).

Oricum acel oxigen (sau ventilatia) administrata de paramadeci, precum si monitorizarea (si in unele cazuri administrarea de medicamente pe cale orala, dupa aprobarea medicului de garda, prin statie) poate face diferenta intre viata si moarte la un AVC de exemplu..

Edited by iordache4991, 15 June 2010 - 23:26.


#15
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
E util intr-adevar ..dar cam exagerata chestia cu viata si moartea...decat daca nu e in stop.

#16
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Oricum, sa stii sa efectuezi o hemostaza, sa stii primul ajutor in caz de RCP, coma diabetica, soc hipoglicemic, AVC, Insuficienta respiratorie, Insuficienta cardiaca, BCOP, este foarte util, deoarece, numai Cel de Sus stie cand ne putem intalni cu un astfel de caz.
Iar ca sa fiu ONtopic: Se vede ca, codul rutier a fost facut de catre un POLITIST (mai ales fazele de prim ajutor in caz de accident rutier ! :lol: )

Edited by iordache4991, 15 June 2010 - 23:37.


#17
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Stai putin....deci eu vorbesc de prim ajutor dat de trecatori pe strada...fara nici o pregatire medicala....eu daca merg pe strada sa zicem si dau de un cazut in strada, neavand cunostinte medicale, nu pot spune ce are..k e AVC, k coma hipoglicemica sau hiperglicemica ..eu vad doar un tip care e lat la picioarele mele.Si atunci ce ii fac? il pun in pozitie laterala de siguranta si sun la salvare.asta daca e inconstient, si respira respectiv are puls.daca e constient si poate vorbi il las asa sa stea cum vrea el si sun la salvare si ii dau eventual apa cu zahar daca zice k e diabetic.Asta ,repet,din perspectiva unui simplu cetatean care nu stie semnele bolilor.

#18
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009

 Un_trecator, on 16th June 2010, 00:50, said:

Stai putin....deci eu vorbesc de prim ajutor dat de trecatori pe strada...fara nici o pregatire medicala....eu daca merg pe strada sa zicem si dau de un cazut in strada, neavand cunostinte medicale, nu pot spune ce are..k e AVC, k coma hipoglicemica sau hiperglicemica ..eu vad doar un tip care e lat la picioarele mele.Si atunci ce ii fac? il pun in pozitie laterala de siguranta si sun la salvare.asta daca e inconstient, si respira respectiv are puls.daca e constient si poate vorbi il las asa sa stea cum vrea el si sun la salvare si ii dau eventual apa cu zahar daca zice k e diabetic.Asta ,repet,din perspectiva unui simplu cetatean care nu stie semnele bolilor.

Asta in cazul in care nu ai un glucometru la indemana. Am citit ca zaharul poate fi administrat chiar daca pacientul este in soc insulinic sau coma diabetica (in cazul in care nu avem la indemana aparatura, si nu stim sa facem diferenta intre ele). DAR daca avem la dispozitie un glucometru, si observam semne de coma diabetica (creste glicemia brusc), nu are sens sa-i dam zahar.....Nu?. Atunci: pozitia de siguranta, stabilire GCS, oxigenoterapie.

LE: Acuma am citit - era vorba de P.A dat de trecatori.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate