Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Hotel Maria Potos - Insula Thassos - Vacanta in Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010
Am considerat ca posturile tale complete pe SoftPedia Forum merita un topic , drept pt. care am facut un topic NUMAI cu posturile despre vacanta.
Multumim pentru efort
by moderator




Salutare tuturor. Am citit si preluat informatii despre acest topic (mai mult thred-ul vechi decat cel nou) si tin sa va multumesc pentru posturile utile, pe care le-am si pus intr-un .doc pe care-l iau cu mine.

Nu am apucat sa postez, pentru ca am fost ocupata sa citesc, oricum promit sa postez cand ma voi intoarce. Plec astazi la ora 23:30 prin agentia EDITAT, in Potos, vila Maria.  :thumbup:

Mai am cateva "mistere" neelucidate, sper sa nu fi sarit eu din greseala raspunsurile.

1. Am vazut ca exista traseu de autobuz, numit turul insulei, sau asa ceva. De asemenea am observat ca in programul autobuzelor postat de cineva pe forum, apareau doar 2 ore de plecare pentru aceste autobuze. Acum, eu m-as fi gandit ca un astfel de autobuz, ar trebui sa fie cam ca si turul Parisului de ex, adica, opreste la obiectivele importante, te dai jos daca vrei, vizitezi si pleci mai departe cu alt autobuz, cand vrei, dar asta ar fi imposibil daca se pleaca doar de doua ori din fiecare localitate. Asadar, ma puteti lamurii in legatura cu aceste autobuze, ce fel de traseu au, poti sa te dai jos din el si sa-l iei pe urmatorul, sau faci turul insulei numai stand in autobuz?

2. Toata lumea se teme de aricii de mare, eu am auzit ca se mananca, a incercat cineva?

Cam atatea intrebari imi mai vin acum in minte, dar voi reveni mai tarziu daca-mi mai amintesc ceva si daca primesc raspuns azi, avand in vedere ca nu suntem in sezon, s-ar putea sa nu intre nimeni.

Edited by ferrellroo, 06 June 2010 - 12:54.


#2
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010
Salutare tuturor,

Am revenit in tara pe data de 28, insa abea acum reusesc sa va scriu impresiile mele.

Asa cum am spus anterior am plecat cu agentia EDITAT si am stat la hotel Maria din Potos.

Drumul: aici nu am pream multe de spus, pentru ca am mers cu autocarul. Am traversat Bulgaria prin Sofia si am intrat in Grecia pe la vama Promachonas(sper ca am scris corect), cam asa merg toate autocarele indiverent de destinatia din Grecia.

Cazarea: a fost buna pentru banii pe care i-am dat. Curatenia se facea in fiecare zi, hartie la baie si prosoapele schimbate la 2-3 zile, patul destul de confortabil (prietenii nostrii spuneau ca e tare, dar eu am dormit bine pe el). Piscina curata, cu apa care se schimba continuu, dar nu am folosit-o decat intr-o seara si in ziua plecarii. Ca si minusuri, as putea sa spun ca desi se facea curatenie in fiecare zi, dulapurile cu vesela miroseau ciudat cand bagai nasul in ele (deci as putea spune ca se facea curatenie doar pe unde se vede), dar s-a rezolvat cu detergent de vase si nu am mai bagat vesela acolo pana la plecare. De asemenea, in baia noastra era o cadita ciudata de stat in fund, motiv pentru care ne-am cam chinuit cu dusurile pentru ca avea o parte inalta de pe care alunecai si o gropita care era fix cat picioarele de nu puteai nici sa te misti. Ce o fi fost in capul lor cand au luat asa ceva, nu stiu, ca doar nu te duci la hotel sa stai in cada  :angry: . Oricum prietenii nostrii aveau cadita normala de dus, asa ca nu gasesti asta in toate camerele, probabil puteam sa cerem sa ni se schimbe camera, dar nu am incercat. Patroana hotelului, foarte amabila, cand am venit am observat ca usile de la balcon nu se inchideau bine, a fost destul de socata de observatia noastra, spunand ca ei oricum lasa hotelul si toate camerele deschise, dar a trimis pe cineva imediat sa repare usa, cu toate astea am observat ca remarca ei era adevarata si dupa curatenie am gasit frecvent usa descuiata si usile la balcon larg deschise, lucru care ne-a cam scos din minti, dar nu a disparut nimic, asa ca ne-am calmat. Iata cateva poze cu camera de hotel.
Attached File  S73R0108.JPG   3MB   694 downloads Attached File  S73R0109.JPG   3.2MB   557 downloads Attached File  S73R0110.JPG   3.16MB   602 downloads Attached File  S73R0111.JPG   3.08MB   477 downloadsAttached File  S73R0112.JPG   3.05MB   631 downloads

Vremea: Mergem de ceva ani in extrasezon in Grecia, dar asta a fost cea mai rea vreme de pana acum, evident nu ma plang, pentru ca este un risc asumat si sunt constienta ca se putea si mai rau (am avut 2 zile proaste, 1 asa si asa, 3 ok, in schimb ultimele 2 au fost absolut superbe). Asa arata vremea pe fereastra autocarului, atuci cand ne apropiam de Kavala la sosire: Attached File  S73R0009.JPG   3.02MB   557 downloads si asa arata vremea in Kavala la plecare: Attached File  S73R0545.JPG   3.17MB   557 downloads  :death: sa mori de nervi si nimic altceva.

Precum spuneam, in prima zi cand am ajuns, ploua si era destul de frig. Oricum eram obositi dupa drum, asa ca ne-am plimbat prin statiune putin si am mancat la Poseidon, din pacate nu am poze cu mancarea pentru ca ne era foarte foame, dar pot sa va zic ce s-a mancat. Pentru ca ne era foame, am hotarat sa nu riscam cu fructe de mare sau alte lucruri prea "light" asa ca eu mi-am luat vitel cu sos de rosii (7E sau 7,50E nu mai stiu sigur), baietii si-au luat cate un cotlet de porc (6,5 E) iar prietena noastra care mananca putin si-a luat o salata greceasca. Atat cotletul cat si vita, au venit insotite de salata de varza cu morcov si cartofi prajiti (cartofii i-am ales noi, puteam sa mai alegem si orez sau carofi la cuptor), iar la sfarsit ne-a rugat patronul, sa ne alegem ce desert dorim (cafea, inghetata, frape sau prajitura, banuiesc ca prajitura era aceea cu gris) din partea casei. Dupa masa, ne-am intors la hotel unde trebuia sa ne intalnim cu ghidul din partea agentiei pentru a ne prezenta optionalele. Ceea ce m-a uimit la aceasta prezentare fata de altele ale aceleiasi agentii din alte parti, a fost faptul ca ni s-au dat destule informatii utile despre insula, mancaruri si obiceiuri, si parca nici nu a insistat asa de mult sa-i luam optionalele, nota 10 pentru Ghidul nostru Alina (hai 9 ca sa nu exagerez). Am hotarat sa luam de la ei croaziera pana la urma, pentru ca in urma plimbarii noastre nu descoperisem alte oferte si vroiam sa ne plimbam putin si cu vaporul. A costat 27 de euro de persoana si pot sa zic ca a fost pe masura asteptarilor, dar va povestesc cum a fost cand ii vine randul.

Plaja goala in ziua sosirii : Attached File  DSC02255.JPG   2.01MB   553 downloads

A doua zi, m-am trezit prima ca sunt mai matinala de obicei, si am observat un mare curcubeu pe cer: Attached File  S73R0113.JPG   3.18MB   320 downloads. In momentul asta mi-am zis ca s-a terminat cu ploaia si ca facem plaja. Era adevarata prima parte, nu a mai plouat, dar nici vreme de plaja nu era, era mai mult nor si destul de frig, asa ca am hotarat sa mergem in Theologos sa ne plimbam pe acolo si sa mancam miel la protap. Acestea fiind hotarate, ne-am indreptat spre statie ca sa vedem la ce ora avem autobuz, si cum mai aveam de asteptat, am mai facut mici cumparaturi prin statiune. Pe la ora 13, vine autobuzul, intrebam cat costa biletul, ni se raspunde 1,4 E, urcam in autobuz si iata-ne in drum spre Theologos: Attached File  S73R0124.JPG   3.17MB   289 downloads. Ajunsi acolo am incercat sa colindam ceva magazine, printre care am gasit si unul care avea expus un frumos razboi de tesut: Attached File  DSC02314.JPG   2.19MB   487 downloads, dar pentru ca am vazut ca erau in majoritate inchise, ne-am gandit ca e timpul sa mancam ceva. Am incercat sa mergem la taverna Stelios despre care citisem pe forum, dar era inchisa asa ca am mers in urmatorul loc in care am vazut un miel in tepusa in fata ochilor:Attached File  S73R0125.JPG   3.29MB   1086 downloads, am pus o poza ca nu stiu cum se cheama, poate va prindeti voi, iata inca una cu mielul in farfurie, din pacate, nu am pozat doar mancarea, asa ca va pun o poza cu noi cu tot:Attached File  DSC02319.JPG   1.95MB   939 downloads. Mielul costa 25E/kg, iar salata era separat, salata de rosii si castraveti, 3 E, vinul la carafa 9 E/l. Dupa masa, am plecat la plimbare prin sat, iata cateva poze: Attached File  S73R0132.JPG   3.3MB   367 downloadsAttached File  S73R0134.JPG   3.41MB   302 downloads Attached File  S73R0146.JPG   3.63MB   244 downloads Attached File  S73R0148.JPG   3.41MB   251 downloads Attached File  S73R0153.JPG   3.08MB   247 downloads . Foarte interesante mi s-au parut acoperisurile caselor (facute din piatra)Attached File  S73R0147.JPG   3.58MB   252 downloads. Ca si preturi prin magazine, pot sa spun ca mi s-au parut usor mai mici decat in Potos si usor mai mari decat in Limenaria (m-am uitat numai la uzo si masline ca asta vroiam sa cumpar). Am luat pana la urma un borcan de Kalamate 600g 2,80 E, unul de masline verzi tot 600g pe care nu-mi mai amintesc cat am dat, dar parca in jur de 2, si o punga de 500g tot verzi pe care am dat 2 E, dar am vazut-o la alt magazin putin mai ieftina :(. Continuarea povestirii, o voi scrie alta data pentru ca acum trebuie sa plec.

Edited by ferrellroo, 06 June 2010 - 12:50.


#3
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010
Am ramas datoare cu continuarea povestirii, nu am mai spus nimic pana acum pentru ca luni cand am ajuns la servici, am aflat ca plec in aceiasi zi din tara cu treburi, m-am intors ieri noapte si iata-ma pe forum.

Cineva intreba daca nu am observat ca data aparatului e din 2007; am observat, dar cam tarziu, prin ultimele 2 zile  :mellow:  , aparatul e folosit si de tatal meu si mama mea, probabil ca unul dintre ei s-a jucat la setari  :nonobad:.

Asadar, sa continuam. Seara cand ne-am intors din Theologos, ne-am hotarat sa gasim un club ceva, doar era sambata. Aflasem de prin statiune ca Bolero si celelalt club erau inchise inca (doar eram in extrasezon) si am hotarat sa incercam beach barurile, unde aflasem de pe forum ca exista muzica data tare si se danseaza. Inainte ne-am dus pe la Poseidon, unde ne invitase patronul sa-i gustam vinul (era si finala Champions League pe care nu vroiam sa o pierdem) acolo am mancat niste pyta(3,20E 2 portii fiecare portie contine 2 pyta ) cu Tzatichi(2,50 portia) (nu stiu daca am scris corect) si am baut si vin demisec rosu(8 E carafa), care ne-a placut foarte mult (precizez ca noua ne place mai dulce si asta asa era).  Attached File  DSC02361.JPG   2.39MB   638 downloads

Dupa finala, ne-am dus spre baruri ca sa vedem ce este pe acolo, si intr-adevar am gasit ceva distractie si am ales unul din ele (erau defapt 2 mai animate, iar unul era plin ochi, unul care avea si muzica mai buna, asa ca a trebuit sa ne multumim si cu celalalt, nu stiu numele). Am stat pana pe la 2 si ceva, cand a aparut si politia, care i-a obligat sa dea muzica mai incet. Preturi: coctail 7 sau 8 E, bere Amstel la halba mare 5 E (se aduc si alune si chips-uri), celelalte beri erau mai mici si mai scumpe. Cei care au barurile astea, au si sezlongurile pe plaja, eu cel putin nu am observat sa aiba si tavernele din Potos, asa ca puteti vedea preturile mai bine daca stati pe sezlonguri, noi nu am prea facut plaja in Potos, oricum in cluburile in care se danseaza, preturile sunt mai mari decat la taverne peste tot in Grecia, asa ca pregatiti-va cu altfel de bani pentru club.

In ziua urmatoare, am hotarat ca orice ar fi, facem plaja. Cu o zi mai devreme, mai iesise putin soarele si aveam sperante ca ziua asta nu va fi mai rea decat precedenta. Baietii au mai hotarat ca se trezesc mai inaintea noastra sa pescuiasca vreo 2 ore ca sa vada cum este zona. Aceasta este impresionanta captura: Attached File  DSC02402.JPG   2.08MB   454 downloads pe care au si eliberat-o dupa poza. Cand s-au intors inapoi dezamagiti, noi eram gata de plaja, iar soarele care fusese pe cer cam 30 de minute, disparuse in niste nori. Am zis ca mergem la plaja totusi, ca doar nu o sa ramana norii aia fix acolo. Ajunsi pe plaja, ne-am gandit sa mergem pana la San Antonio ca poate apare soarele pana ajungem acolo si vedem cum e si plaja aia despre care auzisem multe pe forum. Vazusem noi ca Limenaria era in soare, dar am zis ca vine si la noi. La San Antonio, nu era foarte frumoasa plaja, erau pietre pe nisip, pietre in apa si nici urma de soare. Legat de pietre, ne spusese ghidul ca iarna, apa aduce pietre pe diferite plaje, si trebuiesc curatate in Mai, asta nu fusese probabil curatata inca. Ne uitam inapoi, si vedem la Limenaria tot soare, asa ca luam decizia sa plecam pe jos spre Limenaria, gandul meu era sa incercam Metalia daca mai era soare, daca nu, sa ne plimbam prin oras ca tot era mai mare decat Potos.

Zis si facut... plecam... Attached File  DSC02414.JPG   2.02MB   599 downloads. Dupa o bucata buna de drum, ajunsi pe la Pefkari, iese soarele, asa ca ne oprim pe plaja de la Pefkari si facem prima noastra plaja in Thassos Attached File  DSC02418.JPG   2.02MB   485 downloads Attached File  DSC02419.JPG   2.14MB   353 downloads. Cam asa era cerul (o bucata din nor, aflata in mijloc ni s-a parut ca seamana cu un grec cu barba): Attached File  DSC02427.JPG   2.2MB   232 downloads.

In aproximativ 30 de minute, iar intra soarele in nor... In Limenaria, tot soare; ne gandeam deja ca ne urmaresc norii. Plecam spre Limenaria iar. Distanta intre cele 2 localitati ni s-a parut destul de maricica, ni se spusese ca sunt cam 4 km, eu as zice ca au fost cam 5, oricum putin mai mult de o ora de mers pe jos. Ajungem infometati si nu-mi mai aduceam aminte despre ce taverne citisem pe forum (am vazut cateva cunoscute dupa nume, dar nu ne-am oprit la nici una dintre ele), in final am ales taverna Palataki, de unde am si o poza cu meniul Attached File  DSC02448.JPG   2.38MB   787 downloads. Aici, s-au mancat urmatoarele feluri de mancare: caracatita la gratar: Attached File  DSC02449.JPG   2.07MB   705 downloads,
dorada Attached File  DSC02452.JPG   2.17MB   665 downloads, si peste sabie in plan indepartat: Attached File  DSC02451.JPG   2.06MB   647 downloads. Preturile se vad in poza cu meniul, asa ca nu le mai repet, dar pot sa va spun ca ne-a facut reducere de 13% care chiar s-a simtit la nota finala fiind singura data cand am mancat toti 4 cate un fel principal si am baut cate o bautua cu sub 40 E (38 a fost nota), pot sa mai spun ca era foarte buna caracatita (care nu era a mea, dar am gustat din ea), lucrul asta m-a surprins placut, pentru ca mai mancasem alta data si era gumoasa. Am auzit ca la celebra Irene in Potos, se facea reducerea de 15%, dar acolo Dorada costa 12E, aici era 10E.

In timpul mesei, a iesit soarele iar(intrase si aici putin in nor cand am ajuns), si nimeni nu a mai vrut sa mergem la Metalia, nici la cealalta plaja care se vedea in partea opusa, asa ca am facut plaja pe bucatica de plaja de langa port, nu a fost chiar o idee rea, pentru ca in aproximativ o ora, prietenii nostrii norii au acoperit iar soarele, asa ca am intrat prin magazine ceva timp, dupa care ne-am intors iar pe plaja cand s-a intors soarele. Desi ne gandisem ca nu vom intra in apa in ziua aia, ne-am razgandit cand am vazut ca un copil de 5-6 ani, era mai curajos decat noi si iata prima baie in mare: Attached File  DSC02474.JPG   2.33MB   618 downloads, daca te obisnuiai, nu era asa de rau. Pe la vreo 5 parca, am hotarat sa strangem definitiv si sa ne interesam de autobuz. Pe drum, am intrebat si la taxi care ne-a spus ca ne ia cam 5 E pana in Potos. La autobuz, stupoare 1,4 E cat ni se ceruse si din Potos pana in Theologos; era aceiasi cursa si cred ca biletul costa la fel indiferent de locul in care te opreai, numai ca distanta pana la Theologos era ~10 Km pe cand din Limenaria in Potos ~ 4 Km, iar daca inmultim 1,4 cu 4, suma rezultata e mai mare de 5 cat ne ceruse taxiul; concluzia: nu merita luat autobuzul asta pe distanta asta. Noi am hotarat sa plecam cu un taxi si daca tot nu mai aveam program fix cu autobuzul sa mai facem ceva cumparaturi. Am gasit aici, cel mai ieftin ulei de Thassos, din cel presat la rece 18 E cutia de 5 kg, pe care l-am si achizitionat cu ocazia asta; in Potos si Theologos era 20 E aceiasi cantitate. Am mai mancat cate un Gyros Pyta ca ni se facuse pofta, dar pot sa spun ca a fost cel mai prost pe care l-am mancat in viata mea, carnea era uscata si avea un gust putin ciudat, iar dupa un timp, am vazut cum a pus carne proaspata peste cea veche de pe aparat  :puke: , imi pare rau ca nu pot sa va spun ce fast food era ca sa-l ocoliti, ca mie mi-a facut o impresie foarte proasta, tot ceea ce pot sa spun este ca avea si clatite si ca in fata lui, era un altul care facea si el si clatite si Gyros. In concluzie, uscaturi exista peste tot, asa ca putina atentie nu strica, uitati-va mai ales la cum arata carnea pe tepusa si daca pare din mai multe straturi, mai ales daca straturile alea au culoare foarte diferita.

Cam atat ar fi de spus despre ziua asta, sper ca nu va plictisesc, mai am de povestit si urmeaza cele mai frumoase poze, sper sa continui maine ca azi imi este cam somn.

Edited by sweetheart_simy, 05 June 2010 - 01:02.


#4
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010
In ziua urmatoare am hotarat sa mergem la Aliki, daca vremea avea sa fie frumoasa. Ne-am interesat din timp de autobuz si am aflat ca singurul care merge acolo, pleca la ora 8 dimineata din Potos si ca singurul autobuz de intoarcere era la 17:10 in Aliky. Zis si facut... ne trezim dimineata devreme si plecam spre Aliky. Biletul de autobuz a costat 2,10 E, pentru cei interesati. Dupa un drum foarte frumos, ajungem la Aliky. Attached File  DSC02510.JPG   2.35MB   273 downloads

Despre Aliky ar fi de spus faptul ca este o peninsula care are 2 golfulete. Acestea sunt cele 2 plaje despre care s-a scris pe forum. Am fost mai intai la prima cea cu sezlonguri, dar era umbra (nu din cauza norilor de data asta) si batea putin vantul Attached File  S73R0208.JPG   3.37MB   362 downloads. Atunci ne-am dus sa vedem cum arata si cea pustie, care era superba, era soare si nu batea deloc vant Attached File  S73R0214.JPG   3.31MB   337 downloads Attached File  S73R0216.JPG   3.18MB   238 downloads , asa ca am ramas acolo.

Inainte de pranz, am plecat sa vedam putin ruinele: Attached File  S73R0231.JPG   3.62MB   121 downloads Attached File  S73R0232.JPG   3.7MB   91 downloads Attached File  S73R0235.JPG   3.4MB   66 downloads. Pentru ca am vazut niste comentarii cum ca aceste ruine ar fi doar 2-3 pietre, va prezint harta sitului insotita de explicatii Attached File  S73R0240.JPG   3.03MB   139 downloadsAttached File  S73R0239.JPG   2.9MB   148 downloads. Noi nu am vazut chiar tot ca ne-am ratacit putin prin padure si am ajuns de unde am plecat, adica la Aliky 1, mai precis am ratat punctele 7 si 8 de pe harta. Iata cateva poze din scurta noastra expeditie prin peninsula: Attached File  S73R0241.JPG   3.35MB   261 downloads Attached File  S73R0242.JPG   3.44MB   327 downloads Attached File  S73R0244.JPG   3.58MB   221 downloads Attached File  S73R0245.JPG   3.45MB   218 downloads Attached File  S73R0245.JPG   3.45MB   218 downloads Attached File  S73R0246.JPG   3.71MB   149 downloads Attached File  S73R0248.JPG   3.49MB   147 downloads Attached File  S73R0251.JPG   3.06MB   103 downloads Attached File  S73R0253.JPG   2.99MB   116 downloads Attached File  S73R0255.JPG   3.24MB   99 downloads Attached File  S73R0259.JPG   3.25MB   97 downloads Attached File  S73R0266.JPG   3.47MB   89 downloads Attached File  S73R0267.JPG   3.69MB   67 downloads Attached File  S73R0268.JPG   3.14MB   85 downloads.

Cand ne-am intors la plaja prietenii nostrii facusera "explorari" marine si au gasit tot felul de vietati si cochilii: Attached File  S73R0223.JPG   3.66MB   154 downloads Attached File  S73R0225.JPG   3.67MB   130 downloads Attached File  S73R0226.JPG   3.57MB   165 downloads Attached File  S73R0227.JPG   3.11MB   187 downloads Attached File  S73R0228.JPG   3.12MB   142 downloads Attached File  S73R0229.JPG   3.05MB   234 downloads Attached File  S73R0230.JPG   3.05MB   267 downloads Attached File  S73R0274.JPG   3.43MB   353 downloads. Iar mie mi s-a parut ca apa e tocmai buna pentru o baie Attached File  S73R0276.JPG   3.05MB   186 downloads.

Pentru ca se facuse ora 12, ne-am hotarat sa mergem in partea populata a peninsulei si sa stam la umbra pe sezlong. Peisajul din partea cealalta, este parca si mai frumos: Attached File  S73R0277.JPG   3.11MB   195 downloads Attached File  S73R0278.JPG   3.18MB   155 downloads Attached File  S73R0279.JPG   3.34MB   171 downloads Attached File  DSC02560.JPG   2.27MB   172 downloads, din pacate erau pietre multe si mari pe plaja si in apa iar vantul batea foarte tare, asa ca nu am putut sa stam mult aici. Am mers la masa la taverna de langa Beautiful Alice, desi luasem sezlonguri de la cea din urma, pentru ca ne-au suparat atunci cand i-am cerut baiatului care ne servise sa ne mai aduca 2 beri, mi le-a pus in mana si a zis sa-i aducem noi sticlele. Totusi poate la Beautiful Alice ar fi fost mancarea mai buna... Avand caracatita din ziua anterioara in minte, am zis sa-mi comand si eu una, mai ales ca avea tentacule frumos insirate la soare, dar a fost sub asteptari, cam prea facuta si gumoasa, nu am poze cu ea, in schimb calamarul umplut din imagine Attached File  DSC02583.JPG   2.03MB   545 downloads, a fost bunicel. Prietenii nostrii si-au luat frigaruile acelea grecesti, imi scapa denumirea in momentul asta, care nu au fost rele. Nu mai stiu preturile de aici, dar erau mai mari decat in Potos sau Limenaria cu aproximativ 1 E la portie, berea era 2,5 E (Amstel).

Dupa masa, am plecat inapoi pe plaja pustie, pentru ca aici ni se facuse frig de la vantul care tot batea, tot atunci ne-am hotarat ca in ziua urmatoare sa facem plaja tot aici, dar sa improvizam un umbrar pentru pranz si sa ne luam ceva de mancare la noi, pentru a nu mai fi nevoiti sa ne ducem pe plaja cealalta. La ora 17 am plecat in statie Attached File  DSC02597.JPG   1.83MB   180 downloads Attached File  DSC02605.JPG   2.38MB   211 downloads Attached File  DSC02607.JPG   2.26MB   102 downloads Attached File  S73R0280.JPG   3.09MB   107 downloads. Ajunsi la noi pe plaja din Potos, era ceva nor si batea vantul: Attached File  S73R0283.JPG   3.13MB   102 downloads Attached File  S73R0284.JPG   3.26MB   129 downloads, asa ca nu am mai facut plaja.

Ziua urmatoare am facut plaja tot pe Aliki si am luat cate ceva de mancare la noi, baietii au incercat sa pescuiasca si iata ce a iesit: Attached File  DSC02648.JPG   2.27MB   316 downloads, pun si dovada eliberarii capturii: Attached File  DSC02655.JPG   1.99MB   259 downloads. Noi fetele, innotand: Attached File  DSC02683.JPG   2.05MB   262 downloads. De data asta am mai avut soare la intoarcere de o baie si o plaja la piscina hotelului nostru: Attached File  S73R0314.JPG   3.17MB   238 downloads Attached File  S73R0315.JPG   3.11MB   157 downloads Attached File  S73R0320.JPG   3.12MB   157 downloads Attached File  S73R0323.JPG   3.48MB   137 downloads.

Revin mai tarziu cu detalii despre urmatoarea zi... croaziera.

Edited by sweetheart_simy, 05 June 2010 - 13:38.


#5
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010
Si am ajuns la croaziera.... Asa cum spuneam, am luat croaziera de la agentia cu care am mers, cu 27 de E. Cand am foast in Limenaria ne-am intalnit cu un cuplu de romani care fusesera cu noi in autocar si care se dusesera direct la un capitan in Limenaria si acesta le-a dat croaziera cu 20 E, dupa ce s-au tocmit ca initial le ceruse 25. Croazierele au semanat intre ele ca doua picaturi, exceptie facand faptul ca ei au avut doar cartofi ca si garnitura la pranz, noi am avut salata care continea cartofi si pe ei i-au dus la Alyki 1 pe noi la 2, cred ca mai mult datorita faptului ca i-am povestit noi ghidului nostru Alina ca acolo nu sunt pietre si ca dincolo mai bate si vantul. Vasul lor este cel care se vede intr-una din pozele de la Alyki. Una peste alta nu imi pare rau de diferenta de pret, pentru ca ne-am distrat si nu aveam de unde sa stim la inceput ca ajungem in Limenaria, precizez ca in Potos nu era nici un vas de croaziera care sa stea in port si mai era o singura agentie care organiza croaziera cu 25 de E, pe care am descoperit-o dupa ce am luat biletele. Cu toate astea va sfatuiesc sa cautati intai prin statiunile in care mergeti inainte de a cumpara optionale de la agentiile care v-au adus acolo. Este o regula valabila pentru toata Grecia, mereu agentiile noastre vor avea preturi mai mari decat alte agentii locale.

Acestea fiind spuse, sa va povestesc cum a fost. La ora 9:20 a venit sa ne ia vaporul Attached File  S73R0326.JPG   3.16MB   213 downloads pentru ca am vazut discutii, o sa va spun din start ca vaporul este destul de mic, cum se si vede in poza dealtfel, dar noi am fost 50 de persoane si am avut spatiu destul de mult; ne-au spus ca pe vas incap 70 de persoane si cred ca ar fi incaput. Si am plecat: Attached File  S73R0327.JPG   3.1MB   115 downloads Attached File  S73R0332.JPG   3.14MB   84 downloads Attached File  S73R0333.JPG   3.07MB   67 downloads Attached File  S73R0336.JPG   3.03MB   63 downloads Attached File  S73R0337.JPG   3.24MB   99 downloads.

Micul dejun este compus din paine, margarina si gem. Noi fusesm avertizati de catre cei din Limenaria pe care i-am intalnit la Alyki, asa ca mancasem in camera.

Ne-au oprit la un moment dat langa un sat de pescari, ne-au dat guta cu ace si momeala si am pescuit cam 30 de min. Pesti s-au prins, dar cam toti mici iata ce am prins noi: Attached File  S73R0342.JPG   3.14MB   322 downloads Attached File  S73R0343.JPG   3.04MB   314 downloads Attached File  S73R0345.JPG   3.01MB   445 downloads Attached File  DSC02742.JPG   2.35MB   220 downloads. Dupa pescuit, toata lumea a primit cate un paharel de uzo, din partea capitanului. Si ne-au dus spre primul loc de innot Attached File  S73R0356.JPG   3.4MB   269 downloads Attached File  S73R0359.JPG   3.17MB   122 downloads Attached File  S73R0360.JPG   3.11MB   76 downloads Attached File  S73R0364.JPG   3.27MB   74 downloads, am trecut si pe langa piscina naturala Attached File  S73R0378.JPG   3.56MB   220 downloads si am ajuns la locul de innot: plaja cu izvor natural, care am descoperit cu ocazia asta ca e chiar langa the Field: Attached File  S73R0391.JPG   3.42MB   147 downloads Attached File  S73R0392.JPG   3.28MB   96 downloads Attached File  S73R0393.JPG   3.37MB   71 downloads Attached File  S73R0394.JPG   3.44MB   94 downloads Attached File  DSC02757.JPG   2.19MB   205 downloads. Dupa innot, ne-au dus spre Alyki: Attached File  S73R0403.JPG   2.83MB   61 downloads Attached File  S73R0406.JPG   3.07MB   67 downloads Attached File  S73R0411.JPG   3.28MB   55 downloads Attached File  S73R0413.JPG   3.3MB   67 downloads. Cand am ajuns acolo, am descoperit ca undeva in partea stanga, exista inca o plaja mai mica si mai ascunsa ochiului, probabil as fi putut sa innot spre ea de pe plaja pe care am stat. Daca as fi trecut de stanci, as fi vazut-o: Attached File  S73R0415.JPG   3.09MB   133 downloads. Iata si plaja noastra: Attached File  S73R0417.JPG   3.14MB   159 downloads Attached File  S73R0419.JPG   3.18MB   98 downloads pe care ne-au lasat cam o ora jumate.

Departandu-ne de Alyki: Attached File  S73R0431.JPG   3.24MB   98 downloads. Intorsi pe vas, ni s-a facut foame, din motive evidente: Attached File  DSC02805.JPG   2.02MB   296 downloads.
Dupa ce am salivat cam 15 minute, ne-au dat in sfarsit de mancare, judecand dupa micul dejun, credeam ca or sa ne dea cate o frigaruie, dar nu a fost asa, portia era indestulatoare: Attached File  DSC02814.JPG   2.26MB   537 downloads s-au dat cate 4 frigarui plus salata care contina si cartof fiert, vin si cola. Dupa ce a fost toata lumea servita, s-a pus pe masa un platou mare cu frigarui si restul de salata, astfel incat toata lumea a mancat pe saturate (acum nu stiu daca restul de frigarui nu erau diferenta de la 50 la 70 de persoane cati am fi fost daca era vasul plin, dar oricum 4 frigarui sunt cat o portie la taverna si te cam satura).

La ceva timp dupa masa si dupa ce s-a incins o zorba in jurul mesei, ne-au dus sa innotam in dreptul unei plaje, care din cate ne-am dat seama era in curs de amenajare Attached File  DSC02827.JPG   2.01MB   370 downloads. Apa era limpede si cu pietre mari pe care puteai sa stai cu picioarele, motiv pentru care, m-am incaltat cu pantofii de innot, oricum nu m-am dus la mal, pentru ca utilajele din poza de mai sus nu m-au tentat sa le vad de aproape. Cei care s-au dus, nu aveau inaltaminte si nu au patit nimic, iar singura piatra pe care am stat cu picioarele parea destul de fara arici.

La scurt timp dupa baie, s-a incheiat si croaziera. In portul din Pots a avut loc singura intamplare care m-a deranjat cu adevarat: dupa ce noi avusesem chef de dans mai devreme si chiar se dansase, dar muzica a ramas incet si nu a animat nimeni distractia, ajunsi in port, cand noi ne pregateam sa coboram, au dat muzica tare si Alina ghidul nostru a inceput sa danseze. Inteleg ca vor sa-si atraga turisti, dar mi s-a parut de prost gust, putea sa faca acelasi lucru si cand noi am avut chef sa dansam nu acum cand eram cu bagajele stranse ca sa coboram :cursing:.

Una peste alta, trecand peste ceea ce ne-a deranjat, ne-am simtit bine pe vas si iata-ne coborand in Potos: Attached File  DSC02834.JPG   2.19MB   374 downloads.

Ajungand destul de devreme, am ramas pe plaja din Potos, asta a fost singura data cand am stat acolo. Nu este o plaja rea, dar sunt pietricele la intrare in apa, care te cam deranjeaza la talpi, eu am intrat cu pantofii de innot din cauza asta. Pentru sezlonguri am facut consumatie de la un bar, am luat cate o bere mica Amstel pe care cred ca am dat 3 sau 4 E, oricum preturi mult mai mari decat la taverne la sezonguri, dar nu trebuie sa va luati decat o singura bautura de la ei si apoi luati de la magazin.

Am cam obosit, asa ca va povestesc plecarea din ziua urmatoare alta data.

View PostCrassus, on 6th June 2010, 09:48, said:

Buna frumoase poze,poti sa ne spui unde au pescuit baieti si cu ce momeala.

View PostBazil-68, on 6th June 2010, 10:08, said:

Scuze,...dar dupa captura ,pare ca au dat cu un carlig gol ! :crying:

Buna, nu au dat la carlig gol ci la paine si o sa radeti... la piept de pui fript, ca asta au avut. Au folosit numai undite de 3-4 m, s-a prins ceva mai mare, dar s-a ascuns intr-o mica grota si nu a fost chip sa-l scoata de acolo. Oricum au facut asta "just for fun", nu incercam sa spun ca un pescar experimentat si cu momeala si sculele potrivite nu ar prinde peste.

Locul de pescuit:

Attached File  S73R0216.JPG   754.98K   243 downloads

Edited by ferrellroo, 04 July 2010 - 12:49.


#6
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010
Incerc sa scriu finalul, desi cam in 20de minute, plec la mare, sper sa reusesc sa termin, in caz contrar, o sa postez ceea ce am apucat sa scriu si o sa termin alta data.

Asadar a venit ziua plecarii. Dimineata am stat la piscina, ca nu aveam timp sa mai facem ceva interesant: Attached File  S73R0453.JPG   3.43MB   251 downloads.

Pe la 12, cand am plecat la masa, am facut si singura poza in care se vede Hotel Maria, pentru cei care doresc sa vada si exteriorul: Attached File  S73R0468.JPG   3.65MB   365 downloads.

Gata plec, nu am scris prea mult, dar postez.

#7
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010
In sfarsit reusesc sa mai scriu ceva. Am cam fost plecata din Bucuresti in weekenduri si nu am apucat sa intru pe forum. Apoi, nu mai mergea drop down list-ul de atasamentele existente cu internet explorer, ori am eu un virus , ori e ceva in neregula cu site-ul, acum folosesc Opera si merge.

Am plecat asadar la masa, iarasi la Poseidon unde am incarcat sa cer niste chiftele cu branza la mijloc facute pe gratar despre care ne spusese ghidul. Patronul a parut sa inteleaga ce vreau sa spun prin "meatballs with cheese" asa ca i-am cerut sa ne aduca asta. Ceea ce am primit insa, a fost asta:Attached File  DSC02901.JPG   2.12MB   525 downloads Attached File  DSC02902.JPG   2.3MB   329 downloads nu ne-a parut rau pentru ca a fost bun, era carne de miel cu legume (ca un ghiveci, dar cu carne de miel) si deasupra un strat de cascaval. Din pacate, nu mai stiu cat a fost portia (detaliile se cam sterg). Prietenii nostrii au mancat salata greceasca Attached File  DSC02897.JPG   2.19MB   489 downloads si tzatziki cu pita Attached File  DSC02898.JPG   2.12MB   380 downloads, despre ale caror preturi v-am mai spus.

Dupa masa am fugit si am luat bagajele ca autocarele ajunsesera deja. Bagajele erau deja puse la receptie, pentru ca atunci cand sunt grupuri venite prin agentie, camerele se elibereaza la ora 9, uitasem sa va spun acest amanunt. Din graba, am uitat uleiul de masline, lucru de care mi-am dat seama abea aproape de ferry, am vorbit cu ghidul din autocar, care a sunat ghidul din statiune care mi l-a gasit acolo unde-l lasasem si mi l-a trimis cu urmatorul autocar care pleca spre Bucuresti peste 3 zile si astfel l-am recuperat.

Dupa toata povestea asta, am ajuns la ferry: Attached File  S73R0469.JPG   3.09MB   219 downloads unde am hranit pescarusii. A urmat vizita de Kavala: Attached File  S73R0490.JPG   3.09MB   122 downloads , aici am avut noroc, pentru ca ajunsesem la ora pauzei de masa si ghidul ne-a intrebat daca vrem blanuri, eu am tipat tare ca nu, altfel probabil am fi vizitat magazinul de blanuri cum povesteau unii pe forum. Pentru ca nimeni nu a spus ca ar vrea blanuri, ne-a lasat undeva relativ aproape de cetate si timp de 2 ore fiecare s-a plimbat pe unde a vrut. Noi am ales sa urcam la cetate: Attached File  DSC02933.JPG   2.22MB   115 downloads Attached File  S73R0494.JPG   2.98MB   82 downloads Attached File  S73R0495.JPG   3.08MB   66 downloads pe drum am mai gasit obiectivul numarul 4: Attached File  S73R0496.JPG   3.26MB   67 downloads Attached File  DSC02932.JPG   2.22MB   96 downloads. Cetatea nu este foarte spectaculoasa, in schimb privelistea merita drumul pana acolo. Contine un amfiteatru care pare a fi folosit pentru spectacole si din cauza asta cosuri de gunoi metalice au fost infipte in piatra veche, piatra e acoperita cu lemn, nu cred ca seamana prea bine cu originalul: Attached File  S73R0500.JPG   3.39MB   359 downloads, cel mai interesant a fost turnul, in care se putea urca, oferind ceam mai buna priveliste asupra orasului: Attached File  DSC02938.JPG   2.02MB   146 downloads, apoi mai erau depozite de mancare si arme, o cladire folosita drept garnizoana, nu prea interesante din punctul meu de vedere: Attached File  S73R0512.JPG   3.13MB   50 downloads Attached File  S73R0517.JPG   3.47MB   98 downloads Attached File  S73R0520.JPG   3.16MB   36 downloads Attached File  S73R0521.JPG   2.98MB   24 downloads Attached File  S73R0522.JPG   3.11MB   29 downloads Attached File  S73R0523.JPG   3.6MB   87 downloads. Privelistea de pe zidul cetatii: Attached File  DSC02968.JPG   2.48MB   79 downloads Attached File  S73R0524.JPG   3.11MB   58 downloads Attached File  S73R0525.JPG   3.43MB   41 downloads Attached File  S73R0526.JPG   3.37MB   38 downloads Attached File  S73R0528.JPG   3.06MB   35 downloads Attached File  S73R0529.JPG   3.49MB   37 downloads. Pe drumul de coborare:  Attached File  S73R0537.JPG   3.34MB   38 downloads Attached File  S73R0538.JPG   3.36MB   48 downloads Attached File  S73R0539.JPG   3.13MB   35 downloads Attached File  S73R0540.JPG   3.33MB   55 downloads Attached File  S73R0542.JPG   3.09MB   67 downloads Attached File  DSC02995.JPG   1.82MB   163 downloads.Cam atat am apucat sa vedem din Kavala, ar fi fost multe alte lucruri de vazut aici, dar sper ca data viitoare sa apuc sa le vad.

Aici se incheie si povestirea vacantei noastre, am vazut locuri frumoase, peisaje minunate si am facut baie intr-una din cele mai frumoase ape pe care le-am vazut pana acum. Au ramas multe plaje de incercat data viitoare, nu am vazut decat un colt al acestei insule si sper sa revenim curand.






Daca mai sunt doritori pentru astfel de topicuri ii rog sa ma contacteze pe PM.  
Multumesc frumos pt. efort.

Edited by ferrellroo, 05 October 2010 - 11:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate