Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dieta Dunkan

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
androooshca

androooshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.05.2010
salut! am 23 de ani, 166 cm si 62 de kg..deci un pic cam fluffy..desi inca din adolescenta ma lupt cu kilogramele in plus , sunt oarecum obsedata de greutatea mea si am tot timpul oscilatii de greutate. am reusit sa pun pe mine de la 56 kg  pana la 62 kg intr-un an, deoarece sun un soricel caruia ii plac dulciurile si recunosc ca nici metabolismul nu imi e aliat, deoarece pun pe mine si din privit. buuuuuun!
  prin urmare, m-am decis ca de maine sa ma apuc de dieta dunkan..pe scurt, e o dieta care se bazeaza pe proteine, doar pe proteine pe parcursul catorva zile (la alegere-3.5,7 sau 10)-ceea ce se numeste faza de atac, iar apoi combinarea legumelor in alimentatie. in faza de atac se slabeste rapid , iar apoi urmeaza faza de consolidare. am ales aceasta dieta deoarece eu sunt o mare carnivora..deci, pentru cei interesati, va tin la curent!

#2
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Fara sport, cred ca efortul e in zadar.De slabit, slabesti, dar mentinerea e problema. Oricum, iti doresc succes!

#3
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
De ce nu vreti sa intelegeti ca o cura de slabire n-are rost fara sport!? :deadtongue:
Eu am reusit performanta sa slabesc in 10 saptamani 25kg!!
Cum?Foarte simplu!Am redus portile,nu consum zahar,sare,dulciuri,paine,cascaval,lapte proaspat,sucuri,carne de porc,prajituri si inghetata!
Mananc carne de pui,peste oceanic,conserve de peste,fructe,legume,si beau apa plata ceaiuri,adica tot ce-i sanatos.
Mananc destul de regulat si tin evidenta caloriilor.FAC ZILNIC SPORT!Nu exista sa nu fac zilnic minim 12km cu bicicleta+munci usoare prin curte,gradina,casa,etc.
Am priceput ca daca vreau sa am rezultate trebuie sa-mi regandesc complet alimentatia si sa fiu mai activ.Nu-mi permit exceptii sau scuze!Refuz orice!Azi am refuzat o pizza cu salam,ieri n-am mancat friptura,samd!Nu exista ca din diverse motive sa nu fac o zi sport.Daca vantul e prea puternic pentru bicicleta,fac jogging!Daca consider ca am mancat putin prea mult,ma auto-pedepsesc si fac miscare suplimentara pentru a arde caloriile mancate.Indiferent de vreme,eu ies in strada si fac sport.
Eu fac o cura de slabire de tip low-carb.(consum redus de carbohidrati)
Pe langa toate astea mai consum aproape zilnic un baton pentru slabit si doua suplimente de tip "fat burner" care ajuta la cresterea metabolismului,eliminarea excesului de apa din corp si iti dau energie.
Am 1,82m si am avut in martie 121kg.Maine seara vor fi exact 10 saptamani de cand m-am apucat de sport+cura de slabit.Ieri m-am cantarit,am 96kg!!Asta fara sa pierd masa musculara!Din contra,am facut muschi destul de frumosi la picioare!

PS:Consum multe lichide si am grija sa consum zilnic destule proteine,vitamine si minerale.Daca nu as face treaba asta,mi-as risca viata!Nu recomand sa faceti ceea ce fac eu daca nu sunteti suficient de motivati si seriosi!(sunt convins ca nu e chiar sanatos :deadtongue: )La mine curele astea radicale au un efect puternic si de obicei rezultatele tin ~12luni.De data asta am hotarat sa transform cura mea de slabire intr-un mod de viata.Dupa ce imi ating scopul nu am de gand sa ma apuc iar de mancat ca porcu,ca vaca scapata in lucerna.NU!De data asta nu!Dupa ce termin cura de slabire o sa incep sa mananc cantitati putin mai mari de alimente si o sa-mi schimb suplimentele.O sa ma apuc de sala/culturism!Imi amintesc ca la 18 ani si 1,8m am avut 84kg si aveam un corp destul de bine dezvoltat. :rolleyes:Vreau sa depasesc conditia fizica ce am avut-o in acea vreme,vreau sa fiu mai bun!Vreau sa fiu multumit de aspectul meu fizic si sa ma bucur de rezultate si beneficii o perioada lunga de timp.

Mesaj pentru fetele obsedate de slabit:
La o inaltime de 1,60m e normal sa ai ~60kg!NU E MULT!E OK!Multi baieti prefera o fata cu forme(sa ai pe ce pune mana! :naughty: )si nici nu se uita la slabanoage de 45-50 kile!Multi prefera chiar si fetele mai plinute.(am zis plinute,grasute...nu monstrii de 100kg!)
Nu va mai tot faceti atatea probleme de greutatea vostra corporala pentru ca,credeti-ma pe cuvant,baietii se uita in primul rand la fetele mai "rotunjite" nu la 2skeletzi pe care le poti ridica cu o mana!!
Din pmdv e mai important ca o fata sa aiba un aspect ingrijit,sa fie curata,sa aiba o prezenta placuta,etc.
Nimeni nu va cere sa aratati ca Pamela Anderson sau Angelin Jolie.
Toti prietenii mei au visat la fete cu 90-60-90,top-model iar in prezent au prietene mici de statura,cu cateva kg in plus sau in minus in unele locuri si nu i-am auzit sa se planga in ultimii 3 ani!E bine sa ai un aspect fizic frumos/exceptional dar nu e crucial si nu e singurul lucru care conteaza.
Majoritatea care postati aici nu aveti nicio problema cu greutatea sau aspectul fizic.Problema este ca va uitati prea mult la TV si vreti toate sa aratati ca vedetele si top-modelele,ceea ce nu va cere nimeni si nici nu vrea nimeni!...si oricum nu se poate!

#4
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

 Neuronul_ganditor, on 6th June 2010, 00:33, said:

De ce nu vreti sa intelegeti ca o cura de slabire n-are rost fara sport!? :deadtongue:
Eu am reusit performanta sa slabesc in 10 saptamani 25kg!!
Cum?Foarte simplu!Am redus portile,nu consum zahar,sare,dulciuri,paine,cascaval,lapte proaspat,sucuri,carne de porc,prajituri si inghetata!
Mananc carne de pui,peste oceanic,conserve de peste,fructe,legume,si beau apa plata ceaiuri,adica tot ce-i sanatos.
Mananc destul de regulat si tin evidenta caloriilor.FAC ZILNIC SPORT!Nu exista sa nu fac zilnic minim 12km cu bicicleta+munci usoare prin curte,gradina,casa,etc.
Am priceput ca daca vreau sa am rezultate trebuie sa-mi regandesc complet alimentatia si sa fiu mai activ.Nu-mi permit exceptii sau scuze!Refuz orice!Azi am refuzat o pizza cu salam,ieri n-am mancat friptura,samd!Nu exista ca din diverse motive sa nu fac o zi sport.Daca vantul e prea puternic pentru bicicleta,fac jogging!Daca consider ca am mancat putin prea mult,ma auto-pedepsesc si fac miscare suplimentara pentru a arde caloriile mancate.Indiferent de vreme,eu ies in strada si fac sport.
Eu fac o cura de slabire de tip low-carb.(consum redus de carbohidrati)
Pe langa toate astea mai consum aproape zilnic un baton pentru slabit si doua suplimente de tip "fat burner" care ajuta la cresterea metabolismului,eliminarea excesului de apa din corp si iti dau energie.
Am 1,82m si am avut in martie 121kg.Maine seara vor fi exact 10 saptamani de cand m-am apucat de sport+cura de slabit.Ieri m-am cantarit,am 96kg!!Asta fara sa pierd masa musculara!Din contra,am facut muschi destul de frumosi la picioare!

PS:Consum multe lichide si am grija sa consum zilnic destule proteine,vitamine si minerale.Daca nu as face treaba asta,mi-as risca viata!Nu recomand sa faceti ceea ce fac eu daca nu sunteti suficient de motivati si seriosi!(sunt convins ca nu e chiar sanatos :deadtongue: )La mine curele astea radicale au un efect puternic si de obicei rezultatele tin ~12luni.De data asta am hotarat sa transform cura mea de slabire intr-un mod de viata.Dupa ce imi ating scopul nu am de gand sa ma apuc iar de mancat ca porcu,ca vaca scapata in lucerna.NU!De data asta nu!Dupa ce termin cura de slabire o sa incep sa mananc cantitati putin mai mari de alimente si o sa-mi schimb suplimentele.O sa ma apuc de sala/culturism!Imi amintesc ca la 18 ani si 1,8m am avut 84kg si aveam un corp destul de bine dezvoltat. :rolleyes:Vreau sa depasesc conditia fizica ce am avut-o in acea vreme,vreau sa fiu mai bun!Vreau sa fiu multumit de aspectul meu fizic si sa ma bucur de rezultate si beneficii o perioada lunga de timp.

Mesaj pentru fetele obsedate de slabit:
La o inaltime de 1,60m e normal sa ai ~60kg!NU E MULT!E OK!Multi baieti prefera o fata cu forme(sa ai pe ce pune mana! :naughty: )si nici nu se uita la slabanoage de 45-50 kile!Multi prefera chiar si fetele mai plinute.(am zis plinute,grasute...nu monstrii de 100kg!)
Nu va mai tot faceti atatea probleme de greutatea vostra corporala pentru ca,credeti-ma pe cuvant,baietii se uita in primul rand la fetele mai "rotunjite" nu la 2skeletzi pe care le poti ridica cu o mana!!
Din pmdv e mai important ca o fata sa aiba un aspect ingrijit,sa fie curata,sa aiba o prezenta placuta,etc.
Nimeni nu va cere sa aratati ca Pamela Anderson sau Angelin Jolie.
Toti prietenii mei au visat la fete cu 90-60-90,top-model iar in prezent au prietene mici de statura,cu cateva kg in plus sau in minus in unele locuri si nu i-am auzit sa se planga in ultimii 3 ani!E bine sa ai un aspect fizic frumos/exceptional dar nu e crucial si nu e singurul lucru care conteaza.
Majoritatea care postati aici nu aveti nicio problema cu greutatea sau aspectul fizic.Problema este ca va uitati prea mult la TV si vreti toate sa aratati ca vedetele si top-modelele,ceea ce nu va cere nimeni si nici nu vrea nimeni!...si oricum nu se poate!
tu crezi ca toata lumea are timpul tau sau posibilitatile tale??
daca vreti sa slabiti rapid, faceti waterfasting ( nu mananci nimic solid, doar bei apa si eventual daca nu te simti bine din cauza hipoglicemiei bei un suc natural de fructe) o saptamana si mai vorbim  :peacefingers: , iar apoi o dieta hipocalorica in care incepeti de la 1000 calorii pe zi si ridicand cu 100-200 in fiecare saptamana pana ajungi la 2000-2300. Asa se slabeste klumea si eficient. Dai pe putin 10-11 kg intr-o luna,dar trebuie sa ai vointa, eu cel mai mult am tinus 4 zile waterfasting, si in acea luna ma ajuns de la 90kg la 82, iar acum dupa 2 luni, fara sa tin nicio dieta, mancand gratare, mici , carnati etc am pus doar un kg, am 83. Am 1.87, deci nu eram foarte gras inainte. :P

Edited by errai, 06 June 2010 - 00:04.


#5
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
In primul rand cina a zis ca vrea sa slabeasca rapid?Eu vreau sa slabesc definitiv! :lol:
Nu cred ca se slabeste klumea si eficient crescand numarul de calorii!Eu de peste o luna consum constant intre 800-1000 calorii/zi.La inceputul curei de slabire consumam peste 2000 calorii.Cand mancam normal bagam cred si 4000-5000 calorii/zi in mine.
Ele trebuie reduse cu 100-200/saptamana si faza de 1000calorii e bine sa fie mentinuta o vreme!Asta e perioada in care slabest mult si constant.
Ceea ce povestesti tu acolo despre dieta cu lichide fara mancare solida face parte din capitolul " dieta minune"si efectele pe termen lung sunt egale cu 0.Daca in fiecare luna pui 1-2k intr-un an la cat vei ajunge?Nici eu nu pun repede la loc kilogramele slabite dar totusi,daca pun 12-15kg/an la loc atunci ce-am rezolvat?Nu,trebuie sa-ti schimbi modul de viata,nu sa ti cura de slabire cateva luni si dupa aceea sa revii la obiceiurile vechi.Numarul caloriilor se creste foarte incet si in functie de necesitatile corpului.In niciun caz 100-200 calorii pe saptamana!Ajungi prea repede la cantitatea initiala de alimente si corpul nu are timp sa se invete cu noile standarde.
In prima luna de cura de slabire sa dai jos 8-9kg nu e foarte mult.Eu in prima saptamana am slabit 5kg si in urmatoarele 3 saptamani inca 11kg!In primele zile slabesti repede pentru ca corpul elimina excesul de apa si se golesc intestinele+se elimina foarte repede o anumit cantitate de grasime care probabil ca e diferita de la om la om.
Sa vezi ca incepand cu luna a doua nu mai merge chiar atat de usor.La inceput am tinut cura fara sa fac sport.Sportul l-am introdus ulterior in program pentru " a forta" putin slabitul.

Acum,fiecare face cum crede.Eu mi-am spus parerea si vorbesc din experienta pentru ca nu e prima oara cand m-am apucat de slabit.

Cat despre timp si posibilitati...cred ca toata lumea care vrea sa slabeasca reuseste sa rupa 1 ora zilnic si gaseste un loc unde poate sa-si desfasoare activitatile fizice.
Nu cheltui mai mult de 200lei/luna pe suplimente.Eu zic ca-i suportabil,mai ales daca isi fac treaba.

Edited by Neuronul_ganditor, 06 June 2010 - 00:29.


#6
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

 Neuronul_ganditor, on 6th June 2010, 01:26, said:

In primul rand cina a zis ca vrea sa slabeasca rapid?Eu vreau sa slabesc definitiv! :lol:
Nu cred ca se slabeste klumea si eficient crescand numarul de calorii!Eu de peste o luna consum constant intre 800-1000 calorii/zi.La inceputul curei de slabire consumam peste 2000 calorii.Cand mancam normal bagam cred si 4000-5000 calorii/zi in mine.
Ele trebuie reduse cu 100-200/saptamana si faza de 1000calorii e bine sa fie mentinuta o vreme!Asta e perioada in care slabest mult si constant.
Ceea ce povestesti tu acolo despre dieta cu lichide fara mancare solida face parte din capitolul " dieta minune"si efectele pe termen lung sunt egale cu 0.Daca in fiecare luna pui 1-2k intr-un an la cat vei ajunge?
Glumesti nu??? tu vrei sa spui ca exista dieta care o ti, slabesti iar dupa aia mananci ca porcu si nu te ingrasi deloc??? :rolleyes: eu m-am referit ca am slabit 8 kg si am pus doar unul in 2 luni mancand nesanatos, fara dieta, sport 0, n-am mai avut grija de greutatea corporala in tot acest timp, iar eu cred ca a fost destul de eficienta.

 Neuronul_ganditor, on 6th June 2010, 01:26, said:

In prima luna de cura de slabire sa dai jos 8-9kg nu e foarte mult.Eu in prima saptamana am slabit 5kg si in urmatoarele 3 saptamani inca 11kg!In primele zile slabesti repede pentru ca corpul elimina excesul de apa si se golesc intestinele+se elimina foarte repede o anumit cantitate de grasime care probabil ca e diferita de la om la om.
Slabitul asta nu e sanatos pentru organism si nu as incerca asa ceva never, te simti bine o perioada, dar vezi efectele mai tarziu.
PS: In postul anterior, nu m-am referit la tine cu dieta, era pentru topic maker. :peacefingers:

Edited by errai, 06 June 2010 - 00:53.


#7
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Ok,am inteles. :peacefingers:


PS:Ieri m-am cantarit=>95kg!!! :thumbup: ,deci 26kg in 10 saptamani! :coolspeak:

#8
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am inceput si eu dukan, mai sunt colegi care au tinut? Ceva impresii?

#9
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da, a tinut o prietena, a slabit 25 kg in 3 luni. inca e in faza de stabilizare...sau cum s-o numi. a avut super rabdare...m-ar tenta si pe mine dar nu stiu daca am atata rabdare.

#10
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

 katlin, on 5th March 2012, 19:01, said:

Am inceput si eu dukan, mai sunt colegi care au tinut? Ceva impresii?

Am o luna si ceva de dieta cu mici abateri, se mananca bine si se slabeste :coolspeak:
Ptr. care nu stiu e o dieta pe baza de proteine de lunga durata.
Pun o POZA sa vedeti diferenta.

#11
aida_mirel

aida_mirel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2010
Si eu vreau sa tin dieta dukan. Am nascut acum 3 luni si am 25 de kg in plus. Sport nu am timp sa fac, din pacate :(.

#12
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 aida_mirel, on 18th April 2012, 19:33, said:

Si eu vreau sa tin dieta dukan. Am nascut acum 3 luni si am 25 de kg in plus. Sport nu am timp sa fac, din pacate :(.


alapteeeeazaaaa...vei slabi!

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006

 aida_mirel, on 18th April 2012, 19:33, said:

Si eu vreau sa tin dieta dukan. Am nascut acum 3 luni si am 25 de kg in plus. Sport nu am timp sa fac, din pacate :( .

Nu-mi spune ca nu poti gasi 15 minute/zi pentru sport. Nu pot sa cred asa ceva.

#14
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Nu incercati dieta DUkan.Cunosc destule persoane ce au dat in mancat in exces(binge eating). +dietele sarace in carbohidrati duc la ingrasare imediat ce exagerezi 1-2 zile

#15
miftel

miftel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.12.2011

 richelieu, on 19th April 2012, 10:32, said:

Nu-mi spune ca nu poti gasi 15 minute/zi pentru sport. Nu pot sa cred asa ceva.


...zise sportivul din tine. :roflmaofast:

Ps:tu chiar la toate te pricepi,caci te vad activ in (cam) toate topicurile...esti un fel de Monica Tatoiu sau poate esti chiar ea deghizata... ma rog,nu asta conteaza! Hai,baga mare ,fa "sport" pe tastatura! :peacefingers:  Mai ai de atras cativa aplaudaci si-ti faci armata...cardinale! :roflmaofast:

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Ontopic ai ceva de spus, sau ai trecut pe-aci doar pentru a-ți scuipa frustrarile?

De fapt chiar ....care-i contribuția ta reala pe aria asta? Ca eu unul n-am văzut decât aberatiile si încercări obosite de a-ți arata o presupusa superioritate......

#17
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 Juliee, on 19th April 2012, 18:30, said:

dietele sarace in carbohidrati duc la ingrasare imediat ce exagerezi 1-2 zile
Really ?! Asta da noutate :lol:

@miftel: te rog eu, nu-ti mai strica sanatatea scriind pe forumuri, intoarce-te la sportul/sanatatea ta, ca daca te amesteci cu plebea o sa te corupa si nu vrem asta, nu-i asa ? :rolleyes:

#18
Calm78

Calm78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.04.2009

 Juliee, on 19th April 2012, 18:30, said:

Nu incercati dieta DUkan.Cunosc destule persoane ce au dat in mancat in exces(binge eating). +dietele sarace in carbohidrati duc la ingrasare imediat ce exagerezi 1-2 zile
Eu folosesc în mod curent dieta cetogena ca sa slabesc, dupa perioade de excese gastronomice gen Craciun, Paste  -_- . O perioada de dieta Dukan, urmata de dieta Montignac pentru stabilizare este o formula foarte buna ca sa slabesti si sa nu pui kilogramele la loc. Una peste alta, culturistii folosesc in mod obisnuit dieta Dukan, careia ei ii spun cetogena, pentru definire. Uite un articol despre dieta proteica si unul despre Dukan, unde poti afla cam despre ce este vorba cu acest gen de diete:
Dieta proteica
Dieta Dukan

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate