Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Campania BitDefender 2011 Beta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#37
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
De uitat, se uită pe ele în ordine. Doar că asta nu înseamnă 1-2-3-...-n. Poate se uită pe module (sunt mai multe persoane care se ocupă de asta, poate fiecare e responsabil de altceva).

Apoi, nu e neapărat nevoie să se răspundă imediat. Problema asta a fost pusă și anul trecut, și s-a răspuns clar: NU se poate răspunde tuturor rapoartelor, din cauza numărului lor foarte ridicat. Erau 15200+ când am postat eu ultima dată (adică acum 4 zile), deci imaginează-ți și tu că este imposibil. Mai ales că mai sunt foarte multe buguri care trebuie verificate, indexate și înregistrate de la echipa de testing intern. Ar trebui o armată de oameni care să se ocupe numai de indexat buguri...și atunci, ar mai rămâne cineva să lucreze efectiv și la repararea lor?

Se răspunde în limita timpului disponibil, a priorităților, și a severității problemelor raportate. În plus, chiar dacă cineva îți citește un raport, dar nu îl poate verifica pe moment, e clar că nu se poate răspunde. Se va răspunde când se face minimul de testing necesar pentru a putea da un răspuns. Altfel, te-ai alege cu ”Thank you” și atât. Dar așa, toate răspunsurile pe care le primești (cel puțin, toate pe care le-am primit eu) spun dacă problema deja se cunoaște, dacă/când va fi rezolvată, etc... (chiar au fost câteva la care mi s-a spus că nu este bug, iar altele mi s-au trecut la Feature Request).


Și nu, nu se oferă suport pentru produsul BETA (niciodată nu s-a oferit). Singurul suport se face pe siteul beta și atât. În momentul în care va ieși versiunea finală, atunci va fi suportat oficial prin căile convenționale. Până atunci, e doar testare publică, fără garanții și obligații de niciun fel. Plus de asta, da, pe siteul beta am impresia că se uită direct echipa de dezvoltare/testing, nu mai trec prin nivelul de suport tehnic (totuși nu bag mna în foc pentru informația asta).

#38
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
M-am interesat special în legătură cu testarea pe mașini virtuale.

Răspunsul oficial a fost că:

Quote

Produsul nu este 100% compatibil acum cu masini virtuale, insa vrem sa il testam in beta pe masini virtuale
(am încheiat citatul :P )
Deci practic, se încurajează chiar și testarea pe mașini virtuale. :)

Ce am spus mai sus a fost doar părerea mea. Răspunsul din acest post este răspunsul oficial. Deci cei care vor să testeze BitDefender 2011 pe un sistem virtual, pot să facă acest lucru liniștiți și să raporteze problemele apărute.


Și ca noutăți, apărute și pe siteul BETA:
- astăzi au fost ceva probleme tehnice cu siteul BETA, astfel încât nu se puteau posta rapoarte noi. Problema a fost rezolvată în câteva ore, iar acum totul merge OK
- în următoarele câteva zile va ieși public Beta 2


Succes. :)

#39
ipstefan

ipstefan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 102
  • Înscris: 15.08.2008
Ultimele 30 de bug-uri verificate de ei din lista mea (aleatoriu intre datele 6-15 iunie) le-au clasat ca "Known Bugs". Daca eu postez de la inceput si ei imi zic ca-s known de ce mai au nevoie de mine atotstiutorii?

#40
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Geez... crezi că ești singurul care postează acolo? Sunt peste 16000 de rapoarte numai pe site-ul beta + echipa lor de testing internă, care face același lucru: testează! Crezi că fiecare găsește buguri unice?

Eu nu înțeleg ce vrei... dacă te tot plângi (ba că nu ți se răspunde, ba că ți se răspunde, dar și se spune că deja sunt cunoscute problemele), renunță. Nu te obligă nimeni la nimic. Și mie mi-au răspuns la majoritatea că deja sunt cunoscute. Mare brânză.

#41
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Beta 2:

http://download.bitd...1_32b-BETA2.exe

http://download.bitd...1_64b-BETA2.exe

#42
ipstefan

ipstefan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 102
  • Înscris: 15.08.2008
A aparut si beta 3.

Eu am renuntat sa mai caut bug-uri. Inca am issues trimise pe 6 iunie la care nu s-au uitat :))

Pana la urma castiga "none"-uri. Da asta e luam si noi ca si consolare o licenta.

#43
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Cam pe cand se preconizeaza o versiune finala? Mai am 68 de zile de licenta la BDTS 2010 si as vrea sa continui cu varianta 2011.

#44
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Cred ca la jumatatea lu' august. Asa a fost si in 2008 si in 2009 :)

#45
ylgUehT

ylgUehT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.11.2009
In afara de interfata "zglobie" cu o culoare de-a dreptul neplacuta pentru mine ce noutati aduce?
Am auzit ca e tot greoi .
Ceva optimizari multicore prin el ?
Macar stabilitatea a reaparut sau ...
Era bun rau BD 10 ,si ca interfata si ca resurse si ca tot :)
Un engine updatat si interfata de BD 10 putin stilizata era tot ce avea nevoie softul asta.

#46
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Beta 4:

http://download.bitd..._security/beta/

#47
ylgUehT

ylgUehT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.11.2009
Repet intrebarea :

View PostylgUehT, on 21st July 2010, 21:58, said:

Ceva optimizari multicore prin el ?


#48
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Avira AntiVir does it again: :)
TR/Dropper.Gen
Attached File  avira_FP.png   186.9K   22 downloads


View PostylgUehT, on 21st July 2010, 21:58, said:

Am auzit ca e tot greoi .
Ai auzit prost. Fără supărare. Și eu am auzit că Luna este făcută din brânză (cine n-a auzit asta, măcar odată? ). :P

Ce înțelegi tu prin ”greoi”?

View PostylgUehT, on 21st July 2010, 21:58, said:

Ceva optimizari multicore prin el ?
La ce te referi?

View PostylgUehT, on 21st July 2010, 21:58, said:

Macar stabilitatea a reaparut sau ...
La fel ca mai sus.

View PostylgUehT, on 21st July 2010, 21:58, said:

Era bun rau BD 10 ,si ca interfata si ca resurse si ca tot :)
Alții te-ar contrazice (inclusiv eu). Consumul de resurse era (proporțional) mai ridicat la v10 decât acum. În fiecare an consumul de resurse a scăzut.

View PostylgUehT, on 21st July 2010, 21:58, said:

Un engine updatat si interfata de BD 10 putin stilizata era tot ce avea nevoie softul asta.
Interfața generală e fix aceeași (unele dialoguri chiar au rămas neschimbate, exceptând ceva reformulări/rearanjări ale opțiunilor). Diferența este că are mai multe module/funcții, și ca rezultat interfața pare mai încărcată.

Culorile sunt subiective. Mie de exemplu îmi place interfața asta (spre deosebire de 2008, care nu mi-a plăcut mai deloc). La capitolul ăsta e imposibil să mulțumești pe toată lumea. Dar, repet, ca layout (exceptând modurile Basic și Intermediate), interfața a rămas neschimbată de la v7 până acum.

#49
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Total Security 32 bit

http://download.bitdefender.com/windows/desktop/total_security/final/en/msi2011/

Total Security 64 bit

http://download.bitdefender.com/windows/desktop/total_security/final/en/x64/msi2011/

Descarcati tot ce e in folder si rulati setup.exe

Edited by crysty2k5, 14 August 2010 - 19:42.


#50
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Nu e final. Va suferi modificări în zilele următoare (din câte am înțeles, ce se află acum acolo s-ar putea nici să nu funcționeze). În momentul în care kitul final va fi disponibil pe server, va apărea și pe site și va fi disponibil sub forma unui singur executabil.

#51
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
N-am scris ca e final.

Am pus doar ca a mai aparut un build(cred ca din seria RC).

La instalare nu spune nimic de beta.

Edited by crysty2k5, 15 August 2010 - 09:39.


#52
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Nu există seria RC. :) Dacă va fi, va fi anunțată oficial prin newletter. Nu se lansează nimic pe ascuns, deci stai calm. Tot ce apare neanunțat pe serverul de download sunt versiuni temporare, versiuni modificate și-așa mai departe. Nu se recomandă utilizarea și nici nu se oferă suport pentru produse care nu sunt lansate oficial, adică prin intermediul siteului. Serverul de download conține mai mult decât kituri oficiale.

Edited by alexcrist, 15 August 2010 - 12:06.


#53
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Da Cris, dar intotdeauna dureaza prea mult update-ul pe site. Si nu spun aici de BitDefender ci de toate soft-urile.

Un exemplu recent: le-a trebuit 12 ore celor ce la Mozilla sa puna link-ul de la beta 3 pe site, desi pe server si pe Softpedia era inca de dimineata.

Ai sa vezi ca dureaza cel putin 2 zile de cand apare kit-ul pe server si pana ajunge pe site.

Edited by crysty2k5, 15 August 2010 - 12:11.


#54
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Nu va fi așa. Totul se va face sincronizat atunci când va fi disponibil kitul final. Așa a fost și anul trecut, și acum 2 ani. Că vor exista diferențe între lansările pe diferite limbi, asta așa e. Întotdeauna există o anumită piață unde se lansează mai devreme. Dar atunci când e kitul disponibil, va fi pe site (vorbesc aici de siteurile ce aparțin direct de BitDefender, nu de partenerii oficiali sau redistribuitori, care sunt singurii responsabili de actualizarea propriilor siteuri).

Eu nu sunt la curent cu ce apare pe download. În schimb, dacă mai apare ceva și găsești, poți să mă întrebi că aflu imediat dacă e final sau nu. Promit să nu-ți fur ”exclusivitățile” :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate