Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Campania BitDefender 2011 Beta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

În această noapte s-a lansat campania BETA pentru următoarele versiune a produselor BitDefender pentru acasă.

________________________________________________________________________


[ http://image.messages.bitdefender.com/lib/fef81c7374670c/m/1/beta_2011_header.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
    
Dear Beta Tester,
  BitDefender is excited to notify you of the upcoming public beta   campaign for BitDefender Total Security 2011. This is will be an   opportunity for you to not only get an exclusive preview to our upcoming   release but also play an active role to help us build better products   for you.  We hope that you will take this opportunity and accept this   invitation.  


    Please go to
  [ http://image.messages.bitdefender.com/lib/fef81c7374670c/m/1/beta_2011_btn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  to subscribe to the BitDefender 2011 campaign.  
  [ http://image.messages.bitdefender.com/lib/fef81c7374670c/m/1/beta_2011_prizes.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  

  
  This year, we will be giving away one Apple iPad and one   Nintendo Wii to lucky prize winners. To qualify to win the   prizes, please make sure to follow the testing guidelines posted on the   BitDefender 2011 beta webpage.    

  The first BitDefender Total Security 2011 beta kit has been released   and is ready for download from:    For home and SoHo-based PC users, BitDefender provides comprehensive   protection against viruses, spyware, hackers, and other common e threats   that can lead to identity theft, loss of personal data and slow system   performance. BitDefender products utilize multiple proactive   technologies to identify even brand new threats and attacks - not just a   list of pre-existing viruses.  

  

  [ http://image.messages.bitdefender.com/lib/fef81c7374670c/m/1/beta2011_scn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]    

  
  
What's New in BitDefender 2011?
  
  • New! Redesigned and streamlined installation.  You install   and configure BitDefender 2011 in one step without having to reboot your   PC. It detects viruses before installing BitDefender and cleans your   computer to ensure optimal usage from install time.
  • New! Search Advisor warns you about unsafe pages displayed in   search results by checking each URL against the BitDefender online URL   database.
  • New! Firewall Troubleshoot Wizard guides users and solves   most common problems related to internet, printer or remote office (VPN)   connectivity.
  • New! Performance Optimizer shows which applications are   slowing down the PC and suggests corrective actions. The Optimizer   includes memory and CPU usage gauges that show the last 60 minutes   activity for each application running on your PC.
  • New! The protection level adapts to the processing power of   your computer by adjusting settings to match the available memory and   CPU type. This allows the user to fully be protected without slowing   down the computer.
  • New! Basic and intermediate users can customize the dashboard   by adding shortcuts to their favorite sections or actions.
  • Improved! Smart Schedule provides maximum performance with   system load analysis so tasks like on-demand scanning are suspended, to   free-up resources for other processes, such as a media player or games.
  • Improved! Improved usability with typical (easy) vs custom   tune-up options.
  • Improved! Select the interface that best matches your   security needs and knowledge. Basic, Intermediate, and Expert users can   select the interface that best suits their needs.  Most sections of the   product have been redesigned to support basic and intermediate users.
  
System Requirements
  
  • Microsoft Windows XP SP3 (SP2 for x64), Vista (SP1), Microsoft   Windows 7
  • Internet Explorer 6  (Internet Explorer 7 recommended)
  • Memory(RAM): 512MB (Windows XP), 1 GB(Windows Vista, Windows 7)
  • CPU: 800Mhz
    Hoping that you will accept this invitation, we are looking forward to   receiving your feedback!  

  Best regards,
  The BitDefender Team


________________________________________________________________________



M-am jucat azi-noapte puțin cu kitul, într-un VM.

La partea de interfață, s-a schimbat destul de mult, însă feeling-ul e același. Câteva opțiuni au fost mutate, iar altele au dispărut (sau poate că nu apar în BETA1). Am găsit mici buguri de interfată, dar nimic serios până acum. Deși nu l-am tesat foarte mult (cam o oră și ceva), totuși mașina virtuală se comportă ca și cum nu ar fi instalat antivirus pe ea. Mașina virtuală respectivă este una cu XP SP2, pe care o folosesc la diferite proiecte, și care nu a avut până acum niciun produs de securitate instalat (deci am folosit-o câteva luni bune, cu diferite aplicații, și știu care era viteza de reacție... viteză care nu s-a schimbat deloc odată cu instalarea BD 2011, până acum). Nu mă hazardez încă să spun că este un mare pas, ci spun doar ce am observat în puținul timp în care l-am testat.


Ce mi-a plăcut:
- cel puțin partea de installer m-a impresionat. Așa cum se spune și în  mesajul de mai sus, nu mai e nevoie de restart. Installerul e complet  refăcut față de versiunile precedente, și înainte de toate începe prin  instalarea driverilor de securitate și asigurarea procesului de  instalare. Apoi continuă cu o scanare rapidă a sistemului (din câte am  înțeles, ceva tip clod-based, probabil bazat pe motorul QuickScan), iar  apoi se cer detalii de configurare inițială. Procesul efectiv de  instalare (acea fereastră gen ”please wait, copying files....”) nu mai  există, deoarece aceste operații se desfășoară complet în background. Mă  rog... cei care treceți rapid prin configurarea inițială s-ar putea să  trebuiască să așteptați până termină de copiat fișierele. Nu știu exact  ce și cum. :)

- Search Advisor - merge pe Google, Bing și Yahoo. Probabil numai pe aceste motoare merge. Testat pe IE6 (asta am în VM, sigur merge și pe IE7 și 8) și pe Google Chrome. Ce-i drept, nu am reușit să-l fac să afișeze altceva decât bulina verde, pentru că orice am căutat, ajungeam numa la site-uri legitime :D Mi-a dat totuși un semn de exclamare la un rezultat pe Google, pentru un link care ducea la ******, însă în alertă scria ”xml error”, deci bănuiesc că era o eroare de scanare, nu o alarmă falsă (ținând cont că e BETA1, primul public, sunt de așteptat).

- Antiphishing-ul - din câte am înțeles acum ceva timp, BitDefender încearcă trecerea modulului Antiphishing spre scanări euristice (nu numai pe bază de date de linkuri). Rezultat? Am intrat pe phishtank.com, am luat unul din primele linkuri (deci cele mai noi), l-am deschis în IE, iar BitDefender l-a blocat. L-am deschis în Chrome, și în Firefox, iar Google n-a zis absolut nimic rău despre el (nu am fost oprit să intru). +1 pentru BitDefender Antiphishing :)

- un lucru bun este că în Vulnerability Scan s-a băgat detecția setării de autorun și, printr-un singur clic, se poate dezactiva. Bineînțeles, asta depinde de fiecare dacă o va folosi sau nu. Nu este obligatorie.

- interfețele Basic și Intermediate au fost complet refăcute, iar acum pot fi customizate de utilizator. Nu mai sunt câteva opțiuni fixe, ci fiecare poate alege ce să vadă. Iar din Intermediate, se poate obține acces și la setări mai avansate (precum lista de reguli a firewallului). Modul Expert a rămas cam la fel.


Cam astea sunt lucrurile care mi-au sărit în ochi. Despre lucrurile mai avansate (antivirus, Firewall, etc...) nu pot încă spune prea multe, pentru că nu am avut timp să mă joc cu ele.
Ca funcționalitate pe termen lung nu mă pot pronunța încă.
Nici ce nu mi-a plăcut nu pot spune. La prima vedere nu mi-a sărit nimic în ochi, să spun că ”asta e aiurea”.

Un singur lucru m-a deranjat: la înscrierea în campania BETA, ești pus să îți dai câteva detalii despre sistem, și să alegi ce alt produs de securitate ai instalat. În lista de produse de securitate nu există opțiunea BitDefender, sau niciuna, sau Altceva (deci practic, utilizatorii BD trebuie să se mulțumească cu un alt produs competitor :P ). Problema asta deja am raportat-o, deci e posibil să se fi rezolvat, sau să se rezolve în scurt timp.


Enjoy, și succes la testing. :)


P.S.: Kitul de pe download vine cu 6 zile valabilitate. Asta deoarece înregistrarea produsului face parte din test scenarios. O cheie de înregistrare veți găsi pe siteul BETA, după ce vă înregistrați.


Edited by alexcrist, 05 June 2010 - 09:39.
Litere mâncate :-"


#2
RSFan

RSFan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 04.01.2009
Am sa-l testez in VM (nu am curaj sa-l testez pe propriul PC in conditiile in care nu e Stabil inca).
Voi reveni cu mai multe opinii despre BD in scurt timp.
:)

#3
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
Unde anume gasesc cheia pentru bitdefender beta pe site nu am gasit-o dupa ce m-am inregistrat !

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
După cum am spus, face pate din test cases. Deci o veți găsi la test cases.

Sunt două chei disponibile. Una în Installation and Configuration Wizard Test Cases și una la Product Registration and Activation Test Cases.

#5
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Mi-a plăcut că mi-a cerut să introduc parola arhivelor scanate. B)

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
In maxim o ora o sa fie stresat de mine.

#7
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View PostOfficial, on 5th June 2010, 11:27, said:

Mi-a plăcut că mi-a cerut să introduc parola arhivelor scanate. B)
Asta era și pe 2010. :)

Ce-i drept, nu era activă opțiunea în mod implicit și erau și ceva mai încâlcite setările acolo (vorbesc de setările unui task OnDemand). Acum e mai simplu cu o singură bifă.

Dacă dorește cineva un mic test, dar nu vrea/nu are unde să-l instaleze, am o mașină virtuală cu BETA1 instalat. Tocmai s-a jucat cineva pe ea, prin TeamViewer, și a fost mulțumit. Dacă e cineva interesat de un remote session prin TeamViewer, să-mi dea PM pentru detalii. Bineînțeles, îmi rezerv dreptul de a refuza pe oricine după bunul meu plac, și să tai conexiunile active. Asta deoarece mașina virtuală respectivă nu este chiar una de test, ci am nevoie de ea în stare perfect funcțională pentru anumite proiecte. Deci dacă vrea cineva să încerce, precizez de la bun început că sunt complet excluse orice fel de teste de detecție/dezinfecție, sau instalarea unor programe adiționale. Puteți să vă jucați cu programul cât vreți, dar tot ce e în afara lui, e off-limits. :)


So...cine e interesat, PM. :)

#8
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

Quote

Deci dacă vrea cineva să încerce, precizez de la bun început că sunt complet excluse orice fel de teste de detec?ie/dezinfec?ie, sau instalarea unor programe adi?ionale.
mai tarziu am eu catva virusi pentru teste. (40)am sa vad eu ce detecteaza,  nu sun multi, si nu stiu sigur cat de periculosi pun si o poza cu ei.

EDIT: le fac in virtual. si normal ca vreau sa rulez acele malware.

Attached Files


Edited by ady1981, 05 June 2010 - 12:14.


#9
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
La capitolul detecție nu s-a schimbat absolut nimic. Motorul este același, baza de semnături e aceeași, rutinele generice și euristice sunt aceleași, și actualizate din aceleași locații.

Doar modulul comportamental (AVC/IDS) s-ar putea să fi suferit modificări (nu sunt sigur încă). Iar dacă vrei să testezi asta, înseamnă că va trebui să rulezi acei malware. Ceea ce nu e cam deloc recomandat pe un sistem real.

Edited by alexcrist, 05 June 2010 - 12:10.


#10
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
180 zile moka in campania beta daca inregistrati cu ambele chei de care spune chris :)

[ http://i45.tinypic.com/2ezsow4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by crysty2k5, 05 June 2010 - 14:16.


#11
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
La voi merge activarea online ? La mine spune ca nu sunt conectat la net chiar daca el(antivirusul) isi face update !

#12
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009
la mine nu isi face updetul?  imi spune ca nu se poate conecta cu serverul.si inca nu am primit licenta.

#13
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
licenta nu o primesti, ti-o iei singur de pe site.

A zis cris mai sus :)

#14
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Postady1981, on 5th June 2010, 16:10, said:

la mine nu isi face updetul?  imi spune ca nu se poate conecta cu serverul.si inca nu am primit licenta.
Dacă ești sigur că internetul merge corect și că nu ai nimic care să blocheze accesul, atunci pune bug report pe site. Updateul ar trebui să meargă fără probleme și fără a înregistra vreuna din cele 2 chei (eu încă nu am folosit cheile, și n-au fost probleme).


Pentru cei pasionați de testing, jucați-vă pe la Parental Control. Mi-am băgat mai devreme nasul pe-acolo și am schimbat la nimereală niște setări pentru userul curent, apoi am dat disable la modul, moment în care a crăpat. Nu prea am timp să retestez, dar dacă găsește cineva condiții de reproducere, puneți pe site. Nu vă feriți să postați buguri (repet: pe site, nu aici, sau prin alte părți), pentru că nu știți de unde sare un premiu pentru voi, la sfârșitul campaniei. Cu cât mai multe, cu atât mai bine. ;)

#15
sphynxsoft

sphynxsoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.12.2006

View Postalexcrist, on 5th June 2010, 13:09, said:

La capitolul detecție nu s-a schimbat absolut nimic. Motorul este același, baza de semnături e aceeași, rutinele generice și euristice sunt aceleași, și actualizate din aceleași locații.

Doar modulul comportamental (AVC/IDS) s-ar putea să fi suferit modificări (nu sunt sigur încă). Iar dacă vrei să testezi asta, înseamnă că va trebui să rulezi acei malware. Ceea ce nu e cam deloc recomandat pe un sistem real.


S-a schimbat insa o multime in toolbar-ul de antiphishing, care prinde acum nu numai phishingul, ci si url-urile care gazduiesc magazine virtuale inexistente, banci-fantoma etc. La fel cum s-au facut cateva modificari la motoarele AntiMalware, care nu sunt chiar vizibile cu ochiul liber. Avem acum detectie bazata pe cloud, precum si rutine extrem de agresive pe ariile critice din sistemul de operare (system32 / syswow64, Windows si Program Files) care sunt verificate cu motoarele clasice, apoi dublu-verificate pe hashuri in cloud.

Cat despre rulatul de malware pe sisteme reale, nu recomand. V-as sfatui sa rulati toate testele cu malware pe o masina virtuala. Daca rulati VMWare, asigurati-va ca debifati accelerarea CPU, pentru ca malware-ul modern detecteaza virtualizarea si refuza sa ruleze.

Inca doua vorbe despre produs: 1. Buildul beta nu contine chat encryption si nici home management. 2. Nu uitati ca release-ul este un BETA - de cateva bug-uri stim, pe altele le veti descoperi voi.

Pentru mai multe intrebari, va stau la dispozitie pe PM.

#16
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Intreb si eu, dece are kitul 220 de mega?

#17
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Pentru ca are definitiile la zi, net framework si alte chestii pentru instalarea offline completa :)

#18
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Mai au de lucru la UI

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate