Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Am fost la un medium

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
raulbv

raulbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.10.2009
As avea si eu nevoie de o lamuriere. Anul trecut am ajuns din pura curiozitate la o femeie care , din auzite, se spunea ca iti ghiceste absolut orice te intereseaza despre viata ta. Chestia a fost ca in momentul in care am intrat in casa ei cand m-a vazut a si inceput sa vorbeasca fara intrerupere doar uitandu-se la mine, iar tot ceea ce mi-a spus a fost 100% adevarat. Ce face ea de fapt: are o verigheta si o plimba cu 2 degete peste mana stanga a persoanei in cauza, iar in acelasi timp vorbeste parca citind lucruri din viata ta din palma. Cum poate fi posibil asa ceva? (La un moment dat am pus  o intrebare iar pentru a afla raspunsul a mers pe balcon ca sa vorbeasca cu cineva "invizibil") Ma lamureste si pe mine cineva in privinta mediumilor, ce fac ei de fapt?

#2
gelula19

gelula19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.02.2009
Te pacalesc. Ei spun lucruri general valabile cum ar fi: esti o persoana sensibila,inteligenta, iti iubesti parintii, ai suferit in dragoste bla bla bla :))

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Sunt niste sarlatani. Punct.

#4
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Exista unele fraze care se aplica tuturor, a fost si un experiment in legatura cu asta, dar nu-mi mai amintesc numele lui. Ideea era ca sunt unele lucruri general valabile, de genul ,,iti place sa vorbesti cu oamenii, dar cateodata ai nevoie de momente de singuratate".

#5
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postraulbv, on 4th June 2010, 12:19, said:

As avea si eu nevoie de o lamuriere. Anul trecut am ajuns din pura curiozitate la o femeie care , din auzite, se spunea ca iti ghiceste absolut orice te intereseaza despre viata ta. Chestia a fost ca in momentul in care am intrat in casa ei cand m-a vazut a si inceput sa vorbeasca fara intrerupere doar uitandu-se la mine, iar tot ceea ce mi-a spus a fost 100% adevarat. Ce face ea de fapt: are o verigheta si o plimba cu 2 degete peste mana stanga a persoanei in cauza, iar in acelasi timp vorbeste parca citind lucruri din viata ta din palma. Cum poate fi posibil asa ceva? (La un moment dat am pus  o intrebare iar pentru a afla raspunsul a mers pe balcon ca sa vorbeasca cu cineva "invizibil") Ma lamureste si pe mine cineva in privinta mediumilor, ce fac ei de fapt?
nu mai crede in spiridusi si fantome, ai oarecum o varsta

#6
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
sal. chiar crezi in asa ceva. folosesc niste cuvinte care te fac in asa fel incat sa crezi....ca si horoscopul (ai o datorie de dat, ai niste bani de luat, o sa-ti mearga rau azi.....nu e persoana sa nu i se intample ceva in ziua aceea........etc)
nu te-a intrebat daca ai avut o cumpana? toata lumea a avut...
VRAJEALA
Eu nu cred nici in vrajitorii, medium, nostradamus......D-zeu.....etc
Merg pe "mana" mea in viata...

inca ceva: daca imi spune numele si prenumele si in ce zi, luna, an m-am nascut, atunci cred cat de cat....dar asa....suntem in secolul 21, mileniul 3...trezirea

#7
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Intradevar marea majoritate sunt sarlatani. Iti spun vrute si nevrute, altii pescuiesc informatii despre tine intrebandu-te diverse, sau pur si simplu urmarindu-ti mimica fetei si isi dau seama in ce directie sa conduca "previziunile". Oamenii astia au un spirit de observatie foarte ridicat, si de cele mai multe ori iti spun chestii pe care ei le "citesc" din felul in care te prezinti.

#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Cunosc pe cineva care ghiceste in cafea. Nu o face pentru bani si nu oricui. Insa am ramas blocat de acuratetea prezicerilor ei. Are o bataie extrem de lunga-adica iti prezice chestii care se vor implini peste ani. Am cunoscut-o prin intermediul sotiei mele care o cunoaste din copilarie. I-a prezis modul in care  ne vom cunoaste, orasul in care ne vom muta si multe altele. Am avut o groaza de evenimente prezise si cand avem ceva mai complicat de facut apelam la ea. Este atat de precisa incat ma minunez de unde le stie. Din pacate este in varsta si ma intreb ce ne vom face cand nu va mai fi. E foarte comod si linistitor sa ai ceva de facut, sa pui mana pe telefon si sa suni sa afli ce ai de facut. E o persoana absolut normala, cu familie cu niste copii care au ajuns foarte bine. De multe ori stau si ma intreb-care-i explicatia logica a talentului ei?

#9
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Unul macar nu a spus ca vor veni niste ani atit de caldurosi. Unul nu a spus de acele incendii din Rusia.
In schimb acum 2 ani, a spus unul ca emisfera nordica va trece prin ceva...legat de foc. Dar altii nu au spus nimic. macar sa ne luam si noi climatizoare din timp.

Edited by NASTYPRIMUL, 15 August 2010 - 15:35.


#10
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Medium = sarlatan !!!
Daca faci rost de o revista sau carte despre psihologie, o sa vezi ca o persoana te poate citi din prima: tipul de mers, modul de a privi, cum te asezi, cat de relaxat pari, cat de repede vorbesti, ce haine porti, ce culoare au hainele tale... Astfel iti pot face un portret mai "individual".

Dar, de pe persoane ca voi, isi trage acel medium cate un Audi sau un Mercedes.

#11
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
mediumi nu exista .. cei care se dau drept mediumi sunt de fapt un fel de profileri

#12
-Elena-

-Elena-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.07.2009

View Postraulbv, on 4th June 2010, 11:19, said:

As avea si eu nevoie de o lamuriere. Anul trecut am ajuns din pura curiozitate la o femeie care , din auzite, se spunea ca iti ghiceste absolut orice te intereseaza despre viata ta. Chestia a fost ca in momentul in care am intrat in casa ei cand m-a vazut a si inceput sa vorbeasca fara intrerupere doar uitandu-se la mine, iar tot ceea ce mi-a spus a fost 100% adevarat. Ce face ea de fapt: are o verigheta si o plimba cu 2 degete peste mana stanga a persoanei in cauza, iar in acelasi timp vorbeste parca citind lucruri din viata ta din palma. Cum poate fi posibil asa ceva? (La un moment dat am pus  o intrebare iar pentru a afla raspunsul a mers pe balcon ca sa vorbeasca cu cineva "invizibil") Ma lamureste si pe mine cineva in privinta mediumilor, ce fac ei de fapt?

Marea majoritatea sunt niste mari sarlatani, care de pe urma persoanelor mai naive fac avere. Dupa felul cum te prezinti, acestia "te pot citi". Si oricum majoritatea lucrurilor care acestia le spun se potrivesc multor persoane.
Iar daca ar fi cineva care chiar sa poate vedea in viitor (sa zicem), ei bine ar fi o persoana la 1 milion (sau mai mult), deci... concluzia este sa nu crezi pe toata lumea care prezice viitorul/ghiceste in cafea etc. Pe vremea asta oricine se apuca de prezis.  :deadtongue:

#13
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Si totusi cum poti spune despre o persoana care iti zice amanunte din viata ta. ca e escroaca?
Sint anumite fraze stereotipice, dar sint cunoscute.
Faptul ca ei iau sume mari de bani pe asta, duce in timp la micsorarea capacitatilor. Dar cei ce sint modesti, sau chiar nu iau bani, nu sint escroci. Fiindca anumite caracteristici, de orice natura, practic se schimba intre oameni....prin bani. Se stie asta. Iar cel ce ia bani, la un moment dat isi termina acea capacitate. Nu numai in domeniul para. Si normal.

Eu nu am fost la nici un medium si nu am de gind sa ma duc, fiindca persoanele respective au capacitate mare de influentare. Si nu e  bine.

Edited by NASTYPRIMUL, 11 November 2010 - 15:35.


#14
ElCubano

ElCubano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 856
  • Înscris: 16.08.2010

View Postmngx, on 4th June 2010, 11:40, said:

nu te-a intrebat daca ai avut o cumpana?
Pai tocmai mi`ai dat una.

Un medium e un sarlatan !!!! canta cu elan poporu`. Io va zic, sa`mi caza cinstea, ai ce prorocesc  tinand in mana testicule merita vizita. Nu c`ar avea neaparata dreptate, da` intreaga ipostaza e dea dreptu` hilara.

Edited by ElCubano, 08 January 2011 - 20:33.


#15
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xswt8B8-UTM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SnowBlack, 22 January 2011 - 06:14.


#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Post-Elena-, on 11th November 2010, 13:26, said:

Marea majoritatea sunt niste mari sarlatani, care de pe urma persoanelor mai naive fac avere.
toti

View Post-Elena-, on 11th November 2010, 13:26, said:

Iar daca ar fi cineva care chiar sa poate vedea in viitor (sa zicem), ei bine ar fi o persoana la 1 milion (sau mai mult),
0 dintr-un infinit. singurul motiv pentru care exista mediumi si prezicatori este ca exista naivi, ca sa nu le zic prosti

#17
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Naivi vor exista mereu. Si cinici, la fel.
Si calea de mijloc...."eu nu stiu d'astea" :coolspeak:

Edited by NASTYPRIMUL, 24 January 2011 - 18:25.


#18
SoldierHair

SoldierHair

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 14.01.2011

 mngx, on 4th June 2010, 11:40, said:

sal. chiar crezi in asa ceva. folosesc niste cuvinte care te fac in asa fel incat sa crezi....ca si horoscopul (ai o datorie de dat, ai niste bani de luat, o sa-ti mearga rau azi.....nu e persoana sa nu i se intample ceva in ziua aceea........etc)
nu te-a intrebat daca ai avut o cumpana? toata lumea a avut...
VRAJEALA
Eu nu cred nici in vrajitorii, medium, nostradamus......D-zeu.....etc
Merg pe "mana" mea in viata...

inca ceva: daca imi spune numele si prenumele si in ce zi, luna, an m-am nascut, atunci cred cat de cat....dar asa....suntem in secolul 21, mileniul 3...trezirea
MONSTRULE

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate