Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Un Calculator,mai multi provideri net

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
lordus

lordus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2009
As dori sa stiu si eu cum este posibil daca am un calculator si mai multe conexiuni cu diferite firme sa mearga toate in acelasi timp?In primul rand ar trb sa imi cumpar ip-urile si sa vb cu cei de la firma de net!Dar conexiunea in sine???

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlordus, on 4th June 2010, 09:33, said:

As dori sa stiu si eu cum este posibil daca am un calculator si mai multe conexiuni cu diferite firme sa mearga toate in acelasi timp?In primul rand ar trb sa imi cumpar ip-urile si sa vb cu cei de la firma de net!Dar conexiunea in sine???


Mai multe placi de retea in sistem, cate una pentru fiecare conexiune. Un router, nu SOHO, ceva gen Cisco, mikrotik, cred ca si pe astea poti pune un IP routabil pe fiecare interfata in sine, nu am incercat, sau orice alt tip de router pe care poti pune un IP de la provider pe o interfata. Daca ai 4 provideri, 4 conexiuni, ai nevoie de 4 placi de retea sau un router cu 4 - 8 interfete si pe 4 din ele pui IPurile de la provideri cate un ip pe o interfata. Sa nu pui sarmele de la 4 provideri intr-un switch fara management ca traficul de la un provider ajunge si in celelalte retele si invers.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
un router cisco cu 4 interfete wan costa enorm
mai ieftin gasesti unul cu doar 2 interfete, edimax sau drytek la 150-200 eur
oricum, sa nu te astepti ca sa mearga internetul la viteza pur si simplu adunata din fiecare conexiune
poti seta ca o parte din trafic sa mearga pe o conexiune si alta parte pe alta conexiune, unele porturi pe o conexiune, restul pe alta, o conexiune sa fie principala si cealalta sa intre cand prima este depasita de incarcare, etc.
in nici un caz nu vei dubla viteza de download pe torente, poate doar cu 2 clienti de torent separati care merg pe porturi diferite, setate fiecare pe cate o conexiune

#4
lordus

lordus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2009
Pai nu vreau sa dublez viteza,dar vreau sa imi meraga amandoua in acelasi timp ca si cum ar fi unul singur!

#5
24kpwn

24kpwn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 03.11.2010

View Postlordus, on 4th June 2010, 20:28, said:

Pai nu vreau sa dublez viteza,dar vreau sa imi meraga amandoua in acelasi timp ca si cum ar fi unul singur!
Ce vrei tu se cheama BGP. Iti cumperi o clasa de ipuri PI (provider independent), un AS number si iti faci un server linux. Daca vrei 4 provideri ai nevoie de 5 eth-uri, pe 4 din ele vin providerii si a5a e catre reteaua ta. Instalezi quagga, adaugi neighborii... si esti gata.
Varianta cu routere sau switchuri e un pic mai dificila daca vrei sa faci bgp, deoarece un echipament mai ieftin nu o sa fie in stare sa-ti tina tabela globala de la un provider de ex.

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Post24kpwn, on 17th December 2010, 21:18, said:

Varianta cu routere sau switchuri e un pic mai dificila daca vrei sa faci bgp, deoarece un echipament mai ieftin nu o sa fie in stare sa-ti tina tabela globala de la un provider de ex.


aici din pacate trebuie sa te contrazic. exista routere hardware la preturi si performante decente care fac ceea ce spui tu mai sus.

#7
24kpwn

24kpwn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 03.11.2010

View Postcarmenclara1, on 18th December 2010, 08:06, said:

aici din pacate trebuie sa te contrazic. exista routere hardware la preturi si performante decente care fac ceea ce spui tu mai sus.
sunt de acord cu tine, dar un mic pc pe care sa rulez un linux costa mult mai putin decat un router hardware.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Costa mult mai putin decat vreo 100 euro cat e un mikrotik 450G de exemplu? Cand zicem router hardware nu trebuie sa ne gandim direct la 1000+ euro.

#9
24kpwn

24kpwn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 03.11.2010

View Postdani.user, on 18th December 2010, 13:03, said:

Costa mult mai putin decat vreo 100 euro cat e un mikrotik 450G de exemplu? Cand zicem router hardware nu trebuie sa ne gandim direct la 1000+ euro.
S-a dovedit in teste faptul ca 450g clacheaza daca primesti tabela globala de la provider, cu toate ca are memorie ram destula si un procesor rapid.
http://gregsowell.com/?p=598

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Bun de stiut. Oare cu o versiune mai noua a OS'ului se comporta la fel?

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu cred ca e un rezultat care trebuie privit cu scepticism. mult prea putine date despre setupu folosit imo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate