Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#91
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Da, da, si intre timp ma mai interesez si eu in week-end. Vorbim abia marti, caci atunci ma mai conectez. Week-end placut !!

#92
miny

miny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2005
Papagalii se pot imbolnavi si daca le muti cusca in alt loc? :scratchchin:

Azi i-am mutat vreo doua ore si fetita a inceput sa aibe diaree.Dupa ce i-am dus la locul lor, a mancat si nu mai are nimic. :)

Stie sa-mi spuna cineva de ce  un papagal de 6 luni nu stie sa zboare? Oare trebuie sa-l antrenez? O iau cu degetul si o mut langa baietel ( adica in locul in care a zburat el ). Mi se pare ciudat.... :no:

#93
Knox

Knox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.04.2005
Salut everyone!! Sunt nou pe forum.Am si eu un perus tare dragalas si jucaus de iti vine sa il papi!Coco il cheama e albastru si il am de 1 an!E baietel si e foarte sociabil.Daca cineva mananca in preajma lui nu se lasa pan nu ii dai si lui! Iar daca ii pui sa ciugule singur nu ii place!El vrea doar dumicat direct de la mine din gura!De flori nici nu mai zic;daca ajunge undeva unde sunt multe flori pai ori le muti,ori ramai fara!:D V-as f trimis poze da nu am! :(
   Sta singur afara din colivie,intra singur iar iesie si tot asa! Nu trebuie sa te rogi de el sa iasa sau sa il scoti tu!el iese singur.Iar daca el canta si nu il baga nimeni in seama incepe si tipa din plamanii lui cat poate pana il ia cineva!!!
  E prietenos cu alti perusi,nu conteaza ca e fata sau tot baietel!stiu asta pt ca am "verificat".Sora mea si-a luat si ea tot baietel(verde) foarte dragalas!
Si o data Roco(pt ca asa il cheama)a trebuit sa ramana la mine cat sora mea a fost plecata in provincie!la inceput cei doi "pui" se certau dar dupa 2 zile nimic nu ii despartea!!!Ba chiar o data cand Coco a ramas blocat intr-o ata(pt ca asa cum e el curios nu se lasa pana nu afla ce se intampla a ramas atarnat de ata unui mini cos de baschet)Roco stea si incerca sa il ajute dar a vazut ca nu poate si a inceput sa tipe pana am venit si l-am "salvat" pe Coco! :)

#94
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

miny, on Apr 1 2005, 20:56, said:

Papagalii se pot imbolnavi si daca le muti cusca in alt loc? :scratchchin:

Azi i-am mutat vreo doua ore si fetita a inceput sa aibe diaree.Dupa ce i-am dus la locul lor, a mancat si nu mai are nimic. :)

Stie sa-mi spuna cineva de ce  un papagal de 6 luni nu stie sa zboare? Oare trebuie sa-l antrenez? O iau cu degetul si o mut langa baietel ( adica in locul in care a zburat el ). Mi se pare ciudat.... :no:

<{POST_SNAPBACK}>


@miny, eu nu cred ca schimbarea locului poate imbolnavi un perus. Ii poate displacea noul loc, dar e putin probabil. Sau poate merg dupa regulile Feng Shui, who knows?!  :D  Lasand gluma la o parte, parerea mea este ca a fost o simpla coincidenta si nimic mai mult. Daca le-ai schimba mancarea, asta ar fi un motiv sa faca diaree...sau din contra, sa nu mai poata face nimic pentru cateva ore, si devin tristi si lipsiti de energie.
   Acum cativa anisori, am luat un perus, Tweety, care era tare, tare blegut si cand zbura se lovea de pereti, nu avea orientare, nu avea energie, si implicit nici chef de zbor...asa e si al tau( de fapt a ta) ? Sau e vioaie, dar pur si simplu nu zboara?

#95
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

Knox, on Apr 2 2005, 13:44, said:

Salut everyone!! Sunt nou pe forum.Am si eu un perus tare dragalas si jucaus de iti vine sa il papi!Coco il cheama e albastru si il am de 1 an!E baietel si e foarte sociabil.Daca cineva mananca in preajma lui nu se lasa pan nu ii dai si lui! Iar daca ii pui sa ciugule singur nu ii place!El vrea doar dumicat direct de la mine din gura!De flori nici nu mai zic;daca ajunge undeva unde sunt multe flori pai ori le muti,ori ramai fara!:D V-as f trimis poze da nu am! :(
   Sta singur afara din colivie,intra singur iar iesie si tot asa! Nu trebuie sa te rogi de el sa iasa sau sa il scoti tu!el iese singur.Iar daca el canta si nu il baga nimeni in seama incepe si tipa din plamanii lui cat poate pana il ia cineva!!!
  E prietenos cu alti perusi,nu conteaza ca e fata sau tot baietel!stiu asta pt ca am "verificat".Sora mea si-a luat si ea tot baietel(verde) foarte dragalas!
Si o data Roco(pt ca asa il cheama)a trebuit sa ramana la mine cat sora mea a fost plecata in provincie!la inceput cei doi "pui" se certau dar dupa 2 zile nimic nu ii despartea!!!Ba chiar o data cand Coco a ramas blocat intr-o ata(pt ca asa cum e el curios nu se lasa pana nu afla ce se intampla a ramas atarnat de ata unui mini cos de baschet)Roco stea si incerca sa il ajute dar a vazut ca nu poate si a inceput sa tipe pana am venit si l-am "salvat" pe Coco! :)

<{POST_SNAPBACK}>


@ Knox, mai tu vorbesti de Coco meu, nu?  :huh:  
  Bestial, or fi frati!  :D  Sa ne traiasca! Si haide vino cu cateva poze please, please!!  :kisstogether:

P.S. Bine ai venit pe forum!  ;)

Edited by Black_Unicorn, 02 April 2005 - 15:48.


#96
Knox

Knox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.04.2005

Black_Unicorn, on Apr 2 2005, 15:47, said:

@ Knox, mai tu vorbesti de Coco meu, nu?  :huh: 
  Bestial, or fi frati!  :D  Sa ne traiasca! Si haide vino cu cateva poze please, please!!  :kisstogether:

P.S. Bine ai venit pe forum!  ;)

<{POST_SNAPBACK}>


O sa fac tot posibilul ca sa aduc si niste poze pe forum!!
Acum.Am si eu o intrebare!!Cand mai iei un perus,care de altfel , e mic, cam dupa cate zile dupa ce "l-ai adoptat" bea si el apa??Pt ca sora mea si-a mai luat unul si nu l-a vazut pana acum band apa.
Ms pt primire   :kisstogether:

Edited by Knox, 02 April 2005 - 20:10.


#97
miny

miny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2005
Black Unicorn, fetita e vesela, vioaie dar, asa cum ai zis si tu, nu are orientare. :nonobad:  Acum vad ca sta mai mult in cusca si canta de acolo.Daca vreau s-o scot afara, o iau pe deget ca singura ii e frica ( cred ).

Oricum e o draguta cum face: eu bag mana in cusca si intinde un picior in lateral. E clar. Vrea sa o scot afara :D

Am citit intr-o carte ca perusilor le place foarte mult sa roada crengute. Le-a dat cineva? Black Unicorn, tu le-ai dat alor tai?
Eu vreau sa incerc.

V-am salutat :thumbup:

#98
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

Knox, on Apr 2 2005, 20:08, said:

O sa fac tot posibilul ca sa aduc si niste poze pe forum!!
Acum.Am si eu o intrebare!!Cand mai iei un perus,care de altfel , e mic, cam dupa cate zile dupa ce "l-ai adoptat" bea si el apa??Pt ca sora mea si-a mai luat unul si nu l-a vazut pana acum band apa.
Ms pt primire   :kisstogether:

<{POST_SNAPBACK}>


Da, va bea apa singur singurel, nu e nevoie sa-l ajuti in vreun fel... ai grija doar sa aiba intotdeauna apa proaspata :) Sunt mai timizi la inceput, insa, dupa ce se obisnuiesc cu noul decor, isi vor face de cap  :D

Asteptam poze !

#99
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

miny, on Apr 3 2005, 11:00, said:

Am citit intr-o carte ca perusilor le place foarte mult sa roada crengute. Le-a dat cineva?

<{POST_SNAPBACK}>


Apropo de crengute si plante, fii atenta ce fac ai mei  :D Planta e totusi...artificiala, altfel nu cred ca ar rezista mai mult de 2 zile...e playground-ul lor.

Attached File  DSC01559.jpg   164.44K   965 downloads

Edited by ANTARES, 03 April 2005 - 11:50.


#100
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

ANTARES, on Apr 3 2005, 11:49, said:

Apropo de crengute si plante, fii atenta ce fac ai mei  :D Planta e totusi...artificiala, altfel nu cred ca ar rezista mai mult de 2 zile...e playground-ul lor.

<{POST_SNAPBACK}>


Ce dragalasi sunt astia micii!!!  :D  Sa-ti traiasca!

#101
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

miny, on Apr 3 2005, 11:00, said:

Black Unicorn, fetita e vesela, vioaie dar, asa cum ai zis si tu, nu are orientare. :nonobad:  Acum vad ca sta mai mult in cusca si canta de acolo.Daca vreau s-o scot afara, o iau pe deget ca singura ii e frica ( cred ).

Oricum e o draguta cum face: eu bag mana in cusca si intinde un picior in lateral. E clar. Vrea sa o scot afara :D

Am citit intr-o carte ca perusilor le place foarte mult sa roada crengute. Le-a dat cineva? Black Unicorn, tu le-ai dat alor tai?
Eu vreau sa incerc.

V-am salutat :thumbup:

<{POST_SNAPBACK}>



Nu i-am dat crengute, in schimb l-am lasat pe langa o floare de asta din ghiveci si a facut-o praf!! Chiar praf. Nu cred ca se innebunesc dupa crengute, ci dupa verdeata in general. Coditele le rod daca nu sunt uscate...  Asa ca indoapa-i cu patrunjel si ai ceva sanse sa mai ramai cu una-doua frunze la plantele tale!  :D


Si sa nu-i lasi pe langa documente oficiale sau importante, ca sunt mult mai buni ca perforatorul!!!  :)  

Sunt tare dulci cand intind piciorusul sa-i iei pe deget, sunt si mai dulci cand se trezesc dimineata si intind nu numai piciorusul , ci si aripioara, asa lung intr-o parte... sunt o nebunie!

Acum, nu stiu de ce fetita ta este atat de timida...Oricum perusii au personalitati diefrite( unii sunt mai indrazneti, altii mai timizi, altii mai iubareti, altii mai certareti etc etc), dar cam toti ar trebui sa zboare fara probleme. Nu cunosti vreun veterinar ok si sa-l intrebi despre asta? Poate iti recomanda vitamine ceva...
Acum Coco imi cerceteaza ficare pix si ceas si hartiuta de pe birou!!! Si se si intinde de puturos ce e !  :lol:

#102
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

ANTARES, on Apr 3 2005, 11:37, said:

Da, va bea apa singur singurel, nu e nevoie sa-l ajuti in vreun fel... ai grija doar sa aiba intotdeauna apa proaspata :) Sunt mai timizi la inceput, insa, dupa ce se obisnuiesc cu noul decor, isi vor face de cap  :D


<{POST_SNAPBACK}>


Exact! Plus ca apa recomandata este cea plata, nu cea de la chiuveta, intrucat contine mult clor...Asta nu inseamna sa ii lasi sa moara de sete daca nu ai apa plata in casa... ;)  Si trebuie schimbata la maxim 2 zile. La inceput nici nu mananca prea multe bobite, cu atat mai putin sa bea apa...So be patient, ok? Si sa va bucurati de noul venit!  ;)

#103
Knox

Knox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.04.2005

Black_Unicorn, on Apr 3 2005, 14:15, said:

Exact! Plus ca apa recomandata este cea plata, nu cea de la chiuveta, intrucat contine mult clor...Asta nu inseamna sa ii lasi sa moara de sete daca nu ai apa plata in casa... ;)  Si trebuie schimbata la maxim 2 zile. La inceput nici nu mananca prea multe bobite, cu atat mai putin sa bea apa...So be patient, ok? Si sa va bucurati de noul venit!  ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Apa plata trebuie de asemenea fiarta ca cea de la chiuveta?Pana acum lui Coco ii fierbeam apa de la chiuveta.Dar de acum o sa ii pun plata :)

#104
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

Knox, on Apr 3 2005, 15:37, said:

Apa plata trebuie de asemenea fiarta ca cea de la chiuveta?Pana acum lui Coco ii fierbeam apa de la chiuveta.Dar de acum o sa ii pun plata :)

<{POST_SNAPBACK}>


Pai daca ii fierbi apa, e mult mai ok decat apa normala, de la chiuveta! Poti sa ii dai si asa! Dar mie mi-e lene... :blush:
Apa plata este microbiologic pura => recomandata.

#105
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

Black_Unicorn, on Apr 3 2005, 13:57, said:

Ce dragalasi sunt astia micii!!!  :D  Sa-ti traiasca!

<{POST_SNAPBACK}>


Multumesc mult pentru urare ! Cel putin la fel ii doresc si eu lui Coco cel mic ! :D

Chiar recunosc ca sunt putin invidios pe micul strengar, avand in vedere ce cooperant este cu tine...din pacate daca ai o pereche, asa cum e in cazul meu, nu-s prea usor de dresat decat pana la un punct, in rest invata prostii unul de la celalalt  <_<  

Anyway, daca reusesti sa-l mai surprinzi pe Coco in ipostaze mai deosebite, pune pozele pe aici, e o placere sa-l vedem  :)

#106
Knox

Knox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.04.2005
Si sa va mai zic ce face Coco asta al meu.:) Cand vine timpul sa faca somnic, el se urca si sta intre leagan si unul din peretii colivie,adica,cracanat,cu un picior se tine de leagan si cu celalalt de perete! Are ceva daca doarme in pozitia asta?

P.S. Eu fac tot posibilul sa nu doarma asa! :)

#107
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

Knox, on Apr 3 2005, 17:29, said:

Si sa va mai zic ce face Coco asta al meu.:) Cand vine timpul sa faca somnic, el se urca si sta intre leagan si unul din peretii colivie,adica,cracanat,cu un picior se tine de leagan si cu celalalt de perete! Are ceva daca doarme in pozitia asta?

P.S. Eu fac tot posibilul sa nu doarma asa! :)

<{POST_SNAPBACK}>


Lasa-l in pace sa doarma cum vrea, ca n-ar nimic. E foarte flexibil!  :D  
Sa-i cumperi o oglinjoara de pus in colivie sa se pupe cu ea...atunci sa vezi distractie!  ;)

#108
miny

miny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2005
Dragutii mei!!!

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate